Skocz do zawartości

Celestron 8N GT mini-recenzjo-wzmianka


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu pisałem na forum o powstaniu inicjatywy Zostań Młodym Kopernikiem

Właśnie w tym tygodniu przystąpiliśmy do realizacji zakupów dla Projektu.

 

Pierwotne założenia co do zakupu sprzętu nieco spaliły na panewce ze względnu na zminy w mozliwościach finansowania zakupu środków trwałych z pieniędzy o które wnioskowaliśmy. Dodam, że zakup musiał być dokonany w Polsce mimo naszych pierwotnych planów sprowadzenia "czegoś" z USA lub Kanady. po prostu pieniądze, które Unia daje dla Polski mają zostac w Polsce.

 

Po przeprowadzeniu konkursu ofert i małych negocjacjach dostawcą sprzętu została firma Delta Optical. Nadmienie, że firma zastosowała wobec nas atrakcyjny upust ze względu na dobroczynny cel akcji. Zdecydowała się też na wydrukowanie za całkowitą darmochę 2000 ulotek promocyjnych Programu ZMK od zaprojektowania do dostawy do nas.

 

Wybór padł na teleskop Newtona o średnicy 8" i ogniskowej 1000mm na montażu CG5 z Goto Nextar.

 

Dalczego ten model? Po pierwsze teleskop ma być "transportowalny" po 2 miał być jak najbardziej zautoamtyzowany by ułatwiać pracę dydaktyczną w różnej formie bez potrzeby ciągłej kontroli teleskopu i niekiedy czasochłonnego celowania. Oczywiście cena modelu odegrała ważną rolę. Nie ukrywam, co również zawarłem we wniosku, że teleskop ten bardzo ułatwi obserwacje zakryć astroidalnych namietnie wykonywanych w Łodzi oraz pomoże (mimo iż mont nie jest dedykowany do astrofoto) w pracach astrometrii pomocniczej do zakryć.

 

Zacznijmy od początku.

Teleskop został oficjalnie zamówiony 18 czerwca a już 27 był w Łodzi razem z dodatkowym okularem WO SWAN 33. Należy tu wspomnieć o niezwykle miłej i kompetentnej obsłudze. Wszystko było załatwiane na bardzo wysokim światowym poziomie.

Telep dotarł dwoma samochodami w odstepie 10 minut przywieziono najpierw tubę optyczną a potem montaż i resztę czyli nogi i akcesoria - wszystko w trzech paczkach:

P1010011.JPG

 

Zaczęło się rozpakowywanie. Czasem miałem nerwy bo tak było zapakowane, że aż nadość dokładnie... ale to się chwali. Głowica z GOTO zapakowana w osobny karton z doskonale dopasowaną gąbką (którą użyję w walizce na głowicę)... wszystko idealnie.

Po pół godzinnym rozpakowywaniu niemal wszystko na miejscu.

P1010013.JPG

Niemiłe zaskoczenie - Celestron nie daje do teleskopu zasilacza a jedynie kabel do gniazda zapalniczki. Ale od czego akumulator turystyczny kupiony na allegro za 49 zł. Wystarcza spokojnie na ok. 4-5 godzin obserwacji z ciągłym użyciem GOTO i pilotem z pełnym podświetleniem. Zasilacz dokupiłem za symboliczne pieniądze.

 

Ponieważ miałem wcześniej do czynienia z GOTO Nextar, bez czytania instrukcji jeszcze pierwszego dnia wziąłem się do pracy będąc u znajomych pod Łodzią.

Okazało się, że załapałem się na najnowszy i ulepszony firmware - nieco inny od poprzedniego i musiałem nieco pokombinować. Po ok. 15 minutach teleskop został poprawnie "zalajnowany".

 

Dodam, że nie mam jeszcze lunetki polarnej (dopiero dojedzie) ale i mimo celowania na NHP jedynie przez otwór w montażu praktycznie każdy obiekt zadany do odnalezienie znajdował się blisko centrum pola widzenia 10 mm okularu (power 100x). GOTO jest bardzo proste i intuicyjne. Można powiedzieć, że znajomość angielskiego może być przydatna jedynie przy czytaniu informacji, które są dostepne dla większości obiektów.

 

Oczywiśnie nie omieszkałem też sprawdzić jak teleskop reaguje na zadanie mu RA i Dec. Wybrałem jedną z gwiaz, którą będzie zakrywała planetoida w 2 połowie sierpnia. No i pieknie, tu też bezbłędne trafienie. Silniki chodzą niezbyt głośno - chyba ciszej niż Autostar II.

Z ciekawszych spraw powiem, że Nextar posiada fantastyczną bazę asteryzmów, których odnajdywanie na niebie było kiedyś dla mnie wielką frajdą. Są w owej bazie układy, których dotąd nie znałem a są piękne. Cały system posiada wiele opcji. Praktycznie większość Autostarowych oraz takie, których w Autostarze nie ma. Pilot ma oczywiście podświetlenie czerwone z mozliwością jego wyłączenia lub zmniejszania mocy światełka.

 

 

Teleskop jest idealnie skolimowany, obrazy gwiazd przez i za ogniskiem idealne. ten jasny teleskop daje też piękne i wbrew pozorom kontrastowe obrazy planet a wiem co mówię bo na co dzień w pracy do planet używam Zeissa Meniscasa 150/2250.

Bardzo ładnie prezentują sie obrazy dawane przez SWANA WO 33mm. Nawet z tak jasnym Newtonem obraz jest bardzo czysty (doskonała transmisja), pozbawiony przebarwień itd. praktycznie w 85% pola. Myślę, też, że w przypadku tego okularu pole podawane przez producenta nie odbiega wiele od obserwowanego.

 

Szukacz 9x50 pełni tu raczej rolę celownicy bo w praktyce przydaje się jedynie przy "alajnowaniu" GOTO.

 

Montaż mimo "swobodnego" ustawania na NHP prowadzi bardzo ładnie. Zostawiłem dzisiaj M57 na blisko godzinę i poszedłem wypić piwko. Gdy wróciłem ta była niemal w ty samym miejscu - przemieściłą się bardzo subtelnie. W montażu zauważyłem, szczególnie na małych prędkościach sterowania, nieznaczny backlash. Dziś jednak odkryłem w pilocie nextara funcję korekcji backlashu i działą teraz zauważalnie lepiej. Nogi montażu mają większą średnicę niż np. w SVP czy EQ5 są to dokłanie takie nogi jak MEADE daje do LX 200 i takie same nak w EQ6. Celestronowy CG5 pod tym względem powinien być wzorem - to nogi nie do "zarabania".

 

Estetyka, jest na dobrym poziomie - może miejscami bije nieco wschodem - np. logo firmowe na moncie to mało estetyczna naklejka, miejscami kiepsko podokręcane osłonki... tak jak by się spieszono przy składaniu. Kabel od pilota mógł by miec więcej centymetrzyków.

Czepiam się. Sprzęt spełnia oczekiwania, podkreślam jednak, że piszę to na gorąco.

Nie uprawiam astrofoto a co innego zajmuje mnie w astronomii dlatego nie chce oceniać przydatności tego kompletu do tych zastosowań. Dodam tu może że jest oczywiście "pigibek".

 

Po kilku dniach i w 2,5 sesjach obserwacyjnych "alajnowanie monta" zajmuje mi max. 10 minut przy opcji wyrównywania na 3 gwiazdach.

 

Cena tego teleskopu nie jest mała. Porównałem ją jednak do cen tego samego modelu w innych krajach i cena jest tam jak nie wyższa to podobna.

 

Będę starał się nieco uzupełniac te skromne wypociny w czasie gdy uznam, że zauwazyłem coś istotnego.

 

P1010027.JPG Rotation_of_P1010035.JPG

 

Pozdrawiam i sorki za ew. błędy czy literówki - jestem juz zmęczony

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluję pomysłu :):notworthy:

ach, żeby tak jeszcze w parunastu miastach Polski było tylu takich pasjonatów jak Ty, to byłoby pewne, że nie jeden "Kopernik" by się nam ujawnił :helo:

świetna recenzja

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
[...]Będę starał się nieco uzupełniac te skromne wypociny w czasie gdy uznam, że zauwazyłem coś istotnego. [..]

Ależ, ależ, świetny opis, po cóz się tak krygować... :rolleyes:

 

Dopiero teraz wpadłem przypadkiem na tę recenzję. Moje wrażenia były zbliżone. Najważniejsze elementy zaskakują pozytywnie: chiński tubus z bardzo przyzwoitym lustrem, działające GoTo, ciężki i sztywny statyw. Z minusów denerwujące są raczej drobiazgi ale w sumie sporo ich.

Nosiłem się pierwotnie z zamiarem kupna 10" ale na jakimś forum ktoś narzekał na brak stabilności. DO potwierdziło że CG-5 jest za słaby na tubę C10, poprzestałem więc na C8... ale C10 wciąż chodzi mi po głowie (znana dolegliwość - dwucalica postępująca :lol: ).

 

Ale do rzeczy, jesli już będziesz się uważniej przyglądał nowemu nabytkowi to chciałbym zwrócić twoją uwagę właśnie na sprawę stabilności.

Jak dla mnie dziwne jest to, że przy tak masywnym i sztywnnym statywie całość osiąga zaledwie przeciętną stabilność, a tubus zbyt chętnie wykonuje drgania skrętne. Nie mogę się oprzeć wrażeniu że wystarczy wzmocnić i wymienić któryś z elementów w zakresie: dovetail-szyna-obejmy... ale patrząc z bliska na nie każdy wygląda mi OK. Może to rzeczywiście sama głowica montażu jest "za cienka" i nie da się poprawić sztywności jakimś prostym sposobem. Ale może ty coś zauważysz? Ciekaw jestem twojej opinii na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh...

Niestabilność na "ogonie" zaczyna być przeszkadzająca przy jakichś 250x no i zapewne w astrofoto. Ja astrofoto nie uprawiam a w moich zastosowaniach zakryciowych przy CCD ta stabilnośc jest wystarczająca. Początkowo po prostu sobidnie dokręciłem całą szynę. Obecnie dodałem podkładki silikonowe i wymieniłem nakrętki na większe. To daje nam zwiększenie stabilności na szynie. Mont spokojnie jedzie z tą tubą 10" Newton to przesada - będzie zawadzał o nogi. Udało mi się dowieść to, że niestabilnośc istotnie powstaje na szynie do ringów. Zamocowałem do monta CG5GT tubę używanego do planet Zeiss Meniskasa (dużo cięższa tuba mino że 150/2250 ale menisk waży i gigantyczna blacha tubusa tyż) i znanej z mocowania C niestabilności ni ma.

Myślę, że drobiazgi które za dnia irytują są w nocy mało istotne. To co ma działać działa dobrze.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Upłynęło już nieco czasu od chwili kiedy zakupiłeś ów wspaniały teleskop.

Mam nadzieję, że pochlebne opinie na jego temat podtrzymujesz...

Mam taką nadzieję, ponieważ chcę sobie kupić teleskop 8" z systemem GO TO. W moim przypadku rozważam dwa modele teleskopu. Pierwszy z nich to właśnie Celestron, który posiadasz. Drugi model, który "nie daje mi spokojnie spać" to Meade SN LXD-75.

 

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=65

 

Różnica w cenie jest zasadnicza. Jednak nie cena zadecyduje o ostatecznej decyzji jaką podejmę w momencie kupna. Chciałbym poznać opinię Twoją i rzecz jasna innych forumowiczów, którzy mogli by ( z racji doświadczenia i większej wiedzy w tej materii) doradzić mi jaki model wybrać. Obecnie posiadam Syntę 200/1200. Interesuje mnie głównie DS. W mniejszym stopniu planety ( na razie...) Zaczynam poważnie również myśleć o astro-foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Upłynęło już nieco czasu od chwili kiedy zakupiłeś ów wspaniały teleskop.

Mam nadzieję, że pochlebne opinie na jego temat podtrzymujesz...

Mam taką nadzieję, ponieważ chcę sobie kupić teleskop 8" z systemem GO TO. W moim przypadku rozważam dwa modele teleskopu. Pierwszy z nich to właśnie Celestron, który posiadasz. Drugi model, który "nie daje mi spokojnie spać" to Meade SN LXD-75.

 

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=65

 

Różnica w cenie jest zasadnicza. Jednak nie cena zadecyduje o ostatecznej decyzji jaką podejmę w momencie kupna. Chciałbym poznać opinię Twoją i rzecz jasna innych forumowiczów, którzy mogli by ( z racji doświadczenia i większej wiedzy w tej materii) doradzić mi jaki model wybrać. Obecnie posiadam Syntę 200/1200. Interesuje mnie głównie DS. W mniejszym stopniu planety ( na razie...) Zaczynam poważnie również myśleć o astro-foto.

 

 

hmmm co prawda nie jestem fachowcem bo dopiero zaczynam moja przygode z astronomia ale tak sie sklada ze niedawno zakupilem taki wlasnie sprzet tzn C8-N bez go to niestety ale to kwestia pieniedzy i musze powiedziec ze wszystko jest ok ale jedna rzecz w tym teleskopie drazni mnie i irytuje niesamowicie. Mianowicie kiedy dochodzi do rozstawienia tego sprzetu to sie okazuje ze nie jest on zbyt mobilny i trzeba niezle powalczyc. Poza tym takie przestawianie odbija sie tez negatywnie na calej tej optyce z czasem zapewne. To taka moja uwaga odnosnie tego sprzetu ale widze ze masz juz w zakrystii niemaly zlom (mowie o tej Syncie) wiec pewnie jestes zaznajomiony z tymi udogodnieniami :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Od czasu zakupu tego teleskopu minęło kilka miesięcy i mam za sobą kilka niezłych sesji obserwacyjnych.

1. W fabrycznie nowym teleskopie musiałem przeprowadzić korektę kolimacji. Ale to normalne. Od momentu skolimowania, sprzęt mimo przewożenia autem po wyboistym odcinku drogi wiodącej do mojego miejsca obserwacji, zachowuje się dobrze i trzyma kolimację.

2. Skomputeryzowaną gowicę musiałem wysłać do servisu ponieważ okazało się, że wadliwe było gniazdo zasilania. Serwis odesłał mi w efekcie nową, która zachwuje się bardzo dobrze.

Generalniewięc, mogę wyrazić zadowolenie z zakupionego sprzętu obserwacyjnego. Jest bardzo dobry, choć mało mobilny. To prawda. Mieszkam na drugim piętrze i aby całe 40 kg teleskopu zapakować do samochodu, muszę trzy razy zasuwać w te i we wte... :angry:

Jednak tę niedogodność rekompensują widoki, jakie daje sprzęt w sesjach obserwacyjnych. Nie ma nic za darmo. Taka jest prawda.

A tak na marginesie...

Czy w najbliższym czasie wybierasię ktoś z Was do WYLATOWA? Ostatnio dzieje się trochę w tej wiosce i uznałem, że pora tam wyskoczyć.

Pytam, ponieważ planuję pojechać tam w najbliższy piątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

wątek uległ odświeżeniu i dzięki temu mogłem z rozbawieniem przeczytać, że...

Dodam, że zakup musiał być dokonany w Polsce mimo naszych pierwotnych planów sprowadzenia "czegoś" z USA lub Kanady. po prostu pieniądze, które Unia daje dla Polski mają zostac w Polsce.
...dzięki twardym unijnym zasadom dotowania pieniądze pozostały w znanej polskiej firmie Celestron :ha:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam takie pytanko,czy ten teleskopik nadawał by sie do astrofoto,czy po tak długim czasie okazało się ze jednak nie.Pytam ponieważ jestem praktycznie przed zakupem tegoż oto teleskopu.

 

Zerknij dokładnie na forum używając opcji "Szukaj".

Temat tego montażu był wielokrotnie i po stokroć wałkowany i czego byśmy tu nie napisali i tak będzie to nic w porównaniu do lektóry całych wątków na temat tego montażu.

Ja nie wykorzystywałem go zbyt wiele w astrofoto bo nie tym się zajmuję i nie temu ten zestaw służy. Podkreślić należy fakt, że kilka lat temu za ten zestaw trzeba było zapłacić ponad 6000 zł! Wtedy i tak za taki zestaw nie było to wiele - pisząc taki zestaw mam namyśli kryterium cena/możliwości.

Dzisiaj taki zestaw jest o połowę tańszy i ogólnie myślę, że wart swojej ceny w temacie obserwacji - nawet zaawansowanych.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.