Skocz do zawartości

Szlifowanie lustra


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że mam dość cienkie szkło to polecono mi wykonać ręcznie wgłebienie w lustrze i uwypuklenie w matrycy. Toteż mam tarcze szlifierską korundową czy jakoś tak :blink: i sobie zacieram. Podpowiedziano mi także żebym sobie wyziol odpiwiednie łuki aby wykonywać próby wgłębień.

Jako że się zabieram za 150/1500 (chociaż nie wiem czy nie będę robił coś koło 150/2000 no ale B)) toteż wyciołem sobie ładnie łuki biorąc przy tym promień 3m wg. archiwum uranii powinoo wyjść 0,94mm a mi wyszło coś koło 1,25mm co jest grane <_<

 

Jaki ma być promień aby wyszło 0,94 bo niby powinien być 2 razy większy od szukanej ogniskowej :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci wyszło z poprzednim co miałeś robić lustrem ?

Pewnie nie masz tak dokładnych narzędzi aby dokładnie mierzyć ugięcie .

Ponadto to co wyżłobiłeś jest jeszcze nieostateczne . Najlepiej szlifować z wyczuciem i na OKO . Patrz i myśl przy tym co robisz . Czasem zmocz wodą i sprawdż ogniskową . Wstępnie ugięcie max 0,6 mm . drobniejszymi głębiej , pogłębisz jeszcze polerowaniem .

Może jak szlifujesz cienkie szkło się ugina ?

Tak na prawdę do 2 h recznego szlifowania ok 8 cm kamieniem korundowym z podsypywaniem proszku szlifierskiego zrobisz wystarczające wgłębienie . Wystarczy na 2/3 powierzchni . matrycy nie musisz szlifować na górkę . Jej brzegi szybko zedrzesz używając proszek ok 80 . Robiłem w opisany wyżej sposób spasowało , jak wgłębienie rozeszło się na cale lustro to matryca też się ukształtowała . Krążek na lustro był grubości 3 cm . lustro ma 2,9 cm . Jak szlifujesz wgłębienie na cale lustro grubym proszkiem to całe lustro zeszlifować musisz aby usunąc ślady po tym grubym proszku . A czasem potrafią być głęboko .

Ogniskowa 2000 jest do planet jak znalazł . Tylko czy masz tyle miejsca do obserwcji i czy jesteś tak wysoki o ile montaż Dobsona masz w planach . Inne do tak długiej tuby są b. drogie .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci wyszło z poprzednim co miałeś robić lustrem ?

Niestety to jest to lustro. Przez zimę walczyłem o ocene z infy i teraz poświęcam dużo pracy nad administrowaniem stronki szkolnej i uczeniem się bo mi każą FORUM napisać :rolleyes:

 

Jakiś miesiąc temu byłem na konsultacji we Włocławskim obserwatorium aby ukierunkować me działanie.

Dowiedziałem się :

-wyszlifuj odrazu potrzebną głębokość a potem tylko rysy niweluj;

-lepiej będzie z większą ogniskową - dobre do planet :)

W sumie to ja miałem wykonać wgłebienie tym kamieniem w matrycy też ale wątpie żeby to było dokładnie

MOJE PYTANIA :helo:

1) moge sobie tylko wyrżnąc takie coś na oko na lustrze a potem sobie trzeć normalnie przy użyciu karborundu,

2) szczerze mówiąc to ja nic nie podsypywałem pod tą tarcze :blink: na żwyca jade :burza:

 

 

Zabrali mi cyfraka a zrobił bym zdjęcie mojej pracowni która stoi koło kompa :) STOLIK W BECZCE PIASKU :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem w jaki sposób chcesz mechanicznie wyrznąć wgłębienie . Szkło lubi pękać , jak źle odprowadzisz ciepło . Jak pisalem wcześniej najlepiej rób to ręcznie nabierzesz wprawy w szlifowaniu . Za bardzo nieunowocześniajtego procesu . Jedyne co to koło garncarskie napędzane elektrycznie . Ogniskowa 1500 jest i tak duża . Z większą trudno będzie patrzeć w okular .

Robienie lustra to frajda , przechodzi do roku . Lustro zostaje czasem z rysami i kosztuje drozej niż odkupiona tuba z takim lustrem i lusterkiem kątowym z pająkiem . Kiedyś warto było robić samemu lustra , teraz inne czasy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem w jaki sposób chcesz mechanicznie wyrznąć wgłębienie . Szkło lubi pękać , jak źle odprowadzisz ciepło . Jak pisalem wcześniej najlepiej rób to ręcznie nabierzesz wprawy w szlifowaniu . Za bardzo nieunowocześniajtego procesu . Jedyne co to koło garncarskie napędzane elektrycznie .

 

Chyba się źle zrozumieliśmy - ten kamień to ja w rękę biore i sobie szlifuje.

 

To jak wyjdzie mie niedokładnie sfera tylko będą jakieś tam małe pagórki i dołki - to się wyrówna jak zaczne potem trzeć lustrem o matryce ?????

 

Kamieniem musze robić żeby usunąć dużo rysę w szkle :Salut:

 

Może i się nie opłaca ale warto mieć jakieś nowe doświadczenie w tym fachu, a jak jest z większymi lustrami - też się nie opłaca robic lustra około 30cm ????

 

W obseratorium dowiedziałem się że jak zrobie sam to będzie dokładniej gdyż 1/8 lambda to kompromis między ceną a jakością a moje ma być dużo lepsze :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie są lub byly kompromisy . Po jakimś czasie okazuje się ,że inaczej było lepiej .

Pod kamien co kilka minut podsypuj proszek ok 60 . Zwilżaj odrobiną wody . co 10-15 minut płukaj i tak dalej .

Jak będziesz robił sam bez niczyjej pomocy to 1 lamda bedzie super .

Na sferę jeszcze mozna polerować , nóż Fucolta jest stosumkowo prosty do badania czy jest sfera . Jak policzysz koszty ... .

Wypraski 24 cm komplet kosztują min 400 zł . dolicz aluminiowanie , figuryzację min 200 bo pewnie sam na tym padniesz, proszki . kalafonia . Taki teleskop był w odsprzedazy za ok 1400 . Odlicz tuba 200 zł , lusterko kątowe duże 200-400 zł wyciąg , mocowanie lustra ,okulary i zobacz czy warto .

Z ekonomicznego punktu widzenia nie warto . Wypraski 33cm to min 800 zl.

Dokładność wykonania to także doświadzenie , jakość wyprasek , nawt oka , warunki zewnęrzne itd.

Nawet mocowanie w calość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraski 24 cm komplet kosztują min 400 zł

CO TO :Boink:

A własnie ile kosztuje aluminiowanie takiego lustra 15cm ???

Wiadomo że nie będę robił sam w późniejszych etapach będę jeździł do obseratiorium i wszystko robię ręcznie lusterko płaskie też bo jak kupie to będzie słaba jakośc 1/lamda i dużo jakości mi ucieknie.

Wyliczył mi ten Pan iż jak zrobi się dobre lusterka to zasięg może wzrostąć aż o 1mag :helo:

 

Jak wyszlifuje i wyrównam to jade do obseratium po kolejne rady i takie tam.

Dostałem dobrą rade żeby sprawdzić szkło zanim zaczne szlifować tj wsadzić do wody o tem. ok 60 stopni żebym się nie rozczarował później jak przyjdzie do figuryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz gotowce są z dokładnością lambda/12 i za całkiem przyzwoite pieniądze. A jeszcze lepiej cały gotowy teleskop z montazem kupić, będzie o wiele lepiej i dokładniej, no i posłuży sporo lat.

 

A jeszcze Twoja ogniskowa prawie 2 metry ??? Sądzę że bardzo szybko się zniechęcisz to tak długiej rury o tak małej średnicy. I mówię to z własnego doświadczenia. Najbardziej uniwersalne ogniskowe są do 1200 mm dla obiektywów średniej wielkości. A i tak trochę wydaje się to długawe przy przenoszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym płaskim lustrkiem abyś samemu robił to pewnie był żart . Tak jak elektryk posyła z koszem pomocnika aby przyniósł prąd . Aluminiowanie od 50 do 250 zł zależnie czy poprawka na sferę , warstwy utwardzające itd .

Temperatura wylewanego polerownika jest wyższa niż 60 st . Jak w obrabianym krążku masz jakieś podłużne skazy to uzyj go na matrycę . Babelki mogą być . Tak aby nie było powodów do wewnętrznych naprężeń w krążku na lustro . Bo i tak są .

NIe zbadasz łatwo jakości płaskiego lusterka . ani go nie zrobisz . Szlifuje się , poleruje ileś płytek na raz i tylko kilka z nich jest dobra . Wyższa szkoła szlifowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.