Skocz do zawartości

Spotkania astronomiczne w Łodzi


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Członkowie PTMA oddział w Łodzi oficjalnie spotykają się dwa razy w miesiącu.

 

W każdy pierwszy czwartek miesiąca po zachodzie Słońca członkowie PTMA obserwują niebo na tarasie pokazowym.

 

Drugie spotkanie odbywa się zawsze w ostatni czwartek miesiąca o godz. 18:00 w sali "Kominkowej" w Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi.

 

Wtedy to można posłuchać referatu jednego z członków PTMA lub zaproszonego gościa. Na owych spotkaniach omawiane są również planowane na następny miesiąc obserwacje, wyniki obserwacji z ostatniego miesiąca, zapoznajemy się z nowościami wydawniczymi, oglądamy filmy o tematyce astronomicznej i prowadzimy dyskusje na najbardziej interesujące i aktualne tematy. Zebrania dają możliwość spotkania ze znanymi i doświadczonymi miłosnikami astronomii i pozwalają aktywnie uczestniczyć w życiu astronomicznym miasta.

 

W roku 2005 przewidziano następujące wystąpienia:

 

Styczeń

Mieczysław Borkowski

Zaćmienie Słońca 2006

 

 

Luty

Konrad Kozłowski

Podsumowanie obserwacji przejścia Wenus w Łodzi

 

 

Marzec

Mirosław Laskowski

Kosmologia starożytnych Inków

 

Kwiecień

Paweł Maksym

Astronomia Amatorska w Polsce na początku XXI wieku

 

Maj

Krytsyna Skalska

Poszukiwanie układów planetarnych

 

Czerwiec

Kamila Glinkowska

Perseidy

 

Wrzesień

Stanisław Więcław

Gwiazdy neutronowe

 

Październik

Andrzej Wrzesień

Przegląd najciekawszych osiągnięć w astronomii i fizyce

 

Listopad

Joanna Brząkała

Astrolabium – starożytny komputer

 

Grudzień

Marek Zawilski i Paweł Maksym

Niebo w roku 2006

 

Miejscem zebrań jest siedziba oddziału czyli Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi ul. Pomorska 16 91 - 416 Łódź.

 

Do Obserwatorium można dojechać tramwajami nr. 4, 43, 43bis, 1, 7, 15, 3, 2, 11, 6 oraz autobusami 59, 99, 95, 78.

Przy obserwatorium jest obszerny i bezpieczny parking.

 

Zapraszam w imieniu wszystkich Łódzkich PTMowców

 

Pozdrawiam

Paweł maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jak sie pewnie domyslacie mieszkam w lodzi, dokladnie na obrzezach w okolicy artorowka, jednak ilosc latarni i luna od miasta bardzo przeszkadzaja w nocnych obserwacjach. Czy moze ktos z okolic Lodzi zna jakies miejsca niedaleko lodzi nadajace sie idealnie do obserwacji ??? Najlepiej zeby jeszcze bylu wyludnione :P

 

W sumie to nie wiedizlame, gdzie ten temat wstawaic wiec wybralem to miejsce :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc !

 

no wiec ja mieszkam rzut beretem od ciebie - konkretnie na osiedlu kolo klasztoru Franciszkanow w Lagiewnikach. :)

 

Co do punktow obserwacyjnych dosc dobrym jest punkt za trasą na Strykow - wzniesienia , dosc dobra widocznosc , zanieczyszczenie swiatlem nienajgorsze. Widac naprawde kawal nieba bez zadnych przeszkod. Od ciebie rowerkiem to jakies ... hmm z 15 - 20 minut

 

Jak cos mozemy sie ustawic na wspolne obserwacje z tego punktu , daj znac na priva albo na maila - siewierz@interia.pl - siedze w domu calymi dniami ( hehe i nocami ) bo sesja na uni. niestety .... wiec chetnie sie wybiore z lornetka na jakas obserwacje.

 

Moge chocby dzisiaj ,

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze :) Ja mieszkam dokladnie kolo krancowki tramwaju 3 wiec nie wiem czy to jest 15-20 min ;) Zalezy jakim pojazdem. Ja posiadam tylko telepa w sumie dopiero zaczynam, a sesja tez mi sie ciagnie we wrzesniu :P Jakbym sie wybieral to na pewno przydalby sie samochod a ten posiadam czasami. Wypad dzisiaj nie bylby glupim pomyslem, bo jezeli siedzisz dluzej w tym niz ja, a pewnie tak jest moglbys mi sporo wytlumaczyc :)

 

a co do kontaktu to chyba najlepiej gg jak masz.

Edytowane przez Dr.Filip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz w ramach Zostań Młodym Kopernikiem namawiam was i to bez sprzetu będzie z nami to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8877

Zaczynamy na miejscu ok. 21:30 i ok. 23:15 kończymy.

Na północ możecie być w domu.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wczorajszy wypad udal sie wysmienicie. Pawel mowil bardzo ciekawie , teleskop zrobil duze wrazenie ( i na mnie i na zgromadzonych uczestnikach :) )

Miejscowka byla pierwszorzedna , podjelismy decyzje ze z pewnoscia tam jeszcze wrocimy :)

 

Dosc dobre warunki do obserwacji , mile towarzystwo i klimat.

 

Jeszcze raz podziekowania dla Pawła za podwiezienie i mnie i Filipa na pokaz - bylo super.

 

Filip cos tam pstrykal cyfrakiem - moze wkleic ze 2 fotki jesli ma chociazby samego teleskopu i miejsca z ktorego obserwowalismy.

 

Oby wiecej takich spotkan ! Kto wie moze dzis uda nam sie wybrac do planetarium na pokaz i spotkanie.

 

jeszcze raz dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie da sie ukryc ze niebo bylo naprawde wspaniale, a ilosc wiedzy jaka do mnie wplynela tez byla niesamowita... Dzieki Pawle za te nauki :] Mam nadzieje, ze jak beda jeszcze jakies wyjazdy gdzie bedziemy mogli sie zabrac to napiszesz w tym temacie... :) Pamietaj ze obiecales ze wytlumaczysz mi dokladna obsluge mego telepa ;P Pozdrowionka dla lodzkich milosnikow astronomii..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam :rolleyes:

 

Chciałabym się wybrać na obserwacje nieba do łódzkiego planetarium, piszesz Pawle powyżej, że:

 

W każdy pierwszy czwartek miesiąca po zachodzie Słońca członkowie PTMA obserwują niebo na tarasie pokazowym.

Mam kilka pytań, mianowicie:

 

Skoro nie należe do PTMA to czy mam szanse na przyłączenie się do obserawacji ? Co trzeba uczynić, aby stać się członkiem PTMA ? i z czym się wiąże takie członkowstwo ?

 

Pierwszy czwartek października już za kilka dni, pogoda uległa poprawie, więc chętnie skusiłabym się na miły pokaz :rolleyes:

 

Widze, że na forum nie ma chyba zbyt wieu miłośników astronomii z Łodzi, bo na subforum dla naszego miasta jakoś pustawo. Może są organizowane jeszcze inne spotkania tylko brak o nich informacji ?

 

pozdrawiam serdecznie B)

nebula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie należe do PTMA to czy mam szanse na przyłączenie się do obserawacji

Jesne! pokazy nieba dostępne są dla każdego i są za darmo. Prawdę mówiąc od około 10 lat nie byłem na żadnym i nie żałuję - z Pomorskiej poza Księżycem przy umiarkowanym powiększeniu NIC nie widać, dużo świateł, turbulenta atmosefera, im wiecej ludzi tym gorzej.

Jeśli chciesz zniechęcić się do obserwacji nieba - IDŹ na pokaz na Pomorską. Ale jak chcesz coś naprawdę dostrzec - pakuj teleskop i ruszaj za miasto :szczerbaty:

Czekam na zakup większego teleskopu - 40 cm lub więcej; wtedy to będzie miało jakiś sens.

Mało optymistyczny ma to wydźwięk, a może się mylę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie :Salut:

Myślę, że czas zrobić małe Mars-astro-party. Proponuję ruszyć gdzieś poza Łódź, bo niebo czystsze i atmosferka stabilniejsza. Myślę, że w grę wchodzi wyjazd typowo nocny, żeby Marsa mieć wysoko w południku. Kto ma samochód, niech się deklaruje (ja mam :banan: ) to może uda się przewieźć sprzęt i ludzi tylko dwoma, trzema autami

zacznę listę obecności / sprzętu / miejsc do obserwacji

Marcin Górko / Intes 66 / samochód / proponuję wyjazd w okolice Grotnik

 

dopisujcie się do listy kto ma ochotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie,

 

z Pomorskiej poza Księżycem przy umiarkowanym powiększeniu NIC nie widać, dużo świateł, turbulenta atmosefera, im wiecej ludzi tym gorzej. Jeśli chciesz zniechęcić się do obserwacji nieba - IDŹ na pokaz na Pomorską.

 

Chyba troszkę przesadziłeś :rolleyes: oczywiście zgodzę się z Twoimi argumentami, że obserwacje z miasta są znacznie utrudnione i ograniczone, ale na pokazie czwartkowym w planetarium byłam, widziałam więcej niż teoretyczny Księżyc, zniechęcenia nie odczułam, a nawet utwierdziłam sie w przekonaniu rozpoczęcia własnej praktycznej części zjamowania się astronomią, lecz...

 

Ale jak chcesz coś naprawdę dostrzec - pakuj teleskop i ruszaj za miasto

 

...nie jest to takie oczywiste i proste choć pięknie brzmi. Teleskop planuję zakupić, nie będzie miał 40 cm, lecz tylko, a może i aż jak na początek 20 cm. Z wyjazdami za miasto też jak sądzę będzie problem bo nie jestem w ogóle "mobilna", a poza tym nie ukrywam, że odczuwam pewien dyskomfort na myśl o ciemnych i odludnych miejscach :huh:

 

wtedy to będzie miało jakiś sens.

 

Myśle, że z sens przede wszystkim zależy od nastawienia, oczekiwań i pasji, oczywiście możliwości sprzętowe i warunki są pewnym ogranicznikiem, lecz nie barierą.

 

Mało optymistyczny ma to wydźwięk, a może się mylę....

 

Tylko toszeczkę :rolleyes: Z pewnością jesteś doświadczonym obserwatorem i postaram jak najczęściej korzystać z Twojej rady, pakować przyszły teleskop do przyszłego samochodu i wyruszać za miasto :)

 

A możesz polecić jakieś sprawdzone miejsca na południe od Łodzi ?

 

pozdrawiam serdecznie :)

nebula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, widzę, że podjęłaś dyskusję.

więc:

1) czekam, aż Planetarium zakupi teleskop 40 cm, nie ja. Takie plany są od czasów jak chodziłem do liceum, a to było już baaardzo dawno temu

2) mnie osobiście nie do końca przekonuje pomysł pokazów nieba TYLKO w pierwszy czwartek miesiąca. Bo co mają zrobić ludzie, jeśli PN, WT, ŚR są piękne i bezchmurne, w CZW akurat leje, a od PT znowu pięknie?

Bez sensu nieco... :szczerbaty:

3) moje sprawdzone miejsce na południe Łodzi jest w Czyżeminku - Jadąc drogą z Pabianic do Rzgowa trzeba minąć szkołę podstawową (przy niej przejście dla pieszych z sygnalizacją na guzik) potem jeszcze kilkaset metrów prosto, po czym po prawej stronie jest drogowskaz "Czyżeminek 1,5 km" - tam trzeba skręcić. Jechać cały czas prosto aż do ostrego zakrętu w prawo, potem w lewo. Za drugim zakrętem czasmi się "czaję" z telepem.

4) może masz ochotę na Newtona 150/1020 za neiwielkie (500 zł) pieniądze?

pozdrawiam

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż mogę Ci odpowiedzieć:

 

1) Szczerze mówiąc nie wiem jakim sprzętem dysponuje łódzkie planetarium (oprócz tego który był na pokazie), niewątpliwie byłoby miło gdyby był to sprzęt jak najlepszy - największy, a taki wiąże się z dużymi kosztami, a w dzisiejszych czasach niestety jest jak jest. <_<

 

2) Zgadzam się, że obserwacje raz w miesiącu to zdecydowanie za mało, powinny się odbywać jak najczęściej :rolleyes:

 

3) Dzięki za polecenie miejsca może kiedyś się spotkamy się za drugim zakrętem w Czyżeminku :)

 

4) Moim minimalnym ograniczeniem na średnice lustra jest 200mm, a myśle nawet o 250mm, więc dzięki za ofertę.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.