Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Miałem krótka przygodę z filtrem Baader Ultra-Narrowband 4.5nm S II bo szybko go odesłałem z przeświadczeniem że widać nie może być tanio i wąsko ale może sprzęt był zbyt szybki - F3.6
 3. Zniechęcony marną liczbą Perseidów, które wpadły w mój kadr poprzedniej nocy, ale zachęcony pogodą wczoraj postanowiłem dać niebiosom kolejną szansę Rozstawiłem sprzęt na półtorej godziny, a sam oddałem się o wiele uważniejszym obserwacjom niż nocą 12/13.08. Perseidy odpowiedziały 15 zjawiskami w ciągu 60 minut, a do tego trafił się jeden sporad. Konsekwentnie fotografowałem ten sam obszar nieba w pasie Drogi Mlecznej, a meteory (przynajmniej te najjaśniejsze) z równą konsekwencją omijały ten sektor A zdarzył się nawet bolid, do którego akurat stałem odwrócony plecami Ujrzałem jedynie pojaśnienie okolicy na ułamek sekundy i kawałek cienia mojego auta. Bolid spadł po wschodniej stronie nieba ok. 23:00. W wolnej chwili siądę do zdjęć i spróbuję poskładać mój skromny urobek
 4. Jeśli masz na myśli skrócenie czasu potrzebnego do obróbki, to nie widzę sposobu jak to zrobić w czasie sesji księżycowej. Tu nagrywanie zajmuje krótki czas i nie ma miejsca aby przenieść uwagę na coś innego. Chyba, że można to jakoś zautomatyzować.
 5. SUPER! Próbowałem ją z Warszawy, ale zabrakło cierpliwości.... Jakoś nie kojarzę lepszego zdjęcia.
 6. Perseidy 11-13 sierpnia. W kadrze zmieściło się 8 zjawisk. Przy okazji udało się zmontować ciekawy urlopowy pejzaż z Czorsztyna (robiony podczas maksimum, 13 sierpnia) Nikon D5300, Samyang 12mm, 23x25s. (pejzaż i DM), statyw fot. Kilka godzin obróbki na starym laptopie, najwyżej w domu kolory trzeba będzie poprawić.
 7. Kliknij Park to home position, jak montaż się zatrzyma, to odblokuj osie ręcznie ustaw go w takiej pozycji i zablokuj osie, masz home position. Zaznacz sobie markerem na montażu w obu osiach home position, żeby na przyszłość wiedzieć gdzie jest A najlepiej zrób tak: http://eq-mod.sourceforge.net/docs/MountHomePosition.pdf
 8. Spróbuj może jeszcze podczas alignacji (na 2 gwiazdy zupełnie wystarczy) po komendzie by jechał na daną gwiazdę - jak całkiem pojedzie nie tam gdzie trzeba, odsprzeglić hamulce, najechać ręcznie na gwiazdę -ok i dalej normalnie.
 9. Dodajesz R jako osobną warstwę z atrybutem luminancja.
 10. A czy jeśli kanał R ma być jednocześnie luminacją to po prostu poprzestaję na złożeniu trzech kanałów czy tez dodaję jeszcze luminacje czyli po raz drugi ten sam materiał?
 11. Zapewne jest źle ustawione Home position, reszta ustawiona jest dobrze.
 12. Filmik jest krótki ale mocny i z dramatyczną muzyką. Powstawanie zjawisk burzowych na Jowiszu zobrazowali naukowcy z NASA na animacji, symulacji widoku z lotu ptaka tamtejszego. Tam pioruny powstają inaczej. Opadające krople wody amoniakalnej zderzając się z kryształkami lodu wytwarzają ładunki elektryczne. https://www.geekweek.pl/news/2020-08-10/niesamowita-animacja-nasa-pokazuje-jak-powstaja-burze-na-jowiszu-film Siema
 13. Today
 14. Zachęcony przez @Darek_B stworzyłem nowy post, aby poinformować szersze grono i pobudzić dyskusję. Post będzie komentarzem Astronomicznego telegramu i dotyczy nowych faktów na temat znanych nam 3 gwizd z centrum naszej galaktyki. Otóż, mamy nowego kosmicznego rekordzistę pod względem prędkości orbitalnej. Jest to grupa gwiazd; S4711, S62 i S4714, które mkną przez czasoprzestrzeń z odpowiadającymi prędkościami: 6.700 km/s (2.2% c), 20.000 km/s (6.7% c) i nasza nowy rekord 24.000 km/s (8% c), w perycentrum. Warto nadmienić, że wszystkie orbitują wokół tej samej super-masywnej czarnej dziury SgrA*, która to generuje tak duże przyśpieszenie w perycentrum. Wspomnienia warty jest również fakt, że okres orbitalny dla S62, której masa to "zaledwie" 2.2 * 106 masy Słońca, wynosi "tylko" 9.9 roku. Niestety nie doszukałem się parametrów orbity. Dane zostały zebrane podczas 30-letnią obserwacji, które przetworzone są zwizualizowane poniżej. Ciekawe jak duża będzie zmierzona wartość dylatacji czasu jest pomiędzy pery- i apo-centrum. Źródło: Astronomer Telegram http://www.astronomerstelegram.org/?read=13935 Autorzy: Florian Peissker (Ph1, Cologne), Andreas Eckart (Ph1, Cologne), Michal Zajacek (cft, Warsaw), Basel Ali (Ph1, Cologne), Marzieh Parsa (Ph1, Cologne)
 15. No właśnie kiepsko. OIII słabizna, a SII nawet nie próbowałem. Nie widziałem w necie tego obiektu SHO. " A single sub in Ha barely registers an outline of Abell 74. OIII is non-existent, although I've seen an image which has some OIII present but that's from the Kit Peak 4m telescope in dark skies. RGB offers no structure" To nie do końca jest prawda, bo na OIII coś majaczy ale to trzeba wielu godzin na dużym binie.
 16. Wujek Google podpowiada https://newatlas.com/camera-sensor-size-guide/26684/ Czy pod pojęciem "Kamera do astrofoto" rozumiesz tylko DSLR ( czyli klasyczny aparat foto) czy także dedykowane kamery astrofotograficzne?
 17. W ogóle nie wiedziałem, że takie coś istnieje a małe nie jest Super! Świetne gwiazdki! Jak to świeci w SHO?
 18. Ja pamiętam Twoje zamówienie sprzed miesiąca Hamal
 19. też jestem ciekaw. Pasek zębaty na obiektyw i na małą tuleje z zagłebieniami przy DF? Ale to że masz DF to ostrzysz programowo z wyliczonym krokiem itp czy ostrzysz dalej manualnie tylko bardziej precyzyjniej dzięki focuserowni?
 20. Wiem że to może nie do końca w temacie bo nie ta kwota ale ciekawi mnie nowość od Canona EOS Ra, który podobno jest dedykowany do astrofotografii. Czy ktoś miał z tym może styczność?
 21. Pokazałbyś jak masz rozwiązane ostrzenie obiektywu przez dream focuser ?
 22. No kurde nareszcie ile razy musiałem się o nią upominać taka trochę M27 obok tylko 1000000000x ciemniejsza Piknie
 23. Proponuję reset do ustawień fabrycznych i powoli wpisać wszystko z apki synscaninit2. 1.
 24. Bardzo fajne, tylko gdzie ten tlen. Przyznam się, że nie analizowałem ile go (tlenu) powinno tam być, ale u Ciebie kolorystycznie dominuje czerwień wodoru.
 25. Piekne! Szybciej (niz z Helixem) skojarzyla mi sie zM27 ale tak naprawde to wyglada jakby stack tych dwoch fifty-fifty Troche offtop... Zawsze korcilo mnie zadac Ci to pytanie. Probowales kiedys posadzic na ASA'ie swojego TAKa + RH200 i zebrac cos z dwoch zrodel jednoczesnie? To pewnie na granicy obciazenia. Pytam czysto z ciekawosci, bez prowokacji...
 1. Load more activity
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.