Skocz do zawartości

Saturn - niesamowity seeing


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

O godzinie 22.40 wystawiłem teleskop na balkon. Po 40 minut chłodzenia refraktora ustawiłem go na Saturna. Początkowo obraz był fatalny. Po założeniu okularu LVW vixena 8mm (powiększnie 102x) planeta przez większość czasu przedstawiała się jako rozmazana plama. Momentami jednak (1-3 sekundy) obraz był fantastyczny. Świetnie widoczna tarcza, pierścienie i księżyce. Postanowiłem więc użyć okularu LVW 5mm (powiększnie 164x) – seeing nadal był dziwny: głownie obraz nie do przyjęcia, ale chwilami obraz był wyjątkowo ostry. Skłoniło mnie to do użycia okularu 8mm z barlowem co dało powiększenie 205x. Warto było czekać na coraz dłuższe chwile – ukazywał się niesamowity obraz planety. W końcu włożyłem okular 5mm z barlowem x2: powiększenie 328x – takiego Saturna jeszcze nigdy wcześniej nie widziałem. Duża wyraźna planeta, wyraźna struktura pierścieni. Wydawało się, że w warunkach tego seeingu (oczywiście nadal tylko momenty) można było użyć jeszcze większego powiększenia, co przy średnicy obiektywu 102mm jest zaskakujące. W każdym razie takiego Staurna jeszcze nie widziałem. Szok po prostu.

 

Dodam jeszcze że był to pierwszy poważny test montazu vixen gp-e. Montaz swietnie prowadzi teleskop nawet z najwieszym powiększeniem. Jestem więc z niego bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj chciałem przetestować mój nowy nabytek - 4mm soligorka na Saturnie, ale mimo iż niebo było bezchmurne - co nie zdarza się ostatnio zbyt często seeing był na tyle fatalny że jedyne co widziałem (przy pow. 110x )to pływającą dużą krope i to niestety bez przerwy. Czekam nna dobrą pogodę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj chciałem przetestować  mój nowy nabytek - 4mm soligorka na Saturnie, ale mimo iż niebo było bezchmurne - co nie zdarza się ostatnio zbyt często seeing był na tyle fatalny że jedyne co widziałem (przy pow. 110x )to pływającą dużą krope i to niestety bez przerwy. Czekam nna dobrą pogodę  :D

Dokładnie seeing jest fatalny a pozatym ledwo wystawiłem telepa na dwór to odrazu wszystko zaparowało włącznie z okularami :unsure:

 

 

 

P.S Gratuluję Oskarze udanych obserwów :Beer:

 

pozdrawiam Adam

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie występuje "wymiana" mas powietrza występujących nad Polską. Cieplejsze powietrze polarno-morskie (wilgotne) jest zastępowane przez zimne powietrze polarno-kontynentalne (suche). Za dzień, dwa seeing powinien być bardzo dobry, a może jeszcze lepiej. Szczególnie, gdy rozbuduje się wyż, który zbliża się do naszych wschodnich granic.

 

Z drugiej strony, będzie bardzo zimno, a więc odpowiednio wcześniej należy wystawić teleskop do "wychłodzenia" tak, aby nie "produkował" turbulencji. Należy też pamiętać, że sami będziemy źródłem ciepła i jeżeli "nieodpowiednio" się ustawimy to sami wywołamy ruchy powietrza. W miarę możliwości należy ubrać się w ciepłą i nieprzepuszczalną odzież tak, aby ciepło zachować przy sobie, a nie dzielić się nim z ukochanym teleskopem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Wiesz.... używam tych samych okularów (Vixen LVW 8 i 13) i niemam jeszcze Barlowa. Jakiego ty używasz ? Jaki polecasz ? Chodzi mi tu o to żeby nie kupić Barlowa który popsuje obraz "wypracowany" przez te świetne okulary...

Zerkam na Barlowy: Vixen Deluxe X2, Celestron Ultima X2, - ok 380 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Te skomplikowane okularki już mają w swojej konstrukcji Barlowa na przodzie i czy na pewno chcesz do nich drugiego dać, lepiej dokup krótszy do kompletu :Boink:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz to Ty zawsze mawiasz, że barlow nie popsuje obrazu - a ja żeby używać krótszych okularów :rolleyes:

 

Używam zwykłego barlowa soligora 2x. Wczoraj był taki seeing, że barlow nie wpływał w żaden sposób na jakość obrazu i też mnie pozytywnie zaskoczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.