Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Wyświetla najczęściej polubioną zawartość od 18.11.2017 uwzględniając wszystkie działy

 1. 53 punktów
  Prawie bym przegapił. Ale skoro już to zauważyłem to postanowiłem zrobić małe co-nie-co z okazji mojego czterotysięcznego postu wg forumowego licznika. Gdzie indziej jak nie w galerii mógłbym sobie pocelebrować Na szybko stworzyłem małą mozaikę prac które z tych lub innych powodów przypadły mi najbardziej. Wybór jak zawsze nie był łatwy
 2. 49 punktów
  Blisko dwa miesiące zajęło mi skończenie tego zdjęcia. Nie jest to dostateczna ilość materiału jaką chciałem zebrać ale nie mam już cierpliwości czekać na ładną pogodę. Ogólnie miałem od lat w planach ten obiekt ale jakoś nigdy nie udało się go zrealizować:-) Zdjęcie przysporzyło mi dużo pracy i problemów podczas obróbki. Materiał to Ha, SII, OIII - pełna kalibracja. Sprzęt: TEC140 f/5,2 ATIK One 6.0, Paramount MyT exp. Ha 22 x900s, SII 23x900s, OIII x 19x900s (binx1)
 3. 39 punktów
  2017 rok dla mnie to ponad 250 godzin ekspozycji, 26 prac. Całkiem udany.
 4. 39 punktów
  Jeszcze kilka zdjęć z RPA zostało, a że akurat się pochorowałem, to i trochę czasu na obróbkę znaleźć musiałem. Człowiek tęskni za dobrymi rzeczami, a że marzy mi się w marcu powrót pod to cudowne niebo, to i warto powspominać. ASI1600MM-C, iOptron, WO71 APO. Po 20 kilka klatek Ha, S2, O3 (5 min). Pewnie znowu dostanie mi się za ciepłe kolory, ale co mi tam - takie lubię Poza tym, musi pasować kolorystycznie do serii. Mała wersja:
 5. 39 punktów
  Testy nowej miejscówki w Lubiaszowie rozpocząłem od Galaktyki M31. Dlatego niewiele czasu zostało na Plejady. Czasy ekspozycji: L- 8x300s bin1, RGB - 5x300s bin2( kamera FLI 11002). Drugie zdjęcie przedstawiające Mgławicę Merope było robione Atikiem One 6,0M w Piotrkowie( L-20x300s bin1), tylko kolor pochodzi z Lubiaszowa. Pozostały sprzęt : teleskop ASA 10Nf3,6, montaż ASA DDM60.
 6. 34 punktów
  Jest to dalszy ciąg testów nowej miejscówki w Lubiaszowie Starym. Według mnie jest to najbardziej fotogeniczna galaktyka, którą można focić nawet z niewielkiego miasta. Czasy ekspozycji dla M 31: L-15x300s bin1, RGB-5x300s bin2( kamera FLI 1102). Galaktyka M110 była focona z miasta. Kolor pochodzi z Galaktyki Andromedy. Czasy ekspozycji dla M110: L-20x300s bin1- kamera Atik One6.0M.
 7. 34 punktów
  W oczekiwaniu na to co wszyscy sięgnąłem może przedwcześnie po materiał ale dobre i to. Na inne kanały przyjdzie czas. 3 panelowa mozaika. FSQ/STL11k
 8. 33 punktów
  Tytuł postu brzmi absurdalnie, jak można porównywać coś co jest nieporównywalne. Teleskop o średnicy 120 cm z obserwatorium na Mount Palomar z amatorskim, budżetowym Newtonem 200 mm f5 Oto nasi bohaterowie: Oshin Schmidt Telescope w kopule na Mount Palomar i Newton 8" na zlocie w Stężnicy: Widać różnicę, zatem skąd pomysł takiego porównania? Otóż z powodu notorycznego braku obserwacyjnej pogody sięgnąłem do wspomnień, do moich początków zainteresowania astronomią. A wszystko zaczęło się w latach 70-dziesiątych ubiegłego wieku. Jako młody chłopak bardzo aktywnie uczestniczyłem w zajęciach Koła Młodzieżowego PTMA w Warszawie. Spotkania odbywały się 3x w tygodniu i w miarę możliwości w każdą pogodną noc prowadziliśmy obserwacje (wtedy pogodnych nocy było znacznie więcej) najpierw w "dostrzegalni", czyli pawilonie obserwacyjnym przy Obserwatorium Astronomicznym w Alejach Ujazdowskich, a następnie na dachu naszej nowej siedziby w CAMK-u na ul. Bartyckiej. I właśnie tam wpadł mi w ręce fotograficzny atlas nieba (POSS) wykonany właśnie Oshin Schmidt Telskopem. Co to takiego przeczytajcie tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Palomar_Observatory_Sky_Survey Kopia tego atlasu, niezmiernie wówczas droga (coś ok. 50 średnich pensji w Polsce) znajdowała się w CAMK-owskiej bibliotece i znalazłem się w gronie szczęśliwców, którzy ją widzieli. Pamiętam wrażenie, jakie na mnie to zrobiło. W tamtych czasach książek o astronomii było jak na lekarstwo, a w tych które były dostępne, zdjęcia nieba, wyłącznie czarno-białe miały tragiczną jakość. Atlas POSS zawierał gwiazdy do 21 mag. i były to obrazy fantastycznej jakości. Z zapartym tchem oglądałem znane mi z obserwacji wizualnych obiekty spędzając w bibliotece wiele godzin. Wtedy nawet przez myśl mi nie przeszło, że korzystając z taniego amatorskiego sprzętu będę mógł chociaż odrobinę zbliżyć się do zasięgu atlasu POSS. Przypomniałem sobie o tym opracowując obserwacje fotometryczne SS Cygni. Na stronie AAVSO każda gwiazda zmienna ma swoją mapkę właśnie z POSS (w tym wypadku POSS II, a wiec drugiej wersji Atlasu z zasięgiem 22 magnitudo). Do identyfikacji otworzyłem swoje zdjęcie obok zdjęcia z POSS i... zobaczcie sami: Zdjęcie POSS z lewej. No oczywiście jest wyraźnie lepsze, musi być. Powierzchnia lustra (w tym wypadku płyty korekcyjnej) jest 36 x większa, masa teleskopu 1000 x większa, cena pewnie 2000 x większa. Ale czasami nadal nie mogę w to uwierzyć, że malutkim przenośnym teleskopem możemy tak słabe obiekty zarejestrować.
 9. 32 punktów
  Przekrojowy szeroki kadr gwiazdozbiorów Strzelca i Korony. Naturalnie ująłem fragment Drogi Mlecznej na odcinku dość znanym w polskich szerokościach oraz Saturna - na pamiątkę jego lewitowania nad cybuchem fajki czyli ogromnej, ciemnej i charakterystycznej struktury widocznej notabene pod ciemnym południowym niebem. Ponieważ kadr jest zorientowany tak jak jest od razu dodatkowa praca gdzie zaznaczyłem asteryzm Strzelca popularnie zwany czajnikiem wraz z największymi gromadami kulistymi i otwartymi. Ciekawostka: zobaczcie jak ginie M7 w tym jasnym placku związanym z centrum galaktyki. Canon 6Dmon/Sigma 50mmA ~1h, f3.2 iso 1600
 10. 32 punktów
  10 000 klatek timelapsa to nie przelewki i mojemu procesorowi trochę zajmie ich przetworzenie, a więc tymczasem zapraszam na zwiastun Postaram się umieścić tu również krótszą lub dłuższą relację z niesamowitej i niezwykle udanej wyprawy na Islandię.
 11. 32 punktów
  Pogody nie ma to wracam do starych materiałów. 24-10-2014 Mazury (Śledzie) 40x 10 min QHY8L, TS APO 65q iOptron iEQ45 Pamiętam że była bardzo duża rosa. Obrabiałem to już wiele razy ale zawsze bałem się wyciągnąć więcej bo nie umiałem sobie poradzić z szumem. Dzisiaj wiem co to jest wyciągnięcie luminancji, co to saturacja w LAB`ie. Kiedyś nie było to możliwe i udawało się w miarę przyzwoicie pokazać najjaśniejsze struktury tej pięknej mgławicy. Na pohybel niżowi i polskiej niepogodzie.
 12. 31 punktów
  Na koniec długiej sesji fotograficznej w nocy z 17/18 listopada mimo nadciągającej mgły postanowiłem sfotografować pas Oriona (trzy jasne gwiazdy) zanurzony w obłokach pyłowych i mój ulubiony obiekt ciemną mgławicę mającą kształt głowy konia (czerwony obłok na lewo). Ustawiając kadr miałem nadzieję, że uda mi się niejako przy okazji uwiecznić nowego gościa zbliżającego się do Słońca kometę C/2016 R2 (prawy górny róg zdjęcia). 18 klatek każda po 2min., iso1600, modyfikowany Canon 5D Mark II.
 13. 30 punktów
  Taki szeroki kadr który "za nogi" łapie jesienne gwiazdozbiory z każdej strony. Znowu się przekonałem że 50mm potrzebuje super warunków aby później nie walczyć zgradientami po całej pracy ehhh... Canon 6Dmod/Sigma 50mmA, f3.2, 1.2h
 14. 30 punktów
  Była wersja Mark I przeróbki na chłodzoną ASI224MC http://astrofotografia.republika.pl/ASI224MCmod.htm#v1 w kartonie Jest i wersja Mark II w metalu, choć w sumie to bardziej budowa nowej kamerki na bebechach dawcy, niż przeróbki oryginalnej konstrukcji. Kilka zdjęć a szczegóły na stronie, nie z chęci nabijania sobie ruchu, lecz niechęci google do dublowanych treści http://astrofotografia.republika.pl/ASI224MCmodMkII.htm
 15. 29 punktów
  Mała galaktyka o średnicy około 30 tyś. lat świetlnych (Wiki), dość bliska, bo tylko 17 milionów lat świetlnych od "nas". Znajduje się ona ponoć tuż przy krawędzi ogromnej Pustki Lokalnej - obszaru zasadniczo pozbawionego galaktyk. Zdjęcie zrobione w sierpniu tego roku, na bieżąco obrobione od razu, a na spokojnie obrobione teraz. (SW 12", Dobson Goto, Nikon D3100, 85x20s., ISO 3200). Zamieszczam też wersję obróconą - crop ale z mniejszym resizem.
 16. 29 punktów
  Dosyć długo walczyłem z materiałem, który zebrałem podczas październikowego nowiu. Na zdjeciu widzimy skarb zimowego nieba - Pas Oriona utworzony przez trzy jasne gwiazdy, należące do gwiazdozbioru Oriona. Róznież na zdjeciu widoczna jest mgławica M42 którą widać na niebie nieuzbrojonym okiem. Zdjęcie posiada klika niedociągnięć, ale ja się poddałem podczas obróbki. Podstawą jest to ,że nie zrobiłem krótkich ekspozycji na M42 i jest przepał. Jest to kompozycja 60 klatek po 120s wykonana modyfikowanym Canonem 1100d filtr IDAS oraz obiektywem Canon 135mm f2 przymkniętym do @f3.2 ISO1600 prowadzenie SWA.
 17. 29 punktów
  Mgławice gazowo-pyłowe wokół gwiazdy Polarnej utrwalone modyfikowanym #Canon5D Mark II. Ekspozycja 21x2min, iso1600, #Samyang135f2. Turkusowa plamka po prawej stronie zdjęcia to kometa C/2017 O1. Po przejściu kompleksowego przeglądu po modyfikacji Canon 5D Mark II pokazał swój pazur, zdjęcia są ostre na całej klatce z obiektywem Samyang 135mm od pełnej dziury f/2.
 18. 27 punktów
  Obszar gromad wokoło tytułowej NGC663 obfituje w dalsze gromady otwarte oraz w różnego rodzaju mgławice pyłowe. Co do gromad to cieszą oczy obserwatorów bo większość z nich można zaliczyć do kanonu tego gatunku w Kasjopei a co do mgławic pyłowych to jedne doczekały się skatalogowania np w katalogu LDN inne są tylko odcieniem lub zauważalnym obszarem na szerszym kadrze. Dzięki szerokim kadrom mam satysfakcje z powrotu do niegdyś naświetlanych obszarów ale dzięki stosunkowo dobrym kadrom referencyjnym mogę wreszcie starać ukazać więcej ulotnego kosmosu jakim niewątpliwie są pyłowe mgławice. Tutaj zebrany materiał pozwolił na ukazanie w miarę kolorowego i zapylonego fragmentu, bądź co bądź, pasa Drogi Mlecznej. Niech więc nie dziwią te pozorne nierówności. Tutaj tego pyłu jest sporo ! FSQ/STL11k LRGB - 5h To jest orientacyjnie obszar w jaki patrzył teleskop w czasie tej sesji. Ten rzut należy traktować ogólnikowo naturalnie.
 19. 27 punktów
  Do swojej kolekcji dokładam IC 1795. Jest to mgławica emisyjna zwana potocznie Rybą która znajduje się w konstelacji Kasjopei w odległości 6000 lat świetlnych. Na niebie widoczna jest jako obiekt o średnicy 20 minut kątowych co daje nam około 70 lat świetlnych. Ryba została złowiona w listopadzie na wędzisko TSAPO 130 F7 a przynęta to QHY 163M. Prezentuję ją w sosie pomidorowym wodoru z dodatkiem warzyw RGB w proporcji 10h pomidorów 4 h jarzyn. Oto wynik.
 20. 27 punktów
  Rzadko fotografowany fragment Kasjopei zawierający kilka interesujących obiektów, w tym jasne (!) mgławice LBN 603, LBN 608 i ciemne mgławice LDN 1295/6. FSQ106, f/3.65, L11x6min, RGB19x4min. Biały prostokąt obrazuje prezentowany fragment nieba na mapie.
 21. 26 punktów
  Przedstawiam początki nowego projektu tym razem galaktyki M 33 wykonanej przez TSApo 130 F 7 i kamery QHY 163 M. Na wstępie samo L bo tyle udało mi się obrobić .Postaram się jak najszybciej dodać pozostałą część materiału.
 22. 26 punktów
  Materiał zebrany rok temu i zapomniany. Odnaleziony w trakcie porządkowania komputerów ( i parę innych - warto było!!!) 25H 600s i po 15 S i O 600s bin 2
 23. 25 punktów
  To obszar omijany szerokim łukiem przez naszych astrofotografów. O ile pamiętam to Zombi zaczął coś tam rejestrować w zeszłym roku. Ja też od zeszłego roku zbieram materiał do tej fotki. Na razie luminancja. Setup: Veloce RH 200 f3, ATIK One 9 M, ASA DDM 60. 38 klatek x 600 sekund.
 24. 25 punktów
  Zbliżamy się małymi krokami do Świąt Bożego Narodzenia więc pozwoliłem sobie wejść w archiwalne zdjęcie i od nowa go obrobić z pewnym już doświadczeniem. Wydaje mi się że jest akurat na czasie. Jest to gromada NGC 2264 zwana inaczej Choinka zanurzona w mgławicy refleksyjnej, którą fotografowałem za pomocą kamery QHY 9M i Refraktora TSAPO65Q.
 25. 25 punktów
  W naszym klimacie najlepsze na niepewną pogodę jest pogodne i ciemne niebo południa. Prezentowany materiał zebrałem w RPA naturalnie w czasie południowej zimy. To powrót do kadru bo pierwsza przymiarka nie do końca mi spasowała ostatecznie. Nowa sesja po prostu miła dać mi satysfakcje Co do kadru to jest to fragment bardzo rozległego gwiazdozbioru nieba południowego. Ta dwupanelowa mozaika przedstawia jego dwie najjaśniejsze gwiazdy i oczywiście fragment pasa drogi mlecznej który przebiega w pobliżu. Gwiazdek jest tysiące, mało za to znanych obiektów. Coś postaram się wyłuskać na wersji opisanej.
 26. 24 punktów
  Chmury, chmury i ciągle chmury zmobilizowały mnie do sentymentalnego przeglądnięcia zdjęć z pewnej pięknej nocy, jaką spędziłem na Kasprowym Wierchu przed trzema laty. Zrobiłem wtedy jakieś 2000 zdjęć (klatek). Natknąłem się na serię zdjęć Drogi Mlecznej usytuowanej z lewej strony kadru i na serię zdjęć DM po prawej strony kadru i zauważyłem, że można to przecież połączyć w jedną "panoramę" (choć z tego co pamiętam, nie była ona intencją robienia tych zdjęć). Niestety kosztem gór (z resztą i tak nie było ich dużo widać) - trzeba było trochę dołu uciąć. Widać tylko Kasprowy Wierch z prawej (na szczyt jakieś dwie minuty drogi) i z lewej zdaje się zbocze góry Beskid. Z lewej strony na dole pod linią (chyba przelotu samolotu) widać jaśniejsze gwiazdki należące do gwiazdozbioru Korona Południowa. Nikon 35mm f/1.8, Nikon D3100, 20x15s. i 10x13s., ISO 3200, statyw fot.
 27. 24 punktów
  34x180s z samyanga 135mm f2@f2,8 asi160mcc , neq-6 bez guidingu .Robione z centrum 12 tys miasteczka z filtrem astronomik cls ccd .
 28. 23 punktów
  Abell 426 to jeden z największych obiektów we wszechświecie, który znamy. Składa się z ponad 1000 galaktyk w odległości 230 mln. lat świetlnych od Ziemi. Najjaśniejszą galaktyką w gromadzie jest NGC 1275 o jasności ok 12 mag. Galaktyka ta stanowi też silne radioźródło, oraz emituje bardzo silny strumień wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego. Odkryto również, że Abell 426 jest źródłem fal dźwiękowych. Fale te powstają w wyniku nadmuchiwania pęcherzyków plazmy przez aktywne jądro galaktyki NGC 1275. Pęcherzyki te zostały zaobserwowane jako zmarszczki w paśmie rentgenowskim. Niestety dźwięków tych nie usłyszymy. Są to bardzo niskie tony - konkretnie dźwięk B (to ten prawy klawisz z trójki czarnych klawiszy fortepianu) tyle, że 57 oktaw niżej niż najniższe B klawiatury. Zdjęcie wykonałem po 6 tygodniach chmur. Niestety przeszkadzał Księżyc oraz dość silne zamglenie i spore LP mojej miejscówki, dlatego czasy subekspozycji ograniczyłem do 2 min. Przedstawiam (prawie) cały kadr oraz dla lepszego pokazania galaktyk crop 130% dlatego wybaczcie, że jest mocno zaszumione. Setup: APO 130 f5.5, AZ-EQ6, Atik 383L, Luminancja 50x120sek.
 29. 23 punktów
  Mgławica w gwiazdozbiorze Perseusza znajdująca się w odległości 2100 lat świetlnych. Została odkryta 27 grudnia 1788 roku przez (a jakże )Williama Herschela. Inne oznaczenie to sh2-222 - sie jej dostało że tak to ujmę. FSQ/ST8300 - LRGB 6h
 30. 22 punktów
  To mój tysięczny post:) Przygotowałem zbiór komet zrobionych w latach 2013-2017. Nie jestem fachowcem w astrofotografii (choć fotografuję co się da na niebie), ale komety sprawiają mi chyba najwięcej radości, stąd właśnie taka mozaika. Pierwszą moją sfotografowaną kometą była ta z numerem 1. Jeśli ktoś chce się pobawić i przyporządkować ich nazwy to zapraszam! Poniżej losowe ułożenie listy komet. a) C/2012 K1 (Panstarrs) b ) C/2014 S2 (Panstarrs) c) C/2012 S1 (Ison) d) C/2014 Q2 (Lovejoy) e) C/2011 L4 (Panstarrs) f) C/2014 US10 (Catalina) g) C/2013 R1 (Lovejoy) h) 41P Tuttle-Giacobini-Kresak i) C/2014 E2 (Jacques) j) C/2017 E4 (Lovejoy) k) C/2012 X1 (Linear) l) C/2015 V2 Johnson ł) 252/P (Linear) Pozdrawiam, Marcin.
 31. 22 punktów
  Przesiadka QHY8L-->QHY9, wymiana optyki na nowa i nadordziny synka zaowocowały niestety niewielka iloscia koloru. Wszystko zgrac to nie taka prosta sprawa. Najważniejsze ze z kazdym kolejnym zdjęciem obrobka idzie mi co raz lepiej. Zapraszam na moj fanpage na fejsie ------> <------ Pogodnych nocy w 2018!!!
 32. 21 punktów
  Materiał zebrany w fatalnych warunkach pogodowych, ale bardzo chciałem zrobić coś nowego mimo złej pogody. Ponad dwie godziny naświetlania canonem 650d przez Newtona 150/750. Widzialność na poziomie 4 mag.
 33. 20 punktów
  Plany miałem ambitne. Galaktyka Andromedy złożona z dwóch zdjęć. Jak na razie udało mi się tylko zebrać luminancję do części północnej i niestety widzę, że kadr nie był zbyt dobrze dobrany bo wyciąłem peryferyjne części galaktyki. Tak więc nie mogąc się doczekać pogody (co najmniej jeszcze 2 całe noce na cz. południową i kolor) chyba odpuszczę i niech tak zostanie. Zdjęcia B/W też mają swój urok, sporo drobnicy się zarejestrowało. Setup: APO 102Q f5.1 AZ-EQ6 Atik 383L 13x600 sek.
 34. 19 punktów
  Hej, Postanowiłem założyć temat w którym będę gromadził moje kolejne próby i efekty zmagań z astrofotografią krótkoczasową tak żeby wszystko było w jednym miejscu . Celowo nie piszę "lucky imaging" bo ta nazwa powinna być zarezerwowana dla bardzo krótkich czasów tak poniżej 100ms. W moim przypadku czasy pojedynczych klatek będą oscylować w granicach 1s-10s. Na dzień dzisiejszy zestaw to tego rodzaju astrofoto to: SW Newton 250/1200 na EQ6 + ASI178MM-C do tego korektor komy MPCC i koło filtrowe z filtrami Baadera LRGB i Astronomik IR 742nm Na razie postanowiłem dalej eksploatować temat i strzelać w większą ilość obiektów aby wypracować sobie konkretne optymalne ustawienia przy różnych obiektach (głównie chodzi i ich rozmiar i jasność powierzchniową) Poniżej pierwszy materiał z wczoraj po ponad 2 miesiącach posuchy. Wiatr był mega silny zatem miałem mnóstwo klatek odrzutu ale coś tam się udało sklecić Galaktyka NGC 7479 w Pegazie - pełna klatka 75% i crop 100% na galaktykę. Rozmiary kątowe tej galaktyczki to 3,5' x 2,5' a jasność około 11,6mag Materiału bardzo mało: L - 250 x 3 sekundy RGB - 200 x 4 sekundy na kanał Wszelkie uwagi i dyskusja oczywiście mile widziane PS: to z czego jestem bardzo zadowolony to fakt, że udało mi się w miarę ogarnąć komę w rogach za pomocą MPCC. Teraz jest znacznie mniej widoczna. Poniżej pełna klatka luminancji dla zobrazowania powyższego
 35. 19 punktów
  To obiekt rzadziej fotografowany niż inne ozdoby jesiennego nieba, takie jak Pacman, Serce, Dusza czy Czarodziej. Jednakże warto się jemu przyjrzeć, bo wiele się tam dzieje. Jest to obszar Ha, aktywny gwiazdotwórczo. Znajduje się w odległości ok 3000 lat św. Ciekawostką jest, że charakterystyczne "filary" gazowe, nieco przypominające słynne Filary Stworzenia z mgławicy Orzeł są oświetlone przez gwiazdę BD +66 1673, która jest jedną z najgorętszych znanych gwiazd. Temperatura powierzchni wynosi ok. 45000 K. Przekłada się to na jej niezwykłą jasność ok. 100 000 x jaśniejsza od Słońca. Berkeley 59 to bardzo młoda gromada otwarta, również uwidoczniona na fotografii. I jeszcze krótka refleksja odnośnie samego zdjęcia. Zrobiłem je Newtonem 8" uruchomionym po dłuższej przerwie (ostatnio wszystkie zdjęcia robiłem refraktorami APO). Moją uwagę zwrócił fakt, że fotka wyszła niezwykle miękko w porównaniu z wieloma innymi, które robiłem APO. Zastanawiam się co jest przyczyną. Czy fakt, że refraktory bardziej kontrastowo rysują, czy też może po prostu słaba przejrzystość nieba w dniu wczorajszym i do tego Księżyc w fazie 60% Setup: Newton 200 f5, AZ-EQ6, Atik 383L+, Ha 22x600 sek. FOV 60'
 36. 19 punktów
  Vdb 142 to wielka gazowa chmura znajdująca się w kompleksie IC 1396 w Cefeuszu. Popularna nazwa tego obiektu to Trąba Słonia. To ostatni moment dobrej widoczności Cefeusza, więc po 6-ciu tygodniach chmur nie mogłem sobie odmówić. I wreszcie 27 listopada udało mi się zebrać 22 klatki Ha. Przeszkadzał Księżyc i miejskie LP, ale szczęśliwie dało radę coś złapać, zanim po 4-rech godzinach Trąba schowała się za domem sąsiada. Setup: APO 130 f5.5, AZ-EQ6, Atik 383L, FOV 1.45o, Ha: 22x600 sek.
 37. 18 punktów
  Pierwsze wrażenia z bliźniaczego apo65q są pozytywne, baa, nawet bardzo.. Na dzień dzisiejszy zostaję przy nim na dłuższą metę. -Nowy nabytek, przypadkowa pogodna noc, fartem wszystko na szybko skręcone i pierwsze światełko Niestety w tej euforii popełniłem błąd. Licząc na większe iso z krótszymi czasami myślałem że uda mi się coś więcej wykrzesać detalu. G...o prawda Heq5, Airy apo65f, eos1100Dmod 40x6min, 3200iso, Ha 12nm 12x6min, 1600iso, RGB EDIT: No dobrze, druga wersja mam nadzieję że jest już choć trochę lepsza
 38. 17 punktów
  W końcu zdjęcie z nowego nabytku TS 65q, niestety nie mam guidingu i stać mnie tylko na 1 min ekspozycje, ale coś tam widać. Sumaryczny czas naświetlania to 5h, i do tego przyszły jakieś cirrusy(no i księżyc) :/. Jak na 1 minutowe ekspozycje to jestem zadowolony z wyniku. Wiadomo, że zdjęcie ma niedoskonałości i niektórym może przeszkadzać nadmierna saturacja , na razie tylko tak potrafię to obrobić . Dlatego mam nadzieję, że Astrowizja dalej będzie trwać, a ja dalej będę się szkolił. Canon Mod 450d usunięty filtr.
 39. 16 punktów
  Miałem pogodę od 4:00 do świtu. Udało mi się zobaczyć 35 geminidów i 5 meteorów sporadycznych. Dwa geminidy złapały się na zdjęciu. Za kilka minut idę namierzyć matkę geminidów Phaethona o po 20 zaczynam łowy na jej dzieci.
 40. 16 punktów
  Jeszcze taki "koń" z wczoraj - też tylko test jak się rejestruje. Za duży był wiatr na poważniejsze próby. Klatki po 10 sekund - to takie rozsądne minimum, choć pewnie lepiej by było palić po 15s - temat jeszcze do rozpoznania. Resize 50% - większego nie ma sensu pokazywać. RGB - 30 x 10s na kanał -> czyli łącznie tylko 15 minut materiału W przyszłości zamierzam też zrobić podczerwień - zobaczymy co z tego wyjdzie
 41. 16 punktów
  W końcu udało mi się zmusić mój zestaw do współpracy Skorzystałem z krótkiego okna pogodowego i w nocy z 27 na 28 listopada wyjechałem za miasto z postanowieniem uwiecznienia jakiegokolwiek DSO. Chyba mi się to udało, chociaż z wszystkich zdjęć większość wydawała się poruszona, ale najwyraźniej DSS jakoś sobie z tym radzi . Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana Nikon D90 i SW 150/750 na montażu EQ3-2 Obróbka w DSS i Gimpie M42: 58x14s ISO 1600 M45: 38x14s + 25x19s ISO 1600
 42. 16 punktów
  Bardzo mocno podciągnieta pod moje subiektywne odczucia Pierwszy raz zabrałem sie za składanie techniką bicolor. 40x15min Ha, 48x15min O3, Canon 70-200L 70@4, QHY9. Tlenu pomimo prawie 50klatek po 15min jest tu jak na lekarstwo! Czekam na uwagi. Wiem, ze bedzie ich sporo Bardzo prosze o jakies linki opisujące skladanie bicolor. Z checia przyswoję nowa wiedze. Ja skladalem wg tego: http://www.starrywonders.com/bicolortechniquenew.html ehhh, te gwiazdki, wez je tu opanuj czlowieku.... edit to kolejna wersja, wez resize.
 43. 15 punktów
  Cześć! Dawno mnie tu ne było. Spieszę jednak donieś, że we wtorek 12/12/2017 razem z Gazetą Wyborczą będzie można nabyć bardzo fajny astronomiczny kalendarz ścienny! W środku znajdziecie kalendarium zjawisk astronomicznych na 2018 rok ale przede wszystkim piękne zdjęcia autorstwa Michała Kałużnego (Astrofotografia.pl) i Piotra Potępy (Nightscapes.pl). Dorzuciłem też coś od siebie Gorąco polecam Pozdrawiam, Karol
 44. 15 punktów
  W tym tygodniu instalowałem kopułę 4M na dachu budynku C1 na AGH Kraków. Osobiście nigdy jeszcze nie podnosiłem kopuły na taką wysokość. Ciekawe doświadczenie. Na szczęście i zgodnie z planem wszystko poszło gładko i bez problemów. Film z instalacji można oglądać na YouTube: ScopeDome 4M AGH Może jeszcze kilka fotek:
 45. 15 punktów
  Heja Ekipa zacna, już się nie mogę doczekać. Mam jeszcze jedną niezobowiązującą propozycję na prelekcję/warsztaty/pokaz (oprócz "Astrofotografii krótkoczasowej" ) - zwał jak zwał. Forma generalnie luźna. Otóż od kilku miesięcy siedzę dosyć mocno w temacie mikroskopów, mikrofoto, makro itp... (efekt nabrzmiałej frustracji z powodu braku pogody ) Mogę zabrać na zlot swoje dwa mikroskopy PZO: Biolara i stereoskop MST-127 Możemy wtedy pooglądać w powiększeniach 40-600x co tylko dusza zapragnie - może być astronomicznie czyli meteoryty, ale też robale, włosy, wodę z bajora itp... Biolara mam przystosowanego do kilku technik obserwacyjnych więc można byłoby zobaczyć jak to wygląda w różnych światłach (światło przechodzące, światło odbite, światło skośne, kontrast fazowy, ciemne pole). Wiem, że to nie temat typowo astro ale z drugiej strony ostatnio dostałem sporo pytań o mikroskopy i mikrofoto więc może bylibyście zainteresowani? Jeśli uważacie, że to dobry pomysł to kliknijcie "serducho" przy tym poście a jeśli uważacie, że nie bardzo to kliknijcie "krzywą lub zdzwioną gębę" Sprzęt taki jak poniżej + fotka meteorytu Morasko z MST i noga muchy
 46. 15 punktów
  Trochę z przypadku , celem była m78- 40x180 s z samyanga 135mm i asi 1600mcc (dół z prezentowanego już zdjęcia 34x180)
 47. 14 punktów
  Blisko 9 lat temu po raz pierwszy zmierzyłem się z tą gromadą kulistą (moje pierwsze zdjęcie znajduje się w archiwum galerii Astropolis). Jej wyjątkowość polega na tym, że znajduje się w znacznym oddaleniu od centrum naszej galaktyki, bo dalej niż np. Obłoki Magellana. Jest jednak na tyle z nią związana grawitacyjnie, że cały czas wokoło niej orbituje. Ze względu na pogodę zebrałem jedynie 70 klatek 60 sekundowych. Jeżeli nadarzy się okazja to postaram się ilość materiału powiększyć dwukrotnie oraz zebrać RGB. I crop 100% na samą gromadę.
 48. 14 punktów
  No to kolorek - na zamówienie BJ Przy okazji trzy nowe Van den Bergi do kolekcji RGB: 8x600 na kanał. Opis:
 49. 14 punktów
  Warunki pogodowe fatalne, ale trzeba coś robić. Kilkanaście klatek po dwie i pół minuty, Newton 150/750 , canon 500d.
 50. 14 punktów
  Modyfikowany #Canon5DMarkII wyposażony w obiektyw #Samyang135f2. Kompozycja 21 klatek każda o czasie trwania 2min. Obszar bogaty w mgławice gazowo-pyłowe. Zdjęcie wykonywane w trudnych warunkach pogodowych (mgła).
×