Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Meteoryty

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów
Witam
Mam kilka pytan:
Chcialbym sie dowiedziec gdznie najlepiej szukac meteorow.
Jezeli juz cos znajde to jak sprawdzac "kamyk"?
Czy sa jakies specialne metody sprawdzania ?
Ile mniej wiecej jest % zelaza w meteorycie ?
Slyszalem o meteorytach ktore w swojej materi nie posiadaja zelaza jak je sprawdzac czy faktycznie sa meteorami ?
Czy wykrywacz metalu moze znalesc meteora?
To by bylo na tyle :D

Dzieki i pozdrawiam Lukas

Użytkownik LuKaNOoS edytował ten post 23 kwiecień 2005 - 18:15

0
Bytom N 50:21:17 --- E 18:56:06 --- 280 m. n.p.m.
Kontakt GG : 2085100

Korek

Korek

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 35 postów
Zestaw pytań na całą ksiązkę...
Polecam - Andrzej S. Pilski "Nieziemskie skarby" - jest do dostania np. na Allegro.
Pozdrawiam
Korek
0

Arek

Arek

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1843 postów

Meteor to smuga zjonizowanego gazu oddalona średnio 100 km od obserwatora. Tu nawet
najlepszy wykrywacz metali nie da sobie rady...

Arek
0
dwie lornetki, luneta, refraktor i kilka szkiełek do foto

Robert_Bodzoń

Robert_Bodzoń

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1066 postów

Zestaw pytań na całą ksiązkę...
Polecam - Andrzej S. Pilski "Nieziemskie skarby" - jest do dostania np. na Allegro.
Pozdrawiam
Korek

<{POST_SNAPBACK}>

Tę książkę można znaleźć również tu (w literaturze) :

http://republika.pl/...pmet/index.html
0

Gość_TUR_*

Gość_TUR_*
  • Gość

Meteor to smuga zjonizowanego gazu oddalona średnio 100 km od obserwatora. Tu nawet
najlepszy wykrywacz metali nie da sobie rady...

Arek

<{POST_SNAPBACK}>

Arek, weź nie żartuj sobie z kolegi. Różnica między meteorem, a meteorytem jest naprawde subtelna. Też pewnie czasami zdarza Ci się przejęzyczyć :D .

Pozdro
Paweł
0

Arek

Arek

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1843 postów

Też pewnie czasami zdarza Ci się przejęzyczyć :D .

Mi to nie wypada :)

Arek
0

Mistshu

Mistshu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 283 postów

Oczywiscie, ze moze. Uwazam jednak, iz mieszkajac w Polsce nie ma sensu kupowac wykrywacza, aby poszukiwac meteorytow... Sam posiadam wykrywacz i powiem Ci, że aby znalesc meteoryt musialbys srednio z parenascie ton gwozdzi, podkow, puszek, lusek, odlamow itd wykopac... Oznacza to, ze znudzilo by Ci sie to po paru dniach ciezkiego kopania... Dodatkowo wykopiesz okolo pareset brylek, ktore z pewnoscia nie beda meteorytami, a na ktorych zidentyfikoanie bedziesz musial poswiecic sporo czasu...
P.S.
Ogladalem kiedys program na discover, w ktorym to kolesie mieszkajacy w Rosji chodzili caly dzien po Tajdze i wyciagali sporo meteorytow... Pamietaj jednak, ze Polska ziemia jest pelna wojennych niespodzianek i metalowych smieci... Ewentulanie mzoesz skoczyc na Morasko, ale tam zgarna cie w pare minut pewnie :D
P.S. 2
Ogolnie polecam Ci poszukiwanie skarbow wykrywaczem - to swietna zabawa, ale moze byc niebezpieczna, jesli sie nie jest ostroznym...
0

Arek

Arek

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1843 postów
Mistshu zdziwiłbyś się gdybyś wiedział ile osób szuka w Polsce meteorytów z wykrywaczami
i to z powodzeniem. Rekord należy chyba do Krzysia Sochy, który znalazł 28-kg Morasko. Ale
nie tylko Morasko się znajduje. Ostatnio znaleziono, przy pomocy wykrywaczy metali właśnie,
dwa okazy Pułtuska i zupełnie nowy meteoryt polski Krupe.

Arek
0

Marek Substyk

Marek Substyk

AstroCD

• Społeczność Astropolis
  • 1222 postów

Mistshu zdziwiłbyś się gdybyś wiedział ile osób szuka w Polsce meteorytów z wykrywaczami
i to z powodzeniem. Rekord należy chyba do Krzysia Sochy, który znalazł 28-kg Morasko. Ale
nie tylko Morasko się znajduje. Ostatnio znaleziono, przy pomocy wykrywaczy metali właśnie,
dwa okazy Pułtuska i zupełnie nowy meteoryt polski Krupe.

Arek

<{POST_SNAPBACK}>

A jak się to ma do prawnego wydobywania meteorytów Morasko. Podobno jest to rezerwat przyrody ?
0
Marek Substyk

Strona prywatna: Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl

polandmet

polandmet

Nowy użytkownik

• Nowy
  • Pip
  • 3 postów

Witam
Mam kilka pytan:
Chcialbym sie dowiedziec gdznie najlepiej szukac meteorow.
Jezeli juz cos znajde to jak sprawdzac "kamyk"?
Czy sa jakies specialne metody sprawdzania ?
Ile mniej wiecej jest % zelaza w meteorycie ?
Slyszalem o meteorytach ktore w swojej materi nie posiadaja zelaza jak je sprawdzac czy faktycznie sa meteorami ?
To by bylo na tyle  :D
Dzieki i pozdrawiam Lukas

<{POST_SNAPBACK}>

Witam, skoro jest juz dzial meteorytow to moze sie zapisze.
Jestem kolekcjonerem i dealerem meteorytow tak wiec znam sie conieco :)

Co do Twoich pytan, to meteorytow mozna szukac wszedzie. Ale lepiej np. w Morasku, przelazach, jankowie dolnym lub tez w pultusku, tyle ze w tym ostatnim nie przyda sie wykrywacz bo na nim chondrytu nie zlapiesz. Ma za malo metalu.

Kamyk musi miec w srodku drobinki metalu i jakies slady skorupy obtopieniowej.
Jesli przyciaga magnes a nie ma metalu to mozna wywalic. Achondryty nie maja metalu ale w naszych warunkach raczej malo prawdopodobne zeby ktos takie cus znalazl wiec mozna to olac. Co do metalowych to pomaga test na nikiel (jest zawsze w metalu meteorytowym) lub trawienie.

Meteoryty nie maja dziur w srodku, czyli wszystkie żużle, spieki i inne huty mozna od razu po tym rozpoznac ze sa dziurawe jak ser szwajcarski. Przewaznie powinna byc jeszcze skorupa na okazie. Poza tym okazy powinny byc zardzewiale choc troche. Jesli znajdziesz metal bez rdzy to znaczy ze to jakis stop nierdzewny tez z huty. Meteoryty maja przewaznie tylko pare procent niklu i nie sa nierdzewne. Ataxyty maja i do 50% niklu ale tez sa takie co rdzewieja :)

Polecam moja strone www.meteoryt.net tam jest dosc duzo na temat meteorytow, poszukiwania i rozpoznawania.
0

Mirek Krasnowski

Mirek Krasnowski

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 3541 postów

A jak się to ma do prawnego wydobywania meteorytów Morasko. Podobno jest to rezerwat przyrody ?

<{POST_SNAPBACK}>

Rejon poszukiwania meteorytu Morasko jest dużo bardziej rozległy niż sam rezerwat ,który obejmuje swoim zasięgiem zespół kraterów lub jak twierdzą inni wytopisk polodowcowych. Możesz nawet kupic sobie w okolicy pole i szukac na swoim.
0
668 695 467, www.joa.pl, Poznań

polandmet

polandmet

Nowy użytkownik

• Nowy
  • Pip
  • 3 postów

Rejon poszukiwania meteorytu Morasko jest dużo bardziej rozległy niż sam rezerwat ,który obejmuje swoim zasięgiem zespół kraterów lub jak twierdzą inni wytopisk polodowcowych. Możesz nawet kupic sobie w okolicy pole i szukac na swoim.

<{POST_SNAPBACK}>

Ogólnie jest tak, ze jak Cie lesniczy nie zastrzeli to mozesz w kraterach pokopac :)
Sam szukalem moze 20min w strefie zero ale nic nie znalazlem, nie moglem sie powstrzymac, tak samo jak inni choc nikt o tym glosno nie mowi.
Z drugiej strony jednak teren jest tak wielki ze szkoda sie babrac w chaszczach skoro dookola same pola, a i im blizej kraterow tym mocniej przeskanowane i tym mniej meteorytow juz
0

Marek Substyk

Marek Substyk

AstroCD

• Społeczność Astropolis
  • 1222 postów

<{POST_SNAPBACK}>

No nic trzeba się będzie wybrać.
Mirek ma fajnie bo blisko :-)
0
Marek Substyk

Lukasz_S

Lukasz_S

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 205 postów
Marek pojedziemy napewno :Beer:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Polandmet ja znalazłem jakieś 6-7 lat temu jakiś "kamyk" do dziś nie wiem co to jest?
Kiedyś już dawalem zdjecie tego czegoś na forum dużo ludzi twierdzi że to nie meteorty.
Moze i maja racje ale na moje on przypomina wyglądem meteoryt no nie wiem.
Jeszcze jak chodziłem do gim to Pan z fizyki powiedział że to meteoryt.
Aha no i nie przyciaga go magnes.
Jest dość lekki no nie wiem i chyba się nie dowiem co to za cudo.
Jak byś chciał coś więcej wiedzieć na temet "kamyka" napisz prywatną wiadomość.
Dam kilka niewyraznych fotrk.

Pozdrawiam Lukas

Załączone miniatury

• Photo007__3_.jpg
  • Photo007__5_.jpg
  • Photo007__2_.jpg

Użytkownik LuKaNOoS edytował ten post 01 maj 2005 - 12:53

0
Bytom N 50:21:17 --- E 18:56:06 --- 280 m. n.p.m.
Kontakt GG : 2085100

Marek Substyk

Marek Substyk

AstroCD

• Społeczność Astropolis
  • 1222 postów
Może sam nie mam jeszcze dużego doświadczenia, ale nie jest to ani meteoryt kamienny, ani żelazny (sam magnes na to wskazuje).
Widziałem go i jest stanowczo za lekki jak na meteoryt. Przy tej wielkości powinien wazyć około 40-50 gram, a ma jakieś 15. Czyli ok. 3 razy mniej.
Powierzchnia bardzo nieregularna, a sam posiada zbyt głębokie dziurska.

Tyle odemnie.
Sorry Łukasz, ale chyba musisz się z tym pogodzić. :Boink:
0
Marek Substyk

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników