Skocz do zawartości

Wieś, plener i dużo przestrzeni / Pierwszy zakup


Tilop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Potrzebuję pomocy w wyborze swojego pierwszego teleskopu. Kwota jaką chciałbym na niego przeznaczyć to około 600zł. Na sam początek chciałbym popatrzeć dokładniej na księżyc i planety naszego układu słonecznego. Mam 32 lata mieszkam na wsi do najbliższego "źródła światła" (miasta) jest w prostej linii jakieś 15 km. Jestem totalnie zielony, a najpotężniejszy sprzęt optyczny jaki miewam w rękach to stara radziecka wojskowa lornetka :) z góry dziękuję za wsparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600zł na teleskop, zwłaszcza na wieś, to trochę mało, nawet jak na używany.

Ciemne niebo prosi się o duże lustro 8-10cali w wersji minimum.

Ja nie mam pomysłu.

Może trafił się na giełdzie Synta/Sky Watcher 6cali na montażu dobsona w tych pieniądzach. Ale lepiej uzbierać więcej choćby na 8 cali.

Gdzie mieszkasz? W pobliżu jakiegoś większego miasta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w świętokrzyskim. Zależy co rozumiesz pod pojęciem większe miasto ;) mieszkam 15 km w linii prostej od Sandomierza, niebo gołym okiem widać jak na dłoni, żadnej dużej łuny od sztucznych świateł. Myślałem o czymś takim: https://fotozakupy.pl/product-pol-996-Sky-Watcher-Dobson-6-MAPA-NIEBA.html, oczywiście ja myślałem o używce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w świętokrzyskim. Zależy co rozumiesz pod pojęciem większe miasto ;) mieszkam 15 km w linii prostej od Sandomierza, niebo gołym okiem widać jak na dłoni, żadnej dużej łuny od sztucznych świateł. Myślałem o czymś takim: https://fotozakupy.pl/product-pol-996-Sky-Watcher-Dobson-6-MAPA-NIEBA.html, oczywiście ja myślałem o używce.

Od dłuższego czasu rzeczywiście ceny sprzętu astro poszły w górę. Jeszcze kilka lat temu za 600-700 zł można było kupić Syntę 8" (oczywiście używkę). Teraz to trochę nie realne.

Ja polecam na wieś zdecydowanie dobsona najwiekszego na jaki Cię stać.

Poszukaj na giełdach na różnych forach astro (jest ich kilka w PL), jak nie ma daj ogłoszenie, może akurat trafi się 6" lub 8" dobson za wspomnianą kwotę.

 

ps. na Astromaniaku widziałem ostatnio za 500zł dobsona 130/650

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz ponadto literatury. Sam teleskop to za mało.

Zainstaluj sobie Stellarium - na komputer jest darmowe, na smartfona płatne. Warto mieć obie wersje.

Czerwona słaba latarka (inne kolory psują akomodację wzroku do ciemności).

Czyste niebo i cierpliwość - konieczne.

 

Jak już będziesz mieć teleskop, to kolejny wydatek - lepsze okulary. Studnia bez dna :-)

 

Jest jeszcze inna opcja niż Newton. Mały prosty refraktor achromatyczny. Ja dobrze wspominam Sky Watcher 80/400. No nie jest to cudo i jest tylko nieco większe od Twojej lornetki. Nie jest to na pewno sprzęt ostateczny. Ale w tych realiach finansowych - jest jakąś opcją. Na giełdzie można trafić za jakieś 200-300zł. Do tego jednak potrzebny jest statyw i jakiś montaż, nawet AZ3. Od wielkiej biedy można wieszać na mocniejszym statywie foto , ale nie jest szczególnie wygodnie. Tylko takie coś pod ciemne niebo, to szkoda.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.