Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. @PiotrTheUniverse Korzystasz z jakiejś konkretnej aplikacji ICM? Czy na stronie?
 3. Waracjąc do tematu, da się skorygować czy nie? W grę nie wchodzi rozbieranie lornetki, nie mam do tego nerwów.
 4. Cześć a ja kolego mam 2 lata maka 150 Oriona i niema na nim ani jednej ryski
 5. Today
 6. Rozmawiałem z działem technicznym ZWO ws. ASI1600 GT i sensor pozostaje ten sam a więc refleksy na jasnych gwiazdach będą występować. Trzeba szukać czegoś innego. 

 7. Porównałem tuby bez "dodatków". Jakich dodatków? To jest korektor / flattener i z nim były robione zdjęcia więc stanowił integralną część zestawu. Nie rozpatruj światłosiły samego refraktora tylko układu refraktor-reduktor, który te zdjęcia wykonał.
 8. Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 May 23 Moons Near Jupiter Image Credit & Copyright: Betul Turksoy Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 9. Astrolink4mini od Jolo ma kilka gniazd.
 10. Sprzedam znakomity barlow nie wprowadza aberacji Poczta 140zł Kurier 145zł
 11. heh... Brzmi nieźle. Jakimi liniami leciałeś?
 12. @wessel powiedziałby: teoria teorią, a praktyka praktyką Wyjaśnienie jest proste: turbulencje atmosfery na dużych wysokościach wprowadzają losowe zaburzenia do fali, która dochodzi do obiektywu z gwiazd/mgławic. Seeing to *średnia* miara tych zaburzeń i definicja brzmi mniej więcej: FWHM obrazu długo naświetlanej, pojedynczej gwiazdki. Jeśli wchodzi w grę statystyka, to zawsze istnieje niezerowa szansa, że realny obraz będzie lepszy niż średnia. I prawdopodobnie o tym mówi wessel, a jest to podstawa techniki zwanej lucky imaging: Im krótsze klatki, im ich więcej, im lepszy seeing średni, im dłuższa stała czasowa seeingu (im wolniejszy wiatr i mniejsza wysokość turbulencji) - tym większa szansa na złapanie materiału lepszego, niż średnia. Ale w Polsce, z tego co wnioskuję po dziesięciu latach na forum, seeing na poziomie 1" mamy tylko kilka dni w roku:) - montaż - apertura - ogniskowa - wielkość skorygowanego pola - rozmiar piksela - QE (cały wykres) - rozmiar i format matrycy - szum odczytu - szybkość akwizycji - możliwość hardware'owego binningu - mono/kolor I najważniejsza zmienna: Co tak naprawdę chcesz robić? Planety, mgławice, galaktyki, fotometria, szukanie nowych supernowych, gwiazdy podwójne, planetoidy?
 13. Ja swój miniguider zbudowalem na bazie reduktora 0,5, ale zamiast barlowa, dałem pierścienie pośrednie pod mocowanie c-mount. Można je kupić na Ali. Mam kamerkę qhy5r II i do niej była taka przejściówka, która pozwoliła połączyć reduktor z tymi pierścieniami. Potem wystarczyło ustawić ostrość dobierając właściwą odległość przy jednoczesnym skręceniu całości na sztywno.
 14. Co do ostrości, to zawsze można sobie przygotować clamping ring albo nawet markerem obrysować tulejkę, żeby mieć mniej więcej złapany punkt ostrości Drugim rozwiązaniem, które będę testować, to obiektyw 50mm C-mount, który po nakreceniu na kamerę T7 od razu elegancko łapie ostrość, a kosztował mnie w promocji na Ali jakieś 85zł: US $24.14 31%OFF | Fujian 50mm F1.4 CCTV Movie lens + C Mount to Nikon 1 S2 J5 J4 J3 J2 V1 V2 V3 N1 AW1 https://s.click.aliexpress.com/e/ne4476g Jest malutki, bardzo jasny i chcę go wykorzystywać do ustawiania na polarną SharpCapem a potem jako guiderek do szerokiego pola. Zobaczymy jak się sprawdzi
 15. sam napisales ze jest taki problem wiec załozyłem ż sprzęt jest uszkodzony. Nie przejmuj sie opiniami, ważne są Twoje subiektywne wrażenia z obserwacji tym sprzetem. Skoro 30 eu to nie drogo myśle ze tyle wlasnie może być warta sprawna.
 16. Lornetka zniszczona nie jest, skolimowana, zapłaciłem za nią 30€, wiec aż tak nie przepłaciłem. Tylko dlaczego uszkodzonej? Nosze, ale +0,5. Posiadam jeszcze Tento 20x60 i 10x50 i tam jest ,,normalnie'' wiec to nie wina mojego wzroku.
 17. Yesterday
 18. Nie rozumiem. Pytałem, czy ktoś słyszał coś o wynalazku https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/Newtonian/200mm-8-inch/TS-Optics-Boren-Simon-8-f-3-6-Power-Newton-Flat-Field-Astrograph::3557.html?language=en Dość światłosilny ten wynalazek, ale nie napisałem światłosiła ma być lekarstwem na wszystko. Nie wyraziłem takiej opinii. Twoja odpowiedź dotyczy zatem opinii innych "naiwnie wierzących", bo to nie ja. Któż to taki, albo raczej któż to tacy?... Czy ci "naiwnie wierzący" uczestniczyli w waszej dyskusji, czy może to byli "inni nieobecni"?...
 19. Nie pomogłeś Bartek, bo ta rada jest oczywista. Ciekawe, co na ten temat powiedziałby Wessel, łapiący w 30 klatkach na 100 rozdzielczość 0,8" (nie mylmy ze skalą "/px)? Poza tym jest to teza nie poparta przez Ciebie żadnym wyjaśnieniem. Tak. Najlepiej wyniesionego ponad atmosferę i zasilanego "fotonami" przez idealną optykę za min. 1000k USD. I to jest w końcu dobra rada! A tutaj chętnie bym dalej podyskutował rzetelnie. Przedstaw ze trzy pierwsze zmienne, jeżeli jest ich więcej niż dwie.
 20. Zbyt duża (czy tam mała, w sensie że szczegółowa ) skala w niczym nie szkodzi. Jedynie nie ma co dawać większej tuby do guidingu, bo nic nie zyskamy, a zwiększymy wagę całości. Guiduję newtona oagiem i mam tam skalę jakieś 0,8"/pix czy coś koło tego. To nie ma wpływu na kwestię "guidowania seeingu". Czy jeśli zmierzę jakiś wymiar suwmiarką zamiast linijki i potem zaokrąglę wynik do dokładności linijki, to mogę coś stracić względem pomiaru linijką?
 21. Ale umiesz znaleźć taki tani obiektyw w okolicy 100 mm? Bo to że istnieją małe i tanie modele szerokokątne to wiadomo, jednak im większa ogniskowa, tym większy się robi problem. 25 mm do guidingu się nie sprawdzi, niestety. Co do ostrzenia, to mi osobiście to nie przeszkadzało. Mam już wprawę z oaga Jedyne co mi przeszkadzało to brak solidnej blokady tej ostrości, tj że w transporcie raczej utracimy ostrość i trzeba ustawiać na nowo.
 22. Trudno powiedzieć, jak to jest formalnie, ale w praktyce jestem prawie pewien, że nie będzie problemu. Ostatnio miałem na szyi dwa aparaty, a dodatkowo kurtkę i polar w ręce z kieszeniami wypchanymi sprzętem (kilka kg).
 23. Właśnie tak, w moich dziecięcych jeszcze marzeniach, wyobrażałem sobie ten rejon nieba, gdybym miał dobry teleskop....Dzięki Piotrze za fajne zdjęcie!
 24. Tak, mieliśmy niezbyt długą ale za to wesołą dyskusję na zlocie między innymi o tym wynalazku przy okazji rozmowy o tym jak ludzie naiwnie wierzą, że światłosiła jest lekarstwem na wszystko i nie niesie ze sobą absolutnie żadnych problemów.
 1. Load more activity
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.