Skocz do zawartości

Potrzenuje pewnej rady dot. budowy lunetki


kszymon

Rekomendowane odpowiedzi

Lunetka zrobiona z soczewek bedzie cię kosztować min 50zł . Za podobną cenę i znacznie lepszą , choć też do niczego można na alegro czasem kupić lunetkę 60/700.

To co jest w stałej ofercie sprzedaży w allegro omijaj .Najtaniej jest odkupić samą tubę optyczną i dorobić montaż Dobsona . Aby była użyteczna to lustro min. 100 mm średnicy . Możesz też odkupić lunetkę skay lux chyba 70/700 ok.350 zł już na montażu paralaktycznym , ale licz się z kosztami jego modernizacji . Na astro forach są ogloszenia sprzedam i czasem jest tanio coś użytecznego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o 2 albo 3 cm ogniskowej do tej małej lupy.

Niewiem czy sie oplaca ale prosilbym o odpowiedz ile moglo by to kosztowac.

 

Na allegro pojawiaja sie czasem soczewki chromatyczne po ok 3-10pln. Jak jestes bardzo zawziety to moge ci podeslac takich troche za darmo. (Koszt przesylki). Nie jest to dobry pomysl (przerabialem juz budowe trzech takich lunet i wiem co mowie). Lepej kup Soczewke achromatyczna (np. wyjmiesz ja ze strej ruskiej lornetki lub z lunety Turist), najprawdopodobniej uda ci sie dopasc cos miedzy 50-70mm srednicy i ok 200-300mm ogniskowej. To bylby dobry material wyjsciowy. Teraz zeby nie spartolic jakosci obrazu i zachowac duze pole widzenia, bedzie ci potrzebny okular. Jezeli uzyjesz poj. szkla z lupy stracisz 9/10 jakosci obrazu. Mozesz zapolowac na ruskie okulary mikroskopowe na allegro -30-50pln lub wyszarpac okular z jakiejsc ruskiej lornetki (zauwaz, ze caly czas podkreslam aby byl to sprzet ruski, dostaniesz prawdziwe szklo w metalu, a nie przezroczysty plastik w plastikowym tyle ze czarnym ringu). Jezeli uzyjesz okularow mikroskopowych bedziesz mial dobry obraz ale raczej niewielkie pole. Najlepiej by bylo gdybys jako okularu uzyl czegos o ogniskowej 20-40mm Bedziesz miec powerek ok. 10x ale mozesz uzyskac nawet do 5* pola. Jezeli chcesz przypowerowac, uzyj okularu o krotkiej ogniskowej (10 i mniej mm). Da ci to powiekszenia od 20x do 60x ale pole na poziomie 1-2* (wszystko zalezy od jakosci okularu) Nigdy nie przekraczaj maxymalnego powiekszenia ktore mozesz ustalic jako 2x srednica obiektywu przy dobrej jakosci optyki lub rownowartosci srednicy obiektywu przy slabszym szkle. Jak widac koszt obiektywu i okulara to od 50pln (przy farcie i rozeznaniu rynku) do 150pln jak nie masz wiedzy i szczescia. Do tego musisz doliczyc ok. 50pln na rurki, ksztaltki i mufki PCV(musisz zrobic regulacje ostrosci, jakis odrosnik, ew. mocowanie i diafragmy). Robienie wlasnej lunety nie odbiegajacej bardzo jakoscia od sprzetu markowego jest drozsze niz zakup tegoz sprzetu w sklepie ale daje sporo satysfakcji. Powodzenia i pytaj jak gdzies utkniesz :Salut: (o... sa juz emotikonki :szczerbaty: ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że robienie sprzętu samemu wcale nie musi być droższe od gotowca, a wręcz przeciwnie!!!. Dwie podstawowe zasady:

- musisz wyhaczyć achromatyczny obiektyw,

- oraz okular będący faktycznie okularem (choćby mikroskopowym) a nie szkiełkiem.

 

Z pozostałymi elementami przy sporej dozie samozaparcia i cierpliwości dasz sobie radę, łącznie z wyciągiem, nasadką kątową etc. Wiem co piszę, bo mam to za sobą z bardzo pozytywnym wynikiem.

 

Jedna tylko podstawowa zasada czy reż rada, a wierz mi płynie ona z serca i doświadczenia: PO TRZYKROĆ NIE SPIESZ SIĘ!!! I chociaż to czasami trudne, bo gorąca głowa chce jak najszybciej EFEKTÓW ale naprawdę warto czasami przyjąć kubeł zimnej wody i nie robić nic na łapu-capu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialby lunete przynajmnie o powiekszeniu 40x. Czyli na obiektyw mozna wziąć szkiełko okularowe tylko do okularu nie brać soczewki pojedyńczej??

 

Do powiększenia 40x stanowczo odradzam pojedyńcze szkło okularowe na obiektyw lepiej już kupić używaną rosyjską rozkładaną lunetę 20x50 za około 30-50 zł i będzie z tego o wile wiekszy pożytek niż tego okularowego szkiełka, no chyba że robisz to na zadanie domowe w celach czysto dydaktycznych do demonstracji aberracji chromatycznej i sferycznej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie. Robie to dla wlasnej przyjemnosci i chcialbym to zrobic w ten sposob zeby pozniej z tego byl jakis porzytek. Moze księzyc przynajmniej pooglądac ale mysle ze faze wenusa albo pierscienie saturna tez zobacze. No ale powiedz Januszu co bym mógł wziąć na obiektym. Jesli moze byc to szkielko to jakie to ma miec parametry(konkretnie co kupic bo sie w tej optyce troche gubie) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie. Robie to dla wlasnej przyjemnosci i chcialbym to zrobic w ten sposob zeby pozniej z tego byl jakis porzytek. Moze księzyc przynajmniej pooglądac ale mysle ze faze wenusa albo pierscienie saturna tez zobacze. No ale powiedz Januszu co bym mógł wziąć na obiektym. Jesli moze byc to szkielko to jakie to ma miec parametry(konkretnie co kupic bo sie w tej optyce troche gubie) ??

 

W takim razie wyszlifuj sobie jakieś lustro. Choćby sferkę wg. przepisu Astrojawila www.astrojawil.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans bez przesady  :rolleyes: , kupując PCVki można spokojnie się zmieścić w max 10zł. :smokin:

 

He... Glowna mufka to ok 15-20pln, przynajmniej jedna zlaczka (ok.5pln) i redukcja (10-15pln) jezeli chce zrobic regulowana ostrosc, gumowe siedzisko okularu (10pln) i kolejna redukcja (10-15) w ktorej osadzi obiektyw (jezeli ma go nie kleic na stale do mufki. Czyli minimum 50pln. :szczerbaty: Wiem co pisze. I tak nie policzylem spreju czarnego mat. za ok 20pln i kosztow ew. diafragm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie. Robie to dla wlasnej przyjemnosci i chcialbym to zrobic w ten sposob zeby pozniej z tego byl jakis porzytek. Moze księzyc przynajmniej pooglądac ale mysle ze faze wenusa albo pierscienie saturna tez zobacze. No ale powiedz Januszu co bym mógł wziąć na obiektym. Jesli moze byc to szkielko to jakie to ma miec parametry(konkretnie co kupic bo sie w tej optyce troche gubie) ??

 

Wiesz co, podstawowe pytanie. Ile chcesz wydac?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie. Robie to dla wlasnej przyjemnosci i chcialbym to zrobic w ten sposob zeby pozniej z tego byl jakis porzytek. Moze księzyc przynajmniej pooglądac ale mysle ze faze wenusa albo pierscienie saturna tez zobacze. No ale powiedz Januszu co bym mógł wziąć na obiektym. Jesli moze byc to szkielko to jakie to ma miec parametry(konkretnie co kupic bo sie w tej optyce troche gubie) ??

 

Przez weekend w firmie przekopię szpargały to może znajdę jakis fajny obiektywik do celów astronomicznych na pierwszą lunetę, może obiektyw z używanej ZRT by się jeszcze znalazł jakiś lub astroobiektyw 50/580 B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisano - możesz poszukać lunetki TURIST na targu. Potem przerobić ją poprzez zamianę okularu. Jest to opisane w ostatnim numerze VADEMACUM...

Albo kupić od ruskich (nie od przekupniów) plastikową lornetkę Breaker - może się udać za 30 zł a za 40 zł ty już bez problemów. Uzywkasz dwa szkła achromatyczne 50 mm na dwa obiektywy. Taniej nie uzyskasz szkła na obiektyw, chyba że ktoś Ci da za darmo. Okular też możesz na początek zastosować od tej lornetki. Ale wtedy power będzie 6-7 x. Albo szukać wtedy krótkoogniskowych okularków. Bez okularu się nie obejdzie. Może jakiegoś Kellnera od SkyLuxa ktoś będzie zbywał za grosze?

 

W porównaniu z tym co sam wymysliłeś (szkło okularowe + lupka) lepiej już kup najgorszą nawet lornetkę (patrz wyżej) i nic nie przerabiaj - będziesz miał znacznie lepszą jakość obrazu chociaż powiększenie nieduże.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze 60 - 80 zł moge wydać. Tylko niewiem czy to starczy

Okular mógłbym kupic od mikroskopu tylko mówicie ze ma male pole widzenia? a za obiektywem sie troche porozgłądam moze zeczywiscie ma ktos za pare zł na sprzedarz od jakies starej lunety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze 60 - 80 zł moge wydać. Tylko niewiem czy to starczy

Okular mógłbym kupic od mikroskopu tylko mówicie ze ma male pole widzenia? a za obiektywem sie troche porozgłądam moze zeczywiscie ma ktos za pare zł na sprzedarz od jakies starej lunety.

 

To juz uogolnienie. Ja zetknalem sie z tym, ze ruski okular mikroskopowy o ogniskowej 20mm mial 2x mniejsze pole niz mikroskopowy PZO i 2,5x mniejsze pole od jakiegos (chyba Soligora) Plossla. Dlatego zaznaczylem, ze i Ciebie taka zaskoczka moze spotkac i, ze wszystko zalezy od jakosci (i typu) okularau.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na allegro kupilem samą lunetkę mars 60/700 za 60 zł . Wysiąg w tym jest 1" . NIe jest to coś ekstra i bez oryginalnego okularu . Jakbyś chciał to w tej samej cenie mogę ci odstąpić . Miała być na szukacz ale za długa ogniskowa choć ją można zmniejszyć . Na pewno obiektyw z ZRT jest wielokrotnie lepszy , postaraj się załatwić go u Janusza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomęcz Janusza o obiektyw z ZRT . To co mam to jest sama rura bez statywu . Obraz był porównywalny z reflektorem 76/700 tylko aberacja chromatyczna pojawiała się podczas oglądania szczególnie księżyca . Na pow 60x szczegulów planet nie zobaczysz , tylko pasy Jowisza pierscien Saturna . Nie sprawdzałem za bardzo bo nie mam okularów 1 ", tylko jeden i to doróbka Jakby ci nie pasował to mogę przyjąć spowrotem . Stracisz tylko na przesyłce .

Moj mail wyszzbig@ka.onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej poczekaj na okazję . Na tym forum w ogłoszeniach sprzedam tuba optyczna 114/900 była oferowana za 150 zł . Zobacz też giełdę na innych forach np. teleskopy.pl , astro4u.net itp. 114/900 to jest minimalny użyteczny reflektor .

W/g mnie jet to najlepsze wyjście . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem podobny problem, również bawiłem się w budowę lunety ze szkła okularowego. Gdy udało mi się ukończyć budowę czułem się mniej więcej tak :banan: Jednak po chwili było już :o lub nawet :Cry: Mimo, że do prób zastosowałem pożyczonego Plossla efekty szybko mnie zniechęciły. Budowa lunety z pojedynczeko szkiełka po prostu nie ma najmniejszego sensu.

 

Myślę, że jeśli możesz wydać max 80PLN to lepiej wstrzymac się z zakupem, pozmać lepiej niebo, zdobyć trochę wiedzy. Pozostaje też sprawa wygody i komfortu. Taki 'marny' sprzęt szybko przestaje wystarczać. Ciągły ból szyi staje się irytujący, człowiek ma ochotę usiąść wygodnie i delektować się pięknem nieba a nie kucać gdzieś pod plotem bo nie ma na czym oprzeć lornetki.

 

Rozumiem, że interesują Cię głównie planety. Powiększenie rzędu 60x nie dostarczy Ci wielu wrażeń. Księżyc natomiast już przy niewielkim powiększeniu odkrywa całą masę szczegółów. Można je systematycznie poznawać a po jakimś czasie zainwestować w poważniejszy sprzęt.

 

Reasumując, przy tak małym budżecie nie warto chyba na siłę kombinować bo efekty mogą być gorzej niż złe. Ja na twoim miejscu dozbierałbym jeszcze trochę gotówki i kupił lornetkę lub może ZRT, to drugie wydaje się dla Ciebie bardziej odpowiednie ze względu na powiększenie. Tak czy tak, 80 zł na pewno nie wystarczy.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia niezależnie od wybranego rozwiązania :icon_smile::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.