Skocz do zawartości

Szczecin - fajne miejsca do obserwacji


MarekC

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...

A co sądzicie o Dobrej Szcz.? za niedlugo (jak tylko skonczy sie budowa) przeprowadzka i zastanawiam sie nad budowa obserwatorium... narazie w nocy wyglada to calkiem niezle... napewno lepiej niz na skraju pogodna (od strony śródmieścia) :P

Edytowane przez QbaM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o Dobrej Szcz.? za niedlugo (jak tylko skonczy sie budowa) przeprowadzka i zastanawiam sie nad budowa obserwatorium... narazie w nocy wyglada to calkiem niezle... napewno lepiej niz na skraju pogodna (od strony śródmieścia) :P

 

Zależy czego oczekujesz ale raczej to miejsce słabo/bardzo słabo się nadaje. Najważniejsze kierunki czyli południe i wschód zaświetlone totalnie. Trzeba uciekać na południowy wschód od Szczecina (co najmniej 20km), tam jest trochę lepiej.

 

 

P.S. W grę wchodzą obserwacje czy astrofoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, jest podobny temat niżej ale zakładam nowy żeby bardziej się rzucał w oczy:)

 

Właśnie kupiłem sobie nowy sprzęcik, Skylux i zamierzam wybrać się poza mój balkon w centrum miasta:)

Zatem odzywajcie się i piszcie kiedy możemy się spotkać w terenie:)

 

Szukam też miejsca do obserwacji gdzie można wygodnie dojechać komunikacją miejską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem miejsce w Przecławiu. Całkiem przyjemny dojazd jednym autobusem. Lepsze to niż nic:D

 

Przecław?? Jak dla mnie to "trochę" za blisko miasta. Myślę że nie opłaca się tak fatygować żeby dostać minimalnie lepsze albo takie samo niebo :) Lepiej obserwować z domu w takim wypadku, nie będzie żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz ja mieszkam w ścisłym centrum z najgorszym możliwym niebem... różnica będzie:D

 

 

Nie no jasne, ale nie taka żeby się opłacało fatygować. Jeśli już gdzieś wyjeżdzać to tam gdzie niebo jest faktycznie dużo ciemniejsze, wtedy to się opłaca. Spójrz na tę mapę LP, może być trochę nieaktualna ale jeśli jest to teraz na pewno jest jeszcze gorzej :)

LP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masakrycznie to wygląda.

 

Wczoraj oglądałem pierwszy raz przez mojego Skyluza, bosz ale to ma luz na montażu a miało rzekomo go nie być... i księżyc nawet o 3 w nocy jeszcze trochę pływał pod zoomem 116x. Mogło być lepiej.

 

Na Marsie jakby po środku tarczy dało się dostrzec jakiś szczegół ale aberracja chromatyczna wszystko psuła.

 

Przydałby się maczek:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DSów trzeba mieć własne podwórko z domkiem na wsi... i telep 25 cm w górę:D Więc świadomie nie pcham się w obiekty dalekiego kosmosu:)

 

Wiele lat temu obserwowałem przez 90mm refraktor (bardzo wysokiej klasy, wielosoczewkowy:D) w takich właśnie warunkach i pierwsze co stwierdziłem to: ciemnica. Natomiast największe przenośne urządzenie jakie można kupić to Mak 127(efektywnie w porównaniu do refraktora to 115) wiec wniosek to planetki i księżyc:(

Edytowane przez Abydos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DSów trzeba mieć własne podwórko z domkiem na wsi... i telep 25 cm w górę:D Więc świadomie nie pcham się w obiekty dalekiego kosmosu:)

Wystarczy jakikolwiek samochód i np. Synta 8". Astronomia wymaga poświęceń (o astrofoto nie wspominając), a planety i Księżyc bardzo szybko Ci się znudzą zwłaszcza że teraz to chyba tylko Mars będzie efektowny. DS'ów jest o wieeele więcej dostepnych nawet dla 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

 

Jestem ze Szczecina.

Planuje zakup teleskopu SW 8" - dobson. Chętnie wybrałbym się z kimś przed zakupem popatrzeć przez ten lub podobny teleskop. Zobaczyłbym jak on się mieści do auta itp. Możemy pojechać moim autem.

 

Jeżeli jest ktoś w okolicy, kto zechciałby mi pomóc to dziękuję i czekam na info. Możemy pojechać "kawałek dalej" w poszukiwaniu dobrego nieba.

pzdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam w planach zakup Synty 8" na dobsonie, zamówiłem wraz z okularem leczwysyłka możliwa będzie za jakiś czas :(. Jak na razie posiadam EOS-a 300D- Tak... wiem... nieprzydatny do astrofoto z dobsonem ale od czegoś trzeba zacząć :) Może jest w okolicy ktoś z Newtonem na paralaktyku? Twój telep i moja lustrzanka może okazać się niezłym tandemem ;). Posiadam auto typu kombi więc i wypad ze sprzętem za miasto jest możliwy.

Edytowane przez tutko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach zakup Synty 8" na dobsonie, zamówiłem wraz z okularem leczwysyłka możliwa będzie za jakiś czas :(. Jak na razie posiadam EOS-a 300D- Tak... wiem... nieprzydatny do astrofoto z dobsonem ale od czegoś trzeba zacząć :) Może jest w okolicy ktoś z Newtonem na paralaktyku? Twój telep i moja lustrzanka może okazać się niezłym tandemem ;).

 

Witam

Ano jest ktoś ze Szczecina

Skąd jesteś dokładnie?

Sprzęt mam taki jak na dole

Zajrzyj tu Zlot

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest was kilku, to wzorem innych miast mogę założyć Wam tutaj własny dział (Szczecin). Dajcie znać, czy to już ta chwila, czy jeszcze nie. Wg statystyk na AF jest sporo ludzi z tego okręgu.

 

Wbrew pozorom jest trochę. Ale dawniej działo się chyba więcej.

 

Do legendy przeszły czasy Andrzeja Markiewicza i spotkań w planetarium WSM - sorry - Akademii Morskiej.

 

Łezka się kręci na wspomnienie. No i ten zestaw oryginałów: p. Giergielewicz, p. Błasik, Darek Peta - z nim mam szczęśliwie kontakt, Rysiu Siwiec i wiele innych fenomenalnych osób. No i oczywiście to kapitalne renesansowe starsze małżeństwo zakochane w przyrodzie. Bywalcy wiedzą o kogo chodzi. Wspaniałe.

 

Pamiętam, że czasem był niezły kipisz. Działo się. ;) Nie wiem dokładnie jak teraz, bo jestem na chwilowej "emeryturze", ale to były piękne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co do Świnoujskiej plaży to tak tylko 50/50, bo dobrze widać prawie tylko północną stronę nieba i trochę na wschód i zachód. Południe to porażka - łuna od miasta, no i promenady. Wiem co mówię, bo tu mieszkam ;] Ale jakby ktoś chciał przyjechać albo gdzie w okolicy to ja się chętnie dołączę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuję ze Stepnicy, na niebo nie narzekam, choć tuż za domem powstaly niedawno 2 boiska z orlika, na szczęście jeszcze tego nie oświetlają :szczerbaty:

Niestety bawię się w astronomię sam...może ktoś kiedyś byłby chętny?? Wyszłoby się na zalew...bo sam się w nocy boję...poważnie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Robson78, może jakaś wspólna sesja?? Znalazłem fajne miejsce w Stepnicy, łąki i dookoła lasy, ogromna przestrzeń i ciemnica, byłem tam w Święta zobaczyć, ale na obserwacje sam się nie odważyłem (zryte miejsca przez dziki).

Od razu pytanie do kogoś, kto często wyjeżdża w pole, czy dziki to duże zagrożenie dla obserwatora, gdzieś powiedzmy pod lasem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.