Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Brałbym Maka-a. Mam refraktor SW102/1000 i muszę go przesłaniać aby uniknąć aberracji chromatycznej przy większych powiększeniach na Jowiszu, Wenus i Księzycu. Poza tym długa tuba jest uciążliwa.
 3. Witam nowe osoby na forum Nowym forowiczom polecam na sam początek moją mapę (jest tu na forum - zmieści się na wydruku na A4 - więc jest jak brać w plener) oraz ten program: https://stellarium-web.org/ I poszukanie tematu "Tabela Wimmera". Co do tych dwóch Pawłów to patrząc na twarze na fotografiach nie dałbym głowy, że to ta sama osoba (ale to moim zdaniem). Siema link do mapki:
 4. Czyli co pole 7.5 stopnia? Powinno wyjść koło 1 stopnia
 5. Kupię opaskowany, DZIAŁAJĄCY POPRAWNIE montaż HEQ5
 6. Przy binningu kamera dalej korzysta z całej matrycy. Spada tylko rozdzielczość.
 7. Today
 8. No cóż, i ja się przyłączę w takim razie do pochwalenia Tomek wykonał dla mnie świetną złączkę, łączącą flattener z eos adapterem + tillter, który sprawdził się świetnie pozwalając mi w miarę łatwo skorygować krzywiznę matrycy w stosunku do flattenera. Wykonanie na bardzo wysokim poziomie, wszystko bardzo dobrze do siebie pasowało i jestem bardzo zadowolony Polecam i na pewno jeszcze skorzystam z usług w przyszłości. Już HEQ5 szykuję do paskowania
 9. Chodzi o to, że Paweł ma od dawna swoje konto, cały czas aktywne (był zalogowany godzinę temu), nie zgłaszał żadnych problemów, więc trochę dziwny pomysł na zakładanie nowego
 10. Chciałbym po raz kolejny pochwalić serwisastro.pl !!! Zamówiłem złączkę, wszystko było pięknie, aż do momentu kiedy InPost zgubił paczkę ze złączką. Kurier odebrał paczkę z paczkomatu nadawcy i ślad po paczce zaginął. Przez tydzień ja i @Tom-cio słyszeliśmy na infolinii że szukają paczki. W końcu Tomek powiedział, że boksowanie się z InPost bierze na siebie, a dla mnie wykona kolejną złączkę. Dziś odbyliśmy miłą rozmowę telefoniczną, oczywiście Tomek przepraszał za zaistniałą sytuację, chociaż to nie jego wina. Ogólnie podejście do klienta w serwisastro.pl jest na poziomie PRO Tomek cały czas był ze mną w kontakcie i wiedziałem, że pomimo wtopy ze strony InPost sprawa zakończy się pozytywnie Polecam!
 11. Znalazłem jakąś przykładową kamerę na 4/3" LINK Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze obliczam pole widzenia? Specyfikcja Wzrór Obliczenia
 12. Rozbłysk M1.1 pochodził z północno-wschodnich obszarów tarczy słonecznej jest on powiązany z nowym 25 cyklem słonecznym i pochodzi od wschodzącej plamy
 13. Affinity Photo jest teraz za 50% https://affinity.serif.com/en-gb/photo/#buy

  Dobra alternatywa dla PS. Na drobne poprawki mi wystarcza.

 14. Dokładnie, nie widać gwałtownych pojaśnień, tak jak u poprzedniczek. Ale nie zapominajmy że komety są jak koty. warto dodać że z obserwacji wynika że przekracza już 7 mag.
 15. Moim zdaniem wybór tuby na sam początek przygody z astronomią nie jest zły. Problemem są tutaj chyba zbyt rozbudowane wyobrażenia na temat tego, co przez taki sprzęt można zobaczyć. Wygląda na to, że doszło do typowej konfrontacji zdjęć w Internecie wykonanych teleskopem Hubble'a a widokami przez mały sprzęt amatorski. Więc prawdopodobnie widokiem mało spektakularnych mgiełek z 16" teleskopu Newtona również byłbyś rozczarowany. Według mnie do tak małej średnicy tuby, przy dość małej światłosile, błędem było natomiast kupowanie napędu GoTo. W przypadku takich zestawów (czy to z Makiem 127 czy z SCT 127) system GoTo to bardziej chwyt marketingowy niż realna korzyść. No bo co z tego, że w bazie jest ponad 40.000 obiektów, skoro np. taki Mak 127 jest dedykowany do Księżyca oraz raptem kilku planet, które i tak doskonale widać na niebie gołym okiem? To mniej więcej tak, jakbyś kupił sobie drogą nawigację GPS, aby codziennie kierowała Cię do najbliższego osiedlowego warzywniaka, którego widzisz przez okno w kuchni. O trudnościach z precyzyjnym ustawieniem GoTo przez początkującego, tak aby cokolwiek ten system znalazł na niebie - już nie wspomnę. Jednak Twoja tuba SCT 5" jest trochę bardziej uniwersalna od Maka. Łatwiej uzyskasz w niej mniejsze powiększenie i większą źrenicę do wyłuskiwania słabo widocznych obiektów, a ponadto ma większe pole widzenia (to pod kątem obserwacji rozleglejszych obiektów i pól gwiezdnych). Więc dramatu nie ma, Chociaż to, co wydałeś na GoTo, według mnie lepiej było wydać na tubę o większej średnicy, za to na prostszym, tańszym i łatwiejszym w obsłudze montażu. Ale mleko się rozlało i spróbuj po prostu maksymalnie wykorzystać to, co masz. Ten teleskop może Ci jeszcze sprawić wiele radości. i nie wymieniałbym go pochopnie na wskazany, długi i nieporęczny, a do tego niezbyt dobry optycznie refraktor. Jak piszesz, gwiazdki na Tobie wrażenia nie robią, a Księżyc jest piękny, choć to dla Ciebie ciut za mało. Wstań więc o 4.00 rano i spójrz na południowym niebie na jasno świecącego Jowisza, a potem sprzedaj filtr słoneczny i w zamian dokup do tego teleskopu nasadkę bino (a do tego przynajmniej parkę niedrogich okularów, np. 20mm czy 25mm). Jest bardzo prawdopodobne że jak pierwszy raz spojrzysz dwuocznie na Księżyc, to z zachwytu będziesz zbierał szczękę z podłogi, SCT to teleskop wręcz stworzony do obserwacji przez bino.
 16. Z wszystkich tegorocznych komet ta jest najbardziej "pewna" jeśli chodzi o jej szanse na przetrwanie. Po pierwsze, została odkryta jako planetoida, a co więcej znaleziono ją na zdjęciach wykonanych jeszcze rok przed odkryciem (gdzie była obiektem o jasności około 22 mag). Dzięki temu, można oszacować rozmiar jej jądra. Przy założeniu, że ma ono typowe wartość (rzędu 0.05 - 0.10), średnica jądra tej komety zawiera się w przedziale 5 - 10 km. Co więcej, kometa ta w peryhelium będzie niewiele bliżej Słońca niż Ziemia. Tak duże jądra kometarne nie rozpadają się "w pył" w tak dużej odległości od Słońca, a co najwyżej dzielą się na kilka dużych, fragmentów, w wyniku czego kometa przez wiele miesięcy pozostaje wyraźnie jaśniejsza niż przed podziałem jądra (tak było np. w przypadku rozpadu komety 73P/Schwassmann-Wachmann w 1995 roku, czy też komety C/2001 A2 (LINEAR) w 2001 roku), bo znacząco zwiększa się powierzchnia, z której sublimują kometarne lody. Tempo wzrostu jej jasności jest od wielu tygodni stabilne i nie jest niepokojąco szybkie (jak to było w przypadku komety C/2019 Y4), co też wróży jej dobrze.
 17. Cześć. Przychodzę z pytaniem, czy wykonywał ktoś kiedyś platformę z czterema punktami podparcia? Chodzi mi o sytuacje jak w tym modelu: Jest to górna część platformy. Tył uparty jest na tak zamontowanych łożyskach: Czy istnieją jakieś minusy i plusy względem rozwiązania z jednym punktem podparcia tyłu platformy? Dodatkowo chciałem zapytać o odpowiednie ustawianie platformy. Jeśli dobrze rozumiem z końca platformy prowadzimy prostą, która ma być skierowana na biegun niebieski i przechodzić przez środek ciężkości układu teleskop-dobson?
 18. I kolejny już dziś słaby rozbłysk klasy M. Czyżby 25 cykl powoli się zaczynał. Edit: Jednak zatrzymało się na C9.39.
 19. Czy miał ktoś kiedyś z tym styczność, używa, bądź jest biegły w konfiguracji/obsłudze? Potrzebuję pomocy w ogarnięciu tego. Gdyby się ktoś znalazł to podam więcej szczegółów. Na razie napisałem na ich forum
  1. beny

   beny

   Jeśli piszą że jest monostabilny to działa raczej jak jest wciśnięty tylko. Mono - 1 stan stabilny, Bi - 2.

 20. Nie , zajmowałem się nieco innymi tematami. Ale myślę że nadchodząca pełnia może być dobrym momentem.
 21. NGC 5457 zamiast oklepanej M101 Ostatni z moich wiosennych obiektów wypalanych "nadmiarowo" tzn że czas pozwolił na "dozbieranie" materiału. Ten o tyle jest rodzynkiem, że tak na prawdę już zrobiłem jedną pełną wersję, którą zaprezentowałem. Teraz mocno naświetlałem celując w bardzo dobre miejskie warunki aby móc wyciągnąć więcej w słabszych ramionach. FSQ/Asi1600 LRGB w klatkach po 3 i 5 min.
 1. Load more activity
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.