Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Na Ebay i Aliexpress jest dostępny T7C czyli kolor. Też ostatnio szukałem ale mono nie było. Jeśli tylko do guidingu to kolor też da radę.
 3. Nie wiem jak to przewidzieliście ale faktycznie było u nas czysto w nocy. Obudziłem się trochę po północy, patrzę a tu czyściusieńko. Potem zrobiłem mały striptiz dla, tych którzy nie spali o tej godzinie wynosząc na golasa teleskop TS 102 na balkon Generalnie w miarę jak teleskop się schładzał obraz troszkę się poprawiał. Przed godziną 2:00 w nocy były momenty gdzie coś było widać na Jowiszu więcej niż dwa pasy. Było południowe pociemnienie biegunowe, delikatny chmurzasty detal w pasach... mówiąc delikatny mam na myśli, że było go delikatnie widać Księżyc się gotował, Saturn w porywach majaczył Cassinim. To zdecydowanie nie pogoda i czas na planety. Jedynym naprawdę fajnym momentem było wychodzenie Io zza tarczy Jowisza.
 4. Uwielbiam dyskusje z frazą "czytaj ze zrozumieniem".
 5. Today
 6. Polecam sprawdzić: http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php
 7. A czytałeś to, co jest w podanych przeze mnie linkach? To, co napisałem, to streszczenie zawartych tam treści np. dla tych, którzy nie znają angielskiego. A w ogóle to czytaj ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że twierdzenie o próbkowaniu jest błędne, tylko że nie można go wprost stosować do obrazu, ze względu na inną naturę sygnału (btw. nie wszystkie kamery odczytują obraz linia po linii - choćby ZWO ASI174 ma tzw. "global shutter", zresztą sam przebieg procesu odczytu nie ma tu większego znaczenia). The Dawes limit was actually determined empirically by visual observation, and is very similar to the theoretical limit of the minimum distance that two equal PSFs can be before they become indistinguishable. This diffraction limit is also very close to the FWHM value (Full Width at Half Maximum) of the PSF, which is a value that you will see often when talking about measuring the size of a star in an image. The relation of the FWHM limit of resolution to the Nyquist sampling theorem is that according to Nyquist, you have to sample at a rate of 2x the smallest detail (or highest frequency) you wish to record. Importantly, this was originally used to describe the conversion of analog to digital signals for recording audio waves, which do not have multiple dimensions. It is not precisely transferable to imaging without making some adjustments for both the Gaussian spread of the Airy pattern as well as the fact that pixels have two dimensions (you can read more about that here). If you make the general adjustments for these factors, you arrive at a modified Nyquist sampling rate of ~3.3x for imaging.
 8. Yesterday
 9. popraw mnie jeśli źle zrozumiałem powołujesz się na twierdzenie Whittakera-Nyquista-Kotielnikowa-Shannona aby wyjaśnić dobór ogniskowej do wielkości piksela kamerki by za chwilę twierdzić, że jest ono błędne i należy zastosować inną liczbę w nierówności Nyquista? Dość nieszablonowe (i odważne) podejście to 3,3 to tzw. współczynnik Kowalskiego. Dobrany eksperymentalnie i nie mający nic wspólnego z jakimikolwiek teoretycznymi obliczeniami. Wynika z tego, że powszechnie stosowane kryterium rozdzielczości nie jest adekwatne do sytuacji z jaką mamy do czynienia w fotografii planetarnej. Liczba 3,3 dość dobrze sprawdza się na planetach ale już słabiej na Księżycu, gdzie lepiej sprawdza się liczba w granicach 4-5. MAK180 ma teoretyczną zdolność rozdzielczą 0,77" dla fali 560nm. Ja fotografuję Księżyc z filtrem dolnoprzepustowym 610nm czyli teoretyczna zdolność rozdzielcza wynosi wtedy około 0,84". Kamerka ma piksel 2,4um co daje skalę 0,18"/pix, a to z kolei daje nam liczbę 4,7. Oversamplingu nie zauważyłem. Przy dobrym seeingu mógłbym jeszcze powiększyć tę skalę. Co innego podczas fotografowania Jowisza czy Marsa. Tu lepiej sprawdza się kamerka z pikselem 3,7um dająca skalę 0,28"/pix. Tym razem kamerka z pikselem 2,4um daje wyraźny oversampling. Jak chyba wiesz detale na Jowiszu są znacznie bardziej subtelne niż na Księżycu i stąd inna kamerka do tego teleskopu a czy wiesz, że kamerki odczytują matryce linijka po linijce? Zdajesz sobie sprawę, że w rzeczywistości cały czas mamy do czynienia z jednowymiarowym sygnałem? Nawet programy astronomiczne określające położenie gwiazd na zdjęciu robią to linia po linii w poziomie? Dopiero gdy odnajdą sygnał o odpowiednim kształcie w danej linii sprawdzają go w linii pionowej? Jednak nawet wtedy nadal jest to linia. Dzięki temu, że gwiazda nigdy nie zajmuje jednego piksela w linii można wyznaczyć jej położenie z dokładnością do ułamka piksela. Tak robią programy do guide oraz astrometryczne proces tworzenia przez teleskop obrazu w ognisku jest dość skomplikowany i wymyka się uproszczonym obliczeniom. Wystarczy przypomnieć sobie Prostą Ścianę, która przy szerokości około 1 km powinna być widoczna jedynie w dużych teleskopach. Tymczasem widać ją nawet przez lornetkę. Wynika to z faktu, że jest ciemniejsza niż otaczający ją obszar. Przy niekorzystnym oświetleniu gdy jej jasność jest zbliżona do okolicy znacznie trudniej ją odnaleźć pozdrawiam
 10. Cześć, używałeś tego do astrofoto? Można by było zobaczyć jakieś fotki z tej rurki? Z góry dzięki.
 11. Dziękuję @gawain74 Supernowa SN 2019ehk jest wciąż widoczna. Inna rzecz, że sama galaktyka M100 będzie coraz trudniejsza do obserwacji, ale warto, ponieważ supernowe w "messierach" nie zdarzają się często (średnio raz na rok). Dodatkową ciekawostką jest też fakt, że to supernowa typu Ib, dosyć rzadko obserwowana - zaledwie trochę ponad 1% w ogólnej liczbie odkrywanych.
 12. Aktualizacja długości wysuwu (po całkowitym poluzowaniu luźnej śrubki): 25mm Długość od strony do tulei: 90mm
 13. To chyba zależy od typu supernowej. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że przez najbliższe kilka tygodni powinna mieć zbliżoną jasność - około 16,5 mag
 14. Hej. Proponuę dwie parki okularów od lornety: 1. BST Starguider ED 12mm - cena za parę 400pln. 2. Zestawowy APM Ultra Flat Filed 18mm (na gwarancji) - cena za parę 800pln. Okulary nie mają żadnych oznak używania - jak z fabryki. Cena + koszty ewentulanej wysyłki. Kontakt przez PW.
 15. Witam Montaż głowica Celestron CG-4 (EQ3-2), po regulacji z Astrokrak, sprawny, bez luzów, brakuje jednego zacisku - taki już kupiłem od poprzedniego właściciela.Montaż posiada ślady używania ryski oraz kilka zadrapań na przeciwwagach,foto 1,2 Zamienię na Montaż głowica ALT-AZ-5 z mikroruchami interesuje mnie wyłącznie zestaw z złączką do statywu patrz foto nr3 Zapraszam na Pw
 16. Trochę źle Ci się wydaje. Pozwolę sobie zacytować samego siebie z sąsiedniego forum: [...] żeby wypełnić kryteria twierdzenia o próbkowaniu, światłosiła (czy raczej liczba przysłony) danego układu powinna być 5-6 razy większa od wielkości piksela wyrażonej w mikrometrach [...] oczywiście przy założeniu, że optyka będzie faktycznie ograniczona dyfrakcyjnie i że pomijamy seeing. Więcej do poczytania tutaj: https://www.cloudynights.com/topic/645683-determining-resolution-with-a-camera/?p=9062491 i tutaj: https://www.cloudynights.com/topic/413414-planetary-imaging-rule-of-thumb-which-barlow/#entry5317455 Zdolność rozdzielcza danego teleskopu jest - jak wspomniałeś - wprost proporcjonalna do jego apertury. I tak dla tego naszego SCT 14" limit Dawesa, który dość dobrze oddaje faktyczną zdolność rozdzielczą danego obiektywu, wynosi 0,33". Żeby zarejestrować wszystkie możliwe szczegóły, należy zastosować matrycę o zdolności rozdzielczej przynajmniej 3,3 raza większej od tej wartości, czyli 0,1" na piksel! Wynika to, ogólnie rzecz biorąc, z twierdzenia pana Nyquista o próbkowaniu (przy czym trzeba zrobić poprawkę na to, że oryginalne twierdzenie dotyczy "jednowymiarowego" sygnału np. audio, stąd dla "dwuwymiarowego" obrazu - po dość zapewne skomplikowanych przekształceniach matematycznych - współczynnik 3,3 zamiast 2). Skalę obrazu determinuje nam z kolei ogniskowa (i rozmiar piksela, ale ten w danej kamerze jest stały, więc możemy manipulować tylko ogniskową), więc żeby przy danej tubie i kamerze uzyskać odpowiednią wartość, może być konieczne użycie soczewki Barlowa. To zależy od rozmiaru piksela - im większy, tym dłuższej ogniskowej nam potrzeba (ale też większe piksele zbierają więcej światła!) - jedno z drugim się, że tak powiem, wyrównuje, stąd wystarczy nam informacja o wymaganym stosunku światłosiły do rozmiaru piksela. Trzeba oczywiście pamiętać - jeszcze raz podkreślę - że dotyczy to układu, którego zdolność rozdzielcza ograniczona jest wyłącznie zjawiskami dyfrakcyjnymi. Sprzętem gorszej jakości, albo np. w warunkach kiepskiego seeingu, maksymalnej teoretycznej zdolności rozdzielczej obiektywu nie osiągniemy.
 17. Jeszcze kilka zdjec, okular w idelanym stanie.
 18. A powiedz ile czasu taka supernowa "dojrzewa", mam na myśli przez jaki okres czasu jest/była widoczna?
 19. tu masz odpowiedź na powyższe pytania pozdrawiam
 20. Cześć mam pytanie odnośnie zdolności rozdzielczej teleskopów. Z tego co wiem zależy ona wprost od średnicy obiektywu i waha się mniej więcej w przedziale 2 arc sec do 0,15 arc sec dla naprawdę bardzo dużych teleskopów amatorskich (rzędu 20 cali). Standardowo jest to około 1 arc sec a duże teleskopy z zakresu "normalnych osiągają około 4,4-0,3 arc sec. Ludzie fotografujący w bardzo dużym powiększeniu, zwłaszcza planety stosują często naprawdę duże teleskopy - np. 14 cali wraz z silnymi soczewkami barlowa. Nie za bardzo potrafię zrozumieć istotę takiego postępowania. Dla SCT14 limit zdolności rozdzielczej to 0,33 arc sec Wieszając na tym teleskopie kamerkę do planet, z pikselem np 3.8 um otrzymujemy skalę 0,2 arc sec, czyli już poza fizyczną rozdzielczością zwierciadła. A oni do tego wrzucają barlowa np. 2x i9 mają skalę 0,1 arc sec Czy mi się wydaje, czy stosowanie barlowa nie ma sensu w wypadkach teleskopów typu RC lub SCT?
 21. Supernowa SN 2019ehk - odkrywcą jest nasz forumowy kolega Jarosław Grzegorzek @Jagho, a miało to miejsce 29 kwietnia 2019 i jest to już jego 11-ta odkryta supernowa. SN 2019ehk znajduje się w galaktyce M100. Zdjęcie wykonałem 2/3 maja 2019. Po trzech tygodniach obróbki i poprawek jest wersja, którą na razie finalizuję. Od dawna marzyłem o sfotografowaniu supernowej. Pierwszą uwieczniłem w ubiegłym roku w M77. Ta Jarka jest druga, ale sprawiła mi jeszcze więcej frajdy. Po części dlatego, że odkrywcą jest nasz kolega i rodak, poza tym sama M100 prezentuje się okazalej od M77 (przynajmniej w moim setupie) I jeszcze jeden drobny szczegół, supernową w M100 dostrzegałem już na podglądzie co dodatkowo mnie nakręcało Co z tego, że nie widziałem jej przez okular gdzie zasięg mam około 11 mag? Obraz przekazywany z kamery na laptopa pozwala zajrzeć zacznie głębiej w przestrzeń już bez stackowania - to jest piękne. Przy okazji odnotowałem mały, osobisty sukces: 19,5 mag po stackowaniu, to mój nowy rekord zasięgu gwiazdowego jaki udało mi się osiągnąć. Jarek...dziękuję, gratuluję i trzymam kciuki... 2/3 05.2019 ED80 / ASI224 EQ 5 728 x 14 sek dark x 25
 22. Jakie ma znacznie zakres wysuwu skoro w SCT mamy główną regulację w pokrętle z tyłu teleskopu? Z założenia wyciąg ma służyć uniezależnieniu od ewentualnego kiwania lustra i precyzyjniejszemu ostrzeniu (2 zakresy). Tutaj nie jest potrzebny duży zakres ostrości jak w refraktorach, bo to dodatkowa regulacja, a nie jedyna.
 23. Witam. Kupię powyższy guider. Ma ktoś na zbyciu?
 24. ⭐️Nikon D750 (0.8s, f/8, iso 800) ⭐️Tamron 150-600@550mm ⭐️Manfrotto 055
 25. Cześć. Długość od końca pierścienia od strony teleskopu do końca tulei 2" po wyjęciu red na 1,25" i po całkowitym wsunięciu tulei 2" do wewnątrz.:-)
 26. Dziś robimy najazd na Mostówkę, jak będzie się ściemniało, a po wschodzie Księżyca też trochę się poluka, by nie wrócić z pustym notatnikiem. Ktoś chętny?
 1. Load more activity
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.