Skocz do zawartości

Telrad - radosci i smutki.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Dopadlem malego telrada (Galileo od Mirka_D). Wielka radosc, bo nie musze juz kucac pod teleskopem, aby go zgrubnie ustawic. Wielki smutek, bo dziad mi zaparowuje po 10 min. (szukacz i telep suche jakby nigdy nic). Walczylyscie z dobrym skutkiem z taka przypadloscia? Jakies efekty, patenty, rozwiazania?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest coś takiego do szyb samochodowych, czasem pomaga, ale w samochodzie, niewiem czy w telradzie się sprawdzi

 

http://www.upromex.com.pl/catalog/index.html?katID=18

 

nazywa się to K2 fox

 

a może jakoś inaczej chuchaj ? :ha: no bo wentylator będziesz montował?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna znane mi rozwiązanie zapobiegające parowaniu powierzchni ze szkła pochodzi z nurkowania - należy napluć na szkło maski i nastepnie je wypłukać delikatnie wtedy nie zachodzi parą...ale czy w tym przypadku to zadziała tego nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdej stacji benzynowej powinieneś dostać preparat "anti fog" shell'a. Działa na pewno bo używam go w samochodzie, do gogli narciarskich i do lunety.

 

a nie uszkadza ten specyfik warstw MC?, choć w przypadku Telrada nie ma to znaczenia to w przypadku lunety może mieć wpływ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie sugestie. Troche sie cykam z badzganiem czymkolwiek wytrawionej tak delikatnie plytki ale chyba trzeba bedzie.

 

Hans piszesz małego telrada , czym sie rózni mały od dużego objasnijcie mnie proszę , czy ten w Astrokraku to duży ?

 

"Maly telrad" jest mniej wiecej 2x mniejszy gabarytowo niz ten w Astrokraku. Mowa o telradzie Galileo ktory mozna kupic tam gdzie Taurusy, czyli u Mirka_D.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Mirek. Jak nazywa sie wasza fabryka Taurusow?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cygnus
jest coś takiego do szyb samochodowych, czasem pomaga, ale w samochodzie, niewiem czy w telradzie się sprawdzi

 

http://www.upromex.com.pl/catalog/index.html?katID=18

nazywa się to K2 fox

 

a może jakoś inaczej chuchaj ? :ha:  no bo wentylator będziesz montował?

pozdrowienia

Ech.. BROŃ BÓG przed tymi samochodowymi cudownościami!

Używałem Rain cośtam AntiFogg. :Boink: Niby szyba nie zaparowywała tylko że... od strony wewnętrznej (czyli tej tryśniętej sprejem) zrobiła się jakby lekko matowa, zupełnie podobnie do folii przezroczystej do drukarek atramentowych! Usunąć tę matową warstwę można było technikami podobnymi do... używanych NA POCZATKU SZLIFOWANIA LUSTRA.

 

Inny preparat z tej rodziny - RainStop - chemiczna wycieraczka, stosowany Z ZEWNĄTRZ wytwarzał na szybie ogromne napięcie powierzchniowe, co podczas deszczu owocowało tym, że ogromne krople staczały się po szkle jak kulki rtęci, skupiając jak przez soczewki światło samochodów jadących z naprzeciwka, KOSZMAR!!!!

 

Jeżeli trawiona płytka to lekko zmatowane szkło - tworzy to rodzaj matówki. Zasmarowanie tego czymkolwiek niszczy matówkę, żadnej matówki nie wolno smarować niczym tłustym.

Techniki czyszczenia matówek to wyższa szkoła jazdy, chodzi właśnie o to by ich nei zatłuścić!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Ech.. BROŃ BÓG przed tymi samochodowymi cudownościami!

Używałem Rain cośtam AntiFogg.  :Boink: Niby szyba nie zaparowywała tylko że... od strony wewnętrznej (czyli tej tryśniętej sprejem) zrobiła się jakby lekko matowa, zupełnie podobnie do folii przezroczystej do drukarek atramentowych! Usunąć tę matową warstwę można było technikami podobnymi do... używanych NA POCZATKU SZLIFOWANIA LUSTRA.

 

Inny preparat z tej rodziny - RainStop - chemiczna wycieraczka, stosowany Z ZEWNĄTRZ wytwarzał na szybie ogromne napięcie powierzchniowe, co podczas deszczu owocowało tym, że ogromne krople staczały się po szkle jak kulki rtęci, skupiając jak przez soczewki światło samochodów jadących z naprzeciwka, KOSZMAR!!!!

 

Cygnusie, wydaje sie, ze Ty juz wszystkiego probowales :-)

Niejednokrotnie z narazeniem zdrowia, a nawet zycia! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cygnus
Cygnusie, wydaje sie, ze Ty juz wszystkiego probowales :-)

Niejednokrotnie z narazeniem zdrowia, a nawet zycia!  :Beer:

Na szczęście (dla moich lustrzanek) nie próbowałem smarować matówek smalcem ani mydłem (ani też Rain.... prosto ze stacji benzynowej!) :banan:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
kolega kiedyś prubował posmarować szyby samochodu zwykłym mydłem i to pomogło,

 

Lepiej szamponem, cienka warstwa, chodzi glownie o to zeby zmniejszyc napiecie powierzchniowe.

Jak jest warstwa czegos co zmniejsza to nie moga sie tworzyc kropelki , tzn osiada sie para ale nie

w postaci mikro kropelek ktore wizualnie tworza ta "mgielke" zaparowania.

Oczywiscie w stosunku do optyki ostroznosc na 1 miejscu.

telrady male mozna kupic na bazarze od handlazy ze wschodu ja kupilem za 20zl, tylko troche

tunningu wymagaja oczywiscie.

 

Andy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również stałem się szczęśliwym (chyba :D ) posiadaczem telrada Galileo, ale zastanawiam się jak go przymocować do tubusa. Wolałbym nie wiercić otworów pod wkręty, a oryginalnych taśm dwustronnych nie ma (zresztą podobno się nie sprawdzały).

Może ma ktoś jakiś patent na bezinwazyjne, ale skuteczne mocowanie telrada?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdej stacji benzynowej powinieneś dostać preparat "anti fog" shell'a. Działa na pewno bo używam go w samochodzie, do gogli narciarskich i do lunety.

 

Chyba Kolega nie zna budowy szukacza "Teraland"("Terlad"). Głównie zaparpwywuje zwykłą szybka służąca za "ekran wizyjny". Nie potrzeba zadnych środków chemicznych(śliny). Osobiście użuwam czyścika firmy "Raypath" do sprzętu optycznego. Do temp. -10 st.nie ma prawa nic zaparować ani osadzićsię szron.

I tak jest.

To nie jest reklama!!!

 

Swoją drogą TEŻ dobre rozwiązanie pomysłu

Edytowane przez Orione
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również stałem się szczęśliwym (chyba :D ) posiadaczem telrada Galileo, ale zastanawiam się jak go przymocować do tubusa. Wolałbym nie wiercić otworów pod wkręty, a oryginalnych taśm dwustronnych nie ma (zresztą podobno się nie sprawdzały).

Może ma ktoś jakiś patent na bezinwazyjne, ale skuteczne mocowanie telrada?

Pozdrawiam

 

Od paru miesiecy siedzi na dwustronnej tasmie i jest ok. Jezeli nie masz oryginalnej mozesz kupic w jakims hipermarkecie budowlanym gruba dwustronna tasme do wykladzin i bedzie git. Tylko jedna sprawa, teleskop z telradem na tasmach przechowuj w pozycji "telradem do gory". Gdy pyrgnalem go kiedys z wiszacym na boku telradem, zastalem po ponownym zagladnieciu do szafy po kilku dniach, odklejonego telrada. Przyczepilem spowrotem na tych samych tasmach i trzyma dalej. To lekka maszynka i nie wymaga zadnych pancernych metod montazu.

 

Co do metod anty-mgielnych dla telradow. Ja doszedlem do tego, ze nie ma co kombinowac. Szybke telrada, gdy zaparuje, przecieram irchowa szmatka i tyle (trzeba to robic co kilkanascie minut). Po zakonczeniu obserwacji i wyschnieciu teleskopu, szybke telrada czyszcze dokladnie plynem do obiektywow Hama. Trwa to 1 min. Jest skuteczne. Po kilku miesiacach nie widac zadnych zmian w szkle telrada.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru miesiecy siedzi na dwustronnej tasmie i jest ok. Jezeli nie masz oryginalnej mozesz kupic w jakims hipermarkecie budowlanym gruba dwustronna tasme do wykladzin i bedzie git. Tylko jedna sprawa, teleskop z telradem na tasmach przechowuj w pozycji "telradem do gory". Gdy pyrgnalem go kiedys z wiszacym na boku telradem, zastalem po ponownym zagladnieciu do szafy po kilku dniach, odklejonego telrada. Przyczepilem spowrotem na tych samych tasmach i trzyma dalej. To lekka maszynka i nie wymaga zadnych pancernych metod montazu.

 

Masz rację - zacznę od najprostszego rozwiązania, skoro działa u Ciebie, u mnie też powinno :notworthy:

Teraz zastanawiam się jak go umieścić, żeby przy korzystaniu nie obchodzić tubusa dookoła (mam z tym problem) i mieć możliwość używania obu szukaczy w pozycji siedzącej - niezłe wymagania! :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.