Jump to content
 • entries
  20
 • comments
  329
 • views
  57546

Walka trwa - zagadka


Adam_Jesion

3674 views

 Share

W wątku o testach kamery ASI zauważyłem ciekawe zjawisko. Oczywiście czytelnicy tego wątku szybko zasugerowali, że na pewno to wina matrycy, ale jeżeli ktoś rozumie pewne zjawiska to od razu zauważy coś innego. W tym miejscu mam dla was zagadkę - bez nagrody :). Co to za zjawisko i dlaczego w ogóle powstaje. Piszę o tym, bo może się komuś przydać. To jak? Ktoś wie? (zdjęcia powyżej w galerii - coś nie działa jeszcze dodawanie do wpisów).

gallery_158_47_35722.jpg

gallery_158_47_455678.jpg

Przechodząc do tego, co tu się aktualnie dzieje, to obserwatorium otwarte, sprzęt się chłodzi. Będę fotografował dalej. A u Was jak sytuacja na froncie?

gallery_158_47_4709.jpg

PS. Przy okazji chciałem poinformować drogą społeczność, że możecie teraz pisać na Astropolis bardziej "prywatnie" - w formie blogów. Od dzisiaj wyświetlają się takie wpisy na liście nowych publikacji na głównej stronie. Inaczej mówiąc - dajemy Wam pełne audytorium - dużo czytelników :P

 • Like 3
 Share

34 Comments


Recommended CommentsOoo neutrina! ;)

A serio - nie wiem. Przy okazji wyjaśnienia jestem ciekaw, czemu widać to na materiale z ASI, a z innych kamer - nie.

Link to comment

Ja bym powiedział, że to łańcuszki hotpikseli + rotacja pola (słabe ustawienie polarnej) na gwiazdce guidera, która była w okolicy prawego dolnego rogu kadru. Ale nie mogę uwierzyć, że Adam takie błędy popełnia :P

Link to comment

Coś z rotacją pola :-) Ale nie mam pojęcia co to. Też myślałem o łańcuszkach hotpikseli, ale nie sądzę, żeby Adam chciał się "dzielić" tym zjawiskiem :-)

Link to comment

Ja bym powiedział, że to łańcuszki hotpikseli + rotacja pola (słabe ustawienie polarnej) na gwiazdce guidera, która była w okolicy prawego dolnego rogu kadru.

Nie znam się na astrofoto.

Ale to mogłaby być prawda, gdyby wszystkie obiekty na fotce były tak pojechane. A są tylko te słabsze jak przypuszczam...

Link to comment

Nie no hotpixele takie rozklapciałe? :-D

 

Przypomniał mi się dowcip o tej restauracji co to jeden klient pyta kelnera czy to lokal dla piegowatych a na to kelner "o k***a kot szefa znowu w wentylator nasrał" ;)

 • Like 3
Link to comment

Możliwe, że swoje (niechciane przez nas) 3 grosze dorzuca algorytm do stackowania.

Niemożliwe IMHO. Przecież już by to wyszło wcześniej i to wielokrotnie ;-)

Link to comment

Tą podpowiedzią sugerujesz, że to jednak taka rozjechana klatka, która odcisnęła ślad w stacku. A czemu w taki sposób rozjechana? Bo fociłeś coś blisko bieguna i Ci się montaż zaparkował za wcześnie?

Link to comment

Strzelam: coś z odszumianiem i rotacją. Są 2 zdjęcia - pierwsze ciemniejsze widać wyraźnie rotację.

Ale na drugim jaśniejszym też są 'smugi cienia' ;-).

Link to comment

Dobra, analizując te zdjęcia co wrzucił Adam to wygląda tak:
- na zdjęcia z pierwszego posta jest stack na gwiazdę (jedną) - dlatego te "ciapaki" rozciągają się na kształt rotacji pola
- na zdjęciu, które Adam wrzucił w dyskusji jest stack na te "ciapaki" i dlatego gwiazdy tym razem tworzą kształt rotacji pola

Przypatrując się tym ciapakom, w żaden sposób nie przypominają one szumu czy hotpikseli, co więcej mają identyczny pattern

smok

 

............

...........

 

Cholera jasna to intergalaktyczne smoki, które obżarły się jak świnie i toczą się po nieboskłonie powodując takie linie..

 

Nie wiem co to jest :-)

 • Like 2
Link to comment

Hmm, przyszło mi do głowy, że może to być stackowanie metodą average. Wtedy hoty mogą tworzyć paterny przy ditheringu, ale nie zostaną usunięte (jakby to było medianą).

 

Takie podejrzenie.

Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.