Skocz do zawartości

Obserwacje planet w dzień


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Avik jest jaśniejszy. Jak wiesz Mars ma dużą jasność i żeby zbalansować szczegóły powierzchni trzeba sciemniać obrazek. Niebo było już jasne i nawet Wenus w pełni dnia wyjdzie na ciemnym tle, jeśli ma być widoczna właściwa luminacja powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah! Piekny Mars wlasnie w tej chwili(piatek godzina 04:02)!

Duza faza,wyrazna czapa biegunowa i ciemny obszar od polnocnych szerokosci podbiegunowych,niemal do poludniowej czapy .Piekny Ksiezyc,na nim Platon i Kopernik,wszystkie obiekty wysoko nad horyzontem,to mila niespodzianka po wczorajszym powrocie z zagranicy,tylko kabli usb nie moge znalesc..o zesz kurcze blade!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis,poniedzialek 01.08. jest godzina 7:30,dwa teleskopy Newton 300mm i Cassegrain 170mm. mam wycelowane na Marsa.Widok planety w Newtonie powalajacy przy pow.~60x obraz jest jasny i kontrastowy,lepszy niz w nocy przy pelnej aperturze.W cassegrainie pow.70x obraz ciemny,ale biala czapa polarna widoczna,takze ciemne niezidentyfikowane rejony.Slonce na wysokosci 23-25 stopni nad horyzontem.Niesamowite wrazenia,a tyle lat nie mialem pojecia o mozliwosci dziennych obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis,poniedzialek 01.08. jest godzina 7:30,dwa teleskopy Newton 300mm i Cassegrain 170mm. mam wycelowane na Marsa.Widok planety w Newtonie powalajacy przy pow.~60x obraz jest jasny i kontrastowy,lepszy niz w nocy przy pelnej aperturze.W cassegrainie pow.70x obraz ciemny,ale biala czapa polarna widoczna,takze ciemne niezidentyfikowane rejony.Slonce na wysokosci 23-25 stopni nad horyzontem.Niesamowite wrazenia,a tyle lat nie mialem pojecia o mozliwosci dziennych obserwacji!

 

W takim razie witamy w gronie dziennych obserwatorów nocnych obiektów. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za powitanie,ale sam sie powitalem,gratulowalem sobie dluzsza chwile...hahahahaaaaa

Teraz-godz.08:23-obraz Marsa w teleskopach zdegradowany przez coraz cieplejsze powietrze.Wysokosc Slonca prawie 40 stopni.Mam wrazenie,ze Mars bylby widoczny i w poludnie,gdyby byl wystarczajaco wysoko,jednak juz wyraznie chyli sie ku zachodowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem zdążyłem przed chmurami, które od tygodnia nie dawały mi szans. Dwie fotki z około godziny czwartej rano. Lewa resampling 2x, prawa nie, ale obydwie złożone z normalnej fotki w kolorze plus cz/b przez filtr IR-Paas, czyli w sumie takie RRGB. Warunki przeciętne, telep studził sie w trakcie, misiałem go też lekko kolimować z powodu różnicy temperatur, więc najlepszą ostrosc uzyskalem na ostatnich trzech avikach, gdy było już dość jasno.

Mars120805.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia zasługują już na :brawo: Jeżeli teraz wyszły takie, to jakie będą podczas opozycji, gdy tarcza Marsa będzie większa, a planeta znacznie wyżej.

 

Będę śledził postępy nie tylko, aby zaspokoić swój gust estetyczny, ale także zobaczyć jaki wpływ na zdjęcia będzie miała wspomniana zmiana warunków.

 

Na temat pogody nawet nie powinienem pisać. Narzekałem w lipcu, a teraz to już katastrofa. Od prawie dwóch tygodni chmury, chmury i chmury. Czasami przejaśnia się w dzień, a nocami klops :angry:

Wczoraj rozpogodzenia przesuwały się na zachód ode mnie. Widziałem tylko Księżyc tuż przed zachodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też pogoda sie zlitowała i chmury zeszły tuż po pobudce. Warunki przeciętne, fotka z trzech avików z sumowania 180 klatek. Sprzęt ten co zawsze, ustawienia kamerki: migawka 1/30s. f/s=5, gain =50%. Kolory zbalansowane w PS.

MARS130805Y1.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Tala 200 i nie masz kamerki? Focenie planet i Księżyca wciąga bardziej niż gapienie się w okular, bo za każdym razem chce się robić coraz lepsze fotki, a dobrego seeingu nie można sie doczekać. :szczerbaty: Balkonowe obserwatorium to dobra rzecz. Potem to już możesz studiować obraz na ekranie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też pogoda sie zlitowała i chmury zeszły tuż po pobudce. Warunki przeciętne, fotka z trzech avików z sumowania 180 klatek. Sprzęt ten co zawsze, ustawienia kamerki: migawka 1/30s. f/s=5, gain =50%. Kolory zbalansowane w PS.

 

Fotki robione z balkonu w mieście? Tuba chłodzona wcześniej czy robione z "doskoku"?

 

pozdrawiam

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lublin od dłuższego czasu znajduje sie w objęciach niżu bałkańskiego, ktory uporczywie podsyła nam cirrusy, ale dzisiejsza noc nareszcie była pogodna. Już wczoraj przed północą wystawiłem sprzęt do wystudzenia na Marsa, jednak do rana seeing sie nie poprawił i tylko kilka procent klatek z avików nadawało sie do obróbki. Z nich udało sie wycisnąć ostatecznie jedną zadowalającą fotkę. W dzień szukałem Saturna, ktorego jednak nie dane mi było oglądać, jest zbyt blisko Słońca, a być może że jest zbyt słaby. Nie mam jak na razie wiedzy na ten temat.

MARS180805.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem waszych fotek Marsa, wiem że, są poddane obróbce - kilku nałożonych na siebie kadrów ale z pewnością (sadząc po jakości zdjęć) w bezpośredniej obserwacji jesteście w stanie wychwycić wiele szczegółów jak choćby wspomniane wcześniej „czapy” do mitycznych kanałów włącznie, wczoraj oglądałem Marsa o 24.00 przez mój f-5 przy kilku powiększeniach w tym 216 x ,maiłem kulkę o w miarę ostrych brzegach ale z pełnym rozmazem barw wewnątrz, niestety żadnych szczegółów nie dostrzegłem. Poczekam zatem do jesieni. I jeszcze raz gratuluje fotek i sprzętu pozdr Robert :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy wysyp fotek. Tytuł wątku już sie zdeaktualizował, mimo że poranne obserwacje przeciągaja sie do świtu, więc może by tak założyć nowy wątek o rozpoczęciu zezonu na Marsa. Zachęcam wszystkich kto tylko ma czym focić do upamiętnienia tegorocznej opozycji, po której spodziewamy się nieco lepszych wyników niż w 2003 r.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.