Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 02/12/19 in all areas

 1. 28 points
  Witajcie. Od wielu lat chciałem zrobić zdjęcie Mgławicy Oriona, ale albo nie było odpowiedniego sprzętu, albo pogody. I tak mijały lata, aż po ostatnim zimowym zlocie tak się nakręciłem, że nawet pogoda się zrobiła na 2 pełne noce. Ogólnie materiał bardzo fajnie się obrabiało. Dzięki kilku wskazówkom kolegów udało mi się jeszcze poprawić ostateczny efekt. Podczas obróbki zauważyłem, że dookoła mgławicy zaczynają wychodzić ciemne pyły, ale ich wyeksponowanie odbywało się kosztem większego szumu, którego później nie potrafiłem skorygować więc sobie odpuściłem. Od razu rzuci się wam w oczy przepalony środek - wiem, że powinienem podmienić. Mam materiał na środek ale bez biasów i darków, więc może kiedyś to poprawię. Jestem zadowolony z efektów i zrealizowałem swój cel A z technicznych spraw to : ED80, SBIG 8300C, EQ6 43x600s
 2. 19 points
  Takie oczywistości wstawiam, ale muszę po prostu to zrobić, ta skala mnie uwiodła. Jak dojadą do mnie filtry RGB Astronomika (Deep Sky) dorobię oczywiście kolor, na razie mam do wyboru NB lub L w postaci filtra IDAS LPS D2 (to ten co blokuje ledy). Kadr przycięty około 20%, głównie po to żeby pozbyć się poświaty na dolnej krawędzi. nie potrafię tego usunąć darkami, i wydaje mi się, że jest to jakiś efekt stackowania klatek, kiedy te się przesuwają. wołane w PIX Lite, obróbka w PS. Tu lepiej widać spajki w RASA, które dają mi kable - mnie się to nawet podoba, a na pewno pozwoli rozpoznać moje fotki RASA F2.2 + ASi 178MMC L (IDAS LPS D2) montaż CEM120 EC bez guidingu 720x20sek minimalny resize dla higieny
 3. 16 points
  Tylko 14 klatek po 4 minuty przy małych cirrusach. Canon 6d, Newton 200/1000
 4. 6 points
  Wracam do zasobów dyskowych zebranych jakiś czas temu. Nawet miło się zdziwiłem, że tak fajnie sobie ustawiłem kadr bo na FF i 200mm chyba nie mogłem lepiej. To dla Serca i Duszy w tym szerszym kadrze. Ładnie widać zróżnicowanie pola gwiazdowego pomijając bohaterki czyli: Serce, Dusza, Chichoty oraz zwiewne van der Bergi 14 i 15. Co więcej można wyłapać Maffei 1 i 2. Canon 6D mod/200mm f@3.6, iso1600,26x4min
 5. 5 points
  Nie udało się uwiecznić 46/P Wirtanen, za to udało się C/2018 Y1 Iwamoto.
 6. 5 points
  Witajcie. Dzisiejszej nocy, mimo kiepskich warunków pogodowych, udało mi się uwiecznić C/2018 Y1 (Iwamoto) na fotce. Zdjęcie nie powala jakością, bo to tylko jedna klatka z kilku jakie udało mi się zrobić. Kometa bardzo szybko się przemieszcza, i już po kilku minutach, zauważalne jest przesunięcie względem gwiazd. Teraz niebo zasnute jest już chmurami i chyba tak już na dłużej znów zostanie.
 7. 5 points
  Sharpless 2-171 oznaczona również jako NGC 7822 jest mgławicą emisyjną znajdujący się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta 16 listopada 1829 przez Johna Herschela oraz skatalogowana przez Stewarta Sharplessa w jego katalogu pod numerem 171 znajduje się w odległości około 3000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica jest obszarem formującym gwiazdy, w którym kosmiczne pilary zimnego gazu molekularnego stykają się z obłokami ciemnego pyłu. Świecenie mgławicy powodują młode, gorące gwiazdy niedawno powstałej gromady Berkeley 59. Materiał zbierany Refraktorem TSAPO130 i kamerą QHY 163 M. Łączny czas to 16 godzin HRGB.
 8. 4 points
  Astrozloty oraz PTMA Lublin wraz z patronem medialnym Astropolis zapraszają na 16 Wiosenny Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii Bukowiec 25-28 Kwietnia 2019. Zapisy oraz wszystkie informacje na stronie: www.astrozloty.pl Zeszłoroczna inicjatywa pt "Wspieramy młode talenty" wsparła kilka osób za co serdecznie dziękuję. Czekamy nadal na Waszą pomoc. Chętnych proszę o wsparcie w postaci dobrowolnych kwot "cegiełek" przy okazji opłaty za zlot. wielkość cegiełki można zadeklarować podczas wysyłania zgłoszenia na zlot. Zapraszamy!
 9. 4 points
  Obiekt słaby nisko nad horyzontem. To co widać to 8x600s z filtrem OIII. Mgławica praktycznie nie świeci w H, przynajmniej na moich 10mni klatkach nie ma nic. Zebrałem w sumie 12 klatek, ale te z początku i końca sesji były słabe i do wywalenia. Szkoda że tylko jednej nocy, z kilku ostatnio pogodnych, mogłem wybrać się w dogodną miejscówkę, bo efekt byłby zdecydowanie lepszy, a tak wyszła słabizna. Mam jeszcze RGB na gwiazdy, jak znajdę wenę, to może nałożę i będzie bardziej "landrynkowo" Stack wyciągnięty za uszy, trochę odszumiony i nałożony kolor tlenu na mgławicę. Esprit 100/550 ASI1600 Pokazuję bardziej jako ciekawostkę, bo obiekt bardzo rzadko fotografowany z terenu naszego kraju.
 10. 4 points
  W swojej pozornej wędrówce na niebie kometa 46P napotkała dzisiaj w nocy jedną z jasnych gwiazd tworzących gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Blask Al Haud niemal zawłaszcza kometą, której jasność już mocno spadła. Pojedyncze 5 min. ujęcie wykonane za pomocą kamery SBIG STL11000M i astrografu #FSQ106.
 11. 3 points
  Britney Spears: " Jestem za karą śmierci. Przestępca powinien mieć nauczkę na przyszłość " W pewnym barze gra pokera była nielegalna. Pewnego dnia czterej mężczyźni zostali w trybie pilnym doprowadzeni przed oblicze sprawiedliwości za taką grę. Sędzia pyta pierwszego: - Czy grał pan w karty na pieniądze? - To jakieś nieporozumienie Wysoki Sądzie, siedziałem przy stoliku i czekałem na żonę aż skończy pracę. Sędzia takie samo pytanie zadaje drugiemu: - Czy grał pan w karty na pieniądze? - Ja czekałem na autobus, a że na przystanku miejsca siedzące były zajęte więc usiadłem przy tym stoliku i piłem piwo. Identycznej treści pytanie sędzia zadaje trzeciemu. - Czy grał pan w karty na pieniądze? - Ja czekałem na kolegów, z którymi umówiłem się do kina. Sędziego oblicze stało się jeszcze bardziej srogie. - Czy pan - zwrócił się do czwartego - też zaprzeczy? Został pan złapany z kartami w dłoniach! - Ja miałbym grać? Wysoki Sądzie! Ale z kim?
 12. 3 points
  Ze względu na datę noc i tak kończy się o 3 rano (podczas majówki nawet wcześniej), więc przez Księżyc stracimy całe półtorej godziny w trakcie całego zlotu. Księżyc wstaje: 24 kwiecień - 00:40 25 kwiecień - 01:35 26 kwiecień - 02:21 27 kwiecień - 02:57 28 kwiecień - 03:27 A noc trwa odpowiednio 24 kwietnia: 21:44 - 03:14 i 28 kwietnia: 21:54 - 03:03.
 13. 3 points
 14. 3 points
  Co jakiś czas wrzucam ten link bo warto: http://www.firstmenonthemoon.com/ W ciszy warto posłuchać tych emocji. Popatrzcie na zmianę akcji serca Neil'a. Coś wspaniałego. pk
 15. 2 points
  Ostatnio używając taniej kamerki T7C fotografowałem okolice centrum M42 przez rożne filtry IR , UHC i Moon Sky Glow. Robiłem krótkie ekspozycje 2 -4sek. Oczywiście najbardziej ciekawiło mnie pasmo bliskiej IR ,które dość dobrze przepuszcza wspomniana kamerka. I w sumie sienie zawiodłem. Może wartość artystyczna zdjęć jest niska ale podczerwień przeszła przez chmury gazu mgławicy i pokazała gwiazdy których nie widać w świetle widzialnym (a przynajmniej nie tak dobrze). SW 150/750 IR 190 x4s SkyGlow 95x2s UHC 95x4s stackowane w DDS obrobione w Gimp
 16. 2 points
  Tak jak w zeszłym roku, nie pytaj tylko się rezerwuj Ja już zaklepany w 15
 17. 2 points
  Nigdy zlot nie będzie organizowany w majówkę. Całe życie się uczę Ten termin to jedyna możliwa opcje. Księżyc będzie dosyć nisko na ekliptyce. A pogoda będzie jak zawsze piękna. Pamiętajcie, że najważniejsza jest pogoda ducha.
 18. 2 points
  Taka moja mała uwaga co do zlotu, może dałoby się zmienić dostawcę koszulek i grafika
 19. 2 points
  Wszystko przed Tobą - eksperymentuj. Masz fantastyczną bazę wyjściową do dalszej obróbki. Do tego zdjęcia aż się chce dopalić wodór i RGB - jak to złożysz to pozamiatasz.
 20. 2 points
  Tęsknie za naprawdę jasnymi kometami. Ale mam i ja moją Iwamoto. Lornetką łatwo wypatrzyć bo jest blisko Regulusa. Nie umywa się do Wirtanena.
 21. 2 points
 22. 2 points
  Pierwsza obserwacja i zdjęcie tego obiektu. Filtr IDAS D2 RASA + ASI178MMC na CEM120 EC bez prowadzenia 140x60sek Pocięte bo mi kadr wędrował. Minimalny resize (ok 10%).
 23. 1 point
  Analogicznie do zakryć efemerydalnych podaję zestawienie brzegowych zakryć gwiazd przez Księżyc widocznych w tym roku. Zestawienie ograniczone dla najjaśniejszych gwiazd - do 7.5 mag: http://www.sopiz.ptma.pl/brzegowe-zakrycia-gwiazd-w-2019-r/ Oczywiście obserwator może wygenerować sobie słabsze zjawiska lokalne programem Occult. Dla chętnych obserwatorów służę pomocą w wyznaczeniu optymalnych stanowisk obserwacyjnych, gwarantujących jak najwięcej kontaktów gwiazdy z brzegiem tarczy Księżyca. Aktualnie obserwatorzy SOPiZ przygotowują się w okolicach Jerzmanowic do rejestracji zjawiska nr 5.
 24. 1 point
  Popełniłem wczoraj pierwszy test jupiterka 200mm, pogoda pozwoliła na godzinę rozsądnego nieba, potem zaczęły zachodzić cieniutkie chmury i postanowiłem skończyć sesje. Jeśli chodzi o obróbkę to wiem że jest cieńko, nie mam jeszcze wprawy przy wyciąganiu obiektu i myślę że potrzeba więcej materiału. Póki co jestem zadowolony zważywszy na to że to pierwsza fotka, zrobiona w mieście pod 8 w skali Bortle'a niebem. 120x30s + 20 darków, ISO 1600, Jupiter 200mm f/5,6 + Canon 600d unmod Dorzucam też stack wyjęty z DSS, gdyby ktoś chciał pokazać co można z tego materiału wyciągnąć https://www.dropbox.com/s/j3j3gx1e53eb986/stacked.TIF?dl=0
 25. 1 point
 26. 1 point
  dla zainteresowanych. zrezygowalem ze sterowanie przyslona przez ascom i ingerencji w obiektyw. nie moge dostac na rynku pierscienia makro o zadowalajacej mnie jakosci. taki, ktory nie da niechcianych ugieć i sztywno bedzie trzymal obiektyw. szkoda regulacje swiatlosily obiektywu rozwiazalem za pomoca redukcji filtrowej 72mm na 58mm zmienilo to swiatlo z f2.8 na f3.44. zobaczymy czy nie za ciemno i na ile pozytywnie to wplynie na jakosci gwiazdek. jak bedzie za ciemno to moge dac pierscien np 62mm uzyskujac f3.2 oby to sie sprawdzilo bez zadnych zastrzezen.
 27. 1 point
  No widzisz jak super! A jeszcze niedawno walczyłeś z tele 600 mm przekonując, że było ok. Nie było. Teraz jest ok! Sprzęt mega i foty mega.
 28. 1 point
  dobra nie było pytania - nie zauważyłem też jestem w 15
 29. 1 point
  A dzisiaj takie coś udało się "odkryć" Przeglądając stare zdjęcia znalazłem coś, czego na innych fotkach nie ma. W tym miejscu nie widać żadnej gwiazdy! Po wrzuceniu w MPChecker okazało się, że tym "wow" była tylko znana planeta karłowata
 30. 1 point
  nie wiem jak w cem25, ale moze to pomoze CEM60_RA_Play_Fixing.pdf CEM60_Belt_Adjust.pdf
 31. 1 point
  Nie przy moich umiejętnościach obróbki. Oczywiście ciągnąłem materiał bo niezmiernie mnie kusiło, ale później nie radziłem sobie z szumem w ciemnych partiach i robiło się kaszotto :).
 32. 1 point
  Bardzo fajnie wyszło. Nie przeprocesowana, naturalna, nie wysilona . Duuuży postęp w porównaniu do porzednich wersji. Środek warto by podmienić, nawet bez biasów i darków . Nie wiem , pod jakim niebem robiłeś zdjęcie , ale do pyłów w tle potrzeba ciemnego nieba . Pod kiepskim niebem nawet 43 x 600 nie starcza na w miarę komfortową obróbkę ( bo jest mały odstęp sygnał/LP)
 33. 1 point
  Materiału masz dużo może warto byłoby mocniej wyciągnąć tło? Ogólnie fajna, wygląda tak naturalnie według mnie.
 34. 1 point
  Podstawą dla mnożnika jest 0,02 sek. Przy x64 da nam to 0,32 sek ekspozycji. Kamery cyfrowe maja wiele zalet, nie będę się o to kłócił, ekspertem w tym temacie także nie jestem. Jednak powtórzę - na obecną chwilę analog jest jeszcze zakryciowym standardem ze względu na sprawdzoną wielokrotnie, wiarygodną służbę czasu, czego jeszcze nie dokonano masowo dla kamer cyfrowych. NIkodem - jakie feed'y jeszcze włączyłeś ?, bo w zasadzie tam nic ciekawego nie powinno się pojawić - reszta feedów dotyczy innych rejonów świata, zakryć przez jądra kometarne lub, po dociągnięciu pluginu, zakryć gwiazd podwójnych przez Księżyc. Ja nie wydłubywałem IR i raczej nikt tego pod zakrycia nie robił.
 35. 1 point
 36. 1 point
  Fajne określenie. To co powinno Cię zająć na jakiś czas to te halo wokół gwiazd.
 37. 1 point
  Ściągnąłem sobie ten program dzisiaj rano i ,,na oko" jest on dużo lepszy od DSLR Camera - mogę ustawić sobie czas otwarcia migawki nawet na 60s Zamówiłem sobie również adapter na okulary astronomiczne. Mam również filtry UHC i OIII. Jak pogoda w najbliższy weekend pozwoli, to spróbuję pofocić smartfonem M42... na montażu azymutalnym bez GoTo...
 38. 1 point
  Za to w nocy nie będzie specjalnie ciemno... Rzućcie okiem na fazy Księżyca w tym czasie:
 39. 1 point
  Świetne. Ta czerwień jest na tyle intensywna, że podejrzewam, że wiele monitorów może ją niezbyt fajnie pokazywać. Na moim gamucie DCI-P3 wygląda mega.
 40. 1 point
  Podejdź do Tesco i zobacz czy łosoś ma taki kolor bo według mnie raczej nie. Od dzieciństwa też łowię ryby.
 41. 1 point
  Moje pierwsze zdjęcie w tym roku. Warunki były fatalne, ale człowiek wyposzczony więc zdjęcia robi. Canon 6d, TS 71/347, 50 klatek po 4 minuty.
 42. 1 point
  Powinniśmy trochę uporządkować dyskusję. USA w przewidywanej przyszłości mają posiadać następujące rakiety umożliwiające wynoszenie ludzi w kosmos: * Falcon 9 (wersja Block 5) - dla kapsuły Crew Dragon 2 (SpaceX) * Atlas V (wersja N22) dla kapsuły Boeing CST-100 Starliner (United Launch Alliance) * Space Launch System (SLS - wersje Block 1, Block 1B, Block 2) - dla kapsuły Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) (NASA) Dwie pierwsze to transport na ISS, trzecia to potencjalne loty poza orbitę okołoziemską. Możliwość lotów załogowych nie wynika z samych zdolności (udźwigu) i niezawodności danego pojazdu. Konieczna jest przede wszystkim certyfikacja związana m.in. z możliwością obsługi przez załogę czy systemami ratunkowymi. Trzeba przypomnieć, że Falcon Heavy mimo początkowych zapowiedzi takiej certyfikacji nie otrzyma. Za to wstępnie planowane jest to dla nowej rodziny rakiet Vulcan od United Launch Alliance. Jako ciekawostkę można tu również podać przewijające się plany dostosowania do lotów załogowych "mini-wahadłowca" Dream Chaser (także z wykorzystaniem rakiety Atlas V), ale póki co posłuży on tylko do lotów cargo. Należy pamiętać, że USA od 2011 r., a wiec wycofania wahadłowców nie mają możliwości wynoszenia ludzi w kosmos. Przywrócenie jej to oprócz kwestii praktycznej (poleganie na Rosjanach w lotach na ISS) również sprawa czysto prestiżowa. Rosjanie póki co polegają na Sojuzie, który w wersjach TM, TMA, TMA-S i MS posłużył do prawie stu zakończonych sukcesem załogowych lotów na Mir i ISS (choć pamiętamy tu ubiegłoroczny problem misji MS-10). Jest to więc system sprawdzony i niezawodny i tak naprawdę nie ma wielkiego "ciśnienia" na opracowanie nowych rozwiązań. Podstawowe pytanie czy Rosjanie będą chcieli zbudować, a jeśli tak to w jakim czasie kapsułę i rakietę pozwalające również na loty poza orbitę okołoziemską. Na pewno w bardziej konkretnych planach jest kapsuła Federacja mająca docelowo zastąpić Sojuza. Natomiast cały czas pojawiają się różne pomysły co do odpowiedniej rakiety. Początkowo dla Federacji planowano wykorzystać wersję Angary, ostatnio mówi się zaś o nowej rakiecie Sojuz-5. Oprócz różnych pomysłów trudno tu zauważyć jakąś konkretną ścieżkę postępowania. Jeśli chodzi o obecność ludzi w rejonie Księżyca to obecne plany USA mówią nie o bazie na powierzchni, a okołoksiężycowej stacji kosmicznej Lunar Orbital Platform - Gateway (LOP-G). Na 2024 r. (NET) planowane są pierwsze loty SLS (Block 1) z jej elementami, ale wcześniej pierwszy moduł ma wynieść komercyjny dostawca. Stacja ma mieć charakter współpracy międzynarodowej, pytanie czy zaangażują się tutaj również Rosjanie. Z punktu widzenia niezawodności systemu transportu ludzi w rejon Księżyca byłoby to korzystne, oczywiście przy założeniu wprowadzenia przez nich alternatywnej kapsuły i rakiety. Byłaby to również niejako kontynuacja współpracy przy ISS. Z drugiej jednak strony problemy trapiące rosyjski sektor kosmiczny również mogą budzić pewne obawy. Nie mówimy tutaj tylko o niezawodności różnych rakiet (na szczęście generalnie nie dotyczy to Sojuza, choć misja MS-10 może być pewnym znakiem), ale również o takich kwestiach jak np. wieloletnie opóźnienia przy module Nauka dla ISS. Wydaje się, że Rosjanie traktują plany bazy na powierzchni jako przeciwwagę dla działań w ramach LOP-G. Osobiście uważam jednak, że zostaną przy współpracy międzynarodowej albo po prostu wycofają się z "księżycowych" planów ze względów finansowych. Na oddzielną bazę w ogóle bym nie liczył.
 43. 1 point
  Kochani! Kometa C/2018 Y1 Iwamoto staje się gorącym tematem, więc... lecimy z poradnikiem obserwatora Czystego nieba!
 44. 1 point
  w wolnej chwili opisalem Twoja fotke. wersja z galaktykami z katalogu PGC i bez.
 45. 1 point
 46. 1 point
  No wstydzę się.... i nic nie mam na swoje usprawiedliwienie. Ale tak tytułem wytłumaczenia: Wiadomo jaki jest podgląd fitsów w Maximie ...no i schodzą klatki pierwsza.... druga... trzecia.... wreszcie dziesiąta i widzę coś takiego. Dziwne toto i się z klatki na klatkę przesuwa. Nie powiem, ciśnienie mi skoczyło. Zobaczcie sami. Setup: APO 102 f/5.1, Atik 383, klatki po 120 sek. crop 1:1
 47. 1 point
  Jeezu, pamiętam jak kiedyś (daawno temu ) odkryłem niechybnie Nową podczas wieczornego wypadu na szluga z przyczajki - pędęm na piętra, atlasy, efemertdy, sprawdzam - no jest NOVA! Dzwonię więc do Docenta (Macieja Bielickiego), drżącym głosem obwieszczam, a on na to znudzonym tonem: "Panie, to Jowisz". Nie pokazywałem się po tym odkryciu w Obserwatorium (UW przy Ogrodzie Botanicznym, gdzie Docent mieszkał) przez parę miesięcy....
 48. 1 point
  46P/Wirtanen w Wielkiej Niedźwiedzicy Kompozycja wykonana w ekstremalnych warunkach pogodowych (-22C, 750m n.p.m.) przy wschodzącym Księżycu i gdy Słońce było 16-18 stopni pod horyzontem (początek nocy astronomicznej). Pomimo mrozu #Star_Adventurer spisywał się wyśmienicie. #NIKON180ED,#NIKON810A, 23x30sek, 3200iso, f2.8.
 49. 1 point
  Wczoraj wieczorem siedziałem przy komputerze i klikałem na co popadnie i po jakimś czasie znalazłem się na quizie astronomicznym. A w nim takie cuda :-) https://www.quizme.pl/quiz/start/1601859496
 50. 1 point
  Przeanalizowano starannie dane z sondy Cassini i określono sumaryczną masę materii pierścieni Saturna jako zaskakująco małą (40% masy Mimasa, który ma zaledwie 415 kilometrów średnicy). Pierścienie powstały zaledwie dziesięć milionów lat temu lub najwyżej dziesięć razy więcej. Sukcesywnie zanikają i za kilkadziesiąt milionów lat ludzie będą je mogli oglądać tylko obrazkach Hipotezę krótkiej historii pierścieni przedstawiano już wcześniej ale te analizy dopracowały ją i pogłębiły. W artykule wspomniano, że wojownicze cywilizacje kosmiczne latają statkami kosmicznymi podobnymi do Mimasa - z czym muszę się osobiście zgodzić bo promieniowania w przestrzeni międzygwiezdnej są bardzo szkodliwe, a dochodzi jeszcze promieniowanie korpuskularne od zgarnianych po drodze protonów - rozgrzewające rakietę - co wymusza stosowanie gigantycznie grubych osłon dla uratowania życia podróżników (sic!). https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-46911945 Pozdrawiam
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.