Skocz do zawartości

Motofocus


Piotr G

Rekomendowane odpowiedzi

witaj,

może tu:?

http://81.190.213.66/talmotof1.htm

http://81.190.213.66/fopilot1.htm

pozdrowienia

i tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...5565&hl=focuser

 

ach sorry jakoś dopiero teraz zajarzyłem, że o co innego Ci chodzi :Boink:

to tu spróbuj: http://www.aquest-inc.com/downloads.htm

 

FocusBipolarMotorCircuit.JPG

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-

 

układ wykonany według załaczonego schematu bedzie oczywiście działał. Zastosowano w nim optoizolatory dla galwanicznego odseparowania obwodów elektrycznych PC i układu sterujacego silnikiem krokowym. Wspólne zasilanie +5V i wspólna masa obu komponentów niweczy zamierzony efekt. Sam Mel Bartels na swojej stronie na schematach wyraźnie odróżnia zasilanie lewej strony optoizolatora z PC - masa i +5V Z PC i prawej z zasilacza sterownika.

OPTO-ISO.jpg

Widać to również na schemacie pełnego "Melona"

pcb.gif

Pozdrowienia

Jerzy Świeboda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

W między czasie udało mi się zrobić mojego Newtona 270mm F-1180 a że ciągle się łudzę że da się nim robić zdjęcia to dorobiłem do niego motofocus’a.

Wyciąg wszyscy dobrze znają, przebrałem swoje zapasy i poskładałem do niego przekładnię 26 : 1 w połączeniu z silnikiem 200 krokowym i sterowaniem z Melona, który do focusera wysyła półkroki, otrzymałem : 26x400=10400 pełny wysuw wyciągu to u mnie 42mm, 42/10400 = 0.0040... mm na 1krok silnika. Zakładając że wyciąg nie jest najwyższych lotów to i tak daje to o rząd wielkości lepszą dokładność niż trzeba.

Zrobiłem kilka testów wysuwając wyciąg o 3600 kroków i wracając do pozycji wyjściowej, za każdym razem wyciąg wracał do tego samego miejsca.

Maksymalna prędkość w Melonie dla focusera to 500 kroków na sekundę, a rzeczywisty zakres regulacji mieści się w granicach kilku milimetrów. Daje to szybkie i precyzyjne ustawienie ostrości, reszta to czas na robienie zdjęć i przesyłanie do DSLR’a.

 

Pozdrawiam Piotr G.

motoF1.jpg

motoF2.jpg

motoF3.jpg

motoF4.jpg

motoF5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej!

 

Ja mam płytkę już z tym układem. Ale jeszcze motofocusa nie próbowałem. Nie wiem czy opłaca się wstawiać duży silnik krokowy na rurę. Ale mam jeszcze jeden silniczek po napędzię od Skywatchera.

Ma on końcówkę typu 'jack'. Może wie ktoś gdzie mogę znależć schematy jak zlutować to na wtyk

COM-owy który pasuje do płytki Mela?

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam!

 

Nie będe potrajała wątków na temat motofocusów dla jendego małego pytania ...

 

Mam synte 8" i mam chetke zrobic do niego motofocus, ale przy okazji jako zapalony kompletny nowicjusz w dziedzinie elektroniki chciałbym zrobić własna konstrukcje, przy okazji dowiadując wielu ciekawych żeczy.

I tu pojawia się problem ...

Jak moment pedu powinien mieć ten silniczek aby "pociągnął" ciężko chodzący zaklejony betonowym smarem made by china okular i (w bliskiej przyszłości) lustrzanke nikona?

 

Pozdrwóko :szczerbaty:

 

P.S. Dczytałem w innych wątkach że wartość ta powina wynosić około 30 Ncm ??

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moment pedu powinien mieć ten silniczek aby "pociągnął" ciężko chodzący zaklejony betonowym smarem made by china okular i (w bliskiej przyszłości) lustrzanke nikona?

 

Pozdrwóko :szczerbaty:

 

P.S. Dczytałem w innych wątkach że wartość ta powina wynosić około 30 Ncm ??

 

Tu nie chodzi o moment pędu a o moment obrotowy silnika. Swoją drogą moment pędu wirnika powinien być jak najmniejszy aby silnik szybko się zatrzymywał natomiast moment obrotowy silnika powinien być jak największy aby uciągnął obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.