Skocz do zawartości

Soligor MT-750


Wojciech Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! :)

 

-----------------------------------

SOLIGOR MT-750 - RECENZJA

-----------------------------------

 

Informacje podstawowe:

 

Montaż: Paralaktyczny

Ogniskowa: 750 mm

Średnica lustra: 152 mm

 

Wyposażenie:

 

Szukacz: jest (5x20)

Mikroruchy: są

Polarskop: brak

Barlow: brak

Filtr księżycowy: jest

Inne filtry: brak

Okular: jest (Plossl 25 mm)

 

Wrażenia z obserwacji:

 

Saturn

 

Z okularem 25 mm (30x) widoczna jest maleńka planetka z pierścieniem prawie że "przylepionym" do tarczki. Po włożeniu okularu 10 mm (75x) (OKULAR NIE JEST ZAŁĄCZONY W ZESTAWIE) widzimy małą, lecz piękną tarczkę z pierścieniem już wyraźnie oddzielonym od tarczy. A gdy włożymy okular 5 mm (150x) (OKULAR NIE JEST ZAŁĄCZONY W ZESTAWIE) możemy się zachwycać pięknym Saturnem z dość wyraźnie widoczną przerwą Cassiniego. Jednym słowem ten teleskop nadaje się do obserwacji Saturna :-) Dodam także, że przy każdym z tych powiększeń widzimy Tytana.

 

Alnitak 50 Ori

 

Przy powiększeniu 30x widzimy dwie gwiazdki: jedną większą i niebieską i drugą maleńką, również niebieską. Ładny widoczek :)

 

M42

 

Przy zoomie 30x widzimy kilka gwiazdek otoczonych szarawą mgiełką. Również ładny widok :)

 

Księżyc

 

Przy 30x księżyc nie zachwyca swoim wyglądem. Natomiast przy 75x jest już zupełnie inaczej :) Księżyc jest wprost przepiękny, zajmuje cały obraz. A przy 150x... to trzeba zobaczyć! Widzimy tylko część księżyca, za to widać tak wiele szczegółów, że można się naprawde zachwycić! Polecam ten teleskop do obserwacji księżyca.

 

Jowisz

 

-in comming-

 

Zastrzeżenia:

 

-Trochę niewygodny w obsłudze

-Gdzie jest regulacja ostrości w szukaczu? :) Bo obraz mam nieostry :) (w szukaczu of course ;) )

 

Podsumowanie:

 

Soligor MT-750 jest teleskopem dla średnio-zaawansowanych i początkujących miłośników astronomi. Polecam ten teleskop każdemu kto chce rozpocząć swoją

przygodę z astronomią!

 

Oceny:

 

Obraz: 5/5

Wygląd ogólny: 5/5

Frajda: 4+/5

Szczegóły: 4+/5

Wygoda obsługi: 4/5

Szukacz: 4/5

Ocena ogólna: 4+

Edytowane przez Wojciech Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

na to pytanie odpowiem jutro ( nie noszę Mt750ki ze sobą na wszelki wypadek do pracy :ha: )

polecam również mojego skromnego autorstwa recenzję na bratnim Astro4U

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5285.0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5615.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
regulacja ostrości szukacza - końcówka obraca się na gwincie i można nim sporo kręcić - natomiast blokuje się to drugim również gwintowanym elementem

Hmm... Racja, wczesniej obserwacje prowadziłem Cassegrainem sąsiada który szukacz zmontował sobie sam (ponoć jego stary szukacz był nieziemskim szmelcem, mimo że telep nie był Made in Uniwersał ani Made in Optisan :szczerbaty: ) i miał nieco inną konstrukcję. Dzieki za wskazówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dozbierałem sobie jeszcze trochę kasy i stwierdziłem, że stać mnie już na Soligora MT-750. :banan:

W porównaniu z Synta 8 na dobsonie jak wypada ten telep? np. czy w Krakowie będzie jakaś róznica w obserwacji? A w czyściutkim powietrzu na wsi, w górach?

Czy da się przez niego cokolwiek fotografować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jesli masz juz na MT-750 to wez... Synte :)

Wieksze lustro, nieco bardziej tolerancyjna swiatlosila, dluzsza ogniskowa, lepszy szukacz, wyciag 2"...

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Polarisie ja prędzej mu Maka doradzę :D

 

I do tego piszę zupełnie serio! On mieszka na piątym piętrze bez windy, ma male auto, w którym jeździ cała rodzina plus jakiś kejter (to ostatnie Polaris zrozumie ;) ). Sprawa jest też wałkowana równolegle na A4U, stamtąd znam te szczegóły. Tuba Synty- OK- da się nosić, ale tachanie Dobsa tak wysoko może być problemem. Jakiś EQ można sobie zarzucić na ramię. A Maka dlatego, że łatwiej będzie wsadzić tubkę do torby, niż biegać z tubą Newtona na plecach, czy w ręce.

Przemyśl Don_Ramirez!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment... nie bylo mowy o warunkach tylko zaistnialo proste pytanie o porownianie sprzetu.

Bez filozofii da sie na nie odpowiedziec jak to uczynilem, nie wdajac sie w wymyslanie fikcyjnych ograniczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Polarisie ja prędzej mu Maka doradzę :D

 

I do tego piszę zupełnie serio! On mieszka na piątym piętrze bez windy, ma male auto. Sprawa jest też wałkowana równolegle na A4U, stamtąd znam te szczegóły. Tuba Synty- OK- da się nosić, ale tachanie Dobsa tak wysoko może być problemem. Jakiś EQ można sobie zarzucić na ramię. A Maka dlatego, że łatwiej będzie wsadzić tubkę do torby, niż biegać z tubą Newtona na plecach, czy w ręce.

 

Saywiehu, wszystko OK? A gdzie Synta? :blink::ha:

Żartuję oczywiście. Chodzi mi o ten paralaktyk na ramię -bzdura. Ja sam jestem blokowcem i wiem, na czym polega problem. Tyle tylko,że najmniejszy sensowny montaż para to EQ3 i to pod małą tube typu Mak 127mm albo jakis nieduży refraktor do 100mm, co pozwoli pracować z pojedyńcza przeciwwagą. I niestety nie da sie tego zarzucić na ramię i znieść po schodach, z kilku powodów:

-trochę waży i kanciaste

-geniusz, który projektował statyw Al do EQ3-2 powinien w d... dostać za brak mozliwości szybkiego składania nóg statywu bez demontażu półeczki na akcesoria. Ja już swój przerobiłem, moge go złożyć równie szybko jak statyw foto, mając zajęte ręce

-wagowo paralaktyk wychodzi tak samo lub gorzej od Dobsona

Problem z Dobsonem typu Synta 8" jest oczywiście taki,że jest on za duży i za ciężki do targania po schodach i w drzwiach, do małego auta też kiepsko wchodzi. Najwiekszym problemem jest tu zbyt duża długość tuby o sporej średnicy [dlatego ja chyba wyceluje do DS w tube 200/1000 na własnym Dobsie, choć to koszta]. Tu zgadzam się w 100%,że to nie teleskop dla blakonowca na 5 piętrze z małym autem.

Nie znam szczegółow z astro4u, ale wydaje mi sie,że opcje Soligor MT750 i Mak 127mm będa naprawdę rozsądnie dobre. Maksutov z tym EQ3 da sie jeszcze nosić i jest to sensowny zestaw do miasta. Za to MT750 można wykorzystac w nastepujacy sposób: kupić z oryginalnym montażem Soligor [EQ3] do planet z balkonu, na wypady za miasto zrobić własny Dobson pod tę tubę. Ja jeżdżę za miasto maluchem z Dobsonem 130/650 -gabarytowo to jest prawie to samo, tylko 150-tka bedzie miała większe możliwości. Tuba [krótsza niż 70cm] bez problemu zmieści się cała w dużej torbie przez ramię, skrzynkę Dobsa bierze się w rękę. Przy małej masie całości [150/750 na Dobsie da sie zmieścic w 10-12kg całość]] to jest o wiele wygodniejsze od noszenia jakiegokolwiek paralaktyka o sensownej nośności. Planety pokaże w miare przyzwoicie ze względu na średnicę, choć obraz może będzie lepszy w Maku. Za to obserwacje wyjazdowe za miastem -tu sprawa jest jasna, w przenośni i dosłownie, Newton [nawet 150mm] wygra zdecydowanie.

Pozdrawiam [noworocznie]

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uch- zgadzam się z Jarkiem, nie mam zbyt wiele doświadczeń z targaniem jakiegokolwiek paralaktyka po schodach.

 

Załóżmy, że Mak nie bedzie brany pod uwagę (takie założenie ino ;) ). Cóż, w takim razie potrzeba staje się matką wynalazków. Mam takie uwagi, które mi się nasunęły po przemyśleniu:

- jest przecież łatwa możliwość przeróbki Dobsa Synty tak, żeby dało się łatwo oddzielać elementy pionowe od poziomych- ucierpi na tym co prawda łatwość montowania "na stanowisku ogniowym", ale nie będzie to jakieś straszne utrudnienie;

- elementy pionowe monta można przerobić tak, żeby zamykały się na zawiasach do transportu, wtedy spoko wejdą w jakąś torbę, plecak itd.- razem z resztą wyposażenia;

- pomimo różnicy w dlugości tuby, cenowo Synta 6" jest wyraźnie konkurencyjna z jakimkolwiek Newtonem na paralaktyku;

- cena zestawu na Dobsie z napędem (platforma) będzie niższa, niż Newtona na paralaktyku z silniczkami;

- Synta 8" da jednak nieporównywalnie lepsze obrazy niż cokolwiek 6" w ramach branych pod uwagę telepów;

- nie bawiłbym się natomiast w "odciążanie" Dobsa- jest dość ciężki, ale za to stabilny i mocny;

- Dobs może często być pozostawiany w aucie, a wnoszenie samej tuby po schodach nie pachnie grozą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bloku na wysokim pietrze nie widze innego rozwiazania niz Mak albo niewielki refraktorek. Obydwa w porecznych, solidnych walizeczkach.

 

Niestety, dojdzie do tego montaz i nie widze innego rozwiazania niz EQ3-2. Reszta za ciezka.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Synte 8". A co tam! Najwyżej będę nosił na 2 razy :D. W końcu czego się nie robi dla astronomii :D

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi :Beer::Beer::Beer:

Teraz tylko przyjdzie mi czekać na ładną pogodę, bo dzisiaj w Krakowie Księżyc wygląda jak zza mgły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Synte 8". A co tam! Najwyżej będę nosił na 2 razy :D. W końcu czego się nie robi dla astronomii :D

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi :Beer::Beer::Beer:

Teraz tylko przyjdzie mi czekać na ładną pogodę, bo dzisiaj w Krakowie Księżyc wygląda jak zza mgły...

Chyba jednak dobrze zrobiłeś. 8'' to jest to, gorzej gdy będziesz mógł oglądać 5% nieba z balkonu. Za to na wyjeżdzie ten teleskop wszystko Ci zrekompensuje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.