Jump to content
 • entries
  20
 • comments
  329
 • views
  56747

Nowe koła filtrowe od ZWO dla kamer ASI - 5, 7 i 8 pozycji

Adam_Jesion

3749 views

Kilka miesięcy temu obstawiłem współpracę z ZWO trochę w ciemno. Widząc, co zrobili w świecie fotografii planetarnej założyłem, że to samo może się wkrótce stać z DSami. Bawiąc się ASI1600 nie mam wątpliwości, że są na dobrej ścieżce do tego, żeby zagarnąć praktycznie cały rynek "taniej" astrofotografii.

Każdy kto dzisiaj kupuje ASI1600MM-C napotyka problem wyboru koła filtrowego. Są one drogie, albo za małe. Wygląda jednak na to, że wkrótce problem się rozwiąże, bo ZWO pokazało nowe koła filtrowe w kilku rozmiarach. Na zdjęciu widać małe koło (już dostępne), oraz 2 inne - 8 pozycji 1,25" oraz 7 dla filtrów 36 mm (idealnych pod chip 1600). Nowe koło jest bardzo lekkie (400 gramów) i ma być w 100% zasilane i sterowane przez hub np. ASI1600MM-C (albo każdej innej ASI z chłodzeniem). Na pewno koło tez będzie tanie (w porównaniu do innych).

Zastanawiam się teraz, czy z dogrywką "akcji specjalnej" nie zaczekać do premiery nowych kół filtrowych, bo podejrzewam, że kilka osób będzie chętna na cały zestaw. Dowiem się, kiedy te koła będzie można zamawiać.

 • Like 6


29 Comments


Recommended CommentsJeszcze OAG ma być. Przy czym łączna droga optyczna kamery + koła + oag'a to 43mm, więc będzie można stosować z obiektywami foto.

Share this comment


Link to comment

Mam info od producenta, że w sprzedaży będę miał te koła pod koniec następnego miesiąca. Cennik powinienem dostać trochę wcześniej.

Share this comment


Link to comment

Takie koło na osiem pozycji, to by była rewelacja. Można by w końcu zmieścić wszystkie filtry LRGBHaHbOS.

Share this comment


Link to comment

To może jak już jesteśmy w tamtych rejonach świata to zahaczyć o inne przydatne rzeczy?

 

Na zimę i nie tylko bardziej elastyczne (a może i lżejsze) kable USB2 - http://www.dx.com/p/usb-2-0-high-speed-printer-connection-flat-cable-deep-blue-150cm-271052 ?

 

Może jakieś filtry od Optolonga, albo refraktory od Long Pernga? :)

 

Do tego różne astroakcesoria sprzedawane przez pośredników na aliexpress: https://www.aliexpress.com/store/1371081

Share this comment


Link to comment

Na dzisiaj najtańsze sa starlight xpress są już po 1600zl. Rozumiem tańsze będa te koła od zwo. Czekam na ceny i dostępność.

Share this comment


Link to comment

Uwaga na filtry ZWO! Najtańszy 1.25 set kosztuje tylko 113 euro, ale nie kupujcie ich, to wyrzucone w błoto pieniądze. Jest nieco droższy za 206 euro - ten już można kupować, aczkolwiek dalej daleko mu do Baadera, o innych już nie wspomnę. Rozsądną alternatywą jest Optolong za 209. Nie dajcie się tez nabrać na AST Optics - taki set za 139 euro to to samo co ZWO za 113 euro - totalna lipa

 • Like 1

Share this comment


Link to comment

Tak, potwierdzam. Te poprzednie są marne (niska sprawność), zaś te nowe są już, powiedzmy, akceptowalne w kontekście ceny, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to Baader - tak jak dokładnie napisał Wessel.

 • Like 1

Share this comment


Link to comment

Jak są zasilane/sterowane te koła? Ten kabel na zdjęciu to jakiś wynalazek z jednej strony usb a z drugiej zasilający, czy ma oddzielnie zasilanie i sterowanie?

Share this comment


Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.