Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Dzisiaj
 2. Hejka Wszystkim swirom Astronomi mam pytanko jak zawsze zreszta przechodzac do rzeczy jak rozumiec puchnaca przestrzen, wiemy ze wszechswiat sie rozszerza czyli ekspansja jest faktem tylko zastanawia mnie jak przestrzen moze puchnac czy ktos mi to wytłumaczy Pozdrawiam
 3. Wczoraj
 4. NGC288 z Polski

  Gromada kulista https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_288 51° 29′ 14.3″ N, ok 12° nad horyzontem t=214s, ISO 1600 lub t=60s, ISO 6400 "Przypadkiem" złapała się także NGC253 (ale ta już była robiona z Polski: Zachęcam do fotografowania NGC288 z Polski.
 5. DreamFocuser

  Akurat z silnikiem nie ma problemu, znaczy się jest inny, poważniejszy W czasie zaniku zasilania silnik prawie na pewno nie będzie w stanie wykonać już żadnego ruchu, pobiera tak dużo prądu z punktu widzenia dostępnych pojemności, że je od razu rozładuje. A jeśli nie, to spokojnie mogę uśpić momentalnie cały kontroler silnika. Problem jest inny, ale z nim się już nie da nic zrobić - mikrokroki. Otóż przy zaniku zasilania silnik przeskakuje na stabilną pozycję (z mikrokroku na pełny krok). Problem w tym, że w wielu przypadkach nie da się przewidzieć, w którą stronę nastąpi przeskok. Z tego powodu można założyć, że pozycja zapisana przy zaniku zasilania będzie się zgadzać tylko "mniej więcej" tzn z dokładnością do 32 mikrokroków. I z tym się trzeba pogodzić, w końcu to jest opcja awaryjna. W normalnym użytkowaniu należy zrobić parkowanie, które to ustawia silnik w stabilnej pozycji i dzięki temu jest ona dokładnie znana po ponownym uruchomieniu.
 6. I jeszcze o powyższym. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22521434,w-zderzeniu-dwoch-gwiazd-powstalo-30-globow-ziemskich-ze-zlota.html Naukowcy mówią o początku nowej ery w astronomii. Czemu? Odkrycie pozwoli im np. wytłumaczyć, jak powstały i rozprzestrzeniały się ciężkie pierwiastki we wszechświecie. Co jeszcze? - Zdolność do badania tego samego zdarzenia zarówno za pomocą fal grawitacyjnych, jak i światła jest w astronomii prawdziwą rewolucją - powiedział Tony Piro z zespołu badawczego Co tak niezwykłego zaobserwowali naukowcy? Po raz pierwszy zarejestrowali fale grawitacyjne i (około 2 sek. później) światło w formie błysku gamma. Pochodziły z jednego źródła: zderzenia 2 gwiazd neutronowych. W kolizji powstały też pierwiastki: złoto, platyna, ołów, które rozproszyły się po wszechświecie. - Wyszło nam, że w tej kolizji utworzyła się ogromna ilość złota odpowiadająca masie 30 planet takich jak Ziemia! Proszę sobie tylko wyobrazić: 30 globów ziemskich z czystego złota - zachwycał się z kolei prof. Krzysztof Belczyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Link do wizji zderzenia: Pozdrawiam
 7. Fotografia statywowa

  Gromada M11 / Dzika Kaczka /. Fotografowana 29 lipiec 2017 - bez prowadzenia za ruchem nieba ; lustrzanka Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 2 sek na ISO 25600 ; stackowane 24 klatki w DSS ; statyw kieszonkowy.
 8. Filmy sci-fi 2017

  Star Trek: Discovery. Sympatyczny serial, który oglądam bez emocji. Ot, jeden z wielu. Jedyna wkurzająca rzecz, to sceny z Klingonami. Treści ich rozmów można się tylko domyślać, gdyż nie są tłumaczone.
 9. Którą soczewke Viksen czy Explore Scientific

  nie jest bez napędu :-(
 10. Którą soczewke Viksen czy Explore Scientific

  Nie wiem jaką lustrzanką dysponujesz i czy weryfikowałeś, jakie efekty możesz osiągnąć nagrywając nią planety gdy dołożysz soczewkę Barlowa... Czas akwizycji dla każdej klatki będziesz musiał wydłużyć czterokrotnie aby uzyskać zbliżony histogram. Do planet zdecydowanie wygodniej korzystać z kamer. Twój teleskop jest zmotoryzowany, czy prowadzisz ręcznie ?
 11. DreamFocuser

  Nie jestem zorientowany jak wykonałeś kontrolę napięcia zasilania całego DreamFocusera. Rozumiem, że chcesz szybko przepisać pozycję z rejestru do pamięci. Jest jednak większy problem. Jeśli zanik napięcia nastąpi w czasie ostrzenia to zanim przepiszesz pozycję musisz jeszcze natychmiast zatrzymać silnik i odciąć mu zasilanie aby pozycja była zgodna z rzeczywistością. Chyba, że masz dodatkowy komparator (programowy lub układowy), który już wcześniej zatrzyma silnik...
 12. najpierw wymyśliłeś że powiedziałem że jest magiczna bariera, po to żeby móc powiedzieć że jej nie ma? nie wiem co dokładnie masz na myśli, choć podejrzewam że to tylko niejednoznaczność języka potocznego a nie coś w czym się nie zgadzamy...
 13. Nie. Nie ma magicznej bariery, która odbija fotony. Filtr wygasza funkcję falową. W dalszej części filmu jest to wytłumaczone.
 14. czyli są blokowane a film świetny, bo o ile takie sztuczki z polaryzacją już gdzieś widziałem, nawet bawiąc się przypadkiem można to "odkryć", to dopiero z tego filmu dowiedziałem się że to zjawisko aż tak bardzo sięga do zjawisk kwantowych że aż nie można go wyjaśnić "normalnymi" metodami!
 15. Mgławica Kalifornia - początki

  Tym razem ta sama mgławica pół roku później. Aparat modyfikowany, czas naświetlania 135 sek.
 16. Hej, mamy po prostu całkowicie inne podejście do tego zajęcia. Nie jestem grafikiem z wykształcenia, photoshopa uczyłem się mając 12 lat (gdy nie było żadnych tutoriali na polskich forach, czy YouTube) więc przyjąłem nomenklaturę intuicyjną i nie odczuwam potrzeby przyswajania nomenklatury profesjonalnej, gdyż jest to dla mnie hobby, a nie praca. Jestem totalnym samoukiem i jedynym celem mojego działania jest ułatwienie początkującym wejścia w to hobby. Jestem przekonany, że znajdziesz milion innych metod, część z nich może będzie nawet lepsza. Mimo wszystko, staram się dzielić wszystkim co wiem, gdyż dzielenie się wiedzą w tym hobby jest nadal dość ograniczone (disclaimer - jest sto razy lepiej niż jak ja zaczynałem). Również jestem świadom, iż moje metody mogą się nie spodobać komuś z odpowiednim wykształceniem graficznym, ale ja wiem, że są skuteczne. W takim razie nie widzę problemu aby się nimi dzielić. Wiedza tutaj przedstawiona jest wiedzą praktyczną a nie teoretyczną. Mimo wszystko jestem przekonany, że dla mnie z przeszłości - totalnie początkującego astromaniaka - taka forma pomocy byłaby niezastąpiona. A co do 1. punktu - nic na to nie poradzę poza znalezieniem innego źródła poradników Wracając jeszcze do nomenklatury, to chyba dość oczywiste, że większość początkujących astrofotografów nigdy nie miała styczności z PS. Używanie pewnych kolokwializmów zdecydowanie ułatwia naukę tego programu w tym wąskim zakresie jego możliwości, jakim jest obróbka zdjęć astrofotograficznych. Staram się trafić konkretnie do początkującego odbiorcy, a nie do specjalisty Podsumowując - pamiętajmy, że to jest hobby a nie zawód.
 17. problem z kamerą

  Rosa! Pojawiła się ppo zewnętrznej stronie, czyli w środku ok. Najwyraźniej delta 45C to za dużo.
 18. Pamiętajmy, że światło podlega regułom kwantowym. Nic co powinno w rzeczywistym świecie być oczywiste w świecie kwantów takie nie jest. Co więcej, przy filtrach polaryzacyjnych wcale nie jest tak, że fotony są blokowane. To ich prawdopodobieństwo przejścia (ich funkcja falowa) maleje.
 19. Ale tym razem zderzają się obiekty inne i mniejsze! "Znowu odkrycie z dziedziny astrofizyki! Detektory LIGO i Virgo zarejestrowały pierwsze w historii fale grawitacyjne z układu podwójnego gwiazd neutronowych. To też pierwsza w historii równoczesna detekcja fal grawitacyjnych i światła pochodzących z tego samego kosmicznego kataklizmu. Wyjaśnia ona także pochodzenie tzw. krótkich błysków gamma - do tej pory można je było zaobserwować, ale nie było znane ich źródło. Dzięki temu odkryciu wiadomo, że wywołuje je zderzenie gwiazd neutronowych. Na gwiazdy neutronowe wskazuje też masa obiektów, oszacowana w wyniku analizy fal grawitacyjnych: od 1,1 do 1,6 mas Słońca." Pozdrawiam
 20. Mgławica Kokon, dobrze znany obiekt w Łabędziu, wielokrotnie opisywany i focony więc nie ma co się rozpisywać tylko pokazać własną próbę Neq6, SW150/750, QHY8L, HaRGB, Koloru ok 40x10min, Ha niestety mało i kiepskiej jakości 18x20min.
 21. Wrocław. Hostel za 120 zeta. Ale zap...nicza stara skarpetą. Chyba pójdę spać na pole.

 22. IC 1396 HST

  Kolejny magik co ma chyba z Putinem układy i rozganiają chmury. A ja mam to gdzieś. Łapię analoga, naciągam kliszę i śmigam po Wrocławiu. Pozdroooooo. Fajne foty.
 23. vdB 152 w Cefeuszu

  Ja nawet na odważniki nie spojrzałem a ten pogodne noce. nosz kurza dupa...
 24. problem z kamerą

  Zostaw to na 30 minut z włączonym chłodzeniem, jak zejdzie to masz desykant to wyprażenia Zamarzanie matrycy to nie jest jakiś wielki problem, bo po pierwszym szoku temperaturowym matryca się oczyści. Swoją drogą masz fajne chłodzenie w tej kamerze skoro -40 jest możliwe w obecnych temperaturach
 25. Słońce w H-α

  Widze, że już uruchomiłeś kolosa. Jak taka jest mała protka, to duża się pewnie nie zmieści w kadrze .
 26. IC 1396 HST

  http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%40120168&Name=SH 2-128&submit=submit oraz http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%40157498&Name=PN%20G100.4%2b04.6&submit=submit
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×