Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 02/10/2019 in all areas

 1. 30 points
  Obiekt słaby nisko nad horyzontem. To co widać to 8x600s z filtrem OIII. Mgławica praktycznie nie świeci w H, przynajmniej na moich 10mni klatkach nie ma nic. Zebrałem w sumie 12 klatek, ale te z początku i końca sesji były słabe i do wywalenia. Szkoda że tylko jednej nocy, z kilku ostatnio pogodnych, mogłem wybrać się w dogodną miejscówkę, bo efekt byłby zdecydowanie lepszy, a tak wyszła słabizna. Mam jeszcze RGB na gwiazdy, jak znajdę wenę, to może nałożę i będzie bardziej "landrynkowo" Stack wyciągnięty za uszy, trochę odszumiony i nałożony kolor tlenu na mgławicę. Esprit 100/550 ASI1600 Pokazuję bardziej jako ciekawostkę, bo obiekt bardzo rzadko fotografowany z terenu naszego kraju.
 2. 20 points
  Moje pierwsze zdjęcie w tym roku. Warunki były fatalne, ale człowiek wyposzczony więc zdjęcia robi. Canon 6d, TS 71/347, 50 klatek po 4 minuty.
 3. 20 points
  Pierwsza obserwacja i zdjęcie tego obiektu. Filtr IDAS D2 RASA + ASI178MMC na CEM120 EC bez prowadzenia 140x60sek Pocięte bo mi kadr wędrował. Minimalny resize (ok 10%).
 4. 18 points
  Aż sam się sobie dziwię, ze tak długo to trwało, ale odkąd się zajmuję astrofotografią, to nigdy nie fotografowałem tego obiektu. Pierwszy raz w życiu wycelowałem w M42, w dodatku setupem nie specjalnie skrojonym na ten obiekt (dość male pole widzenia). Bardzo chciałem w tym sezonie zebrać materiał na Rozetę, ale niestety nie było na to pogody i tak rzutem na taśmę, wykorzystując krótkie okno pomiędzy chmurami udało się zebrać skromną ilość materiału na M42. Tylko Ha. Niestety kontynuacji nie będzie, bo to już nie ta pora jak dla mnie na ten obiekt. Przydało by się przynajmniej z 15 klatek po 600s, a tak udało się zebrać tylko 3. Ha: 20x30s, 17x300s, 3x600s. TS130+0.75x, SX694, wszystko na G53f.
 5. 15 points
  Witam Po długim czasie niepogody udało się coś pofocić. Strzał w Mgławicę Rozeta niemod. Canonem 1200D + filtr UHC-S 1,25 TLAPO804, 39x6min, 08.02.2019, temp. otoczenia -3 stopnie C.
 6. 7 points
  Po 42 latach dziś wrócił Voyager 2 !!! I wylądował u mnie w prywatnym muzeum Zajmie poczesne miejsce obok Eagle ( lądownik Apollo 11), Hubble Space Telescope i Curiosity na tle produktów mistrza Adama ( on drukował, muzyka szwagra ) Czekam na Keplera i Lunar Rovera z misji Apollo.
 7. 6 points
  Taki materiał z doskoku, ale bardzo chce pokazać. Pierwsze podejście w życiu do M97. Ku mojemu zdumieniu wokół mgławicy jest jeszcze jeden, bardzo blady krąg. Wydaje mi się, że sama mgławica jest aż za jasna, w sieci widziałem "oczy sowy" a u mnie to jest zalane światłem, bardzo ograniczałem wyciąganie. Szkoda, ze ta drobnica w tle jest trochę niewyraźna, jest tego mega masa. BYć może mam zwidy, ale tam w tle coś majaczy. Powiedziałbym - IFN, ale tam chyba nie ma IFNa. RASA+ASI 178MMC na CEm120 EC bez prowadzenia 140x60s L (IDAS D2) Sztuczny flat, bez darków. Resize 75%
 8. 5 points
  No nie, ekolog, bez fałszywej skromności. Kto jak kto ale Ty jesteś na tym forum niezastąpiony. Oczywiście poza okresami, gdy jesteś zbanowany Wiec ja niniejszym oddaję pierwszy głos do naszego rejsowego ...sorry forumowego Panteonu: ekolog - do Panteonu go!
 9. 4 points
  Zaczynając od pomysłu, od którego rozpoczął się ten wątek. Na forum cały czas funkcjonują 'kluby' gdzie każdy może taką koncepcję wdrożyć. Co prawda sama nazwa 'kluby' nie za bardzo tutaj pasuje (''Stowarzyszenie Umarłych Astronomów''?) to jednak jest to jakiś sposób na zebranie pewnych wątków, informacji, wspomnień. Można też pomyśleć nad jakąś formą wrzucenia tego w kalendarz. Pamiętam, że kiedyś dołożyłem rocznicę śmierci Pawła Maksyma do kalendarza. Powinno tam nadal być. Zgadzam się z @KrzysztofZ, że dobrze byłoby skupić jakieś tego typu informacje w jednym, możliwie łatwo dostępnym miejscu. Czy nam się podoba, czy nie, takich wątków będzie przybywać, a w ogromie forum łatwo się to gubi. Kwestia dopracowania formy. Jestem przerażony Twoim przerażeniem. Wszyscy umrzemy, co więcej, z perspektywy Wszechświata nasze istnienie bądź nieistnienie, jest kompletnie...nieistotne Jeśli śmierć kogoś w jakiś sposób bliskiego budzi przerażenie, to dlatego, że jesteśmy zbyt mocno uczepieni życia i udajemy, że nas to nie dotyczy. Temat na jakieś dłuższe dywagacje filozoficzne przy ognisku na zlocie W teorii wygląda jak dobry pomysł. Niestety w praktyce to proszenie się o kłopoty. Zresztą kwestia jakiegoś 'wyróżniania' pojawiała się już nie raz. Adam to chyba zawsze był idealistą Taki 'podział' mimo najlepszych chęci i dołożenia wszelkich możliwych starań, zawsze będzie subiektywny. Inna kwestia, że osoby które najbardziej zasługują, nie potrzebują takich wyróżnień, wirtualnych splendorów. Taką mam przynajmniej nadzieję. Polecam lekturę pewnego wątku. Koncepcja nieco inna, ale dotykająca podobnych kwestii psychologii/socjologii. To jest w zasadzie jedyny punkt zaczepienia, argument 'za'. Zawsze warto wzorować się i podpatrywać te osoby, które rzeczywiście mają coś więcej do zaoferowania. Tylko właśnie, poruszona kwestia blogów w jakiś sposób tą kwestię wyjaśnia. Jeśli ktoś ma potrzebę się swoim 'astronomicznym życiem' podzielić, znajdzie sposób by to zrobić. Niektórzy jednak wolą 'pozostać w cieniu' i to też trzeba uszanować. Na koniec, pół żartem Okresy, gdy jest zbanowany są właśnie po to, żeby docenić ogromny wkład Ekologa na forum
 10. 4 points
  to genialny pomysł proponuję zrealizować go na jakimś innym forum pozdrawiam
 11. 3 points
  Sharpless 2-171 oznaczona również jako NGC 7822 jest mgławicą emisyjną znajdujący się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta 16 listopada 1829 przez Johna Herschela oraz skatalogowana przez Stewarta Sharplessa w jego katalogu pod numerem 171 znajduje się w odległości około 3000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica jest obszarem formującym gwiazdy, w którym kosmiczne pilary zimnego gazu molekularnego stykają się z obłokami ciemnego pyłu. Świecenie mgławicy powodują młode, gorące gwiazdy niedawno powstałej gromady Berkeley 59. Materiał zbierany Refraktorem TSAPO130 i kamerą QHY 163 M. Łączny czas to 16 godzin HRGB.
 12. 3 points
  Jakiś czas temu forumowy kolega wrzucił na status link z modelem rakiety Saturn V Lego. Jak ją zobaczyłem, to ... Przez ostatnie dni budowałem powyższy model złożony z 1969 klocków. Rakieta robi wrażenie pod względem wysokości (1m) i szczegółowości jak na klocki
 13. 3 points
  Zrób taki odrośnik jaki ma Marcel Drechsler bo paskudnie ten jeden spike wygląda.;-) I będzie git ;-)
 14. 3 points
  w wolnej chwili opisalem Twoja fotke. wersja z galaktykami z katalogu PGC i bez.
 15. 3 points
  Cóż, moim zdaniem to jest problematyczna rzecz. Obawiam się, że nie da się uniknąć problemów związanych z wyborem takich osób. Dla niektórych ktoś będzie oczywistym wyborem, a inni będą kategorycznie przeciw. Powstaną kłótnie, ktoś się obrazi i tyle z tego wyjdzie. Pracę niektórych osób widzimy, innych nie znamy, a jeszcze inni nie chwalą się publicznie swoimi dokonaniami. W ten sposób można pominąć kogoś bardzo zasłużonego mając szczere intencje.
 16. 3 points
  Kometa Iwamoto (C/2018 Y1) W gwiazdozbiorze Panny w otoczeniu licznych galaktyk możemy obserwować kolejną jasną kometę Iwamoto, nazwaną tak na cześć odkrywcy - miłośnika astronomii. Jasność komety systematycznie rośnie i wynosi obecnie około 9 mag, co sprawia, że jest dobrze widoczna na zdjęciach wykonywanych za pomocą małych teleskopów. Kometa zbliża się do Ziemii w związku z tym jej pozorny ruch na tle gwiazd z dnia na dzień rośnie (0,08"/sek, 0,05"/sek) co sprawia, że jej fotografowanie jest pewnym wyzwaniem. Kometa rozwinęła już subtelny warkocz. Kompozycja wykonana za pomocą astrografu o średnicy 127mm f5.3 oraz profesjonalnej kamery FLI ProLine PL16803 o łącznym czasie ekspozycji 17min.
 17. 2 points
  W konstelacji Rufy, która jest gwiazdozbiorem Południowego Nieboskłonu, znajduje się dość jasna gwiazda podwójna Pi Puppis. Niestety, obiekt jest niemal niedostępny dla obserwatorów z Polski (jedynie zimą, ok. 2o nad horyzontem), ale z uwagi na wyjątkową budowę, warto dowiedzieć się czegoś na temat tej niezwykłej gwiazdy. Pi Puppis jest jasna (niespełna 3- magnitudowa) i należy do typu widmowego K3Ib. Jest więc zaawansowanym ewolucyjnie pomarańczowym chłodnym nadolbrzymem. Z racji swojej barwy, mocno kontrastuje z niezbyt jasnymi, ale błękitnymi gwiazdami otoczenia. W odległości ok 66’’ od głównej składowej jest obecny znacznie ciemniejszy, ale za to o wiele bardziej gorący komponent wtórny zaliczany do typu B5. Pi Puppis jest oddalona od Ziemi o blisko 925 l.ś. Świeci z jasnością absolutną 19.000 wyższą niż Słońce. Ma średnicę ok. 290 od niego większą. Gdyby gwiazda ta znalazła się w centrum Układu Słonecznego, sięgnęłaby ziemskiej orbity, a jej powierzchnia znalazłaby się między orbitą Ziemi i Marsa. Pi Puppis prawdopodobnie jest obecnie na etapie „spalania” helu. A więc przekształcania go m.inn. w węgiel oraz tlen, na skutek fuzji termojądrowej. Jest niezwykle ciężka (ok. 13- 14 Mʘ), więc po wyczerpaniu zapasów paliwa, ulegnie wybuchowi jako supernowa. Składnik wtórny jest o wiele mniej masywny (blisko 2,5 Mʘ). Wg obserwatorów wizualnych pierwsza z gwiazd jest czerwonawa, a wtórna zbliżona do błękitnej. Wskaźnik barwy pierwszej z nich jest wysoki i wynosi ok. +1,6 (B-V), podobnie jak u Aldebarana i Betelgezy. Obie składowe grawitacyjnie przynależą do większego obiektu- do gromady oznaczanej jako Collinder 135. Gomada ta jest widoczna jako niewielkie zagęszczenie przeważnie błękitnych i białych gwiazd ciągu głównego, 5- i 6-magnitudowych, pośród których jaśnieje pomarańczowa pi Puppis, najmasywniejsza i najokazalsza z nich. Jako najbardziej masywna najszybciej uległa ewolucji i stała się nadolbrzymem. Szacuje się, że zaledwie 15 milionów lat temu, pi Puppis była gorącą gwiazdą wczesnego typu widmowego B, podobnie jak większość pozostałych gwiazd należących do obiektu. Jasność wizualna gromady Collinder 135 to aż 2,1m. Jej średnica wynosi ok. 50’. Jest więc bez problemu widoczna gołym okiem. Niekiedy określa się ją Gromadą Pi Puppis. Istnieją badania, wg których Coll 135 oraz gromada NGC 2451A współtworzą większą formację, będącą asocjacją znajdującą się na pograniczu gwiazdozbiorów Wielkiego Psa oraz Rufy. Pi Puppis wykazuje zmienność o niewielkiej amplitudzie. Jasność wizualna gwizdy waha się w granicach ok 2,70 – 2,85.
 18. 2 points
  Cześć Pogoda może nie była wymarzona, ale i tak warto było przyjechać aby was zobaczyć Ukłon dla organizatorów, że wszystko dograli na perfekt. Jak się trzymacie po zlocie ? Mnie coś rozłożyło, w zasadzie już na zlocie się zaczęło przez pewnego Pana z pokoju , więc musiałem wyjechać dzień wcześniej. Pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnym zlocie! Co, ja nie wejdę w las bez rakiet ??
 19. 2 points
  Okazuje się, że miewa miejsce też kaskadowe (sztafetowe) powstawanie gwiazd. Latający na samolocie teleskop w podczerwieni ujawnił ciekawy fakt (projekt SOFIA). W największej, wyraźnej mgławicy zimowego nieba Europejczyków (i nie tylko) Messier 42 powstała bardzo masywna gwiazda, której wiatr gwiazdowy wypycha wszechobecne w tamtym rejonie cząsteczki gazów na krawędzie sporego obszaru. Tym samym na tych krawędziach dochodzi do nagłego zgęszczenia gazu i pojawiają się centra kondensacji gazu (gównie wodoru) skutkujące powstawaniem ... nowych gwiazd Do tej pory dominowała teoria że obłok gazowo-pyłowy za jednym zamachem zaczyna generować kilkadziesiąt nawet gwiazd gdy coś go zaburzy grawitacyjne - na ogół zaburza materia nadlatująca z względnie nieodległego (od tego spokojnego wstępnie obłoku) wybuchu supernowej. 'W dzisiejszych galaktykach gwiazdy powstają w tempie raczej nieśpiesznym - przynajmniej tak wywnioskowali astronomowie na podstawie obserwacji galaktyk w obecnym wszechświecie. Od czasu do czasu interakcje między potężnymi galaktykami mogą wywołać intensywne procesy powstawania gwiazd, powodując znacznie szybszy wzrost liczby gwiazd.' Za 4 lub 5 miliardów lat, gdy nasza galaktyka spokojnie i niezauważalnie dla ówczesnych ludzi (lub post-ludzi prze-ewoluowanych na innych planetach z małych grupek kolonizatorów) wleci w galaktykę Andromedy zaistnieje więcej niż dziś procesów gwiazdotwórczych, a niektóre z nowych gwiazd szybko utyją na tyle, że wybuchną jako supernowe. Inspiracja: https://www.nasa.gov/image-feature/star-formation-in-the-orion-nebula https://cordis.europa.eu/news/rcn/33811/pl Pozdrawiam
 20. 2 points
  W poprzednim poście trochę skłamałem, mianowicie tamto zdjęcie było pierwszym zdjęciem przez jupiterka, ale nie ogólnie. Pierwszą fotkę zrobiłem przez newtona 150/750 mniej więcej w listopadzie ubiegłego roku. Ponieważ przy obrabianiu parki Bodego poznałem trochę narzędzi, postanowiłem ponownie obrobić ten obiekt. Materiału jest około 1,5 godziny, bez darków i flatów, klatki 30 sekundowe przy ISO 800. Zapraszam do dyskusji, krytyki, myślę że do to zdjęcie lepiej nadaje się do dyskusji. To drugie podejście do obróki, pierwsze było w listopadzie i wyszło średnio, ale widzę już teraz że mogę zrobić je lepiej (m.in. mniej wyciągnąć mgławicę, teraz widać trochę szumu) więc byćmoże niedługo ukaże się wersja 3.0 :p Również dołączam stack wyjęty z DSS, jakby ktoś chciał się pobawić https://www.dropbox.com/s/t5f2p49py9bvqgw/m42_stacked.TIF?dl=0
 21. 2 points
  Nic w tym dziwnego, że bez prowadzenia będziesz miał dryf w DEC przy niedokładnym ustawieniu na polarną , a enkoder na osi RA nic tu nie zmienia. Ale dlaczego błąd ustawienia na polarną miałby mieć wpływ na prowadzenie montażu ( w osi RA) , bo chyba to sugerujesz , pisząc , że przy złym ustawieniu na biegun montaż traci 2/3 z dokładności prowadzenia. Tego kompletnie nie rozumiem. Natomiast prawidłowo działający guiding zniweluje ci dryf, jedynym efektem ubocznym pozostanie więc rotacja pola.
 22. 2 points
  13.2.2019 ok 22.30 Kometa Iwamoto na tle NGC 2903 (tego jeszcze nie widziałem)
 23. 2 points
  Niesamowicie to wygląda... Człowiek przy tej skali wszechświata wydaje się być... pomijalny.
 24. 2 points
  Przedwczoraj około 2:30 rano, zrobiłem zdjęcie tej komety. Niestety jasne miejskie niebo nie pomaga, ale coś wyciągnąłem. Zamieszczam też stack ukazujący jej ruch w przeciągu zaledwie 12 min (wielkość 100%, crop). WO Zenithstar 70mm na NexStarze Nikon D3100, 40x15s., ISO 1600.
 25. 2 points
  Amatorski radioteleskop w budowie
 26. 2 points
  Tym razem nastawiłem aparat Pentax K-3 II 35 mm f 4 i 2 sek iso 400 ! Co 3 min ! 08-02-2019 17:42 - 19:53 i wyszło
 27. 2 points
  Byłbym raczej za jakimś działem w formie "galeria chwały" (zasłużonych) i być może powinna obejmować nie tylko tych, co odeszli, ale też tych, których możemy pochwalić i docenić jeszcze za życia. Trochę mnie martwi, że zaczynamy mówić o zasługach ludzi dopiero jak umrą. Trochę to jest słabe.
 28. 1 point
  Kochani! Kometa C/2018 Y1 Iwamoto staje się gorącym tematem, więc... lecimy z poradnikiem obserwatora Czystego nieba!
 29. 1 point
  Faktycznie, galaktyka w okularze teleskopu duża, ale przecież kometa znacznie większa... też ją widuję, w lornetce, na stricte-podmiejskim nawet robi wrażenie. Ba, oprócz tego, że (względnie) jasna i duża, to wydaje się zielonkawa. To będzie więc prawie "pożarcie" naszej NGC2903 przez światło Iwamoto. OBY SIĘ UDAŁO ZOBACZYĆ i ciekaw jestem, czy w ogóle światło galaktyki (choćby z jej centralnej części) się przebije. Połówka Księżyca sprawy też nie ułatwi. Za to OBY zdjęcia z ów pożerania były piękne.
 30. 1 point
  Z kolegą Tomkiem (DexterX) ostatnio wyskoczyliśmy za miasto pofocić. Seing był strasznie słaby, ciąglę przywiewało jakieś cirrusy.
 31. 1 point
  @pablo12311 jesteśmy umówieni. @Grzędziel z tą rewelacją, to nie przesadzajmy. Ot mały profit z życia na południu i pogórzu.
 32. 1 point
  A przyciąga magnes? Poza tym brak widocznych cech meteorytowych. ani chondr, ani skorupy, ani metalicznego wnętrza, czy innych cech typowych. Ewidentnie jest szkliste, co też nie przemawia za meteorytem. Najbardziej przypomina krzemień, tzw, bułę krzemową.
 33. 1 point
  Dla mnie rewelacja. W ogóle nie sądziłem, że z Polski może tak wyjść. Brawo!
 34. 1 point
  Piotr ale zrobiłeś mi smak na ten obiekt. Myśle, że okolice Jawornika Ruskiego były by dobre na ten obiekt. Co o tym sądzisz Piotrze.
 35. 1 point
  https://c2.staticflickr.com/8/7800/46326971244_57e1cc5c62_o.jpg
 36. 1 point
  A jednak Piter zapadł ci w pamięć ten obiekt po zlocie
 37. 1 point
  Eleganckie te modele. W jaki sposób one są zrobione? Drukowane? Czy ktoś z dobrym wzrokiem z puszki od coca coli je wycinał? :-) Ja mam tylko jeden model promu kosmicznego, ok. 7cm dugości. Co prawda Made in China jest na spodzie napisane, ale jest z metalu i kupiony na wycieczce w NASA na Florydzie dawno temu.
 38. 1 point
  Lornetka to fajne uzupełnienie teleskopu. Koniecznie i bez dyskusji na statyw . Niezależnie od jej wielkości. Lepszy jest żuraw lornetkowy, można zrobić samodzielne. Poszukaj w sieci. Planety są teraz nisko, słabe warunki do ich obserwacji, popatrzeć się da ale trzeba poczekać kilka lat na to, gdy będą wyżej. Ale niebo jest pełne DSów. Sporo jest dostępnych nawet dla mniejszej lornetki. DSy są różne, gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice. To coś co Cię na pewno zainteresuje. EDIT Gdy będziesz na najbliższym spacerze, popatrz na Oriona i poniżej jego pasa poszukaj mgławicy. Jest niesamowita. To jeden z łatwiejszych DSów, M42. Spróbuj poszukać trapezu z gwiazd. Nie wiem jaką masz lornetkę, ale w 15x70 jest widoczny. Im ciemnej, tym więcej szczegółów dostrzeżesz.
 39. 1 point
  Skoro uważasz, że jesteś zielona w temacie obserwacji astronomicznych, to ja Tobie zalecam na chwilę obecną niekupowania jakiegokolwiek teleskopu. Na twoim miejscu postąpiłbym następująco: a) ściągnąć na smartfona aplikację nocnego nieba (Stellarium, Sky Safari itp.) - kosztują one niewielkie pieniądze, a dobrze pokazują obiekty nocnego nieba; b) kupić na sam początek porządną lornetkę, np. coś takiego Lornetka ma następujące zalety: a) jest uniwersalna - można nią obserwować wszystko - niebo, ptaki, krajobrazy itp.; b) jest mała i lekka - waży ok. 1 kg, zaś powiększenie jej jest na tyle małe, że statyw do obserwacji nie jest konieczny. Łatwo ją spakować i zabrać ze sobą; c) lornetka ta posiada duże pole widzenia - 6,40. Rzecz raczej nie do osiągnięcia w teleskopie. Lornetka pozwoli Ci się zapoznać z niebem oraz gwiazdozbiorami i nauczy Cię prowadzenia obserwacji w małym polu widzenia. Dodatkowo polecam Ci ściągnięcie sobie Tabeli Wimmera - nasz kolega z forum Wimmer stworzył listę ponad stu obiektów, które można obserwować przez małą lornetkę na ciemnym niebie. Jak już poobserwujesz trochę niebo i zapoznasz się trochę z nim, to dalej sama zdecydujesz, w jakim kierunku dalej iść... Czystego nieba!
 40. 1 point
 41. 1 point
  W dużym stopniu sprawę już załatwił genialny (moim zdaniem) mechanizm w prawym dolnym rogu naszej strony. Tabela "Aktywni użytkownicy" po kliknięciu w niej nagłówka "Cały czas". Uważam, że można spokojnie założyć, że ludzie zastanawiają się komu dają lajki/plusy i nie dają ich na kiepskie posty (wszak inni widzą kto dał lajka wiec nie jest to "zabawa" anonimowa). Zatem miernik tam użyty jest świetny i najwybitniejsi forumowicze będą tam uwzględnieni nawet za 2 miliardy lat (o ile to forum zostanie przeniesienie do neta na Marsa - z racji zbyt mocno ogrzewającego Ziemię wtedy Słońca - a potem na inne planety - czego mu życzę). Pozdrawiam p.s. Przy okazji powiem coś miłego, ale całkiem szczerze. Wszystkie osoby (z wyjątkiem mnie), które wypowiadały się w tym wątku postrzegam jako od lat intensywnie i wspaniale doradzające naszej astro-braci, często też dające posty ciekawe lub piękne (np zdjęcia, szkice).
 42. 1 point
 43. 1 point
  Ja dostałem kometą w czerep pierwszy raz w 1976 roku. Była zima i od wielu tygodni nie było ani chwili pogody (tak, tak, wtedy też tak bywało) Internetu jeszcze nie wymyślono ale była Urania, telefony i przyjaciele, więc wiedziałem, że gdzieś na porannym niebie powinna być widoczna kometa! Kometa!! Kometa Westa. Wstawałem więc co rano, rzucałem okiem na brudnoszare niebo i wracałem do łóżka. Aż wreszcie, któregoś poranka patrzę, jest pas bezchmurnego nieba nad wschodnim horyzonctem. Wyciągam więc swój "telep" (PZO 64/400 :)), otwieram okno, partrzę - nie ma komety. Buu. I wtedy wpadło mi do głowy, żeby otworzyć okno, wychylić się i spojrzeć nieco bardziej w lewo... Kapcie mi spadły albo to ja z nich wyskoczyłem. Ale to już off-top
 44. 1 point
  jeżeli muski i inne wezmą się do roboty to dla zdesperowanych dziadków może będą wycieczki na kometę halleya jeszcze przed peryhelilum
 45. 1 point
  poczekaj, pokombinujemy, i nie topowy coś tu poradzi
 46. 1 point
  Na stronie spaceweather.com znalazłem dziś informacje że kometa ma 1371 letni okres orbitalny, poprzednia wizyta koło Słońca miała miejsce w 648 roku (nie ma potwierdzonej obs z tamtego powrotu), zaś kolejne przejście przez peryhelium to okolice 3390 roku. Kometa w aphelium oddala się 5 razy dalej niż orbita Plutona do okolic gdzie krąży Sedna. Ubiegłej nocy wykonałem szkic komety, jak tylko znajdę czas na skan podrzucę go tu. Ma tak szybki ruch na niebie że nawet ze szkicem trzeba się spieszyć.
 47. 1 point
  Moim zdaniem to przerażająca propozycja. Nie wywołujmy wilka z lasu. Taki dział miałby stać otworem w oczekiwaniu na kolejnych członków. Brrrrrr... Ale to tylko moje zdanie. P.S: A kto ma pamiętać, ten pamięta. W sercu, a nie w "forumowym dziale z klepsydrami".
 48. 1 point
  Tak mi przez okno świecił, że aż musiałem skoczyć do obserwatorium i zdjęcie zrobić. Niestety z powodu mrozu był ekstremalny pośpiech, jeszcze się okazało że złączka od kamery ma jakieś luzy. Na dodatek nie zmieniłem filtra a jak się potem okazało był włożony fioletowy Baader (#47), no ale coś tam wyszło Mozaika 3 panele, HyperCam178M, Baader #47, SW150P, iOptron CEM25P, po 180 klatek na panel
 49. 1 point
  Ja wczoraj robiłem testy na rawach z canona i zaskoczył mnie ten programik. Plik wynikowy był tak dobry, że zrobiłem dla porównania stacka w DSS i przez 30 minut nie byłem w stanie doprowadzić fotki do stanu pliku z Sirila nad który spędziłem max 5 minut.
 50. 1 point
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.