Skocz do zawartości

Skywatcher 100/1000 na EQ3-2


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja refraktora Skywatcher 100/1000 na EQ3-2

 

 

Dane Techniczne:

Średnica soczewki – 100mm

Ogniskowa – 1000mm

Multi Coated Optics

Aluminiowa tuba

Obiektyw regulowanej celi

Szukacz 6x30

Wyciąg 2” rack and pinion z redukcją na 1,25”

Okulary: Plossl Vixen 15mm i Super Plossl NPZ 32mm

Montaż EQ3-2 z prowadzeniem w jednej osi.

 

Wprowadzenie:

Tuba optyczna i montaż zostały zakupione osobno na giełdzie astronomicznej astro4u.

Za tubę zapłaciłem 550zł, za montaż 600zł. Do tego musiałem dokupić okulary i filtr słoneczny. Co do okularów to zdecydowałem się na vixena Plossla 15mm i Super Plossla NPZ 32mm, które zakupiłem od mojego kolegi po dość niskiej cenie 120zł. Koszt całego teleskopu z prowadzeniem, okularami i filtrem słonecznym zamknął się w kwocie 1280zł.

 

Pierwsze lookanko:

Na pierwszy ogień poszedł Jowisz. Przy powiększeniu 31x wyraźnie były widoczne 2 pasy równikowe. Przy powerze 66x dopatrzyłem się 4 pasów na Jowiszu. Warunki były wtedy dość dobre. Po pierwszych obserwacjach mogłem stwierdzić że aberracja na jupku trochę wkurza. Niestety po 20 minutach przyszły chmury i dalsze obserwacje nie były możliwe. Następnego dnia pogoda był dość dobra dlatego wystawiłem telepa na dwór. Najpierw ustawiłem rure na saturna. Pierścień i przerwa cassiniego była wyraźnie widoczna przy powerze 100x. Obok planety było widać 2 albo 3 księżyce nie pamiętam dokładnie. Na saturnie aberka już tak nie przeszkadzała. Następnie skierowałem lunete na księżyc. Tutaj refraktor pokazał pazurki. Obraz Księżyca był idealnie ostry i biały (naturalnośc barw).

W tym zakresie refraktor potwierdził swoje możliwości, a zwłaszcza bardzo dobrą optykę.

Konkluzje po pierwszych obserwacjach:

Teleskop posiada bardzo dobą optykę. Wyciąg chodzi płynnie bez żadnych luzów. Jedyną rzeczą do której muszę się przyczepić to statyw aluminiowy. Totalna porażka, teleskop trząsł

się jak osika. Potrzebne było wymienienie nóg na solidniejsze.

Po jakimś czasie dokupiłem statyw teodolitowy oraz prowadzenie w jednej osi. Komfort obserwacji znacznie się polepszył i był już dość przyzwoity.

Obserwacje w Jeziorach Wielkich- Test bojowy pod ciemnym niebem z wuchtą fajnych okularów.

Tej nocy wybrałem się z Polarisem do Jezior Wielkich gdzie zastaliśmy Macieja Dominika (Emdego) i Marka Wąsowskiego (Marvasa). Tej nocy oglądaliśmy głównie DS. Do mojego telepa wsadziliśmy 2 calową kątówkę WO i co chwilę wsadzaliśmy inny okular dwucalowy z filtrem do DS. Byłem pod wrażeniem dawanych obrazów DS. mojego telepa. Po prostu bajka. Najbardziej podobał mi się Veil (cudo!) M27 i M57 też niczego sobie a „Hihotki” zapierały dech w piersiach. Kukaliśmy również na M13 dziką kaczkę i parę innych. Byłem pod wysokim, wrażeniem obrazów DS. Teleskop bardziej sprawdził się w obrazach DS niż planet przynajmniej Jowisza ( Saturn był oki).

Konkluzje:

Po pół rocznych obserwacjach można wyciągnąć trochę wniosków. Teleskop ma bardzo dobrą optykę. Głowica EQ3-2 chodzi płynnie i nie ma żadnych luzów, aczkolwiek statyw trzeba od razu wymienić na lepszy.Szukacz, a właściwie szukaczyk 6x30mm,jest do kitu. Teleskop bardzo dobrze sprawdza się podczas obserwacji DS. oraz saturna z Jowiszem trochę gorzej.

Podsumowując polecam ten teleskop każdemu początkującemu miłośnikowi astronomii, ponieważ ma bardzo dobrą optykę i dobrą głowicę. Nie wiem czy w tej cenie dostanie się coś lepszego.

 

pzdr Adam

 

 

 

 

P.S co myślicie o recenzji?

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami pociemnienia okolobiegunowe sa widoczne jako pseudo pasy. Widac wtedy dwa ciemne pasy centralne i dwa ciemne obszary przy biegunach jako cos w rodzaju pasow zewnetrznych. Chyba, ze autor co innego mial na mysli i mamy tu doczynienia z przejezyczeniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedy jeszcze moj U boot byl "surowy" posiadał lusterko prostokatne,wyciag 1" ,zaobserwowalem Jowisza 4.04.2005 bardzo wyraznie i to przez okulary 1" zrobione przez znajomego.Byly tam dwa pasy równikowe bardzo dobrze widoczne.ale wtedy mało kto wierzyl ze je zobaczylem tak wyraznie przez taki sprzez................ :blink: Tylko astrokosmo uwierzyl w to bez problemu i za to go szanuje :Salut: A pozatym to ja i tylko ja jestem dostatecznym dowodem na to ż etak bylo ,a bylo to dawno :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie pisz recenzje i nie przejmuj się głupawymi uwagami. Są ludzie często zastanawiający się co kupić i szukaja takich recenzji. Uważam że jeśli ktoś posiadał sprzęt i nawet go sprzedał ma do powiedzenia dużo więcej na jego temat niż osoba która go dopiero nabyła i od razu robi recenzję, bo koloruje będąc pod wpływem adrenalinki , już na sam jego widok a co mówić dopiero o astro-dla niego wszystko jest w danym momencie super-extra i telep i obrazy w nim otrzymywane. Dopiero po jakiś czasie kiedy opadną emocje można na spokojnie podjąć się recenzji.

 

Mam tylko małą propozycję dla ciebie abyś przy następnej recenzji zamieszczał linki i ewentualne zjęcia sprzętu, oraz ewentualnych fotek z niego otrzymywanych,daje to potencjalnym kupcom duże rozeznanie co do jego zakupu.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę chaotycznie napisana recenzja. Czytając to mam wrażenie że w kółko czytam to samo. Poza tym jak dla Mnie mało konkretów, mało obiektów testowych i brak zdjęć z niego. Po tej recenzji wcale nie kupiłbym tego refraktorka. Nie przekonałeś Mnie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.