Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na ASTROPOLIS nazywam się ADAM DZIACKO jestem z RUDY ŚLĄSKIEJ i jestem samotnikiem bo nie jeżdże na zloty z powodu braku czasu i nikogo nie znam z tego "zawodu". z powodu zamieszkania w zaświetlonej aglomeracji obserwuje głównie księżyc i saturna. mój sprzęt to SW MAK 180 na EQ5 i lornetka SKY-MASTER 15X70 może znajdzie się ktoś z okolicy z kim będzie można wyjechać pod ciemniejsze niebo. Pozdrawiam.Adam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżanki i kolegów.

Na tym forum jestem nowy, ale na astromaniaku już byłem (i jestem nadal). Wszedłem tu bo chyba jest nas tu więcej, a szukam kolegów (do koleżanek też nic nie mam) z mojej okolicy. Ciekawym pomysłem tu jest mapka forumowiczów.

Obserwuje niebo od niecałego roku. Niestety, żeby obserwować muszę gdzieś wyjechać bo z mojego okna w mieszkaniu to nawet jednaj gwiazdki nie zobaczę. Używam refraktora Bressera 127 mm choć już wymieniłem na większy. Jaki (i czy w ogóle) będzie mój następny teleskop. Czas pokaże. A poza tym to chyba nie o sprzęt tu chodzi.

 

Gwieździstych nocy :-)

Zdzichu

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Nazywam się Kamil, rocznik '98, klasa maturalna, zamieszkanie między Wrocławiem a Opolem.
Na wasze forum trafiłem niedawno (szukałem chyba porad w wyborze pierwszego sprzętu), ale polskie internety astronomiczne przeglądałem od dawna, skupiając się jednak tylko na dział teoretycznych.
Moje zainteresowanie astronomią zaczęło się gdzieś przed przedszkolem. Polegało to wtedy głównie na grzebaniu po różnych portalach (Astronomia.pl, Wirtualny Wszechświat, AstroNet, Google Grafika ;) ) i ściągania losowych astrofotografii. Z tego co pamiętam z jakiegoś powodu (chyba przez WCzP) szczególnie uwielbiałem Jowisza. Pamiętam, że moją motywacją do nauki czytania było przeczytanie jakiegoś artykułu o Słońcu na dawno zapomnianej stronce :)

Jakoś w wczesnej podstawówce na święta dostałem wyrób teleskopopodobny marki Opticon. Nie narzekałem bynajmniej na optykę (bo i z czym miałem ją wtedy porównywać? ;) ), ale na to że przeklęcie trudno było nakierować to (a chwiejny statyw nie pomagał) na cokolwiek innego niż Księżyc i Słońce (spokojnie, rzutowanie na ekran ;) ). Pamiętam jak zliczałem liczbę Wolfa jakimś wzorem znalezionym w sieci. Spróbowałem też radioastronomii radiem babci :)
Mój zapał ostygł zupełnie w późnej podstawówce.

Do astronomii wróciłem parę lat temu, częściowo dzięki blogowi Kwantowo.pl, na który trafiłem zupełnie. Wynalazłem w szufladzie swojego (połamanego, nomen omen) Breakera Cobrę (wstyd się przyznać, ale dopiero niedawno zauważyłem jak bardzo zakłamuje kolory) i jakąś minilornetkę Kandara. Przeglądałem niby niebo bez szukania jakiś konkretnych obiektów, ot po prostu uwielbiam wpatrywać się w to mrowie gwiazd. Potem zacząłem rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory (Wielką Niedźwiedzicę, Kasjopeję, Oriona, potem Lutnię, Orła, Łabędzia) co dawało mi na prawdę sporo radości. W liceum zapisałem się do programu Wirtualnej Akademii Astronomii, która dała mi dostęp do zrobotyzowanego teleskopu (YAY ;D). Myślę też o starcie w LX Olimpiadzie Astronomicznej i pluję sobie w brodę, że nie startowałem w dwóch poprzednich. Nie mam pewnie większych szans na zwycięstwo, ale nie o to tu chodzi :)

W zeszłym tygodniu natomiast kurier przywiózł mi moją DO SL 15x70 :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam całą społeczność astropolis!

Mam na imię Przemek, rocznik 83. Moje hobby to głównie krótkofalarstwo i właśnie dzięki niemu trafiłem na informację na temat wykrywania meteorów z wykorzystaniem pasywnego radaru. I właśnie poszukiwania informacji na temat detekcji meteorów, tym razem przy pomocy kamer wideo, przywiodły mnie na astropolis.pl. W planie mam uruchomienie stacji bolidowej, która dostarczy danych naukowych i nie będzie tylko taką sztuką dla sztuki. Astronomia to dla mnie zupełnie nowa, acz bardzo interesująca dziedzina nauki, o której chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej. Na razie do obserwacji nieba wykorzystuję tylko własne oczy, czasami wzmocnione postsowiecką lornetką

Poza tym trochę fotografuję, ale szału nie ma :). W wolnych chwilach czytam książki, głównie skandynawskie kryminały i polską fantastykę.

Zawodowo zajmuje się budową dróg.

I to by było chyba na tyle. Gdyby ktoś miał jakieś pytania, to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam

Quispiam

Bym zapomniał, oto najbardziej astronomiczny sprzęt obserwacyjny jaki posiadam :)

post-30753-0-66205900-1469970769_thumb.jpg

 

 

 

Edytowane przez Quispiam
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Nazywam się Łukasz Grzymała. Jestem z okolic Łukowa, woj. Lubelskie. Mam szerokie spektrum zainteresowań jednak od zawsze pasjonowało mnie niebo, podglądam je jedynie za pomocą lornetki Bresser 10x50. Mam nadzieję, że uda mi się dorwać jakąś syntę 8 za dobrą cenę:) Zawodowo pracuję jako informatyk w sporej firmie budowlanej.

Najbardziej zakochany byłem w zdjęciach Ziemi z kosmosu, marzyłem o podróży w kosmos pewnie jako nie jedyny tutaj, ta cisza i spokój, z daleka od zgiełku, nieżyczliwych ludzi. Czuję nawet że nie obraził bym się na podróż na Marsa w jedną stronę.

 

pozdrawiam serdecznie.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

nazywam się Dawid i mieszkam w okolicach Krapkowic w woj. opolskim. Na forum trafiłem, ponieważ moja 8 letnia córka zażyczyła sobie teleskop pod choinkę (2015), a w związku z tym, że mnie gwieździste niebo również zawsze interesowało, nawet nie próbowałem jej odwodzić od tego pomysłu. Niestety nie mając zielonego pojęcia co kupić i mając ograniczony budżet i czas na podszkolenie się, kupiłem teleskop, który był dostępny w tamtym czasie w lidlu: Bresser SkyLux EL 70/700. Po paru sesjach oglądania księżyca i raz Jowisza postanowiłem że fajnie byłoby uwiecznić to co zobaczyłem i tak trafiłem tutaj.

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich bardzo serdecznie :) Ja dopiero rozpoczynający zabawę z teleskopami i astrofotografią. Moja pierwsza zabawka nieco mnie przerosła i postanowiłem wymienić ją na coś mniej skomplikowanego. /celestron nexstar 127 slt/ Oczywiście popełniłem standardowy błąd, najpierw kupiłem a później zacząłem zastanawiać się jak to ma działać :) Teraz obiecuję poprawę i nadrobienie zaległości teoretycznych. Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Astronomią interesuję się od dawna, jednak dopiero kilka miesięcy temu kupiłem teleskop. Chciałbym uwieczniać piękno niewidocznych gołym okiem obiektów dlatego chcę zająć się astrofotografią. sprzęt już jest, małe doświadczenie też, ale ilość pytań wciąż rośnie i liczę na pomoc bardziej zaznajomionych z tematem ;)

Ciemnego nieba!

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem tutaj cześć, więc to czynię teraz.

Witam wszystkich i pozdrawiam. :D

Astronomia mnie intrygowała już w latach 60 ubiegłego wieku, pierwszy teleskop kupiłem sobie dopiero w 2014 roku.

To był Newton Optikonu 200/800, szczęka mi opadła z przerażenia, szybko go sprzedałem i kupiłem Sky-Watchera MAK 102,

powróciła mi wiara, że przez teleskop można coś zobaczyć.

:astro:

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Nazywam się Łukasz Grzymała. Jestem z okolic Łukowa, woj. Lubelskie. Mam szerokie spektrum zainteresowań jednak od zawsze pasjonowało mnie niebo, podglądam je jedynie za pomocą lornetki Bresser 10x50. Mam nadzieję, że uda mi się dorwać jakąś syntę 8 za dobrą cenę :) Zawodowo pracuję jako informatyk w sporej firmie budowlanej.

Najbardziej zakochany byłem w zdjęciach Ziemi z kosmosu, marzyłem o podróży w kosmos pewnie jako nie jedyny tutaj, ta cisza i spokój, z daleka od zgiełku, nieżyczliwych ludzi. Czuję nawet że nie obraził bym się na podróż na Marsa w jedną stronę.

 

pozdrawiam serdecznie.

 

Witaj,

pod koniec tego miesiąca planuje spotkać się z osobą z Łukowa. Spotykamy się w okolicach Urszulina (niedaleko Okrzei). Chętny ? Ja mam 8 cali. Możemy też wcześniej tylko we dwoje (może troje) spotkać się np. w sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem nowy w kręgu ludzi mających pojęcie o kamieniach i kamieniopodobnych. Wiele już widziałem, i wiele chciałbym jeszcze zobaczyć. Ponieważ - jak mówią - "człowiek całe życie się uczy i głupi umiera". :-). Ja, hołduję myśli pewnego filozofa (bardzo podobne do poprzedniego w swojej tematyce):

"Człowiek pozostaje mądrym tak długo dopóki szuka mądrości. Jeżeli wyobraża sobie, że już ją znalazł, staje się głupcem."

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło prawie 10 lat od daty pierwszej rejestracji, 5 03 2007, postanowiłem jednak ją odświeżyć. Niebem interesuje się

mniej więcej od 55 lat,nie to by jakoś specjalnie, ale na tyle by wiedzieć o co chodzi i z czym to się je. Mieszkam w Warszawie,

więc warunki niespecjalne, choć pamiętam czasy że było lepiej. Akurat w tej chwili niebo nad warszawskim Ursynowem

nie jest takie złe. Księżyc jeszcze nie wzeszedł,więc gwiazdek trochę widać. Witam wszystkich serdecznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Witam wszystkich forumowiczów. Astronomią interesuję się w zasadzie od szkoły podstawowej. Niestety nie miałem wtedy żadnego instrumentu a książkę "Niebo na dłoni" przepisywałem ręcznie w miejskiej bibliotece (takie były czasy - wczesne lata osiemdziesiąte ;-). Jakiś czas chodziłem na kółko astronomiczne w opolskim MDK. Raz byłem we Fromborku na obozie astronomicznym organizowanym przez Andrzeja Pilskiego. Dopiero w wieku dwudziestu kilku lat kupiłem mojego pierwszego TALa1. Raczej nie prowadziłem jakichś wyszukanych obserwacji tylko sporadycznie podglądałem niebo z balkonu. Potem jakoś zaprzestałem i tego. Ostatnio wyciągnąłem ze strychu mojego starego TALa i sprzedałem na allegro. W jego miejsce zakupiłem SW150/750. Jestem na etapie wymiany kitowch okularów na cokolwiek innego przez co można cokolwiek zobaczyć.

Maciek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

od pewnego czasu przeglądałem forum jako gość, nabywałem wiedzę i zdecydowałem, że nadszedł moment kupna pierwszego teleskopu.

Zarejestrowałem się, bo teraz pewnie pojawi się masę pytań z mojej strony, a nie chciałbym popełnić błędu przy kompletowaniu sprzętu do obesrwacji.

Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł swoją wiedzą wspomagać takich nowicjuszy jakim ja jestem dzisiaj.

Pozdrawiam wszystkich :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.