Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!!! JESTEM NOWY NA TYM FORUM, 2 TYGODNIE TEMU ZOBACZYŁEM PRZEZ ZABAWKĘ ZA (200ZŁ) KSIĘŻYC I BYŁEM ZACHWYCONY, zaczołem czytać i czytać, załapałem bakcyla, szybko doszedłem do wniosku że ten niby teleskop może stać w kącie jako dekoracja pokoju dziecka :), Zaczołem szukać czegoś normalnego co nazywa się teleskopem, i tak oto dokładnioe wczoraj przyjechał do mnie sprzęcik z delty. kupiłem sobie synte 10" do tego filtr szary księżycowy, oraz okular baader hyperion 13 mm.

 

A teraz pierwsze wrażenia :

Dzwoni kurier że jedzie do mnie paczka i będzie za 20 minut, łapie kuriera na mieście aby żona nie widziała nowego zakupu i oczywiście ceny Jade do kumpla aby gdzieś spokojnie zobaczyć sprzęt, otwieram wielki karton, wyciągam tubę i...... "B A N A N" NA GĘBIE. oraz pierwsze słowa do kumpla "ALE PRALKA FRANIA" oczywiście pieszczotliwie:) niestety jak to bywa pogody nie ma, a więc czekam .....

 

 

 

ps. kilka pytań

 

1) jaki okular do mgławic 5? 13? czy 25?

2) jaki filtr do mgławic?

3) jaki okular i filtr do planet, galaktykt itd. ?

 

 

 

 

KUBA :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum kolejnego zarażonego bakcylem!

 

Jakieś małe sekreciki przed żoną? Skąd ja to znam? :Loveit:

 

Jeśli chodzi o sprzęt, to zmiana teleskopu za 200 zł na Syntę 10" to niezły skok technologiczny. Gdybym to ja kiedyś zaczynał od takiego sprzętu, ech... Uważaj jednak, bo łatwo możesz "przeinwestować". A potrafisz tę nową rurkę skierować na coś nieco ciemniejszego niż Księżyc? :icon_wink: Może najpierw spróbujesz wykorzystać to co już masz? Poznasz niebo, skonkretyzujesz swoje zainteresowania. Po kilku tygodniach (no..., przy naszej pogodzie po kilku miesiącach) już pewnie sam najlepiej będziesz wiedział czego potrzebujesz.

 

Powodzenia!

 

PS. Nie jestem jakimś purystą językowym, ale z tym "zaczołem" to już przegiąłeś :laughbounce2:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, witamy jednakże pisanie całych zdań dużymi literami na forum oznacza krzyk wiec na przyszłość bardzo Cię proszę żebyś pisal normalnie :-)

 

Tak czy siak - witamy serdecznie kolejną zakręconą osobę :-)

 

Paweł

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po pierwszejobserwacji ( i niebył to księżyc ) pierwszy obiekt na jaki skierowałem tube był jowisz, na samym początku trochę falował, a po 20 minutach bardzo się wyklarował, widziałem pasy i księżyce, obserwowałem go przez baadera 13mm i teraz wiem że do planet przyda mi się jakiś baader 4mm. Kolejnym obiektem i ostatnim na dziś była wielka mgławica w pasie oriona, po godzinie zabawy przyszły jakieś ch...e chmury. no i jestem w domu przed kompem, czytać forum oraz studiować mapy nieba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Kuba. Jeśli w takim tempie rozwijasz swe skrzydła, to nie chcę nic mówić co za 2 latka będziesz robił.

Jeżeli chodzi o jakieś okularki, to mogę polecić właśnie Hyperiony. Z takimi się bawiłem.

Cenowo są dość atrakcyjne. Przyda Ci się szerokokątny, coś w okolicach 20 - 30 mm.

Filtr?? Najlepszym filtrem będzie jak najciemniejsze niebo, daleko poza miastem.

Z planetkami nie znam się, ale na pewno ok. 5 - 8 mm.

Dość ważnym parametrem w okularach będzie pole widzenia, na mój gust, jak najszersze.

To tak w skrócie. Pomoc w formie testów znajdziesz np. na tej stronie:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?rok=2005

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam, witam....

 

Bakcylem obserwacji nieba zaraziłam się na pustyni... gdy pierwszy raz w życiu zobaczyłam niebo przy idealnych ciemnościach... pełne gwiazd, doskonale widoczne ramię Drogi Mlecznej... jakby na wyciągnięcie ręki.

"Choroba" pogłębiła się w ciagu ostatnich miesięcy gdy w tym roku, przez rosyjską lunetę (właściwie to pamięta jeszcze czasy ZSRR) oglądałam zarys pierścieni Saturna.

Nigdy nie ukrywałam, że w dzieciństwie, moim ulubionym muzeum było Muzeum Techniki, a tam salka dedykowana tematyce kosmicznej i podboju kosmosu. A także, że jarały mnie filmy i programy o Nasa i ich projektach oraz misjach.

 

Zamarzyłam sobie teleskop, ale po długim studiowaniu tegoż forum doszłam do wniosku, że lepiej poczekam z zakupem. Na razie będę się uczyć i dogłębnie studiować mapy nieba, jeżdżąc palcem po nieboskłonie. Jest też stara, wysłużona luneta, ewentualnie zakupię dobrą lornetkę. Nie ma co się śpieszyć.

Niestety mieszkam w Warszawie więc cięzko o dobre widoki (aczkolwiek Saturn dał się oglądać).

 

A więc witam i dziękuję za tyle światłych i mądrych porad -> pierwsze kroki stawiane w kosmosie są dużo prostsze dzięki Wam :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mieszkam w Warszawie więc cięzko o dobre widoki (aczkolwiek Saturn dał się oglądać).

Witaj,

mieszkając w Warszawie to plus i minus - minus to oczywisty brak nieba i konieczność wyjazdów, ale plus to duża dostępność już bardziej zaawansowanych obserwatorów, którzy organoleptycznie pokażą co można ze sprzętem zrobić i łatwiej się podpiąć pod jakiś wyjazd obserwacyjny.

Wiem to ze swojego doświadczenia - samemu niejednokrotnie korzystałem z wiedzy takich ludzi.

Dla przypomnienia, tutaj masz mapkę "nas" :-) : http://astropolis.pl/membermap/

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Bawię się w astro od wielu lat jako obserwator - z pomocą własnych brystolowych konstrukcji z całą gamą aberracji (oglądałem np. kometę Halleya), potem z pomocą kolegi, który był posiadaczem kilku radzieckich newtonów - najpierw 60 mm Alkor a potem 5 calowy Mizar (jakaś odmiana Tała-1?) ale dopiero niedawno zdecydowałem się na zakup "normalniejszego" własnego sprzętu (żadne halo - SCT 6-cali na montażu AdvancedVX i ostatnio kupiony malutki wakacyjny dublet TS50/330) a jakiś czas temu zacząłem odwiedzać to forum. Ale dopiero kilka dni temu zapisałem się w czym pomógł mi zakup na tutejszej giełdzie ;) Od czasu do czasu uciekam razem z kolegą z naszego dużego miasta żeby przewietrzyć tuby (kolega astrofotograf z APO 80/600 i trochę mnie zaraził tym) ale często po prostu balkon to moje obserwatorium.

Dziękuję za masę informacji, które już zdążyłem wyczytać na forum.

 

Pozdrawiam serdecznie

Michał

Edytowane przez Mik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Mam na imię Patryk i jestem nowym użytkownikiem forum. Astronomią po raz pierwszy zainteresowałem się jeszcze w podstawówce. Z wypiekami na twarzy czytałem różne książki i przeglądałem albumy, nie potrafiąc zrozumieć jak wszechświat może być tak ogromny. Zresztą do tej pory mi się to głowie nie mieści - na szczęście jednak nie przeszkadza być zauroczonym pięknem kosmosu:)

 

Jak to w życiu czasem bywa fascynacje wieku młodzieńczego pozostają w uśpieniu po to, żeby po pewnym czasie wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Tak też było w moim przypadku. Jakiś czas temu znowu złapałem bakcyla astronomicznego i ze zdziwieniem zauważyłem, że wypieki na twarzy mam takie same jak 20 lat temu. Po pierwszych obserwacjach lornetkowych czuję całkowity niedosyt i przymierzam się wkrótce do zakupu jakiegoś poważniejszego sprzętu. Poza obserwacjami - i może w przyszłości również astrofotografią - chciałbym też rozwijać swoją wiedzę z tej dziedziny i wierzę, że uczestnictwo w forum mi w tym pomoże :)

 

Pozdrawiam wszystkich i z góry przepraszam za naiwne pytania, jakie z pewnością zdarzy mi się tu zadawać ;)

Patryk Warnel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Uśpienie astronomicznego hobby chyba jest dość popularne, przynajmniej u mnie też tak to wyglądało i po wczesnych fascynacjach zakończonych budową własnego newtona miałem ponad 10 lat przerwy. Ale stara miłość nie rdzewieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Mam na imię Przemek i jestem nowym użytkownikiem forum. Astronomia to moja pasja z lat młodości jednak dopiero teraz(30 lat minęło hi hi) realizuje swoje marzenia i kupiłem tubę Sky-Watcher N-150/750 OTAW i cieszę się z pierwszych obserwacji. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Radom a dokładnie Dominik wita wszsystkich maniaków czarnego nieba! Niech ciemna, bezchmurna noc będzie z Wami wszystkimi!
Zainteresowany od dawna astonomią od niedawna zacząłem zgłębiać wiadomości. Również dorobiłem się swojego pierwszego sprzętu SW EQ3-2 150/750. Jest dobrze i mam nadzieję, że będzie lepiej :).

Pozdrawiam,

Dominik!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witaj,

 

ja również posiadam newtona 150/750 z montażem eq3-2

pomimo sceptycznych opini doświadczonych astroamatorów (odnośnie eq3-2) mogę powiedzieć że ma on ogromne możliwości których jeszcze nie udało mi się w pełni poznać

jest też wymagający, ale potrafi też przyspożyć olbrzymiej satysfakcji

 

 

pozdrawiam

 

Edytowane przez builder2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.