Skocz do zawartości

celestron 4"  f5


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Oskarku ta porada jest do zaskarżenia przez trybunał Forum ;) , Lustro 114 do DS z tą światłosiłą i sprawnością czy może zjadłeś coś nieświerzego na kolację, zapomniałeś o przliczniku refraktor/lustro czy co

  ;) ;) ;) ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak wyraźnie napisał o cenie! Chciałem się tego trzymać. Jadłem rybkę, faktycznie nieszczególna była (dobrze że żona tego nie czyta).

Pewnie, że takie 350 lub 610mm jest lepsze. Ale taki maniak jak P.Z. jest tylko jeden.

A co to za trybunał? Czy mógłbym wchodzić w jego jednoosobowy skład? Wtedy może być i sąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim baaaardzo skromnym zdaniem: 4 inche to jak na DS trochę mało, nawet w refraktorze. Cuś tam widać, ale z nóg nie zwala. Jak by mnie rajcowało konkretnie DS, to chyba bym kombinował żeby jak najtaniej, jak nawiększą aperturę zdobyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza jak chodzi o refraktor. Ja wczoraj swoim nieudanie poszukiwałem galaktyki 9mag we Lwie. I mimo że okolicę namierzyłem - nic z tego.

 

Wczoraj, przy takim Łysym  ??? nie osłabiaj mnie szukałeś słabych galaktyk, to praca z góry skazana na niepowodzenie   :o:o:o

 

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie ruszyłeś swoich czterech liter na zieloną trawkę kawałek za miasto, bo z centrum to i duży Newton nic nie poradzi na tło nieba i z DS oczywiście nici wyjdą   :o:( :'(

Dla porównania lepszy teleskop 10 cm pod ciemnym niebem niż 20cm z miasta szczególnie jeśli chodzi o słabe powierzchniowo DS, wiem coś o tym nie od dzisiaj !!! ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie złośliwy tylko już zmęczony tłumaczeniem, po prostu ręce opadają i nic to nie daje dalej nie doceniają ciemności tła nieba a powinni, powinni, zapraszam na majowy wypad w Bieszczady pod Bortle 1   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam Ci Oskarze trochę filozoficzne pytanie czy rozwiązywanie prostych zadań dało Ci kiedykolwiek jakąś satysfakcję czy raczej takich wymagających trochę zaangażowania w temat i bardziej ambitnych  ???

Astronomia balkonowa i astronomia obserwacyjna to dwie różne dziedziny astronomii, pamiętaj o tym radząc innym to i owo ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo łądnie to ująłeś. Mnie niestety w większości przypadków pozostaje astronomia balkonowa. Ale i te doświadczenia mają swoją wartość, bo wielu z nas tak obserwuje. Nie śmiem zresztą porównywać się do Twoich doświadczeń, ale chętnie dzielę się swoimi - balkonowymi. Ktoś może czytać cczego to ludzie nie widzą, a potem z balkonu jest rozczarowany. Moje doświadczenia są więc w tym aspekcie ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sensie jako "balkonowiec" masz rację ale nie zapomnij informować innych że twoje opinie dotyczą astronomii balkonowej i jest wszystko O.K. i nawet więcej !!!  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie balkonowcy (jak Ja ) i nie balkonowcy jak Janusz........napiszę że "grzeję" mnie w ogóle obraz nieba nocą   :D:D:D:D ...... i DS i planety .......jowisz moim subiektywnym (balkonowym ;D)  zdaniem jest "najprawdziwszym"(najlepszym????) obiektem astronomicznym do obserwacji (dużo się dzieje   :D )

(Januszku Ja zawsze zabieram swojego ETX za miasto   :D:D ),

ale trudno podzielić obserwatorów na tych od planet i tych od DS , podział moim zdaniem wynika z posiadanego przez nas sprzętu ..... ale miło jest poczytać co ludzie myślą.....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

delemat wybory sprzętu przerabiałem około 4-ch miesięcy temu (bo na tyle datuje się moje astro-hobby). Chciałem coś do planet, bo pojęcia nie miałem o tym, jak wiele jest w DS.  No ale jako człowiek przezorny szukałem czegoś najbardziej uniweralnego.  Duże lustro jest super.  Aperturę można przysłonić, albo co pewniejsze, zwiększyć f, lub założyć jakiś filtr.  I DS i planety się obleci.  Niestety 20-30 cm lustro, to bardzo duże urządzenie.  Też jestem "balkonowcem" i taki wymiar w Newtonie jest raczej niemożliwy do używania w warunkach miejskich.  

Nie znając Janusza P. wyczytałem w jegho poradach, że dobrej jakości refraktor z dobrymi, szerokimi okularami będzie uniwersalny.  Idąc tym tropem weryfikowałem to stwierdzenie na innych forach i opiniach i tak kupiłem 102/920 refraktor.  Galaktyk 10/12 mag się nie zobaczy z balkonu.  9-10 mag widziałem poza miastem.  Oczywiście wielkich powiększeń się nie da zastosować, więc galaktyki były tylko niewyraźnymi smugami.

Myślę, że trzeba się pogodzić z tym faktem, jeśli chce się mieć w miarę mały, mobilny a do tego uniwersalny sprzęt.  Ja dlatego stawiałbym na refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ja, Hamster i TUR jesteśmy posiadaczami tego Celestrona.

Nie zgodze się z Oskarem i powiem że f/5 i 102 to wystarczające parametry (światłosiła) aby podziwiać DS.

Tylko pytanie jak głęboki Deep Sky chcemy obserwować?

Jeśli deep deep sky no to pytaj Tura. Jesli M-ki i jasniejsze obiekty to C120 moim zdaniem (na początek ) wystarczy! A ten newton 114 i jego przewaga nad tym refraktorem do DS to jakieś nieporozumienie. To już lornetka 20 x 60 będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar , nie zamieniłbym refraktora 4" f/5 na tą 114 !!!!!!! Do DS nie ma jak duży Newton i gdybym miał takie możliwości ( mieszkam w m-4 ) też byłbym maniakiem jak P.Z. czy Tur  ;D . Nawet refraktor 180 f/ 900 był w moim zasięgu i trwały rozmowy na jego temat, ale nie wydoliłem finansowo na montaż   :( . Przez to można było by coś już zobaczyć. Nie ma jednak rzeczy uniwersalnych i albo idealny obraz refraktorów ( dobrych ), albo pełny odlot na Big Newtonach do DS, albo mobilnośc przy ograniczonych możliwościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu jak zwykle stawiasz na jakość, ale pytający wyraźnie wskazał ile ma kasy. Nie chciałem od tego abstrahować. No dobrze, jeśli Newton 114 to za mało, to co koledze poradzić w rozsądnej dla niego cenie. Ja też wiem, że najlepiej kupić sobie Syriusza albo nawet 610mm, ale musimy tu trochę relatywizować, jeśli porada ma mieć walor praktyczny. W tym zakresie nie mogę się więc z Wami zgodzić. Ja nie lubię teorii. Po co pisać o dużych Newtonach, jeśli Mariusz wskazał nam pewien zakres cenowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.