Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Dzisiaj
 2. Znalazłem jeszcze takie rozwiązanie, ale też drogie: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4656_FTM-C8---Feather-Touch--Micro-for-Celestron-C-8.html Wydaje mi się, że nadaje się do tuby bez/z małym shiftem lustra. W XLT kiwka lustra nie występuje, ale ze względu na cenę, odpada. Chyba po prostu zrobić szerszy pierścień, taką nakładkę, aby łatwiej ustalać ostrość.
 3. M81 - Galaktyka Bodego

  eLka tak, a kolor jest w półtoraDe :-)
 4. Prośba o pomoc w stackowaniu M42

  Cześć i czołem :-) Po pierwsze primo - jeden czas naświetlania. Rób dużo klatek z jednakowym czasem, uśrednisz wtedy szum i zwiększysz SNR (stosunek sygnału do szumu). Dla obiektów o dużej dynamice (jak np M42) robi się drugą serię z krótkimi czasami żeby "podmienić" przepalone elementy - tak jak napisałeś - "maski" w photoshopie (lub innym programie, jak PixInsight na przykład). Obróbka materiału to dość skomplikowany proces, a ilu astrofotografów, tyle tych procesów - każdy musi wykształcić sobie własny. Ile masz najdłuższych klatek? Spróbuj je tylko zestackować, po stacku - w photoshopie - wyciągnij materiał krzywymi i wyrównaj kolory. Na początek te opracowanie będzie dla Ciebie jak znalazł: Masz tutaj zbiór części (nie wszystkich) tutoriali użytkowników tego forum. Ale Ciebie powinno zainteresować "Od Laika do Astrofotografika" - tak Jacek Bobowik "jcbo" opisuje podstawowy przebieg akwizycji i obróbki astrozdjęć. Przebrnij przez to i spróbuj podejść do materiału raz jeszcze. Efekt koniecznie wrzuć na forum! Pozdrawiam Paweł
 5. Wczoraj
 6. Płytka bardzo dobrze wykonana. Kupiłem kiedyś dwie takie i polecam. Wiadomo - potrzebna znajomość podstaw elektroniki i podstaw programowania uC. Cała reszta jest na stronie AstroEQ.
 7. Kupie teleskop 12"

  Proszę: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48498
 8. Wiosenna koniunkcja Wenus i Merkurego

  Witam Coraz niżej Merkury ale ładnie wyglądają Nasze wewnętrzne planety! Pozdrawiam Czystego Nieba
 9. W takich układach reduktor raczej trzeba zamontować wewnątrz. Wymaga to przerabiania/dostosowania wyciągu lub kupienia już dostosowanego. Być może są inne produkty, ja znam tylko ten ale w rękach miałem bardzo dawno. Ceny mało miłe dla kieszeni. Fotka od producenta/sprzedawcy http://focuser.com/products.php Zdarzyło mi się też montować u znajomego akcesoria tego typu https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4591_TS-Optics-kurzbauender-T2-Helikal-Auszug-und-Schneckenfokussierer.html https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5530_TS-Optics-2--Helical-Auszug---Schneckenfokussierer-mit-M48-Anschluss.html https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4592_Borg-Helical-focuser-M57---short-and-non-rotating.html Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada i trzeba zwracać uwagę aby fokuser helikalny nie obracał sprzętu.
 10. Zobacz ogłoszenie AstroEQ - płytka PCB do samodzielnej budowy systemu GoTo Z uwagi na fakt, iż pozostało mi kilka egzemplarzy, na sprzedaż oferuję płytki PCB do najnowszej wersji AstroEQ (do samodzielnej budowy sterownika / systemu GoTo do montaży), przeznaczonych do lutowania przewlekanego (bez elementów SMD). Oczywiście PCB zostały wykonane przez specjalizujący się w tym zakład z laminatu szklano - epoksydowego, są dwustronne, posiadają soldermaskę, opisy i metalizację - pełny profesjonalizm. Fotografia przedstawia ww. płytkę. Istnieje możliwość dołożenia "po kosztach" zaprogramowanych mikrokontrolerów, ewentualnie pozostałych kluczowych elementów (do wyczerpania resztek zapasów). Osoby chcące zakupić płytkę proszę o kontakt PW. Dziękuję i pozdrawiam! Oferent seg Date 03/23/18 Cena 50,00 zł Kategoria Montaże i akcesoria  
 11. Termin: 29 dni i 14 godzin

  • NA SPRZEDAŻ
  • Nowy

  Z uwagi na fakt, iż pozostało mi kilka egzemplarzy, na sprzedaż oferuję płytki PCB do najnowszej wersji AstroEQ (do samodzielnej budowy sterownika / systemu GoTo do montaży), przeznaczonych do lutowania przewlekanego (bez elementów SMD). Oczywiście PCB zostały wykonane przez specjalizujący się w tym zakład z laminatu szklano - epoksydowego, są dwustronne, posiadają soldermaskę, opisy i metalizację - pełny profesjonalizm. Fotografia przedstawia ww. płytkę. Istnieje możliwość dołożenia "po kosztach" zaprogramowanych mikrokontrolerów, ewentualnie pozostałych kluczowych elementów (do wyczerpania resztek zapasów). Osoby chcące zakupić płytkę proszę o kontakt PW. Dziękuję i pozdrawiam!

  50,00 zł

 12. No właśnie tak sobie myślałem... Ale chciałbym mieć pewność, że się nie da.
 13. Witam serdecznie całą społeczność Astropolis. To jest mój pierwszy post na forum, więc kilka słów o sobie: mam na imię Grzesiek, mieszkam i pracuję w Warszawie. Astronomia zawsze mnie trochę interesowała, lubiłem mieć ogólne pojęcie co na nocnym niebie widać. Od zawsze lubiłem robić zdjęcia, więc postanowiłem spróbować swoich sił także w astrofotografii. W ubiegłym roku zakupiłem napęd SW Star Adventurer i jak czas oraz pogoda mi pozwalają to zaczepiam do tego aparat z jakimś obiektywem, mam też teleskop SW 150/1200 na montażu EQ3-2, do którego też czasami doczepiam jakiś aparat, żeby zrobić zdjęcie Księżyca czy jakiejś większej planety. Astro nie jest moim "głównym" hobby ale zaczyna mnie bardzo wciągać. Ostatnio wpadł mi w ręce do testów Nikon D850, a że było kilka fajnych nocy bez Księżyca to powalczyłem z M42 oraz M51. A teraz do sedna sprawy. Szukałem w sieci różnych ustawień dla tego aparatu, żeby zdobyć jakiś przyzwoity materiał do dalszej obróbki. Znalazłem kilka różnych opisów i na postawie swojej (jak się potem okazało) błędnej decyzji zarejestrowałem materiał z tym samym ISO 1600 i różnymi czasami ekspozycji od 60 do 2s. Oczywiście do każdego czasu mam też klatki kalibracyjne. Spróbowałem to wszystko razem zestakować w DSS, bo gdzieś wyczytałem, że DSS rozróżnia sobie czasy ekspozycji i daje z tym radę. Ale jednak chyba nie daje sobie rady bo efekt końcowy jest taki sobie. Ogólnie zdjęcie które mi wyszło zrobiłem tylko dwoma narzędziami - stackowanie całego materiału w DSS i potem suwaki w LR. Wiem, że zmasakrowałem jądro i wiem, że kolory są z "kosmosu". Co do jądra to sprawa jest prosta - maski w PS (muszę się w końcu tego nauczyć). Co do kolorów to pewnie odpowiedni WB by to załatwił, ale wtedy znikają mi pewne szczegóły, a tak "coś" na tym zdjęciu widać. Ogólnie to jest moje trzecie podejście do M42 w ogóle. Pytanie główne - jak podejść do stackowania takiego materiału, mam jedno ISO, po kilkadziesiąt klatek z czasami ekspozycji 60, 30, 10, 8, 5 oraz 2s, do tego wszystkiego darki, flaty i biasy?
 14. Wielkoformatowe tablice astronomiczne

  Tablice beda wygodniejsze, ale grafiki sa akceptowalne jesli nie lamia praw autorskich. W takim przypadku przeprowadze operacje "zlecenie dla drukarni + antyramka". Pozdrawiam.
 15. reduktor celestrona ma backfocus 105 mm a to może być za mało wyciąg plus kątówkę lub aparat
 16. [ Giełda ] Crystalview Skyglow 1.25"

  Klon Baadera neodymium, wycisza sód i rtęć zwiększając kontrast (jak to LPR).
 17. M81 - Galaktyka Bodego

  To jest w CzyDe!
 18. Idzie wiosna - typlet we Lwie

  No ale to trochę taka zaleta/cecha - tzn., że Pix ma być programatyczny, a nie kreatywny w sensie "handmade". Z drugiej strony bez Photoshopa bym tego zdjęcia nie obrobił, bo... nie miałem flatów, a w L nierównomierność oświetlenia jest znaczna przy 3" korektorze i KAF16803. Niby jest DynamicBackgroundExtracion w Pix, ale... wg mnie nie ma szans, żeby uzyskać taki efekt, jak na załączonym wyżej obrazku (wyeliminowane nawet syfy z matrycy/korektora).
 19. Witam wszystkich. Tak na koniec sezonu "orionowego" strzeliłem w Koński łeb i Płomień. Niestety marzec to już zdecydowanie za późno na ten obiekt...no ale. Niestety tylko 16x480s. To co mi się udało wyciągnąć przedstawiam poniżej....walka z szumem to niestety porażka :(. Pojawił się też problem w dolnym prawym rogu. Co to jest ? zabrudzenie na optyce teleskopu lub flattenera ? czy matrycy aparatu ?
 20. Idzie wiosna - typlet we Lwie

  Wg mnie najgorsze w Pixie to brak masek edytowalnych myszka, jak w PS.
 21. M81 - Galaktyka Bodego

  Zauważyłem ostatnio, że choć wszyscy się przyzwyczailiśmy i tak obrabiamy bo jest ładnej, centra galaktyk na kolor piaskowy, to one naturalnie kolor centrów posiadają (ble) łososiowy
 22. M81 - Galaktyka Bodego

  Zostawiłem wszytko ale B/W na pierwszym miejscu Jako dowód, że nie zawsze wszystko wychodzi
 23. Idzie wiosna - typlet we Lwie

  Cena to "sztuka". Ta kamerka od FLI kosztuje ponad 60K , czyli 10x więcej niż ASI - przypominam delikatanie.
 24. Pytanie jak w temacie. SCT to Celestron SCT 8" StarBright XLT Fastar. Tak sobie kombinuję... Crayford wydłuży trochę ogniskową. Reduktor ją zmniejszy. Ale czy to będzie działać? To pokrętło do ustawienia ostrości jest takie sobie i kusi mnie takie rozwiązanie z mikrofokuserem.
 25. M81 - Galaktyka Bodego

  Zostaw samą eLkę... :-)
 26. M81 - Galaktyka Bodego

  No to zobacz jeszcze to - założyłem kolor na gołą "L" tą co w poście wyżej. Niestety kolor jest cienki więc, sam widzisz
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×