Jump to content
  • entries
    2
  • comments
    0
  • views
    1247

Krótko w mroźną noc


Zaciekawiony

832 views

Po raz pierwszy od długiego czasu pojawiła się wczoraj pogodna noc i to jeszcze zupełnie bez mgły. Postanowiłem wykorzystać okazję choćby na krótko. Najpierw porobiłem trochę zdjęć gwiazdozbiorów, ćwicząc przy okazji łapanie ostrości. Potem wyciągnąłem teleskop. Widoczność była dobra mimo księżyca który w trakcie obserwacji wychynął znad horyzontu, zasięg około 5,5 mag, atmosfera była dość spokojna, migotanie Syriusza i Kapelli dość spokojne, bardziej przypominało pulsowanie bez ostrych barw. Najpierw zerknąłem na gromadę M41 tuż poniżej Syriusza. Ładna, około 20 niezbyt skupionych gwiazd. Zachęcony widocznością sięgnąłem niżej do NGC 2362, z którą w gorszych warunkach miałem wcześniej problemy. Teraz jednak dobrze było widać ładną gromadkę kilkunastu słabych gwiazd wokół jasnej Tau CMa.

Stamtąd przesunąłem obiektyw bardziej na wschód aby poszukać gromad w Rufie. Najpierw słaba M92, potem w górę, górę do pięknych M46 i M47. Rozglądając się po coraz bardziej rozświetlonym przez księżyc niebie, dojrzałem jeszcze Raka, więc odnalazłem Żłóbek i uznałem, że na razie to koniec.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.