Skocz do zawartości

AstroKrak Soligor 6 mm vs Ruski Kellner 17,5 mm.


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Będę szczery i obiektywny.

 

Test był następujący

 

Obiekt Saturn – dzisiaj w nocy – tj. 16 grudnia 2004 r.

 

Teleskop : Newton 150mm / 1420 mm

 

Okulary – AstroKrak Soligor 6mm i Stary Ruski okular 17,5 mm Kellnera

 

Ocena : Przez okular 6 mm nawet nie poczułem ze mam powiększenie 236,6 X do tego kiepska jakość.

 

Jakość: Nieporównywalna stary ruski okular bije Soligora na głowę pod każdym względem!!

 

Cena:

 

- Ploss Soligor 85 zł nie wspominając o wysyłce. "Wyjątkowo drogiej 10 zł Poczta Polska"

- Ruski okular kupiłem za 70 zł u pana J.Poruczko

 

Wnioski:

 

Nie polecam Plossa 6mm (Soligora) w Astrotaku bo takiego testowałem.

 

Podsumowanie : Soligor - Okular beznadziejny – czuje się oszukany. :twisted:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy barlowa tez ruskiego do tego okularu x 3 to daje powiekszenie 243 X

 

I dalej wychodzi tragedia mam wrażenie jakby Soligor nie mial 6 mm tylko 15mm

liczylem na prawdziwe powiekszenie 6 mm a dostalem to samo co w ruskim okulaze - duza strata na jakości.

 

W takim razie gdzie tkwi błąd czy soligor ma 15mm ktory kupilem czy moze ruski

okular ma 6 mm na ktorego wogole nie wyglada!!.

 

pozdrawiam

 

p.s.

 

ide obserwowac bo zako mam takie ladne niebo nad Warszawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plossla 6mm Antaresa, niby to samo tylko obodowa troche inna. Spradzałem go dzisiaj na Saturnie- bez barlowa obraz jest bardzo dobry, z barlowem obraz jest troszeczke gorszy, ale to wina raczej dymu w powietrzu. 6mm a 17,5 to jest spora różnica, tym bardziej że z tym ruskim kellnerem bedziesz mial mniejszego powera jak z soligorem, nawet jak załadujesz barlowa. Próbowałem porównywać plossla 6mm+barlow z plosslem 20mm+barlow i różnica jest na korzyść tego drugiego, pamietając ze da to mniejszego powera. Poza tym wiadomo że plossl 6mm to nie najlepszy komfort obserwacji :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czy ktos może mi wyjaśnic brak róznicy miedzy ruskim okularem 17.5 mm a soligorem 6mm i do tego jeszcze tracą tak na jakości przy soligorze.

 

Mam plossla soligora 6mm. Jak dla mnie to jest to okular ok. Zmowimy sie na jakies lookanko to porownamy szkielka. Ale co fakt to fakt. Porownywanie krotkoogniskowego plossla z tandemem dlugi kellner + barlow to chyba nie pajdiot :?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 6 mm duzo blizej ogniskuje obraz niz 17 mm ,a tym bardziej z barlowem .

Wydaje mi się ,że nie masz poprawnej kolimacji w całej osi wyciągu okularowego tylko w pewnym jej zakresie . 6 mm okular już nie mieści się w tym . Wystarczy ,że masz lusterko kątowe trochę za wysoko czy nisko , wyciąg po skosie itp. :salu:

Po ostatnim czyszczeniu luster też tak mam z 4 mm , a przedtem miałem dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koledzy :shock: porównywanie okularów o różnej budowie i przedewszystkim różnej ogniskowej mija się z celem i jest bez jakiego kolwiek sensu fizucznego, no cóż testować sprzęt też trzeba umieć a do tego potrzebne jest wiedza i doświadczenie których jak widzę tutaj niestety zabrakło :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ma rację. Porównywanie tych okularów jest nietrafione.

Mam Super Plossla NPZ 6 mm i z nim możemy porównywać tego soligora jeœli się gdzieœ przymówimy na lukanko.

 

Jedzie do mnie też ortoskopik 9mm od Janusza więc będzie okazja porównać go z moim drugim Super Plosslem NPZ 10 mm.

 

Dodatkowo szykuje się atrakcja - kończę adaptację nasadki binokularnej Zeissa a w drodze jest para okularków do niej. Co dwoje oczu to nie jedno.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie nie porównywano okularów tylko obraz jaki dają . A to jest do porównania .

Przy podobnym powiększeniu powinien być podobnej jakości obraz , trudniej jest określić jego wielkość , choć przy Saturnie widać różnicę łatwo . Przy zdecydowanie różnym powiększeniu na pewno da lepszej jakości obraz ten okular co mniej powiększa .

Stawiam na kolimację . W/g mnie jest w punkt nie w osi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, nie interesuje mnie konstrukcja okularu ale obraz jaki on daje, jakie jest pole widzenia, eye relief. A czy to jest Plossl czy coś innego to ma dla mnie mniejsze znaczenie. Co z tego, że Plossl X jest lepszy od Plossl Y jak i tak są one gorsze od Ortho Z. Oczywiście porównania należy dokonywać przy bardzo zbliżonych powiększeniach oraz na obiektach, które są dedykowane do danego typu obserwacji, np. planetki, gromady, ect.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Po pierwsze dziękuję za odpowiedz.

 

Po drugie trochę się nie zrozumieliśmy a raczej ja źle się wyraziłem.

 

Jakość dodałem przy okazji chodź nie powiewem, bo mam tego świadomość, że są to dwie różne konstrukcje.

 

Po trzecie chodziło mi właśnie głownie o ogniskowe okularu. Okular ploss 6mm daje u mnie takie samo powiększenie jak Ruski 17,5 – i to są fakty – a chyba powinien dawać większe.

I tu porównanie uważam za słuszne.

 

Janusz napisał, że zabrakło doświadczenia – nie zgodzę się z tym, bo chodziło mi tylko o powiększenia a nie o jakość tak jak napisałem jakość dodałem przy okazji i niepotrzebnie tutaj zgodzę się z popełnionym błędem.

 

Jeżeli chodzi o kolimacje – nie pozwoliłbym sobie na wystawianie opinii gdybym nie był pewien swojego sprzętu, jest skolimowany na pewno dobrze bynajmniej nie przezemnie jakieś 2 miesiące temu.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli na tym rosyjskim Kelnerze z mikroskopu pisze 17,5x to jego ogniskowa wynosi około 13,7mm, to po pierwsze a po drugie różnice w pozornych polach widzenia tych okularów dają subiektywne różnice w ocenie powiększenia kątowego danego okularu :salu:

Jak widzisz nawet nie znasz ogniskowej tego Kellnera czyli danych wejściowych do testu a już porywasz się na recenzję porównawczą i z błędnymi założeniami ją publikujesz, jak widać pośpiech nie jest tu wskazany ale trochę więcej wiedzy z optyki geometrycznej by się jednak przydało :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na tym rosyjskim Kelnerze z mikroskopu pisze 17,5x to jego ogniskowa wynosi około 13,7mm ---

 

Jak widzisz nawet nie znasz ogniskowej tego Kellnera czyli danych wejściowych do testu a już porywasz się na recenzję porównawczą i z błędnymi założeniami ją publikujesz, jak widać pośpiech nie jest tu wskazany ale trochę więcej wiedzy z optyki geometrycznej by się jednak przydało :roll:

 

Janusz z pewnością nie kwestionuje twojej wiedzy o sprzęcie, ale niestety jesteś troszkę za bardzo „zarozumiały” i patrzysz z góry na ludzi myśląc ze twoje osądy są niezawisłe i przyjmujesz z góry, że inni nie mają o tym pojęcia.

 

Po pierwsze nie jest na okularze napisane 17,5 a 14 co w rzeczywistości daje ogniskową 17,5mm.

 

Po drugie pole widzenia nie ma tu nic do rzeczy wielkość Saturna pozostała bez zmian.

- moje odczucia wizualne.

 

Po trzecie postaraj się po prostu najpierw zapytać a nie od razu wydawać osąd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To widzę że dalej wprowadzasz nas w błąd pisząc że to okular Kellnera bo ten rosyjki okular z napisem 14x to odmiana Super Plossla o złożonej sześciosoczewkowej konstrukcji i nie ma nic wspólnego z 3 soczewkowymi okularami Kellnera :shock:

 

Ps. Co do jednego masz rację, kto pyta nie błądzi, dziękuję za cenną lekcję :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest Mi dobrze znany, więc pozwolę sobie się wtrącić.

 

... mam wrażenie jakby Soligor nie mial 6 mm tylko 15mm ...
... Chociaż być może że z tym Soligorem coś jest nie tak ...

 

Mam PL-6 mm Soligor - taki sam jak TY. I problem powiększenia w nim także istnieje. Miał zmierzoną ogniskową i wyniosła ona 8,5 mm. El-Capitano potwierdził ten fakt w swoim dokładnie takim samym okularku. Miał bardzo podobny wynik. Powiększenie wyraźnie jest maławe jak na 6 mm.

 

Nie wiem jak jest u Ciebie - być może nawet więcej niż 8,5 mm.

Jednak te rosyjskie (raczej taiwańskie :( ) Soligorki i inne okularki "made in taiwan" mają losowe ogniskowe i jakości. Co ciekawe Hans i inne osoby twierdzą że mają w tym okularku ogniskową zbiliżoną do 6 mm - szczęściaże :twisted: :evil: :twisted: :mrgreen:

============================

Co do jakości obrazów w moim PL Soligor 6mm obraz jest całkiem niezły. Np. kontrast na Saturnie to on daje najlepszy ze wszystkich moich Plossli i Super Plossli. Widać subtelne szczegóły, nie widoczne w pozostałych okularkach. Oczywiście w porównaniu do Lantana to to jest bardzo kiepsko, ale i tak nie najgorzej. To tylko Plossl niestety. :Cry:

 

Co do barlowa, to Ja zdecydowanie wolę mieć komplet okularków. Jakość z samym okularkiem jest zawsze lepsza. A ten barlow nawet z moim bardzo dobrym NPZ-SPL-25 daje gorsze obrazki niż w samym zwykłym Plosslu z podobnym powerem. Jesli już barlow to tylko jakiś bardzo drogi - wysokiej klasy.

 

 

... wspominając o wysyłce. "Wyjątkowo drogiej 10 zł Poczta Polska" ...

 

Polecam założenie sobie bankowego konta internetowego np. w mBanku. Opłaty za konto są znikome - 50gr. Wysyłki wtedy będą kosztować 5-6 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam PL-6 mm Soligor - taki sam jak TY. I problem powiększenia w nim także istnieje. Miał zmierzoną ogniskową i wyniosła ona 8,5 mm. El-Capitano potwierdził ten fakt w swoim dokładnie takim samym okularku. Miał bardzo podobny wynik. Powiększenie wyraźnie jest maławe jak na 6 mm.  

 

Nie wiem jak jest u Ciebie - być może nawet więcej niż 8,5 mm.  

Jednak te rosyjskie (raczej taiwańskie  ) Soligorki i inne okularki "made in taiwan" mają losowe ogniskowe i jakości. Co ciekawe Hans i inne osoby twierdzą że mają w tym okularku ogniskową zbiliżoną do 6 mm - szczęściaże      

... potwierdzam "nieprecyzyjność ogniskowych" w okularkach i piszę o tym TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę że dalej wprowadzasz nas w błąd pisząc że to okular Kellnera bo ten rosyjki okular z napisem 14x to odmiana Super Plossla

 

Nie rozbierałem go i nie zaglądałem do środka a taką informacje otrzymałem od Pana J.Poruczko i uznałem ją za prawdziwą.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosyjski 6 mm Plossl daje czysty obraz. W zasadzie jedyną wadą jest konieczność niemal dotknięcia szkła rogówką. O ile latem można się do tego przyzwyczaić o tyle zimą soczewka oczna błyskawicznie zaparowuje. Co do jakości obrazu nie mam jednak żadnych zastrzeżeń. Wielkość uzyskiwanego powiększenia również jest raczej zgodna z teorią (około 320x).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu wyeliminowania błędu w ocenie powiększenia jakie dają poszczególne okulary proponuję:

- zamontować w pewnej odległości od oka ekran, który będziemy widzieć patrząc okiem "wolnym" podczas spoglądania w okular sprzętu. Obraz jakiegoś obiektu, jaki widzimy w okularze uda nam się "rzucić" na ten właśnie ekran. Trzeba tylko pztrzeć obydwojgiem oczu: tzn: jednym okiem w okular, drugim na ekran. Po paru chwilach zobaczymy oglądany obraz w okularze na tle ekranu. Teraz zaznaczamy jego pozorną wysokość przyklejając np. paski czarnej taśmy na górnej i na dolnej krawędzi widzianego przedmiotu na ekranie. Potem zmieniamy okular i w ten sam sposób porównujemy wielkość widzianego obrazu z rozstawem czarnych pasków z obserwacji poprzednim okularem. Da to nam ocenę w miarę obiektywną.

P.S. Sprawdzone empirycznie 8) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym porównaniu 2 okularów na księżycu dochodzę do wniosku oczywiście bardzo ogólnego i nie zbyt dokładnego, że.

 

Jeżeli ruski okular ma rzeczywiście 17,5 mm to mój Ploss nie ma mniej jak 9-9,5 a może i nawet ok. 10 mm a miał mieć 6 mm (tak jak opisano na okularze).

 

p.s.

 

Pomiar był na oko tak wiec proszę o wyrozumiałość, ale wielkości powiększeń były niewielkie a nawet znikome patrząc po kraterach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możeby tak firma Astrokrak wreszcie podała na swojej stronie rzeczywiste ogniskowe, pola widzenia i eye

relief okularów którymi handluje. Uniknęlibyśmy wielu nieporozumień... Taki ekspert od optyki jak Ty Januszu

na pewno wie jak pomierzyć te wartości.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym porównaniu 2 okularów na księżycu dochodzę do wniosku oczywiście bardzo ogólnego i nie zbyt dokładnego, że...

Cały czas zastanawiam się JAK OKREŚLASZ POWIĘKSZENIE NA OKO. Tak że planeta wydaje się tej samej wielkości?

A może porównujesz POLA WIDZENIA i na tej podstawie wnioskujesz o identyczności powiększenia?

 

A możeby tak firma Astrokrak wreszcie podała na swojej stronie rzeczywiste ogniskowe, pola widzenia i eye relief okularów którymi handluje. Uniknęlibyśmy wielu nieporozumień... Taki ekspert od optyki jak Ty Januszu

na pewno wie jak pomierzyć te wartości.

Arek

Może i by zmierzył ale jak podejrzewa spory rozrzut to lepiej przecież nie publikować a więc po co mierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.