Skocz do zawartości

Droga Mleczna z Kitowca.


Eberline

Rekomendowane odpowiedzi

Obiektyw to Nikkor 50mm 1.8D właśnie pierwsza część nocy byłą sucha i było ok i sokojnie sobie fociłem Krzyż południa na live view było wszystko ok a w domu jak sprawdziłem okazało się ,że nie ostrzy po prawnie w nieskończoność ale nie stawiam jeszcze ostatecznej diagnozy;/ Co do terenu to prawda zwłaszcza ,że mam nowa miejscówka i jest w sam raz jedyne co jest jej minusem ,że południowa cześć nieba jest zaświetona ale reszta jest miodzio :D a za parowania obiektywu po prostu sie nie spodziewałem ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy ogniskowej 50mm zawsze? Tu będę polemizował. Na szybko sprawdziłem na Słońcu, dwoma obiektywami. Jeden spacer zoom, drugi 50/1,4 stałka. Gdyby nie potwierdzenie z aparatu o ostrości na MF to bym nie wiele zobaczył po zrobieniu zdjęcia.

Na nocnym niebie przy szerokim kadrze albo robiłem AF i po dostrojeniu przełączałem na MF i tak aparat pracował, albo zakładałem dekiel na obiektyw, przy AF łapałem nieskończoność, znowu na MF i dalej już wiadomo.

 

Nie będę przepisywał, ale:

 

http://nightscapes.pl/blog/jak-ustawic-ostrosc-w-fotografii-gwiazd/

 

Pozdrawiam.

 

 

Poprostu nie wieże autofocusowi. Już kilka razy mnie oszukał i go nie stosuje. Mówimy o zdjęciach nieba w nocy bez ksiezyca i bez jasnego horyzontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo przykre taka strata całej nocy, ale takie rzeczy jak zaparowanie obiektywu i ostrość bardzo łatwo wykryć na bieżąco i temu zaradzić. Warto kontrolować pracę setupu.

 

Tak, zwłaszcza, że podczas "zbierania materiału" nie ma zwykle nic lepszego do roboty... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego podczas zbierania materiału nie powinno sie czytac ksiażki na tablecie tylko używac go do ustawiania ostrości;) Tak na poważnie to robiłem kilka zdjeć z przestawianiem ostrości od ustawionej na nie skończoność i milimetr dalej aż do momentu ,że 100%pewności nie jest ostre. Jak się wypogodzi zrobie pare zdjeć bez prowadzenia max 6s naświetlania i zobaczymy czy naprawde nie ostrzy jak trzeba;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto również według mnie stosując LV (jeśli Twoja lustrzanka posiada takowe opcje)

 

1. zwiększyć maksymalnie jasność wyświetlacza LCD, znacznie łatwiej dostrzec obiekt na którym mamy zamiar ostrzyć

2.powiększyć obraz na wyświetlaczu, im większa gwiazdka tym dokładniejszy focus

 

Też stosowałem, AF, ale parę osób mi to odradziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.