Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Jestem szczęśliwym posiadaczem obiektywu achro 127/1000 w oprawie.

No piękny jest , ale.......

Oprawa przy wylocie ma gwint i średnicę ok 116 mm.

I okazało się że żadną siłą nie można dostać rury duraluminowej o zbliżonych choćby rozmiarach.

Byłem we wszystkich sklepach i hurtowniach w Krakowie, napisałem nawet do huty aluminium w Kętach ale mail został bez odpowiedzi.

Chyba nie będę musiał robić ażurowej kontrukcji do refraktora ? :)

Rura z tworzywa sztucznego chyba nie wchodzi w grę.

 

Jeśli macie jakieś pomysły lub doświadczenia to proszę o pomoc.

Bo mi kometa ucieknie, i na zlot wypadałoby już z czymś przyjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z nierdzwnej stali jest taki rozmiar rury, albo mosiądzu. Jeśli nie, to trzeba zwijać z arkusza i spawać, albo nitować.

 

Leszku tylko czy da się zwinąć blachę z duralu o gruości ok 2 mm i czy po zwinięciu będzie miała przekrój w miarę okrągły przy tej średnicy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam duralu do zwijania, bo nie wiem czy się da zwinąć i spawać. Z doświadczenia wiem że z powodzeniem może to być zwykłe aluminium, bo przy grubości 2 mm. po zwinięciu na walcach nabiera sztywności. Sam kiedyś zwijałem tubus do newtona z takiej blachy o średnicy 220 mm i był całkiem sztywny, a przy średnicy jaką potrzebujesz będzie jeszcze sztywniejszy. Spawanie zleć jakiemuś dobremu praktykowi od aluminiu, bo nie każdy spawacz sobie z tym poradzi. Spoina wywołuje skurcze i trzeba wiedzieć jak temu zapobiegać żeby nie popsuć roboty. Po spawaniu spoinę trzeba zeszlifować, a rurę wyrównać najlepiej ponownie ją walcując na zwijarce. Potem tylko wytoczyć i dopasować gniazdo z gwintem pod obiektyw i gniazdo pod wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Jestem szczęśliwym posiadaczem obiektywu achro 127/1000 w oprawie.

No piękny jest , ale.......

Oprawa przy wylocie ma gwint i średnicę ok 116 mm.

 

Coś mi nie pasuje ze średnicami.

Miałem kiedyś katalog wyrobów huty aluminium i robili rury do średnicy 250mm mogli zrobić takze rurę o średnicy jaką sobie klient życzył. Oczywiście pytanie czy było by to opłacalne. Niestety nie mam już tego katalogu ale moge podjechac do takiej małej hurtowni metali kolorowych gdzie nie krzywią się jeżeli chcesz kupic kawałek rury. Ewentualny problem jaki moze być jest taki ze oni muszą w hucie zamówic rurę w odcinku np. 2m i taka musisz kupić. Podaj mi dokładnie o jakiej średnicy potrzebna jest ta rura albo zamiast pisac maila do tej huty to zadzwoń do nich i poproś o katalog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica  mierzona na gwincie wynosi 115 mm , gwint jest wytoczony wewnątrz oprawy.

 

No to teraz się zgadza z tą średnicą. Jakoś zakładałem, że gwint jest na zewnątrz. Czyli Twój problem polega na tym, że potrzebujesz rurę aluminiową o długości X średnicy 115mm i grubości 3mm. Jaka jest potrzebna długośc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie powinno sie gwintować tubusa, bo to jest problem, tylko zamawia sie nieco wiekszy i toczy sie pierścień, który ma wewnątrz gwint do obiektywu, a z zewnątrz gładka powierzchnię dopasowana do tubusa.

 

Leszek !

GENIALNE ROZWIĄZANIE !

To rozwiązuje mój problem.

 

Rura wtedy nie musi mieć krytycznych rozmiarów.

Genialne. Wielkie dzięki Leszku. :notworthy:

 

Do PiotraB

To żadna tajemnica.

Obiektyw kupiłem od Janusza z Astrokraka , jest to komplet nawet z odrośnikiem firmowym, możliwość kolimacji.

Cena 660 zł. Były przez 2 dni chyba w ofercie i już znikły.

Jest jeszcze taki sam tylko 152/1200 , parametry identyczne jak w Rysiowym TMB, ale się przestraszyłem że EQ6 musiałbym do niego kupić. A tak osadze to na EQ5.

Ponieważ wizual mnie tylko interesuje.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek !

GENIALNE ROZWIĄZANIE !

To rozwiązuje mój problem.

 

Rura wtedy nie musi mieć krytycznych rozmiarów.

Genialne. Wielkie dzięki Leszku.  :notworthy:

 

Do PiotraB

To żadna tajemnica.

Obiektyw kupiłem od Janusza z Astrokraka , jest to komplet nawet z odrośnikiem firmowym, możliwość kolimacji.

Cena 660 zł. Były przez 2 dni chyba w ofercie i już znikły.

Jest jeszcze taki sam tylko 152/1200 , parametry identyczne jak w Rysiowym TMB, ale się przestraszyłem że EQ6 musiałbym do niego kupić. A tak osadze to na EQ5.

Ponieważ wizual mnie tylko interesuje.

Następne będą za miesiąc z nową dostawą Antaresa jakby co tylko zamówcie a będą wam dane :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasuje ze średnicami.

Miałem kiedyś katalog wyrobów huty aluminium i robili rury do średnicy 250mm mogli zrobić takze rurę o średnicy jaką sobie klient życzył. Oczywiście pytanie czy było by to opłacalne. Niestety nie mam już tego katalogu ale moge podjechac do takiej małej hurtowni metali kolorowych gdzie nie krzywią się jeżeli chcesz kupic kawałek rury. Ewentualny problem jaki moze być jest taki ze oni muszą w hucie zamówic rurę w odcinku np. 2m i taka musisz kupić. Podaj mi dokładnie o jakiej średnicy potrzebna jest ta rura albo zamiast pisac maila do tej huty to zadzwoń do nich  i poproś o katalog.

 

Mirku, problem z hutami i walcowniami nie jest w asortymencie tylko w ilości zamawianej na zlecenie rury, aby jej zwalcowanie było opłacalne dla walcowni i przyzakładowego sklepu trzeba zamówić minimum 500-1000kg :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, problem z hutami i walcowniami nie jest w asortymencie tylko w ilości zamawianej na zlecenie rury, aby jej zwalcowanie było opłacalne dla walcowni i przyzakładowego sklepu trzeba zamówić minimum 500-1000kg :burza:

 

Wszystko się zgadza ale oni dział handlowy huty będzie wiedział kto u nich kupował, ostatnio interesujące nas rozmiary rur i możemy zadać mu pytanie czy nie sprzeda nam kawałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Witaj Rysiu.

Planuje 2 , 3 diafragmy, ale na razie musze to wszystko dobrze zaprojektować żeby jakiegoś błedu nie popełnić. Bardzo mało jest w ATM o refraktorach.

Jeśli otrzymałeś PM odemnie to popatrz na te wyciągi.

Chyba od konstrukcji wyciągu i złączki kątowej zależy długość rury.

Muszę mieć wszystkie elementy na tubę i wtedy będę mógł planować jej montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No to Viaderny nie jesteś sam, ponieważ ja jestem szczęśliwym posiadaczem obiektywu 152/1200 z astrokrakowej oferty.

 

Zaiste bardzo mało jest informacji o samodzielnej budowie tuby refaktora.

Tak mało, że nie udało mi się znaleźć ani jednego, tylko o upgrade'ach :unsure: .

Jeżeli ma ktokolwiek jakieś ciekawe linki, to prosiłbym o podanie.

W najbliższym czasie postaram się zamieścić w tym poście jakieś rysunki

rozwiązań.

Materiały na montaż już mam problem tylko jaką ta tuba ma mieć długość,

od końca obudowy do powierzchni czołowej wyciągu maksymalnie schowanego, tak żeby spasował diagonal 2" ?

 

Ale obiektyw, który kupiłem wygląda mi, wypisz, wymaluj ten, montowany w

sky watcher'ach i orionach 152/1200 . Poszedłem tym tropem i po pomiarach dokumentacji zdjęciowej metodami stosowanymi przez osoby analizujące rzekome zdjęcia UFO (kąty, cienie, inne duperele) wydedukowałem, że wynosi ona od 750 do 800 mm a po wnikliwej analizie statystycznej wypadło ślepym trafem na 780 mm :D

 

Cały czas stopuje mnie ta rura dlatego ponawiam apel:

 

" Ktokolwiek posiada sky watcher'a lub oriona 152/1200

niech w geście litości zmierzy tę odległość i poda w tym linku

(wystarczy dokładność w cm)

Jeżeli ktoś ma inne achro 150/1200 niech poda odległość od

soczewek obiektywu, z góry dzięki "

sky_watcher_6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.