Jump to content
 • entries
  20
 • comments
  329
 • views
  57072

Yuval Noah Harari - Homo Deus, czyli z cyklu, co musisz przeczytać


Adam_Jesion

5785 views

gallery_158_48_627293.jpg

Ci, co mnie trochę lepiej znają wiedzą, że pochłaniam spore ilości książek (20-30 rocznie, w 99% non-fiction). Sporo czytam w temacie rozwoju ludzkości, nauki, wynalazczości i takich tam innych "głupot". Jest sporo dobrych książek (niestety wiele nadal tylko w ENG), ale są też książki ekstremalnie wybitne, dzieła, które trudno ogarnąć jednym przeczytaniem. Taką biblią ludzi chcących zrozumieć, jak działa człowiek, cywilizacja i ogólnie nasz gatunek, jest bez w cienia wątpienia książka Yuvala Noah Harariego - Sapiens: A Brief History of Humankind. Jeżeli jeszcze nie czytałeś tej książki, to marsz do jakiegoś sklepu z książkami (pewnie internetowego) i kup ją natychmiast. Gwarantuję Ci, że będziesz mi bardzo wdzięczny. To książka, przez którą spojrzysz na wiele rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Dobra wiadomość jest też taka, że możesz ją przeczytać po PL (

Dzisiaj ogarnęła mnie euforia, bo właśnie przyszła z Amazona nowa książka Yuvala, niejako kontynuacja Sapiensa - Homo Deus - A Brief History of Tomorrow. O ile Sapiens odpowiada na wiele pytań dotyczących naszej historii (jako gatunku, cywilizacji), o tyle nowa książka stara się iść dalej - znacznie dalej. Rysuje człowieka w świecie inteligentnych maszyn, wielkich technologicznych rewolucji, a zapewne także czasów, kiedy będziemy całkowicie połączeni z technologią.

Odważny i ryzykowny temat. Nie wiem, jak sobie z nim poradzi, bo historię można mierzyć faktami i wiedzą, to z futurologią jest trochę większy problem. Choć z drugiej strony Ray Kurzweil używając mierzalnej nauki całkiem skutecznie prognozuje naszą przyszłość.

Mam wielkie oczekiwania wobec tej książki, choć boję się wielkiego zawodu. Z drugiej strony uspokajają mnie recenzje - podobno jest nie gorzej, a więc - genialnie. Ten facet jest kosmitą, bo żaden człowiek nie mógł się tak merytorycznie poślizgać (połączyć kropki) po tak wielu dziedzinach, które budują nasze ludzkie dziedzictwo (Sapiens).

Znikam na najbliższe dni i noce. Sorry :)

 • Like 2

5 Comments


Recommended Comments

Adam proszę Cię, zmień tą klawiaturę na zdrowszą :)

 

Ja jestem Mac user, więc żadna inna nie podejdzie. Nie potrafię używać PC z inną klawiaturą. :D

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.