Skocz do zawartości

Przegrody wyczrniające w teleskopie


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę wykonać przegrody wyczerniające w teleskopie newtona , proszę o pomoc w znalezieniu linków , rady tych którzy już mają to za sobą lub wiedzą coś na ten temat. Zależy mi na konkretych rysunkach i wzorach - ile przegród jakie średnice wewnętrzne co ile rozmieszcone itd. .

Z góry dziękuję za pomoc.

 

PS. Chcę wykorzystywać teleskop do brzegówek

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pół roku temu ktos podawal linka do programu obliczajacego diafrafgmy .

W/g mnie tuba musi być co najmniej o 8 cm wiekszej srednicy niz lustro .

Chyba F10 lepszy niz F5

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...46&hl=diafragma

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...6701&hl=newtwin ten bedzie lepszy .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłony w Niutonie tylko dla mocno za duzej tuby w stosunku do lustra spełnią zadania podobne jak w refraktorze . Mniejsze to raczej wzmacniające tubę wręgi.

Najważniejsze to wyczernienie , szczególnie rejonu wyciągu i przeciwległego . Rozproszone tam światło pada w okular .

W kiedys robionym teleskopie ten rejon wyłożyłem papierem ściernym chyba 120 pomalowanym czarnym matem i na mokrą farbę okopconym sadzą . Trzyma tylko śmierdzi nadal jak w kominie .

Tył kątowego lusterka też odbija światło , może go wyczernić albo na pająku dac krązek .

Może podacie jak najlepiej wyczernić ? To chyba ważniejsze od diafragm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłony w Niutonie tylko dla mocno za duzej tuby w stosunku do lustra spełnią zadania podobne jak w refraktorze . Mniejsze to raczej wzmacniające tubę wręgi.

Najważniejsze to wyczernienie , szczególnie rejonu wyciągu i przeciwległego . Rozproszone tam światło pada w okular .

W kiedys robionym teleskopie ten rejon wyłożyłem papierem ściernym chyba  120 pomalowanym czarnym matem i na mokrą farbę okopconym sadzą . Trzyma tylko śmierdzi nadal jak w kominie .

Tył kątowego lusterka też odbija światło , może go wyczernić albo na pająku dac krązek .

Może podacie jak najlepiej wyczernić ? To chyba ważniejsze od diafragm .

 

Temat ciekawy.Jakoś akrylowa farba w spreyu chociaż mat jest jakby zbyt "świecąca"Kolega chce zastosować czarny zamsz.Ponoć kiedyś tak robili.W rurze od Zbiga sadzę szło zastosować gorzej z refraktorami.Poczekamy w końcu są koledzy z dużym doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przegród w teleskopie, też o tym myślałem mam więc do was pytanie czy faktycznie trzeba to obliczać, u mnie na ściance jest ok. 2,5cm wolnego miejsca, tuba ma ok. 125cm cm dł. przed zwierciadłem, jak bym wykonał ok. 10 przegród to dało by to coś, jak uważacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przegród w teleskopie, też o tym myślałem mam więc do was pytanie czy faktycznie trzeba to obliczać, u mnie na ściance jest ok. 2,5cm wolnego miejsca, tuba ma ok. 125cm cm dł. przed zwierciadłem, jak bym wykonał ok. 10 przegród to dało by to coś, jak uważacie?

Jakbyś zrobił konstrukcję ażurową to rejon ponizej wyciągu nie musi być obudowany ani wyczerniony . Tak samo diafragmy w tamtym rejonie to nadgorliwosc . Ponadto diafragmy z góry tubusa o średnicy lustra zwiekszą winetowanie . W ażurowej konstrukcji tak w/g mnie to 2 diafragmy - z dołu i góry wyciągu . W zabudowanym wystarczy 1 z góry . reszta nie spełnia zakładanej roli , tylko wzmacnia tubus .

W Niutonie wiązka światła w pierwszym uproszczeniu jest walcem o podstawie lustra . Na wyczernioną powierzchnie tubusa pada światło z sąsiednich gwiazd.

W refraktorze wiazka swiatla to stożek scięty , w nim odbicia spowodowane bocznym światłem diafragmy zablokują . Odbicia powinny być mocniejsze niż w Niutonie bo promienie boczne są skupiane przez obiektyw .

W/g mnie w Niutonie przysłona z góry i dobrze wyczernić .

Nie pisalem tego na podstawie literatury, są to moje wymysly i mogę sie mylić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację - mylisz się

może miałbyś rację gdyby istniało idealne wyczenienie tuby, ale nie istnieje ja w swoim wynalzku mam 4 diafragmy rozmieszczone wg ww "programiku" i jest ok.

Co więcej wyczernienie nawet przeciętne w długiej wąskiej tubie nie jest proste no chyba żeby tubę zastosować jako komin nad grilem

Edytowane przez wiatr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Beer: Sprawdzałeś jak by było z jedną z góry nad wyciągiem ?

To tylko były moje przypuszczenia na podstawie budowy 2 Niutonów i dość wnikliwej obserwacji efektów po włożeniu diafragm stosowanych jako bardziej wregi do wzmocnienia tuby pod pająk typu taurus . tuba była wyczerniona w klasyczny sposób przez J. Poruczko . 2 cm wysokosci diafragmy prawie nic nie dają . Najważniejsza jest z góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.