Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Past hour
 2. Today
 3. No to mamy ustalone, chyba można zamykać wątek A tak poważnie - opowiedz coś o niej, bo też się nad nią zastanawiam Robiłeś jakieś foty w podczerwieni?
 4. a Holendrzy twierdzą, że obserwacje które przedstawiono w słynnej wrześniowej publikacji nie świadczą o istnieniu PH3 w atmosferze Wenus i popełniono błąd przy analizie danych. nie recenzowane i nie wiadomo kto tu błądzi ale ktoś błądzi na pewno "Re-analysis of the 267-GHz ALMA observations of Venus. No statistically significant detection of phosphine" https://www.universetoday.com/148486/astronomers-challenge-recent-findings-about-venus-no-statistically-significant-detection-of-phosphine/
 5. Hej, czy ktoś z was użytkuje kamerę asi462?
 6. Dziś również próbowałem ale materiał idzie w space. Zrobiłem natomiast animację z sesji z 25.10.2020 . Płynne przejście Z kanału B po przez G aż do R . Oprócz tego trochę poprawa kolorków w wynikowej .
 7. Dziś obejrzałem zdjęcie na innym monitorze, i rzeczywiście było za ciemne. Po lekkiej korekcie:
 8. Yesterday
 9. Dzięki Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w atmosferze Tytana odkryto C3H2, co jest bardzo niezwykłe gdyż wydawało się, że ten związek nie występuje w atmosferach planet/księżyców. Cyklopropenyliden jest jedyną molekułą cykliczną (o zamkniętym kształcie) poza benzenem, jaką dotychczas znaleziono w atmosferze Tytana. Chociaż nie wiadomo, czy C3H2 jest wykorzystywane we współczesnych reakcjach biologicznych, cząsteczki o zamkniętej pętli, takie jak tu, są ważne, ponieważ tworzą pierścienie co bywa istotne (np przy budowie łańcuchów biologicznych jak DNA, RNA).
 10. Ja zdążyłem tylko przymierzyć się do Księżyca na rozgrzewką zanim przylazły chmury, ale chyba nawet nie będę się bawił w stackowanie bo faktycznie wszystko łaziło w kadrze tak, że momentów przyzwoitej ostrości prawie nie było...
 11. Szklarniany Orion - sezon jesienno zimowy uważam za otwarty.... Smartfon EXP 1s. ISO 1600. Snapseed.
 12. A co tam, pochwalę się. Szarpnąłem się na nowy montaż iOptron CEM70G. Właśnie do mnie jedzie. :)

  https://www.firstlightoptics.com/equatorial-astronomy-mounts/ioptron-cem70-center-balanced-equatorial-goto-mount-with-iguider.html

  1. Show previous comments  5 more
  2. Tayson

   Tayson

   Nie mów ze z wbudowanym guiderem....

   No chyba ze tam jest tylko miejsce na niego i instalujesz go sam.

    

   Hihi, daj znac to Ci powiem co trzeb od ręki zmienić. 

  3. diver

   diver

   @Tayson, w specyfikacji jest napisane "Mount head – with iPolar electronic Polar Scope & onboard iGuider guiding scope". Uwaga! Jest tańsza wersja CEM70 bez guidera i huba USB3: https://www.ioptron.com/product-p/c70a.htm

   Ja zamówiłem tę wersję: https://www.ioptron.com/product-p/c70ag.htm

    

  4. Tayson

   Tayson

   Miałem ostatnio ipolar do testów..... porażka.  Soft nie działa,  a co najlepsze to wymiary nie pasują....fabryka wypuszcza cos co nie pasuje w ich dziurę. 

 13. Drogi użytkowniku, forum to platforma wzajemnych korzyści. Na pytanie, czy "warto się tu dzielić swoją wiedzą", oraz jakie masz z tego benefity, musisz odpowiedzieć sobie sam.
 14. @HAMAL Kurczę, niepotrzebne rozkręcanie się spirali drobnych uszczypnięć. Ty zacząłeś nieco agresywnym/uszczypliwym "Bo nie ma za co" więc daj spokój i zapomnijmy o sprawie wszyscy! Siema p.s. prestiż/potrzeba uznania to jedna z najmniej ważnych wartości którymi ludzie się nadmierne przejmują - wiem to ze starannych analiz zagadnienia (patrz jak mnie tu atakowali niektórzy onegdaj chyba w statusach żem ... i nie przejąłem się)
 15. Nikt ciebie nie nauczył, że jak się jest opryskliwym dla swojego rozmówcy, to raczej trudno oczekiwać "miłości" w drugą stronę? Generalnie to nie bardzo rozumiem problem z cytowaniem. Kopiujesz tekst, których chcesz zacytować i po prostu wklejasz jako cytat.
 16. Rozjaśniłem sobie to zdjęcie i wygląda na jedno z najlepszych tego typu. Super.
 17. No co ty? Szuu by się załamał i popadł w depresję jakby tyle ważył. Na skype wyglada zgrabnie, zdrowo, nieomal ... metroseksualnie (ale na szczęście nosi lekki zarost) Sila ciażenia od Ziemi na Szuu (100 kg-sila) jest liczona z odleglosci 6373 metrow masa ziemi jest 10 x wieksza niz masa marsa odleglosc od marsa to 62 mln km czyli 10 x 1000 x 6372 czyli jest 10000 razy wieksza wzor na sile = stalagrawitacji * 100kg * masamarsa/ ( odlgloscodmarsa * odlgloscodmarsa) zatem od marsa licznik zmniejszamy 10 razy mianown
 18. Po odpaleniu sprzętu i ustawieniu ostrości, została godzina względnie czystego nieba... jak tu żyć panie...?

 19. Możesz sobie przestawić to zachowanie kliku w Ustawieniach konta:
 20. A na marginesie Zabrzmi pompatycznie, ale tak jest. Zorientowałem się ostatnio, iż istnieje w procesie kolimacji jeden przeoczony rygor, ukryty, a tak kluczowy, że od jego uwzględnienia zależy prawidłowość całego procesu. Co ciekawe, wiele wpisów na Forum w wątkach z dziedziny wykazuje, że ludzie nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Mało… prawie wszystkie opisy kolimacji np TU albo TU w ogóle o nim nie wspominają a inne poważne tutoriale często wręcz zaleceniami swoimi torpedują jego prawidłowe uwzględnienie. O czym mowa? No właśnie, czy Forum którego, że tak nazwę właściciel,
 21. Ale mam dzisiaj paskudny seeing. Wszystko wywaliłem do kosza. Zostawiłem sobie jedno na pamiątkę ze względu na ten artefakt przy krawędzi, który chyba silniej daje znać o sobie kiedy obraz Marsa wygina się na wszystkie strony.
 22. 21 października
 23. No dobra, bardziej ekstrema, ale M42 była Długo czekałem na taką nockę - przejrzyste, górskie niebo, dobry seeing i spory zasięg. Wyjeżdżając do Złotego Stoku nie wiedziałem co mnie czeka na miejscu, ale zapakowałem graty, łącznie z platformą paralaktyczną i w drogę. To były chyba pierwsze moje obserwacje, podczas których barlow 1.8x właściwie nie opuszczał wyciągu. Seeing był bardzo dobry, jedynie przy 670x obraz nieco rozmazywał się. Oczywście nie mogło być doskonale - zapomniałem wziąć osłony na kratownicę i musiałem walczyć z co chwila kondensującą się wilgocią na LW. Czy miało to w
 24. Chyba jednak bardziej bardziej moje ulubione! A szczególnie ta gromada. Kolory fajne, ale gwiazdki jakby odrobinę przygaszone.
 25. To są struktury mgławicy, widoczne w Ha i OIII. Przejrzałem inne zdjęcia, też tam są, na podobnej animacji kolegi Tayson widać ich część: https://astropolis.pl/uploads/monthly_2020_04/animacja_SHO.gif.c0fd129324201b62b7d38be91619ed03.gif Ten obszar obfituje w przedziwne struktury pyłowe, które czasami wyglądają jak jakieś przypadkowe pociągnięcia pędzlem w PS. To jednak mylące. Nie stosuję selektywnej obróbki mgławic, a maski jedynie przy odszumianiu.
 1. Load more activity
 • Newsletter

  block_newsletter_signup
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.