Skocz do zawartości

Astrozlot Bieszczady 2017 - relacje


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

WOW, prezentuje precyzyjne, wnikliwe, naukowo-techniczne spojrzenie! Wszak inżynier.

 

Zlot załapał się (został unieśmiertelniony) do naszych Ciekawostek Naukowych

 

http://astropolis.pl/topic/40605-ciekawostki-ze-swiata-nauki-i-techniki-doniesieniakomentarzewnioski/page-20?do=findComment&comment=682444

 

Pozdrawiam

p.s.

I już oddaję głos tym co na miejscu i życzę im dużo wrażeń astronomicznych i międzyludzkich :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdjęcie było zrobione około 22.30-23.00 w kierunku NE ze wschodzącym Łabędziem w środku kadru. Obstawiam łunę od Polańczyka-Soliny.

Zdjęcie zrobione niemal dokładnie na północ, obiektywem z kątem widzenia około 80* w horyzoncie. W momencie fotografowania Słońce było tyko 12 stopni pod horyzontem

To łuna słoneczna

Godzinę później było duuuuużo ciemniej....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione niemal dokładnie na północ, obiektywem z kątem widzenia około 80* w horyzoncie. W momencie fotografowania Słońce było tyko 12 stopni pod horyzontem

To łuna słoneczna

No cóż, nie było mnie na miejscu, ale mam pod ręką dobre symulatory nieba, z których wynika że północ jest kawałek poza kadrem. :icon_wink: Co nie przekreśla możliwości, że łuna w kadrze pochodzi od zachodzącego 50 stopni dalej Słońca, będącego wtedy 12 stopni pod horyzontem.

KADR ZLOTOWY.jpg

KADR ZDJĘCIA 22.30.jpg

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim uczestnikom udanego zlotu. I oby pogoda w Bieszczadach utrzymała się do poniedziałkowego poranku. :yes:

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję wypróbować tą najnowszą lorntekę Nikona 10x50 WX. Jej pole widzenia to aż 9 stopni, do tego niesamowite pole pozorne sięgające aż 90 st. Podobno to była światowa premiera szkła wartego okolo 30 tys. złotych pod nocnym niebem. Przestrzenny obraz obłoków gwiezdnych Drogi Mlecznej w tak szerokim polu bezcenny. Efekt rozglądania się. Więcej. Jakby zniknęło pole widzenia, a człowiek został uniesiony, tam, w górę i obserwował bez pośrednictwa szkieł swoimi nowymi oczami... Obłęd po prostu. Choć lornetka nie pokazała wczoraj w pełni swojego pazura, z uwagi na panoszący się zamglony syfek. Wrażenie było takie, że obraz ostry, jasny i kontrastowy po krawędzie. Mimo syfku ładnie oddane kolory gwiazd. Lornetka troszeczkę ma tendecję do winietowania (?), na pewno trzeba zadbać o osiowe patrzenie. Ze statywu ku zenicie niezbyt wygodne jest jej użycie. Dla mnie wogóle była niemożliwa wygodna obserwacja przy odsuniętych muszlach okularów. Ale ogólne wrażenie mówiąc bardzo łagodnie było bardzo dobre! Tylko ta cena oczywiście...

 

Na zlot dotarła do na lornetka

 

Nikon WX 10x50

 

Jest moc, nigdy nie miałem do czynienia z tak doskonałą lornetką! Nigdy!!!......

 

2.jpg

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez robi
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.