Skocz do zawartości

2"okular Kellner "Soligor" 26mm z "Astro


Madolo

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna nosiłem sie z zamiarem powiększenia zasobu posiadanych okularów.

Mając do dyspozycji 2" wyciąg z redukcją na 1 1/4" i iloscią 6 szt okularów pod ten wymiar(31,7mm), po przemyśleniu, zdecydowałem o nabyciu okularu 2".

Ale powstał dylemat :shock: JAKI???.

Szeroka "gama" okularów 2" wszelkich "maści" typów, marek i parametrów.

"Studiowanie" wielu opinii i ocen na forach tylko "pogłebiały" i tak wielką rozterkę, jak wydać rozsądnie "parę" groszy. Podczas "lektury" tych opinii zaczął "wyłaniać się" obraz tego jednego : dobrego i właściwego?!!! okularu.

***Tu chciałbym podziękować forumowiczom za pomoc. Warto pisać o wszystkim , nawet "za przeproszeniem" - o pierdułach( w granicach tematyki forum), bo nigdy nie wiadomo CO, GDZIE i KOMU z tych wiadomości się przyda, np. przy wyborze okularu :salu:***

Dodatkowo mój wybór właściwego okularu ograniczały parametry posiadanego telepa(155/1500) oraz, hm ...... ilość "kasy".

Po kilku dniach przemyśleń i analiz oraz "wycen" ofert dostawców wybór padł na : Kellnera RKE:

Ogniskowa: 26mm

Pole widzenia: 58°

Odległość źrenicy wyjściowej: 23mm

Średnica oprawy: 2"

Powłoki: MC

 

Wiedziony sympatią "rejonu" oraz dokonanymi wcześniej zakupami i miłą atmosferą pierwszego przyjęcia :salu: , wybrałem firmę Janusza "Astrokrak". Zamówiłem towar na stronie internetowej.

Po niecałych 2 dniach okularek( co ja piszę??? OKULAR) porządnie i solidnie zapakowany dzierżyłem w dłoniach. Dodatkowo otrzymałem program astro

" CoolSky"( to nic , że drugą sztukę :D ).

"Padnięty" po poprzedniej nocce obserwacyjnej oraz całodniowymi porządkami świątecznym :P i, nie zniechęcony lampami blokowiska, podjałem próbę balkonowego sprawdzenia okularu.

Na pierwszy "strzał" poszedł Moon. Niestety, aby go "uchwycić" musiałem przemieścić wystudzonego telepa tak, że tył teleskopu "zassysał" powietrze z pokoju. Na przemian wymieniałem owego Kellnera z 1 1/4" 20mm Plosslem(x75).

Obraz w Kellnerze zdecydowanie :shock: lepszy ale "łysol" i przy 20 i przy 26-tce pływał jak po :letsdrink: .

Test mało "miarodajny".

O godz 21.00 okular "poszedł na głębsze wody". Testy na gwiazdach Ori wraz najjaśniejszymi emkami 42/43. Następnie Procyon(Mały Pies) - tylko tyle o tej godzinie(narazie) widać w kierunku S/E i S z balkonu. Syriusz jest za nisko i najbliższe 11-piętrowce skutecznie przeszkadzają. Zachód totalnie zaświetlony przez centrum Tarnowa.

I tak na szybko, mimo przemęczonego wzroku :

"szczena mi opadła" :szok: - coś pięknego, obraz mimo zaświetlenia, bardzo czysty, ciemny, kontrastowy, szeeerrroooki, ostry i wyrażny. Obrys "wróbla" (M42) i widok M43 prawie(!) powalał z nóg. Kontury i kształt gwiazd punktowe i okręgłe.

Dodam, że również w tym samym czasie sprawdzałem wykonany z bristolu, dodatkowy -70cm ekran ( pomalowany na czarno) założony na top tubusa. W założeniu ma/miał on za zadanie zniwelowanie odblasków ostrego światła lamp osiedlowych. Trudno obecnie mi określić czy miał on jakikolwiek "wydatny" wpływ na uzyskiwane w okularze obrazy :oco: Sprawdzenie okularu na gwiazdach w środowisku osiedlowym, mimo, że już bardziej konkretnie wykonane, nie stanowi "odnośni" dla możliwości tego okularu.

"Strach" pomyleć , co będzie pod "czarnym" niebem??? :D.

 

Następnie poszedł "pod młotek", wyłaniający się zza ścian bloku Saturn.

Choć nie jest to okular typowy do planetek( przy mojej aperturze daje pow.x 56,7) chciałem z ciekawości sprawdzić go i w tym temacie. Uzyskany obraz jak powyżej- czysty lecz mniej ostry. Myślę, że "termika" bloku dawała się we znaki.

We znaki dawało się też moje zmeczenie, dlatego postanowiłem "uderzyc" drugi raz nad ranem. Około godz. 5.30 " strzelałem" w Jowisza, następnie Wenus i Marsa.

Brak dużego powiększenia mocno dawał się we znaki, ale rekompensowany był wspaniałą ostrością i widokiem planetek. Zadowolił mnie bardzo kontrastowy, ciemny i wyraźny układ pasów na Jowiszu, bez porównania z 20mm Plosslem.

Dziś niestety pogoda spłatała figla i nici z dalszych testów.

Już na podstawie tych "wstępnych", powyższych sprawdzeń mogę stwierdzić sumarycznie choć może "niefachowo, za co "sorrki", że:

 

Okular( humorystycznie nazywam go "szklanką") w tej klasie cenowej jest dla mnie rewelacyjny. Pod "kiepskim" niebem "pokazał" pazurki i (przypuszczam) swój ułamek możliwości. Ze względu na dużą odległość żrenicy bardzo wygodny w prowadzeniu obserwacji. Konkretnie coś więcej będe mógł stwierdzić na/po obserwacji (sprawdzenie, dajace miarodajny wynik) z dala od blokowisk. Jednak już powyższe utwierdziło mnie w przekonaniu , że dokonałem TRAFIONEGO wyboru. Warto i warty jest posiadania z tytułu swoich parametrów i walorów obrazu uzyskiwanego no i ceny.

Dziękuję Januszowi za szybkie załatwienie przesyłki, TAK TRZYMAĆ!!! :salu:

A oto kilka fotek, lecz niestety nie obiektów nieba. Muszę dorobić przejściówkę pod cyferkę.

I to byłyby pierwsze wrażenia.

ok21.jpg

 

ok20.jpg

 

ok13.jpg

 

ok12.jpg

 

1373_g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja II - mini , dla "leniuchów" :D

 

Okular w tej klasie cenowej jest, wg mojej amatorskiej oceny. wprost rewelacyjny. Pod "kiepskim" niebem "pokazał" pazurki i jak (przypuszczam) - swój ułamek możliwości. Ze względu na dużą odległość żrenicy bardzo wygodny w prowadzeniu obserwacji. Warto i warty jest posiadania z tytułu swoich bardzo dobrych parametrów i walorów uzyskiwanego obrazu, no i oczywiście ceny.

Dziękuję Januszowi za szybkie załatwienie przesyłki, TAK TRZYMAĆ!!! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.