Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

:rolleyes: Ech. skombinuję sobie chyba jakąś książkę z podstaw optyki, bo na necie to albo podstawowe podstawy znajduję po polsku , albo takie kosmosy http://www.atmsite.org/contrib/Ceragioli/n...ctor/index.html i jeszcze po angielsku.

Zrobiłem taki rysunek obrazujący pojęcie ogniskowej czołowej zdefiniowanej przez Janusza P, żeby upewnić się czy dobrze zrozumiałem zrozumiałem.

 

Mam jeszcze pytanie co do tej ilustracji (skorzystałem z rysunku z postu "typy teleskopów dla początkujących"). Widać na niej, że wszystkie promienie światła przechodzą przez jeden punkt w odległości równej ogniskowej obiektywu (pominięto aberracje: chromatyczną i sferyczną).

Z tego co rozumiem przedstawia ona bieg promieni światła emitowanych przez punktowy obiekt, położony na osi optyczej obiektywu, oddalony od niego bardzo daleko w stosunku do jego ogniskowej Ufff.. :)

Dla słońca, które ma średnicę kątową ok. 0,5' zamiast punktu uzyskałem obraz jego tarczy.

ogn_czol.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Doskonale zrozumiałeś, jesteś bystrym uczniem :Salut:

 

Ps. Cygnusie a tak z ciekawości czy widziałeś gdzie leżą obie płaszczyzny główne w soczwce meniskowej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi...

Dobry przykład z tym meniskiem, podoba mi się, do dzisiaj się nad tym nie zastanawiałem chociaż noszę meniski na nosie! :helo:

Pamiętam, że pierwszy raz zetknąłem się z dwoma płaszczyznami przy obiektywach foto. Dopiero znacznie później trafiłem na schemat soczewki grubej, akurat DWUWYPUKŁEJ :)

W tamtych starodawnych czasach... przeczytawszy ile to soczewek liczy superkonstrukcja HELIOS-44M doszedłem do wniosku że to... TYP GAUSSA.

A hiperkonstrukcja (oglądana na obrazku) transfokatora to był, zdaje się, RUBIN.

 

Wydaje mi się że OGNISKOWE CZOŁOWE i ODLEGŁOŚCI CZOŁOWE nie spełniają równania soczewki :(

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem we Wrocławiu w poszukiwaniu aluminiowej rury fi 150-160 mm na tubus i muszę powiedzieć, że jest lipa :(

W "Agromie" na Wyścigowej, jest tam hurtownia fabrycza Huty aluminium w Kętach. Bardzo miłe panie poinformowały mnie że takich rur w ofercie nie mają ponieważ nie ma zainteresowania, a one mogą zamawiać minimum

300 kg (słownie: trzysta) danego rodzaju (to będzie jakieś 100 m rury

fi 150x2mm) "i to by u nich potem leżało latami" :Boink:

Następnie pojechałem do Centrozłomu na Robotniczej i też lipa (w obu firmach rury maksymalnie fi 70-80mm).

Pytałem się przy okazji o wałek fi 120- "niestety, nie mamy takich grubasków"

:icon_rambo::icon_twisted::pistols::sterb003::sterb026::whip:

 

Aktualnie zastanawiam się nad zastosowaniem rury kanalizacyjnej PCV 160x4mm

(ok. 45zł za 2-metrowy kawałek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaVe na www.metale.pl właśnie jest ogłoszenie jakiś dwóch firm, które oferują rurę 150x4mm.

 

http://www.metale.pl/metale/magazyn/index.php?mag=mn&w=

 

Sam jestem chętny na 1 metr takiej rury (chociaż 150x3mm byłaby dla mnie lepsza, chyba zadzwonie do tej firmy w Michałowicach, jak to te koło Wrocławia to by mi nawet pasowało(druga oferta jest

z Lublina :(  ).

 

Dzwoniłem do Lublina. Paradoksalnie łatwiej mi to wyciągnąć z Lublina niż z Michałowic (nie mam samochodu). Rurę 150x4mm maja w ofercie ale nie mają jej na stanie bo zajmuje za dużo miejsca. Trzeba czekać aż ktoś się zgłosi po większą partie tego materiału (hurtownia kupuje po minimum 50 kg i dla 10cm mi nie ściągną). Dowiedziałem się że w ciągu 2 tygodni jest duża szansa że coś takiego u nich się pojawi. Jak dostaną ten materiał to mnie poinformują emailem. Cena za kg -17zl. Metr to zdaje się ok 5kg ( ale mogłem pomylić )

Dobrą wiadomością jest to że jak już się rura pojawi to nie robią problemu z odcięciem nawet 10 cm .

 

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dopytajcie chłopaki jeszcze z jakiego materiału są te rury bo jeśli nie jest to PA-6 ani PA-7 ty;lko np PA-38 to nie wyjdą w tej miękkiej glinie nawet prawidłowe gwinty do osadzenia obiektywu i wyciągu a ścianka 4mm :o toż to będzie istny pancernik a nie poręczny refraktor, 1,5 do 2mm wydaje się tu całkiem wystarczające :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się wkurzyłem z tym aluminium i będzie tuba z PCV (fi 160x4mm, waży tyle, co fi 160x2mm aluminiowa) a reszta ze stali :Salut: Przy odpowiednim odchudzeniu nie powinno być wiele cięższe.

Wszystkie materiały mam, oprócz 6 łożysk 6800ZZ

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się wkurzyłem z tym aluminium i będzie tuba z PCV (fi 160x4mm, waży tyle, co fi 160x2mm aluminiowa) a reszta ze stali  :Salut:

 

Może to i dobrze... przetrzesz szlak, jeśli twoja rura nie ugnie się pod ciężką oprawą obiektywu to mniejsze średnice tymbardziej będą do wykonania w oparciu o tą technologię.

 

A u mnie budowa stanęła. Wszystko przesuwa sie o kolejny tydzień. Potwierdza się teoria że tokarze mają swoiste rozumienie słowa "termin wykonania pracy". A ile się przy tym ogadają i ofilozofuja to szok... i wszystko im nie pasuje :mad3:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie roboty postępują, jak utrzymam tempo, to do końca tygodnia będę robił próby OTA, niestety jeszcze bez łożysk, które muszę zamówić. Na razie w zastępstwie zastosuję rolki z aluminium lub tworzywa o takich samych wymiarach.

Niestety nie mam cyfrówki :( , ale będę robił dokumentację idioten kamerą, fotki poskanuję, dorzucę rysunki konstrukcyjne i na koniec zrobię jakąś rozprawę na ten temat.

Chyba że chcecie zdjęcia z komórki i skanera ;)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ moment składania tuby zbliża się wielkimi krokami zastanawiam się nad diafragmami. Najprawdopodobniej zrobię trzy, pozostaje tylko kwestia ich średnicy. Na rysunku założyłem, że średnica wiązki światła skupionego przez obiektyw powinna mieć w ognisku średnicę zbliżoną do średnicy diafragm długoogniskowych okularów dwu calowych, żeby diafragmy w tubie optycznej nie winietowały obrazu, a jednocześnie odcinały odblaski. Jeżeli w moim rozumowaniu jest błąd to proszę o wskazówki.

Druga kwestia to czy diafragmy rozstawiać równomiernie na długości tuby czy też powinny być rozmieszczone częściej z przodu ?

diafragmy.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię wiecej tych diafragm, myślę że tak z 6-8 powinno styknąć, właściwie im więcej tym lepszy obraz ale i większa waga :(

 

 

A z czego masz zamiar zrobić te diafragmy? Aluminium, impregnowany karton? Takie diafragmy chyba aż tak dużo nie dodadzą do masy refraktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy noszeniu tej "rury" dwie , czy trzy diafragmy więcej, choćby nawet z cienkiej blachy stalowej nie zrobią większej odczuwalnej różnicy. :rolleyes: Montaż też powinien to "przeżyć". Szczególnie jeśli jesteś w stanie zyskać na obrazie. Nie jest to super poręczny sprzęt, ale ... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z Januszem i on mi powiedział że przy dobrym wyczernieniu w mojej 120ce nie będzie potrzeba stosować diafragm, wstępnie planowałem 3 ale teraz się zastanawiam.

 

Jest problem techniczny , nie mam koncepcji jak takie diafragmy zamocować w środku tubusa, z czego je zrobić i jaką grubość powinny posiadać.

 

Planowałem je prowizorycznie zrobić z tektury aby sprawdzić czy jest różnica z diafragmami i bez, ale w związku z przedłużającym sie terminem odbioru elementów od tokarza, będę mógł prześledzić ten temat u Bartoliniego zanim coś postanowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

oj, oj, oj....

 

Pierwszo słyszę o tym, żeby wyczernienie mogło zastąpić diafragmy - to jakiś dziwny wymysł borazona, byłbym również ostrożny co do stwierdzenia, że większa ilość diafragm powinna się znajdować w przedniej części refraktora. Trochę teorii i tego jak to zrobić znajdziesz tutaj i tutaj ogólnie google jest pomocne, jak znajdę moment to pogrzebie w materiałach i wrzucę kilka potrzebnych wzorów.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem baaardzo sceptyczny codo gołego wyczerninia chyba, że ciałem doskonale czarnym :lol: . Może sie to zemścić jakos przy oglądaniu książyca. Diafragmy "nic" nie kosztują a wyczerniają z definicji.

 

Co do rozstawu diafragm to sobie porysowałem na kartce jak to jest i rzeczywiście przy obiektywie diafragmy wychodzą gęściej. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi wyszły takie diafragmy do tego refraktora (1520/1200)

 

odległość od obiektywu:

L1=78mm,

L2=154mm,

L3=284mm,

L4=475mm,

L5=740mm

 

Założenia:

- stożek światła dla obrazu 45mm.

- przez wyciąg widać: 38mm tubusa przy obiektywie, ścianke 1,2,3,4,5 diafragmy, 47mm tubusa(w cieniu) za diafragmą 4, 150mm tubusa(w cieniu) za diafragmą 5.

 

to tylko przykład diafragmy mozna ustawić na dużo różnych sposobów, byleby przez wyciąg nie widac było oświetlanych przez obiektyw powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o diafragmy to chyba zrobię je w ten sposób:

Mam jeszcze kawałek tej rury PCV fi 160x4, potnę ja na 20-30mm pierścienie, wytnę część obwodu i skleję żeby mieściły się na wcisk do tuby.

Od czoła nakleję krążki wycięte ze zdjęć roentgenowskich, są dość sztywne, mają taką trochę chropowatą powierzchnię i nie zwijają się same w rulon. Fajna byłaby też taka kalka z tworzywa, jaką używa się do kreślenia map geodezyjnych, tylko nie wiem czy taką teraz gdzieś dostanę. Na koniec pomaluję wszystko czarnym matowym lakierem w spray'u

diafragmy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.