Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 02/10/2019 in all areas

 1. 20 points
  Moje pierwsze zdjęcie w tym roku. Warunki były fatalne, ale człowiek wyposzczony więc zdjęcia robi. Canon 6d, TS 71/347, 50 klatek po 4 minuty.
 2. 15 points
  Witam Po długim czasie niepogody udało się coś pofocić. Strzał w Mgławicę Rozeta niemod. Canonem 1200D + filtr UHC-S 1,25 TLAPO804, 39x6min, 08.02.2019, temp. otoczenia -3 stopnie C.
 3. 7 points
  Po 42 latach dziś wrócił Voyager 2 !!! I wylądował u mnie w prywatnym muzeum Zajmie poczesne miejsce obok Eagle ( lądownik Apollo 11), Hubble Space Telescope i Curiosity na tle produktów mistrza Adama ( on drukował, muzyka szwagra ) Czekam na Keplera i Lunar Rovera z misji Apollo.
 4. 6 points
  Taki materiał z doskoku, ale bardzo chce pokazać. Pierwsze podejście w życiu do M97. Ku mojemu zdumieniu wokół mgławicy jest jeszcze jeden, bardzo blady krąg. Wydaje mi się, że sama mgławica jest aż za jasna, w sieci widziałem "oczy sowy" a u mnie to jest zalane światłem, bardzo ograniczałem wyciąganie. Szkoda, ze ta drobnica w tle jest trochę niewyraźna, jest tego mega masa. BYć może mam zwidy, ale tam w tle coś majaczy. Powiedziałbym - IFN, ale tam chyba nie ma IFNa. RASA+ASI 178MMC na CEm120 EC bez prowadzenia 140x60s L (IDAS D2) Sztuczny flat, bez darków. Resize 75%
 5. 5 points
  No nie, ekolog, bez fałszywej skromności. Kto jak kto ale Ty jesteś na tym forum niezastąpiony. Oczywiście poza okresami, gdy jesteś zbanowany Wiec ja niniejszym oddaję pierwszy głos do naszego rejsowego ...sorry forumowego Panteonu: ekolog - do Panteonu go!
 6. 4 points
  to genialny pomysł proponuję zrealizować go na jakimś innym forum pozdrawiam
 7. 3 points
  Sharpless 2-171 oznaczona również jako NGC 7822 jest mgławicą emisyjną znajdujący się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta 16 listopada 1829 przez Johna Herschela oraz skatalogowana przez Stewarta Sharplessa w jego katalogu pod numerem 171 znajduje się w odległości około 3000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica jest obszarem formującym gwiazdy, w którym kosmiczne pilary zimnego gazu molekularnego stykają się z obłokami ciemnego pyłu. Świecenie mgławicy powodują młode, gorące gwiazdy niedawno powstałej gromady Berkeley 59. Materiał zbierany Refraktorem TSAPO130 i kamerą QHY 163 M. Łączny czas to 16 godzin HRGB.
 8. 3 points
  Jakiś czas temu forumowy kolega wrzucił na status link z modelem rakiety Saturn V Lego. Jak ją zobaczyłem, to ... Przez ostatnie dni budowałem powyższy model złożony z 1969 klocków. Rakieta robi wrażenie pod względem wysokości (1m) i szczegółowości jak na klocki
 9. 3 points
  Zrób taki odrośnik jaki ma Marcel Drechsler bo paskudnie ten jeden spike wygląda.;-) I będzie git ;-)
 10. 3 points
  Kometa Iwamoto (C/2018 Y1) W gwiazdozbiorze Panny w otoczeniu licznych galaktyk możemy obserwować kolejną jasną kometę Iwamoto, nazwaną tak na cześć odkrywcy - miłośnika astronomii. Jasność komety systematycznie rośnie i wynosi obecnie około 9 mag, co sprawia, że jest dobrze widoczna na zdjęciach wykonywanych za pomocą małych teleskopów. Kometa zbliża się do Ziemii w związku z tym jej pozorny ruch na tle gwiazd z dnia na dzień rośnie (0,08"/sek, 0,05"/sek) co sprawia, że jej fotografowanie jest pewnym wyzwaniem. Kometa rozwinęła już subtelny warkocz. Kompozycja wykonana za pomocą astrografu o średnicy 127mm f5.3 oraz profesjonalnej kamery FLI ProLine PL16803 o łącznym czasie ekspozycji 17min.
 11. 2 points
  W konstelacji Rufy, która jest gwiazdozbiorem Południowego Nieboskłonu, znajduje się dość jasna gwiazda podwójna Pi Puppis. Niestety, obiekt jest niemal niedostępny dla obserwatorów z Polski (jedynie zimą, ok. 2o nad horyzontem), ale z uwagi na wyjątkową budowę, warto dowiedzieć się czegoś na temat tej niezwykłej gwiazdy. Pi Puppis jest jasna (niespełna 3- magnitudowa) i należy do typu widmowego K3Ib. Jest więc zaawansowanym ewolucyjnie pomarańczowym chłodnym nadolbrzymem. Z racji swojej barwy, mocno kontrastuje z niezbyt jasnymi, ale błękitnymi gwiazdami otoczenia. W odległości ok 66’’ od głównej składowej jest obecny znacznie ciemniejszy, ale za to o wiele bardziej gorący komponent wtórny zaliczany do typu B5. Pi Puppis jest oddalona od Ziemi o blisko 925 l.ś. Świeci z jasnością absolutną 19.000 wyższą niż Słońce. Ma średnicę ok. 290 od niego większą. Gdyby gwiazda ta znalazła się w centrum Układu Słonecznego, sięgnęłaby ziemskiej orbity, a jej powierzchnia znalazłaby się między orbitą Ziemi i Marsa. Pi Puppis prawdopodobnie jest obecnie na etapie „spalania” helu. A więc przekształcania go m.inn. w węgiel oraz tlen, na skutek fuzji termojądrowej. Jest niezwykle ciężka (ok. 13- 14 Mʘ), więc po wyczerpaniu zapasów paliwa, ulegnie wybuchowi jako supernowa. Składnik wtórny jest o wiele mniej masywny (blisko 2,5 Mʘ). Wg obserwatorów wizualnych pierwsza z gwiazd jest czerwonawa, a wtórna zbliżona do błękitnej. Wskaźnik barwy pierwszej z nich jest wysoki i wynosi ok. +1,6 (B-V), podobnie jak u Aldebarana i Betelgezy. Obie składowe grawitacyjnie przynależą do większego obiektu- do gromady oznaczanej jako Collinder 135. Gomada ta jest widoczna jako niewielkie zagęszczenie przeważnie błękitnych i białych gwiazd ciągu głównego, 5- i 6-magnitudowych, pośród których jaśnieje pomarańczowa pi Puppis, najmasywniejsza i najokazalsza z nich. Jako najbardziej masywna najszybciej uległa ewolucji i stała się nadolbrzymem. Szacuje się, że zaledwie 15 milionów lat temu, pi Puppis była gorącą gwiazdą wczesnego typu widmowego B, podobnie jak większość pozostałych gwiazd należących do obiektu. Jasność wizualna gromady Collinder 135 to aż 2,1m. Jej średnica wynosi ok. 50’. Jest więc bez problemu widoczna gołym okiem. Niekiedy określa się ją Gromadą Pi Puppis. Istnieją badania, wg których Coll 135 oraz gromada NGC 2451A współtworzą większą formację, będącą asocjacją znajdującą się na pograniczu gwiazdozbiorów Wielkiego Psa oraz Rufy. Pi Puppis wykazuje zmienność o niewielkiej amplitudzie. Jasność wizualna gwizdy waha się w granicach ok 2,70 – 2,85.
 12. 2 points
  Cześć Pogoda może nie była wymarzona, ale i tak warto było przyjechać aby was zobaczyć Ukłon dla organizatorów, że wszystko dograli na perfekt. Jak się trzymacie po zlocie ? Mnie coś rozłożyło, w zasadzie już na zlocie się zaczęło przez pewnego Pana z pokoju , więc musiałem wyjechać dzień wcześniej. Pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnym zlocie! Co, ja nie wejdę w las bez rakiet ??
 13. 2 points
  Okazuje się, że miewa miejsce też kaskadowe (sztafetowe) powstawanie gwiazd. Latający na samolocie teleskop w podczerwieni ujawnił ciekawy fakt (projekt SOFIA). W największej, wyraźnej mgławicy zimowego nieba Europejczyków (i nie tylko) Messier 42 powstała bardzo masywna gwiazda, której wiatr gwiazdowy wypycha wszechobecne w tamtym rejonie cząsteczki gazów na krawędzie sporego obszaru. Tym samym na tych krawędziach dochodzi do nagłego zgęszczenia gazu i pojawiają się centra kondensacji gazu (gównie wodoru) skutkujące powstawaniem ... nowych gwiazd Do tej pory dominowała teoria że obłok gazowo-pyłowy za jednym zamachem zaczyna generować kilkadziesiąt nawet gwiazd gdy coś go zaburzy grawitacyjne - na ogół zaburza materia nadlatująca z względnie nieodległego (od tego spokojnego wstępnie obłoku) wybuchu supernowej. 'W dzisiejszych galaktykach gwiazdy powstają w tempie raczej nieśpiesznym - przynajmniej tak wywnioskowali astronomowie na podstawie obserwacji galaktyk w obecnym wszechświecie. Od czasu do czasu interakcje między potężnymi galaktykami mogą wywołać intensywne procesy powstawania gwiazd, powodując znacznie szybszy wzrost liczby gwiazd.' Za 4 lub 5 miliardów lat, gdy nasza galaktyka spokojnie i niezauważalnie dla ówczesnych ludzi (lub post-ludzi prze-ewoluowanych na innych planetach z małych grupek kolonizatorów) wleci w galaktykę Andromedy zaistnieje więcej niż dziś procesów gwiazdotwórczych, a niektóre z nowych gwiazd szybko utyją na tyle, że wybuchną jako supernowe. Inspiracja: https://www.nasa.gov/image-feature/star-formation-in-the-orion-nebula https://cordis.europa.eu/news/rcn/33811/pl Pozdrawiam
 14. 2 points
  Niesamowicie to wygląda... Człowiek przy tej skali wszechświata wydaje się być... pomijalny.
 15. 2 points
  Przedwczoraj około 2:30 rano, zrobiłem zdjęcie tej komety. Niestety jasne miejskie niebo nie pomaga, ale coś wyciągnąłem. Zamieszczam też stack ukazujący jej ruch w przeciągu zaledwie 12 min (wielkość 100%, crop). WO Zenithstar 70mm na NexStarze Nikon D3100, 40x15s., ISO 1600.
 16. 2 points
  Amatorski radioteleskop w budowie
 17. 2 points
  Tym razem nastawiłem aparat Pentax K-3 II 35 mm f 4 i 2 sek iso 400 ! Co 3 min ! 08-02-2019 17:42 - 19:53 i wyszło
 18. 2 points
  Byłbym raczej za jakimś działem w formie "galeria chwały" (zasłużonych) i być może powinna obejmować nie tylko tych, co odeszli, ale też tych, których możemy pochwalić i docenić jeszcze za życia. Trochę mnie martwi, że zaczynamy mówić o zasługach ludzi dopiero jak umrą. Trochę to jest słabe.
 19. 1 point
  Witam serdecznie Na giełdę wystawiam CANONA 70-200mm F4 / osłona Uchwyt do statywu głowica kulowa uchwyt na laser i uchwyt lunetki do guidingu mocowanie do montażu Całość świetnie działa sprzedaję bo chcę spróbować sił z większą ogniskową Na zdjęciach przedstawiam zestaw ale TYLKO wymienione przedmioty są w zestawie na sprzedaż reszta zostaje u mnie Chcę sprzedać cały zestaw w razie jakiś pytań lub dodatkowych zdjęć śmiało proszę kierować na PW Cena 1700 zł + koszty wysłania
 20. 1 point
  Faktycznie, galaktyka w okularze teleskopu duża, ale przecież kometa znacznie większa... też ją widuję, w lornetce, na stricte-podmiejskim nawet robi wrażenie. Ba, oprócz tego, że (względnie) jasna i duża, to wydaje się zielonkawa. To będzie więc prawie "pożarcie" naszej NGC2903 przez światło Iwamoto. OBY SIĘ UDAŁO ZOBACZYĆ i ciekaw jestem, czy w ogóle światło galaktyki (choćby z jej centralnej części) się przebije. Połówka Księżyca sprawy też nie ułatwi. Za to OBY zdjęcia z ów pożerania były piękne.
 21. 1 point
  @pablo12311 jesteśmy umówieni. @Grzędziel z tą rewelacją, to nie przesadzajmy. Ot mały profit z życia na południu i pogórzu.
 22. 1 point
  szok... zdjęcie piękne, Tyson to ma cierpliwość ;-) Taki cytat przypomniał mi się patrząc na te zdjęcia: "Kiedy zważam krótkość mego życia wchłoniętego w wieczność będącą przed nim i po nim, kiedy zważam małą przestrzeń, którą zajmuję, a nawet którą widzę, utopioną w nieskończonym ogromie przestrzeni , których nie znam, przerażam się i dziwię, iż znajduję się raczej tu niż tam. Nie ma bowiem racji czemu raczej tu niż gdzie indziej, czemu raczej teraz niż wtedy. Kto mnie tu postawił i po co? Na czyj rozkaz i z czyjej woli przeznaczono mi to miejsce i ten czas?" Blaise Pascal ... ot taki refleksyjny off-topic... ;-)
 23. 1 point
  A przyciąga magnes? Poza tym brak widocznych cech meteorytowych. ani chondr, ani skorupy, ani metalicznego wnętrza, czy innych cech typowych. Ewidentnie jest szkliste, co też nie przemawia za meteorytem. Najbardziej przypomina krzemień, tzw, bułę krzemową.
 24. 1 point
  Dla mnie rewelacja. W ogóle nie sądziłem, że z Polski może tak wyjść. Brawo!
 25. 1 point
  Piotr ale zrobiłeś mi smak na ten obiekt. Myśle, że okolice Jawornika Ruskiego były by dobre na ten obiekt. Co o tym sądzisz Piotrze.
 26. 1 point
  https://c2.staticflickr.com/8/7800/46326971244_57e1cc5c62_o.jpg
 27. 1 point
  A jednak Piter zapadł ci w pamięć ten obiekt po zlocie
 28. 1 point
  Wklep sobie w Google Metal Earth tam wszystko zobaczysz :)
 29. 1 point
  NGC2903 ma rozmiar 12x6', a średnicę komety wyznaczają obserwatorzy nawet na 30', więc galaktyka będzie cała z okładem "zatopiona" w otoczce komety. https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2903 https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=1774&plot_type=0 Wczoraj wieczorem sporo chmur, więc dziś przed 3 zrobiłem sobie pobudkę i czyste niebo mnie powitało, Iwamoto piękna nawet na jasnym niebie jasna o sporym DC.
 30. 1 point
  W PI masz HDR Composition. Co do histogramu, to wiem. Ale nie lubię za bardzo ciemnego tła.
 31. 1 point
  Lornetka to fajne uzupełnienie teleskopu. Koniecznie i bez dyskusji na statyw . Niezależnie od jej wielkości. Lepszy jest żuraw lornetkowy, można zrobić samodzielne. Poszukaj w sieci. Planety są teraz nisko, słabe warunki do ich obserwacji, popatrzeć się da ale trzeba poczekać kilka lat na to, gdy będą wyżej. Ale niebo jest pełne DSów. Sporo jest dostępnych nawet dla mniejszej lornetki. DSy są różne, gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice. To coś co Cię na pewno zainteresuje. EDIT Gdy będziesz na najbliższym spacerze, popatrz na Oriona i poniżej jego pasa poszukaj mgławicy. Jest niesamowita. To jeden z łatwiejszych DSów, M42. Spróbuj poszukać trapezu z gwiazd. Nie wiem jaką masz lornetkę, ale w 15x70 jest widoczny. Im ciemnej, tym więcej szczegółów dostrzeżesz.
 32. 1 point
 33. 1 point
  I może najważniejsze pytanie: jakie tam masz u siebie niebo, tam gdzie zamierzasz obserwować? Albo czy widzisz Drogę Mleczną? Bo do obserwacji nieba potrzebne jest możliwie najciemniejsze niebo. Newton Sky Watcher lub lepiej GSO 8 cali 1200mm na montażu Dobsona jest zwykle polecamy na początek. Świetny teleskop, tylko trochę miejsca zajmuje i swoje waży. Jeśli nie wybierzesz Newtona na dobsonie, to osobiście nie polecam Ci montażu paralaktycznego (EQ) do obserwacji. Przy obserwacji nieba znacznie przyjemniej korzysta się z montażu azymutalnego (AZ). AZ to montaż intuicyjny, zakładasz teleskop na montaż, celujesz gdzie chcesz i oglądasz niebo. EQ taki przyjemny nie jest. Są jednak osoby, które uważają inaczej. EDIT te zabawki, Barlow, okulary kitowe, czy filtr księżycowy dostarczane z teleskopem to tylko na początek. One zwykle są do..., no słabe są. Zabawa zaczyna się, gdy trochę opanujesz teleskop, znajdziesz ciemniejsze niebo i kupisz choć jeden lepszy okular. Pomyśl o giełdzie tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl. Używany sprzęt zwykle jest dobry, a cena znacznie niższa. Ja większość swojego sprzętu, a jest tego dużo za dużo, kupiłem na naszych giełdach. Ten teleskop, który wymieniłaś w swoim poście raczej nie ma dobrych notowań. EDIT2 Ciekawe opcje z giełdy: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50802 Mały, mobilny refraktor, do niego montaż AZ4 na aluminiowych nogach. Pokaże mniej niż Newton 150/750 ale to fajna tubka. Franek sprzedaje jeszcze inne refraktory ale chyba wszystko w rezerwacji. Refraktory są praktycznie bezobsługowe. Nie jest potrzebna kolimacja teleskopu, jak w przypadku Newtona. Duże lustro Newtona za to zbiera znacznie więcej światła, można zobaczyć obiekty słabsze a te jaśniejsze dokładniej. Każdy z nas ma jakieś preferencje w wyborze teleskopu. Jedni mają dobre niebo i dobry transport na miejscówkę i waga sprzętu nie ma znaczenia. Inni wolą sprzęt bardziej mobilny. Jeszcze inni to zwolennicy lornetek. Rzadko jest tak, że pierwszy teleskop jest tym jedynym, czy ostatecznym. Jakie będą Twoje preferencje w tym zakresie to musisz sprawdzić sama. Najlepiej znajdź lokalsów, jedź na spotkanie, popatrz I sama dotknij tego 'na żywca'. Bez tego to człowiek nic nie wie. Ja odradzam Ci długie refraktory z małą soczewką na końcu jak 90/900. Są bardzo niewygodne w użyciu mimo, że dość dobre optycznie. Nie ma teleskopu bez wad. Każdy ma jakieś i wady i zalety. Ale od czegoś trzeba zacząć. Pytaj. W miarę możliwości odpowiemy. I nie dziw się, gdy odpowiedzi różnych osób będą sprzeczne. Każdy z nas inaczej obserwuje niebo. Ale większość z nas uczciwie powie jakie są zalety i wady różnych sprzętów.
 34. 1 point
  Cześć, Co do samego teleskopu nie wypowiem się, mam za to inne pytania: a) co chcesz obserwować - Księżyc, Planety, obiekty Kosmosu Głębokiego (tzw. DS-y)...? b) czy planujesz obserwować tylko z miasta, czy planujesz wyjazdy pod ciemniejsze niebo? Do DS-ów posiadanie ciemnego nieba to podstawa... c) jakie pieniądze zamierzasz przeznaczyć na zakup okularów - zakup teleskopu to z reguły początek astrowydatków...
 35. 1 point
  W dużym stopniu sprawę już załatwił genialny (moim zdaniem) mechanizm w prawym dolnym rogu naszej strony. Tabela "Aktywni użytkownicy" po kliknięciu w niej nagłówka "Cały czas". Uważam, że można spokojnie założyć, że ludzie zastanawiają się komu dają lajki/plusy i nie dają ich na kiepskie posty (wszak inni widzą kto dał lajka wiec nie jest to "zabawa" anonimowa). Zatem miernik tam użyty jest świetny i najwybitniejsi forumowicze będą tam uwzględnieni nawet za 2 miliardy lat (o ile to forum zostanie przeniesienie do neta na Marsa - z racji zbyt mocno ogrzewającego Ziemię wtedy Słońca - a potem na inne planety - czego mu życzę). Pozdrawiam p.s. Przy okazji powiem coś miłego, ale całkiem szczerze. Wszystkie osoby (z wyjątkiem mnie), które wypowiadały się w tym wątku postrzegam jako od lat intensywnie i wspaniale doradzające naszej astro-braci, często też dające posty ciekawe lub piękne (np zdjęcia, szkice).
 36. 1 point
  Panowie, wydaje mi się, że dyskusja poszło w nieco innym kierunku. Proponuję zamknąć wątek i poczekać na jakieś propozycje.
 37. 1 point
 38. 1 point
  Ja dostałem kometą w czerep pierwszy raz w 1976 roku. Była zima i od wielu tygodni nie było ani chwili pogody (tak, tak, wtedy też tak bywało) Internetu jeszcze nie wymyślono ale była Urania, telefony i przyjaciele, więc wiedziałem, że gdzieś na porannym niebie powinna być widoczna kometa! Kometa!! Kometa Westa. Wstawałem więc co rano, rzucałem okiem na brudnoszare niebo i wracałem do łóżka. Aż wreszcie, któregoś poranka patrzę, jest pas bezchmurnego nieba nad wschodnim horyzonctem. Wyciągam więc swój "telep" (PZO 64/400 :)), otwieram okno, partrzę - nie ma komety. Buu. I wtedy wpadło mi do głowy, żeby otworzyć okno, wychylić się i spojrzeć nieco bardziej w lewo... Kapcie mi spadły albo to ja z nich wyskoczyłem. Ale to już off-top
 39. 1 point
  Zdecydowanie lepiej. M42 - to nie jest prosty obiekt do obróbki , wbrew pozorom. Wyeksponowanie słabych pyłów wokół mgławicy jest sporym wyzwaniem. Nadal masz dużo kolorowego szumu w ciemniejszych partiach . Proponuję zdecydowanie odszumić kolor z użyciem L jako maski ( ale odwróconej) z silnym usunięciem kolorowego szumu. Możesz do tego użyć np ACDNR w Pixie , albo zabawić się w Photoshopie. Rozdzielanie L od RGB : nie rozdzielasz kanałów R,G i B , ale ekstrahujesz samą tylko luminancję. Pozostały kolor silnie odszumiasz, blurujesz , potem składasz L + RGB w LRGBCombination. Podeślij stacka to ci pokażę . PS. A był czas na zlocie, aby się poduczyć podstaw obróbki, no, ale ...... wiadomo
 40. 1 point
  poczekaj, pokombinujemy, i nie topowy coś tu poradzi
 41. 1 point
  Polish Astronomy Picture of the Day - 9 lutego 2019 Tranzyt Merkurego - autor Łukasz Sujka www.polskiapod.pl 
 42. 1 point
  Z kronikarskiego obowiązku: Janusza pożegnała spora grupa osób, myślę że 150- 200 osób. Po kondolencjach cześć z nas umówiła się na krótki obiad i spotkanie na którym go ze smutkiem wspominaliśmy. Sorry za okropne zdjęcia z telefonu, aparat z obiektywem w ten dzień powędrował do serwisu na czyszczenie i naprawę migawki.
 43. 1 point
  Hej astropasjonaci Nie wiem, czy widzieliście nową 250'tkę. Kolor dodaje jej pewnie ze 100$. Super patent. Ale czy Petzval (nawet czerwony i piękny) pokaże lepsze efekty niż stałka nikkora/tamrona/sigmy 200-300 mm? Wiadomo, że tutaj mamy sporo udogodnień (szczególnie możliwość mocowania filtrów m48 przed obiektywem + uniwersalny/znajomy bagnet). Myślę nad zakupem 300mm właśnie (posiadam tamron 70-200 f2.8). Czy nie lepiej dorzucić licencję Pixinsight i fotografować dalej? Pozdrawiam
 44. 1 point
  Moim zdaniem to przerażająca propozycja. Nie wywołujmy wilka z lasu. Taki dział miałby stać otworem w oczekiwaniu na kolejnych członków. Brrrrrr... Ale to tylko moje zdanie. P.S: A kto ma pamiętać, ten pamięta. W sercu, a nie w "forumowym dziale z klepsydrami".
 45. 1 point
 46. 1 point
  Z ostatniej chwili. Esprit 100/550 Asi1600mmc 16 x 90s L Obrabiane na kolanie - dosłownie.
 47. 1 point
  Ja wczoraj robiłem testy na rawach z canona i zaskoczył mnie ten programik. Plik wynikowy był tak dobry, że zrobiłem dla porównania stacka w DSS i przez 30 minut nie byłem w stanie doprowadzić fotki do stanu pliku z Sirila nad który spędziłem max 5 minut.
 48. 1 point
  Nocna warta od 19stej udana, pogoda piękna, tylko wilgoć dobija Huawei Nova 3, 30s@ISO1600
 49. 1 point
  W tym roku po raz pierwszy od kilku lat wyjechałem ze sprzętem poza własne obserwatorium. Wyjazd z mega ekipą na niemal odludną jak na chorwackie klimaty wyspę Lastovo. Astro-fotograficznie towarzyszył mi młody i zdolny kompan Krzysiek na forum znany jako Krzychoo226. Razem dzielnie znosiliśmy trudy fotografowania podczas tygodniowego pobytu. Pierwsze dwie noce były przepiękne a widok drogi mlecznej zapierał dech w piersiach, jednak wiatr i seeing utrudniał fotografowanie. Gorąca betonowa płyta garażu (jedyne dostępne miejsce na rozstawienie sprzętu w okolicy) długo oddawała ciepło skumulowane podczas upalnego dnia. Następne noce stały się niemal bezwietrzne i gorące co z kolei przyczyniło się do skondensowania dużej warstwy wilgoci. Już na pierwszy rzut oka widać było, że zasięg nieba poważnie zmalał. Jak to zwykle bywa te i inne problemy sprzętowe skutecznie utrudniały fotografowanie. Skupiłem się już tylko na dokończeniu jednego zdjęcia co i tak stało się nie lada wyzwaniem. Duża część materiału mojego i Krzycha poszła do kosza z powodu silnego wiatru! Materiał dość miękki z powodu stosunkowo słabego seeingu i mgły na szczęście pozbawiony gradientów. Niestety nie osiągnąłem tego celu jaki zaplanowałem i na pewno wrócę jeszcze do tego obiektu w bardziej sprzyjających warunkach. Na pewno warto bo mgławica Irys kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych szczegółów których nie udało mi się na tym zdjęciu pokazać. Sprzęt: Paramount MyT, TEC140 f/5,2 QHY695A łącznie 15h LRGB
 50. 1 point
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.