Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Past hour
 2. Ogólnie - liczyłem na jakąś złączkę w DO, bądź w teleskopach, bo mam te sklepy 'za płotem'. Niemniej - w tej sytuacji to biorę w Astroshopie.
 3. Tak bez animacji marsjańskiego zachmurzenia? Jestem rozczarowany
 4. Zaległości z 20 września Seeing 9/10 Astrofaktoria Newton 350/1400 + barlow TV x3 + Baader RGB (kolor) + IR742nm jako luminancja
 5. Obróbka trochę "na kolanie" ale nie o to chodzi tylko prośba czy ta "eliminacja" gwiazd jest na dobrym tropie ? Dzienx @Tayson @wessel
 6. No to jeśli robiłeś bez żadnego filtra, to masz odpowiedź - nie odciąłeś dalekiej podczerwieni, a to często skutkuje właśnie obwódkami wokół gwiazd. Dodatkowo bez filtru UV/IR-cut możesz mieć problem ze znalezieniem punktu ostrości, ponieważ podczerwień ogniskuje się poza matrycą i powoduje ogólna utratę ostrości w zakresie widzialnym.
 7. Pewnie mocowanie jest identyczne, mogę Ci wysłać jak chcesz sprawdzić.
 8. Może wystarczy przyciąć zdjęcie?
 9. Nr.3 to jest złączka do połączenia dowolnych akcesoriów to FSQ 106, i FS 128, nie wiem jak pasuje do innych.
 10. Today
 11. Ja mam od półtora roku instalacje 5kW . Normalnie płaciłem rocznie ok. 3000 zł. w tym roku ( od sierpnia do sierpnia) zapłaciłem... 320 zł. Koszt 30.000 , faktycznie poniesiony 16.000 bo było dofinansowanie i możliwość odliczenia .
 12. Zarezerwowany do jutra do końca dnia.
 13. Parę pomysłów przychodzi mi do głowy. Na pewno byłoby dobrze najpierw mieć odległość do Księżyca - tą można wyznaczyć współpracując z kimś z drugiej półkuli. A wtedy można poczekać do idealnej kwadry - wtedy mamy kąt prosty w układzie S-K-Z. Mierzymy odległość kątową między Słońcem i Księżycem i mamy komplet kątów w trójkącie. A mając już jedną odległość Z-K to łatwo liczymy też pozostałe odległości.
 14. Focimy!......

   

   

   

   

  Ehhh to tylko chwilowa dziura :(

  20201130_223827.jpg

 15. Mam wątpliwości czy ten reduktor jest w stanie pokryć pełną klatkę. U mie już przy aps-c rogi lekko leciały.
 16. Ostrość ustawiałem przy pomocy maski i wydawało mi się że jest dobrze
 17. Aparat modyfikowany, zdjęcie było robione bez filtra chociaż jest przystosowany do filtra l-enhance
 18. Hej, Mam do sprzedania oryginalne złączki Takahashi. Leżą u mnie od lat. Chodzi mi coś po głowie, iż może służą do połączenia reduktora Takahashi z FSQ, ale mogę sie mylić. Parametry złączek: Złączka nr. 1 1. Strona 1 - gwint męski średnicy 93 mm 2. Strona 2 - jaskółczy ogon o średnicy wejściowej 95 mm 3 długość bazowa: 33 mm Złączka nr. 2 1. Strona 1 - gwint żeński o średnicy 71 mm 2. Strona 2 - gwint żeński pod kołnierzem o średnicy 92 mm 3 długość bazowa: 44 mm Złączka nr. 3 1. Strona 1 - gwint żeńsk
 19. oooo, o tym zapomniałem
 20. Aparat modyfikowany? Masz w torze optycznym filtr IR/UV-cut?
 21. Poniżej masz rysunek pokazujący obiektyw 102/600, tworzący obraz o średnicy 46mm (np dla Panoptica 41mm) wrysowałem również drawtubę o średnicy 62mm (tyle ma Hexafoc). Z rysunku widać, że drawtuba rozpocznie winietowanie obrazu, gdy przednia krawędź tuby będzie około 190 mm od płaszczyzny ogniska. To bardzo komfortowy wynik i wynika z tego, że ten Bresser świetnie nadaje się do nasadek bino, o ile nie używamy tych popierdułek z noskiem 1.25" na wejściu. Ten sam wyciąg zastosowany w modelu 102/460 nie da już tak dobrego dystansu, ale z kolei z Maku 150mm da wynik jeszcze lepszy.
 22. Otoczka może mieć kilka przyczyn, ale raczej na pewni nie kwestia dystansu do flattenera. Tu może być mgła, zaparowana optyka, chmury, zła obróbka itd. Mi sie też wydaje, że na tym zdjęciu powyżej, troszkę nie trafiłeś z ostrością.
 23. To też wpływa na otoczki wokół gwiazd?
 24. Mam praktycznie gotowe zestawy do EQ5. PW.
 25. reklama swoje, rzeczywistość swoje niestety, Masz matrycę za blisko korektora i tu masz szczęście, bo gdyby było za daleko, to musiałbyś zmieniać bagnet na cienki i bawić się przedłużkami. W twoim przypadku wystarczą ci podkładki dystansowe, takie jak ta: https://www.astroshop.pl/pierscienie/astoptics-tuleja-przedluzajaca-pierscien-do-regulacji-precyzyjnej-m48-2-0-3-mm-aluminium-/p,57851 lub taka: https://www.astroshop.pl/pierscienie/astoptics-tuleja-przedluzajaca-pierscien-do-regulacji-precyzyjnej-m48-2-0-5-mm-aluminium-/p,57787 Niewiele ci brakuje, więc pewnie do 1mm
 1. Load more activity
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.