Skocz do zawartości

KSON OPTICS Newton 160/1300


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Na giełdzie ląduje newton na dobsonie o parametrach 160/1300mm.
Teleskop bardzo lubianej przez mnie marki KSON.
Nie będę opisywał sprzętu bo wszystko macie podane na tacy w tym teście.
http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=84
Jednakże muszę stwierdzić, że autor testu trąca lekko stronniczością ze względu na to że to klasyczny i nieznany chińczyk.
Mam wrażenie, że jakby na tubie pojawiło się logo Sky Watchera lub GSO, test byłby przedstawiony w bardziej pozytywnym tonie.
To z czym się nie mogę zgodzić, to rzekome kolibanie na łożyskach w osi azymutu, u mnie nic takiego nie występuje, teleskop bardzo lekko pracuje turkocząc jak stara ciuchcia icon_smile.gif.
Miałem wcześniej Syntę 6' i postawiłbym remis ze wskazaniem na KSONA.
Z trzech powodów:
- ułożyskowanie w osi azymutu.
- porównywalna jakość optyki.
- to co mi się najbardziej podoba, ze względu na żeliwne odlewane elementy pająka i postawy - newton się nie rozkolimował, mimo ciągłego przenoszenia, przekładania, podróży - cóż Syntę miałem do kolimacji już po miesiącu.

Oferuję prawie kompletny zestaw, czyli:
- Tubus
- montaż dobsona (brakuje półeczki na okulary, tak już kupiłem).
- okulary zestawowe Kellner 25mm i Plossl 10mm.
- barlow x3 (bardzo dobry).
- red dot.

Cena hmmm... powiedzmy 600pln do negocjacji.
Odbiór osobisty lub transport częściowy z mojej strony (spotykamy się gdzieś w centralnej Polsce).

Aha.
Jakby komuś przeszkadzało że, nie ma znaczka Synty lub GSO - nie ma problemu, mam kolegę w reklamie wydrukuje się i naklei (profesjonalnie)

IMG_20170501_191110.jpg

IMG_20170501_191131.jpg

IMG_20170501_191201.jpg

IMG_20170501_191230.jpg

IMG_20170501_191316.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę dopisać małe sprostowanie.

Recenzję na którą się powołuję czytałem jeszcze przed zakupem tego newtona.

Nie wiem kim jest autor recenzji Ksona, ale to co napisał mija się mocno z prawdą.

Przekładając na „język” samochodowy opis mniej więcej wygląda tak:

VW Golf może mieć delikatny luz na lewarku zmiany biegów, nawet dobrze bo mamy pewność kiedy bieg wskakuje. Natomiast np. takie nowe Daihatsu Sirion – oj jojoj, co oni zrobili – takie niedociągnięcie, w dzisiejszych czasach luz na lewarku, widać że marka się uczy (nawiasem mówiąc Sirion to bardzo fajne autko miejskie).

Miałem Syntę 6' na dobsonie, szybko się jej pozbyłem bo:

1. Ciągła konieczność kolimacji.

2. Nieprecyzyjne prowadzenie (przy oryginalnym ułożyskowaniu), ciągle nie mogłem trafić precyzjnie w punkt, bo przy małych ruchach obraz przeskakiwał dalej.Napinałem układ aż puścił a jak puścił to przeleciał dalej niż chciałem.Do tego skrzypiało przy ruchu.

3. Tuba na luzie, opadała w dół od strony wyciągu.

4. Kolimacja wymagała użycia dwóch różnych narzędzi.


Teraz KSON.

1. Brak konieczności kolimacji, odlew stały żeliwny. Pewne mocowanie, trochę grubsze ramiona pająka.

2. Rewelacyjne prowadzenie, lekko dociągnięte śruby w osi wysokości a teleskop pchasz paluszkiem i zatrzymuje się tam gdzie chcesz. Przy osi azymutu mamy łożyskowanie na trzech rolkach metalowych – jest niebo do ziemi w stosunku do teflonu. Jednakże są takie punkty że teleskop ustawia się w takich dołkach (jakby rolki były trochę jajowate) i trzeba skorygować nastawienie na obiekt.

3. Tuba na luzie opiera się lustrem (dołem) o dobsona (bez okularów), po założeniu szukacza i okularu w wyciągu (najlepiej cięższego) układ ładnie się wyważa i nie ma szans aby tuba opadła przodem do dołu.

4. Średnica podstawy jest mniejsza od tej Syntowej – ale cięższa, chyba rzeczywiście zrobione z jakiegoś drewna litego, wygląda rzeczywiście meblowo.

No ale auto kupujesz dla wyglądu, czy to jeżdżenia?.

5. Ustawienie szukacza jest rzeczywiście lekko przesadzone, dla wyższych obserwatorów nie stanowi to jakiegoś problemu, trzeba się mocniej wychylić albo stanąć okrakiem z tyłu teleskopu, dla niższych – no cóż, trzeba biegać na około niestety.

6. Co do okularów i barlowa.

- ja mam barlowa x3, i cały czas go używam (także w refraktorze) do obserwacji Jowisza, cholernie dobry barlow, mam też Baadera x2,25 i nie widzę różnicy w jakości.

Okulary Kson.

10-tka Plossl, rzeczywiście trochę ustępuje innym Plosslom, obraz jest mniej kontrastowy i

widać mniej szczegółów np. na tarczy Jowisza (mam kitowego Kellnera Celestrona, którego uwielbiam do planet no i jest lepszy – widać różnicę).

25- Kellner – bardzo fajny okular, z wyraźnie odciętą difragmą z punktowymi gwiazdami prawie do samej krawędzi. Jedynie co by się przydało, to wyczrenić plastikową obudowę przy szkłach.


Także drodzy koledzy, Newton na dobsonie taki jak inne, ma swoje wady i zalety. A producent KSON OPTICS wyciąga wnioski i teraz taki nowy newton jest w ofercie z wyciągiem Crayforda 1:10, Kellner jest 2', a podstawa ma chyba więcej punktów podparcia.


Cena w dół 550pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Jednakże muszę stwierdzić, że autor testu trąca lekko stronniczością ze względu na to że to klasyczny i nieznany chińczyk.

Mam wrażenie, że jakby na tubie pojawiło się logo Sky Watchera lub GSO, test byłby przedstawiony w bardziej pozytywnym tonie.

 

Nie wiem kim jest autor recenzji Ksona, ale to co napisał mija się mocno z prawdą.

 

To ja jestem autorem recenzji Ksona. Szanuję zdanie innych osób, również jeśli jest inne niż moje, ale Tobie chyba zbyt łatwo przychodzi oskarżanie mnie o nierzetelność i kłamstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To ja jestem autorem recenzji Ksona. Szanuję zdanie innych osób, również jeśli jest inne niż moje, ale Tobie chyba zbyt łatwo przychodzi oskarżanie mnie o nierzetelność i kłamstwo.

 

Widzisz.

Chodziło mi o ton wypowiedzi w Twojej recenzji - łapiesz się w niej najdrobniejszych niuansów, gdzie nie mają one większego wpływu na funkcjonowanie.

Poza tym, mam ta komfortową sytuację że posiadałem Syntę 6' a teraz Ksona 6,3' więc mam bezpośredni punkt odniesienia.

Nie zgadzam się z kilkoma rzeczami, które Tobie przeszkadzały czy tez się ujawniły w modelu który testowałeś, zresztą wiadomo nie od dziś że produkcja chińska kuleje na powtarzalności jakości, ten sam model może być inny jakościowo dla dwóch egzemplarzy.

Zauważ też że zgodziłem się z Tobą w paru kwestiach:

- umiejscowienie szukacza.

- słaby okular Plossl 10.

- łożyskowanie azymutu (turkoczące rolki i takie punktowe nastawy), aczkolwiek mi się nic nie kiwa i jest bez luzów.

 

Bardziej mi chodziło o ton Twoich wypowiedzi, łapiesz się bardzo szczegółów - np. takich jak ten że, podstawa jest z mebla zbudowana, co (jeśli tak jest) w moim odczuciu i doświadczeniach z Syntą 6' daje przewagę Ksonowi. Na mniejszej średnicy (mobilność) uzyskali przynajmniej taką samą stabilność. Abstrahując już od tego czym to zostało pomalowane, jakim kolorem i jak wygląda, bo to kwestia indywidualna. Jeden patrzy na lakier (czy nie ma chociażby plamki) i inny patrzy na podzespoły mechaniczne (zawieszenie, silnik).

 

Żałuje trochę że tuba nie jest krótsza, powiesiłbym ją sobie na EQ i zaczął astrofotografię.

Wczoraj mimo nie najlepszych warunków,(wysokie chmury typu kaszka), powerowałem około x285 na Księżycu i Jowiszu.

Po raz pierwszy sam zobaczyłem WCP, mimo że czytałem opinie że newton słabo nadaje się do planet, było bardzo obiecująco (porównywałem ze stojącym obok achromatem 4'). Obraz bardziej miękki i plastyczny ale pasy i WCP dobrze widoczne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle jaka mentalność, że nie chcą kupić produktu mało znanej firmy ? Weź się zastanów. Raczej większość społeczeństwa (czy to u Nas czy USA, Rosji, Iraku itp.) woli kupić produkt znanej marki ;)

 

PS. Mało kto chce Newtona z tak grubym pająkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.