Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 02/12/2019 in all areas

 1. 28 points
  Witajcie. Od wielu lat chciałem zrobić zdjęcie Mgławicy Oriona, ale albo nie było odpowiedniego sprzętu, albo pogody. I tak mijały lata, aż po ostatnim zimowym zlocie tak się nakręciłem, że nawet pogoda się zrobiła na 2 pełne noce. Ogólnie materiał bardzo fajnie się obrabiało. Dzięki kilku wskazówkom kolegów udało mi się jeszcze poprawić ostateczny efekt. Podczas obróbki zauważyłem, że dookoła mgławicy zaczynają wychodzić ciemne pyły, ale ich wyeksponowanie odbywało się kosztem większego szumu, którego później nie potrafiłem skorygować więc sobie odpuściłem. Od razu rzuci się wam w oczy przepalony środek - wiem, że powinienem podmienić. Mam materiał na środek ale bez biasów i darków, więc może kiedyś to poprawię. Jestem zadowolony z efektów i zrealizowałem swój cel A z technicznych spraw to : ED80, SBIG 8300C, EQ6 43x600s
 2. 19 points
  Takie oczywistości wstawiam, ale muszę po prostu to zrobić, ta skala mnie uwiodła. Jak dojadą do mnie filtry RGB Astronomika (Deep Sky) dorobię oczywiście kolor, na razie mam do wyboru NB lub L w postaci filtra IDAS LPS D2 (to ten co blokuje ledy). Kadr przycięty około 20%, głównie po to żeby pozbyć się poświaty na dolnej krawędzi. nie potrafię tego usunąć darkami, i wydaje mi się, że jest to jakiś efekt stackowania klatek, kiedy te się przesuwają. wołane w PIX Lite, obróbka w PS. Tu lepiej widać spajki w RASA, które dają mi kable - mnie się to nawet podoba, a na pewno pozwoli rozpoznać moje fotki RASA F2.2 + ASi 178MMC L (IDAS LPS D2) montaż CEM120 EC bez guidingu 720x20sek minimalny resize dla higieny
 3. 16 points
  Tylko 14 klatek po 4 minuty przy małych cirrusach. Canon 6d, Newton 200/1000
 4. 6 points
  Wracam do zasobów dyskowych zebranych jakiś czas temu. Nawet miło się zdziwiłem, że tak fajnie sobie ustawiłem kadr bo na FF i 200mm chyba nie mogłem lepiej. To dla Serca i Duszy w tym szerszym kadrze. Ładnie widać zróżnicowanie pola gwiazdowego pomijając bohaterki czyli: Serce, Dusza, Chichoty oraz zwiewne van der Bergi 14 i 15. Co więcej można wyłapać Maffei 1 i 2. Canon 6D mod/200mm f@3.6, iso1600,26x4min
 5. 5 points
  Nie udało się uwiecznić 46/P Wirtanen, za to udało się C/2018 Y1 Iwamoto.
 6. 5 points
  Witajcie. Dzisiejszej nocy, mimo kiepskich warunków pogodowych, udało mi się uwiecznić C/2018 Y1 (Iwamoto) na fotce. Zdjęcie nie powala jakością, bo to tylko jedna klatka z kilku jakie udało mi się zrobić. Kometa bardzo szybko się przemieszcza, i już po kilku minutach, zauważalne jest przesunięcie względem gwiazd. Teraz niebo zasnute jest już chmurami i chyba tak już na dłużej znów zostanie.
 7. 5 points
  Sharpless 2-171 oznaczona również jako NGC 7822 jest mgławicą emisyjną znajdujący się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta 16 listopada 1829 przez Johna Herschela oraz skatalogowana przez Stewarta Sharplessa w jego katalogu pod numerem 171 znajduje się w odległości około 3000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica jest obszarem formującym gwiazdy, w którym kosmiczne pilary zimnego gazu molekularnego stykają się z obłokami ciemnego pyłu. Świecenie mgławicy powodują młode, gorące gwiazdy niedawno powstałej gromady Berkeley 59. Materiał zbierany Refraktorem TSAPO130 i kamerą QHY 163 M. Łączny czas to 16 godzin HRGB.
 8. 4 points
  Astrozloty oraz PTMA Lublin wraz z patronem medialnym Astropolis zapraszają na 16 Wiosenny Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii Bukowiec 25-28 Kwietnia 2019. Zapisy oraz wszystkie informacje na stronie: www.astrozloty.pl Zeszłoroczna inicjatywa pt "Wspieramy młode talenty" wsparła kilka osób za co serdecznie dziękuję. Czekamy nadal na Waszą pomoc. Chętnych proszę o wsparcie w postaci dobrowolnych kwot "cegiełek" przy okazji opłaty za zlot. wielkość cegiełki można zadeklarować podczas wysyłania zgłoszenia na zlot. Zapraszamy!
 9. 4 points
  Obiekt słaby nisko nad horyzontem. To co widać to 8x600s z filtrem OIII. Mgławica praktycznie nie świeci w H, przynajmniej na moich 10mni klatkach nie ma nic. Zebrałem w sumie 12 klatek, ale te z początku i końca sesji były słabe i do wywalenia. Szkoda że tylko jednej nocy, z kilku ostatnio pogodnych, mogłem wybrać się w dogodną miejscówkę, bo efekt byłby zdecydowanie lepszy, a tak wyszła słabizna. Mam jeszcze RGB na gwiazdy, jak znajdę wenę, to może nałożę i będzie bardziej "landrynkowo" Stack wyciągnięty za uszy, trochę odszumiony i nałożony kolor tlenu na mgławicę. Esprit 100/550 ASI1600 Pokazuję bardziej jako ciekawostkę, bo obiekt bardzo rzadko fotografowany z terenu naszego kraju.
 10. 4 points
  W swojej pozornej wędrówce na niebie kometa 46P napotkała dzisiaj w nocy jedną z jasnych gwiazd tworzących gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Blask Al Haud niemal zawłaszcza kometą, której jasność już mocno spadła. Pojedyncze 5 min. ujęcie wykonane za pomocą kamery SBIG STL11000M i astrografu #FSQ106.
 11. 3 points
  Britney Spears: " Jestem za karą śmierci. Przestępca powinien mieć nauczkę na przyszłość " W pewnym barze gra pokera była nielegalna. Pewnego dnia czterej mężczyźni zostali w trybie pilnym doprowadzeni przed oblicze sprawiedliwości za taką grę. Sędzia pyta pierwszego: - Czy grał pan w karty na pieniądze? - To jakieś nieporozumienie Wysoki Sądzie, siedziałem przy stoliku i czekałem na żonę aż skończy pracę. Sędzia takie samo pytanie zadaje drugiemu: - Czy grał pan w karty na pieniądze? - Ja czekałem na autobus, a że na przystanku miejsca siedzące były zajęte więc usiadłem przy tym stoliku i piłem piwo. Identycznej treści pytanie sędzia zadaje trzeciemu. - Czy grał pan w karty na pieniądze? - Ja czekałem na kolegów, z którymi umówiłem się do kina. Sędziego oblicze stało się jeszcze bardziej srogie. - Czy pan - zwrócił się do czwartego - też zaprzeczy? Został pan złapany z kartami w dłoniach! - Ja miałbym grać? Wysoki Sądzie! Ale z kim?
 12. 3 points
  Ze względu na datę noc i tak kończy się o 3 rano (podczas majówki nawet wcześniej), więc przez Księżyc stracimy całe półtorej godziny w trakcie całego zlotu. Księżyc wstaje: 24 kwiecień - 00:40 25 kwiecień - 01:35 26 kwiecień - 02:21 27 kwiecień - 02:57 28 kwiecień - 03:27 A noc trwa odpowiednio 24 kwietnia: 21:44 - 03:14 i 28 kwietnia: 21:54 - 03:03.
 13. 3 points
  Styczniowa zima 2019
 14. 3 points
  Co jakiś czas wrzucam ten link bo warto: http://www.firstmenonthemoon.com/ W ciszy warto posłuchać tych emocji. Popatrzcie na zmianę akcji serca Neil'a. Coś wspaniałego. pk
 15. 2 points
  Ostatnio używając taniej kamerki T7C fotografowałem okolice centrum M42 przez rożne filtry IR , UHC i Moon Sky Glow. Robiłem krótkie ekspozycje 2 -4sek. Oczywiście najbardziej ciekawiło mnie pasmo bliskiej IR ,które dość dobrze przepuszcza wspomniana kamerka. I w sumie sienie zawiodłem. Może wartość artystyczna zdjęć jest niska ale podczerwień przeszła przez chmury gazu mgławicy i pokazała gwiazdy których nie widać w świetle widzialnym (a przynajmniej nie tak dobrze). SW 150/750 IR 190 x4s SkyGlow 95x2s UHC 95x4s stackowane w DDS obrobione w Gimp
 16. 2 points
  Tak jak w zeszłym roku, nie pytaj tylko się rezerwuj Ja już zaklepany w 15
 17. 2 points
  Nigdy zlot nie będzie organizowany w majówkę. Całe życie się uczę Ten termin to jedyna możliwa opcje. Księżyc będzie dosyć nisko na ekliptyce. A pogoda będzie jak zawsze piękna. Pamiętajcie, że najważniejsza jest pogoda ducha.
 18. 2 points
  Taka moja mała uwaga co do zlotu, może dałoby się zmienić dostawcę koszulek i grafika
 19. 2 points
  Wszystko przed Tobą - eksperymentuj. Masz fantastyczną bazę wyjściową do dalszej obróbki. Do tego zdjęcia aż się chce dopalić wodór i RGB - jak to złożysz to pozamiatasz.
 20. 2 points
  Tęsknie za naprawdę jasnymi kometami. Ale mam i ja moją Iwamoto. Lornetką łatwo wypatrzyć bo jest blisko Regulusa. Nie umywa się do Wirtanena.
 21. 2 points
  No pewnie. Tak samo jak zawsze - car i poddani.
 22. 2 points
  Pierwsza obserwacja i zdjęcie tego obiektu. Filtr IDAS D2 RASA + ASI178MMC na CEM120 EC bez prowadzenia 140x60sek Pocięte bo mi kadr wędrował. Minimalny resize (ok 10%).
 23. 1 point
  Analogicznie do zakryć efemerydalnych podaję zestawienie brzegowych zakryć gwiazd przez Księżyc widocznych w tym roku. Zestawienie ograniczone dla najjaśniejszych gwiazd - do 7.5 mag: http://www.sopiz.ptma.pl/brzegowe-zakrycia-gwiazd-w-2019-r/ Oczywiście obserwator może wygenerować sobie słabsze zjawiska lokalne programem Occult. Dla chętnych obserwatorów służę pomocą w wyznaczeniu optymalnych stanowisk obserwacyjnych, gwarantujących jak najwięcej kontaktów gwiazdy z brzegiem tarczy Księżyca. Aktualnie obserwatorzy SOPiZ przygotowują się w okolicach Jerzmanowic do rejestracji zjawiska nr 5.
 24. 1 point
 25. 1 point
 26. 1 point
  dobra nie było pytania - nie zauważyłem też jestem w 15
 27. 1 point
  nie wiem jak w cem25, ale moze to pomoze CEM60_RA_Play_Fixing.pdf CEM60_Belt_Adjust.pdf
 28. 1 point
  Nie przy moich umiejętnościach obróbki. Oczywiście ciągnąłem materiał bo niezmiernie mnie kusiło, ale później nie radziłem sobie z szumem w ciemnych partiach i robiło się kaszotto :).
 29. 1 point
  Całkiem nieźle to wygląda. Zostają detale - halo, trapez itp pierdoły ale fajna kolorystyka i processing.
 30. 1 point
  Dzięki wszystkim za uznanie, nie spodziewałem się, że moja praca będąca namiastką dobrej fotografii tego obiektu, zostanie tak dobrze przyjęta
 31. 1 point
  Wydaje mi się, że dla środka nie potrzebujesz darków i biasów chyba że masz pecha i akurat jest tam tłusta plama
 32. 1 point
  Materiału masz dużo może warto byłoby mocniej wyciągnąć tło? Ogólnie fajna, wygląda tak naturalnie według mnie.
 33. 1 point
  Ktoś gdzieś kiedyś wrzucił serię filmów o regulacji tego montażu. Co do paska, to taki luz w RA raczej nie będzie miał większego znaczenia, ale wyregulować nie zaszkodzi. Jeśli dobrze pamiętam, to przesuwa się silnik po poluzowaniu śrub, które go trzymają. Ważniejsze jest sprawdzić naciąg paska w Dec, tu nie może być najmniejszego luzu. Co do "kiwania" osi RA. Czy na filmie przykładasz niewielką siłę? Czy sprężyna w pokrętle w ogóle dociska ten korpus ze ślimakiem? Wygląda to na słaby docisk. Czy ta sprężyna tam jest? Luzu tam teoretycznie nie ma, ale docisk działa na tyle słabo, że wiatr tym może miotać. Może trzeba trochę dokręcić oś na której odchyla się ten mechanizm, żeby zwiększyć opór potrzebny do jego odchylenia. To jest pokazane na filmach, o których mówię.
 34. 1 point
 35. 1 point
  Masz co pokazać ma zdjęciach przez co ja na twoim miejscu selektywnie wyostrzył bym pewne obszary by uwidocznić ten detal. Obrabiasz chyba na szybko i tylko podstawowo. ;-) Nie to że bym ci zwracał uwagę..bo sam nie jestem lepszy..ale masz tu duży potencjał w materiale z którego nie korzystasz.;-)
 36. 1 point
  A tak bardziej "po ludzku"? O jakich czasach naświetlania rozmawiamy? Czas ekspozycji bez integracji to 1/30s, 1/60s? Swoją drogą integracja następuje już po odczytania matrycy, w sposób cyfrowy? Jeśli tak, to wielokrotnie dodawany jest szum odczytu - czyli mamy stratę snr względem cyfrowej kamery z odpowiednio dłuższym naświetlaniem.
 37. 1 point
  Pewnie większość z nas choć raz spotkała w życiu jakiegoś przeciwnika eksploracji kosmosu. Część z nich tłumaczy to tym, że na świecie jest mnóstwo biedy, a my marnujemy pieniądze na "jakieś głupoty". Aby pokazać jak bardzo tacy ludzie są w błędzie, NASA stworzyła interaktywną stronę, na której można dowiedzieć się, ile rzeczy zawdzięczamy kosmonautyce. https://homeandcity.nasa.gov/ Moim zdaniem ciekawy pomysł, chociaż wygląda na ukierunkowany do młodszych przedstawicieli naszego gatunku
 38. 1 point
  Osłona sejsmometru już stoi, gdzieś też widziałem informację, że ramię bierze się za naszego kreta
 39. 1 point
  Moje pierwsze zdjęcie w tym roku. Warunki były fatalne, ale człowiek wyposzczony więc zdjęcia robi. Canon 6d, TS 71/347, 50 klatek po 4 minuty.
 40. 1 point
  Janusza znałem kilkadziesiąt lat jeszcze kiedy prowadziłem swoją firmę JP.Quasar. Przyjeżdżał często do Warszawy na giełdę fotograficzną w klubie Stodoła . Nieraz nocował u mnie. Był uczynny i mimo że był amatorem na optyce znał się naprawdę dobrze. Zamawiałem nieraz u niego nietypowe mechaniczne dodatki - wykonywał je bardzo solidnie a co zawsze podziwiałem - to jakość czernienia elementów. Coś mi znowu ubyło i stałem się jakby uboższy . Drogi Januszu - spoczywaj w pokoju Jerzy Poruczko
 41. 1 point
  Najsmutniejsze, że od 2006 lat czytam ciągle "już za kilka(naście) lat polecimy na...", a w 2019 roku czytam to samo
 42. 1 point
  Nie jestem Tomek, ale Tomek się chyba nie obrazi. PixInsight ma skrypt, który to robi.
 43. 1 point
  Jakiś czas temu forumowy kolega wrzucił na status link z modelem rakiety Saturn V Lego. Jak ją zobaczyłem, to ... Przez ostatnie dni budowałem powyższy model złożony z 1969 klocków. Rakieta robi wrażenie pod względem wysokości (1m) i szczegółowości jak na klocki
 44. 1 point
  Aż sam się sobie dziwię, ze tak długo to trwało, ale odkąd się zajmuję astrofotografią, to nigdy nie fotografowałem tego obiektu. Pierwszy raz w życiu wycelowałem w M42, w dodatku setupem nie specjalnie skrojonym na ten obiekt (dość male pole widzenia). Bardzo chciałem w tym sezonie zebrać materiał na Rozetę, ale niestety nie było na to pogody i tak rzutem na taśmę, wykorzystując krótkie okno pomiędzy chmurami udało się zebrać skromną ilość materiału na M42. Tylko Ha. Niestety kontynuacji nie będzie, bo to już nie ta pora jak dla mnie na ten obiekt. Przydało by się przynajmniej z 15 klatek po 600s, a tak udało się zebrać tylko 3. Ha: 20x30s, 17x300s, 3x600s. TS130+0.75x, SX694, wszystko na G53f.
 45. 1 point
  Przeprowadziłem śledztwo Jedyny powód dlaczego tak się stało to fakt, że obliczałem zakrycie wg pliku futureAll.dat z zeszłego roku - poszczególne zakrycia były w nim obliczane od maja do grudnia - przyjrzyj się lewemu górnemu obszarowi nagłówka każdej efemerydy. Wszystko wskazuje na to, że na początku grudnia tego zakrycia nie było w tym pliku. Położenie Dulcynei widocznie tak się zmieniło, po dostarczeniu najnowszych pomiarów astrometrycznych, że zahaczyła o gwiazdę 9.5 mag. W szczegółach efemerydy widać, że ostatni jej update jest z 13 stycznia, a szczegółach efemerydy http://www.asteroidoccultation.com/2019_02/0212_571_59310_Summary.txt na samym dole zobaczysz że ostatnia obserwacja astrometryczna została przeprowadzona 16 grudnia 2018 - i to własnie ona załatwiła nam zakrycie Po ściągnięciu aktualnego pliku futureAll.dat o ponownych obliczeniach Occultem zakrycie jest generowane. Ten przykład pokazuje jak to wszystko się zmienia jeśli chodzi o aktualność efemeryd zakryć asteroidalnych i że najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z Occult Watchera. Jedynie Occult Watcher zapewnia wyświetlanie najnowszych updatów efemeryd - najlepiej wyświetlić sobie w nim kolumny "Last Updated" i "Shift" Robimy to wg schematu: Configuration -> General -> Choose columns Kolumna "Shift" pokazuje, że pomiędzy dwoma ostatnimi updatami dla Dulcynei shift wynosi poniżej 1 km. Efemerydy na stronie SOPiZ są zgrubnie podane dla całego kraju wg kryteriów tam opisanych. Obserwator powinien zaś sobie generować lokalne, świeże efemerydy dla kryteriów jakie sobie sam ustawi w Occult Watcher Proszę sobie ustawić w OW pobieranie 3 najważniejszych feed'ów efemerydalnych: IOTA, UKOCL, IBEROC, wg schematu: Configuration -> Prediction feed Następnie w Configuration -> Event filtes ustawiamy swoje parametry: Moje ustawienia: Do not show events for which... - my site is more then 50 km outside the 1-sigma zone - the star is fainter than 13 mag - the star is lower than 10 degrees - the asteroid shadow is smaller than 10 km - the event happens in daylight
 46. 1 point
  Cześć, Praktycznie to mój pierwszy post na tym forum, ale nie jest to moje pierwsze tu wejście. Obserwuję niektóre wątki, troche poczytałem. "Tabela Wimmera" znacząco wpłynęła na losy mojego teleskopu. Kiedy półtora roku temu (lato 2017) układałem sobie w głowie kolejne jego losy, zapragnąłem utworzyć jakąś bazę danych obiektów. Już wtedy myślałem o funkcjonalności GoTo, więc na początek w bazie danych miały pojawić się jakieś gwiazdy do kalibracji systemu. W międzyczasie studiowałem fora astronomiczne w poszukiwaniu wiedzy i pomysłów, a w szczególności działy ATM/DIY i naprawdę, jak z nieba, spadł mi wtedy wątek o Tabeli. Połknąłem tą ideę w całości i zabrałem się za wprowadzanie treścii do bazy danych MySQL. Nie miałem wtedy jeszcze Raspberry Pi, ale czułem, że to może się przydać. Przyznałem się Wimmerowi, że buduję tą bazę danych, a kiedy sie dogadalismy co do szczegółów, zaproponowałem, że opublikuję bazę w ramach Jego wątku. Jest to jak najbardziej po drodze z tym, że baza danych jest odzwierciedleniem Tabeli w formie „papierowej”. Szybko jednak okazało się, że warto dodać do Tabeli to i owo, zatem poniżej znajdzie się opis wszystkich kolumn, jakie zawiera baza. Chcę, żeby było oczywiste, że idea Tabeli nie została zmieniona, a każdy miłosnik ATM/DIY może łatwo sobie tą bazę pobrać i używać do swoich projektów. Nie roszczę sobie żadnych praw do jej treści, tak, jak nie robi tego Wimmer. Miło jednakże będzie, jesli ktoś wspomni o pracy włożonej w bazę. Domyślam się, że nie uniknąłem błędów w liczbach, literówek, czy błędnych nazw obiektów, dlatego proszę o ich wskazywanie. Bardzo ważne jest też, by już na samym początku poinformować, iż dane o rektascensji, deklinacji, magnitudo i rozmiarach kątowych obiektów zostały pobrane z Wikipedii, na co Wimmer się zgodził, gdy skonfrontowałem z Nim różnice w wielkościach liczbowych. Dogadalismy się, że wyjdzie w praniu, które dane są poprawne. Użytkownicy mogą sami zgłaszać takie poprawki, za co będziemy obaj wdzięczni. Zdarzało się też, że nie znalazłem jakiejś nazwy lub numeru katalogowego obiektu, będe więc wdzięczny również i za to. Baza danych to również tabela, więc najprościej mi będzie opisać każdą kolumnę z osobna. nr | Rzecz oczywista - numer kolejny obiektu. Numery Obiektów Głębokiego Nieba (DSO), asteryzmów i układów wielokrotnych odzwierciedlają "Tabelę Wimmera" w oryginale, liczby 4-cyfrowe wskazują gwiazdy, jakie posłużą mi do celów GoTo. Liczby 5-cyfrowe to obiekty Układu Słonecznego. name i name_pl | Nazwa obiektu, której Wimmer nie wprowadza. Jako, że posługuję się wyświetlaczem LCD, a docelowo zamierzam użyć pełnego ekranu i wyświetlać wszystkie informacje o wybranym obiekcie (możliwe, że na telefonie lub tablecie przez VNC), ta informacja oraz kolejne dodane mogą być bardzo atrakcyjne. Z racji miejsca zamieszkania istotną jest dla mnie dwujęzyczność mojego oprogramowania i bazy danych. W tym przypadku pierwszą w bazie jest nazwa anglojęzyczna, drugą - polska. messier | Numer obiektu w Katalogu Messiera. ngc | Numer obiektu w Katalogu NGC. others | Inne numery katalogowe, jakie można znaleźć w Tabeli lub w sieci. type i type_full | Podobnie jak Wimmer, zastosowałem kategorie obiektów, dzięki czemu można sobie pogrupować obiekty w SQL i np. zawęzić wycieczkę po niebie do jednej kategorii. Ta konkretnie kolumna zawiera skrót kategori w języku angielskim, zaś kolumna druga - pełną nazwę kategorii, odpowiednio: Ast - asterism, Ga - galaxy, GC - globular cluster, MS - multiple system, N(D)+OC- nebula (diffuse n.) + open cluster, N(E) - nebula (emission n.), N(E)+OC - nebula (emission n.) + open cluster, N(E+R) - nebula (emission n. + reflection n.), N(P) - nebula (planetary n.), OC - open cluster, OC+N(E) - open cluster + nebula (emission n.), OC+N(E+R) - open cluster + nebula (emission n. + reflection n.), S - star, SS - Solar System, SC - stars cloud. (n. = nebula, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20) type_pl i type_full_pl | Jak wyżej, polskie kategorie obieków, odpowiednio: Ast - asteryzm, ChG - chmura gwiazd. Ga - galaktyka, G - gwiazda, GrK - gromada kulista, GrO - gromada otwarta, GrO+M(E) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna), GrO+M(E+R) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna), M(D)+GrO - mglawica (m. dyfuzyjna) + gromada otwarta, M(E) - mglawica (m. emisyjna), M(E+R) - mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna), M(E)+GrO - mglawica (m. emisyjna) + gromada otwarta, M(P) - mglawica (m. planetarna), US - Układ Słoneczny, UW - uklad wielokrotny, (m. = mgławica, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20) season_1 i season_2 | Ten parametr pozwala na ograniczenie listy obiektów do jednie tych widocznych na niebie w przedziale miesięcy podanych w obu polach. constellation i constellation_pl | Nazwa gwiazdozbioru, w którym należy szukać obiektu. w_magnitude | Pozorna jasność obiektu. Przedrostek "w_" oznacza w tym przypadku (i w kilku kolejnych), że wartość ta została pobrana z Wikipedii. Jest to liczba rzeczywista z miejscami po przecinku, przecinek dziesiętny w postaci kropki, nie przecinka - jest to standard w programowaniu. w_ra_h, w_ra_m, w_ra_s | Rektascensja wyrażona w składowych wartościach godzin, minut i sekund. Przybiera wymiar kąta godzinnego. w_dc_st, w_dc_m, w_dc_s | Deklinacja wyrażona w składowych wartościach stopni, minut i sekund. ra_apm, dc_apm | Ruch własny obiektów przydatny do prawidłowego wyznaczania ich położenia w odniesienia do J2000.0. Parametr ra_apm przybiera wymiar sekund kąta godzinnego. difficulty | Poziom łatwości/trudności w zlokalizowaniu/obserwacji obiektu, odzwierciedla podejście Wimmera. Przybiera watrości 1, 2 i 3, czyli łatwy, średni i trudny. size | Rozmiar obiektu w ujęciu niezbędnego powiększenia, żeby łatwo było go obserwować. Jako, że Wimmer posługuje się dwoma wartościami, ja również pozostałem przy dwóch: L - large, czyli duży - można stosować małe powiększenia, S - small, czyli mały - należy użyć do obserwacji dużych powiększeń. W niektórych przypadkach Wimmer nie umieścił ikony symbolizującej rozmiar, wtedy też pozostawiłem to pole puste. Mogę sam zdefiniować te wartości na podstawie moich przyszłych obserwacji, to jednak potrwa. app_size_1, app_size_2 | Rzeczywiste rozmiary kątowe obiektów pobrane z Wikipedii. Zastosowałem tu ciągi zamiast liczb, a to ze względu na jednostkę następującą zaraz po liczbie, odpowiednio: d - degree, czyli stopień, m - minuta kąta, s - sekunda kąta. binoculars | Tym parametrem Wimmer oznacza obiekt, który szczególnie dobrze widać w lornetkach lub stosując naprawdę małe powiększenia w teleskopach - ze względu na duże rozmiary kątowe. Parametr przybiera wartość binarną 1 lub 0, co oznacza "tak" lub "nie". have2see, have2show | Ten zestaw parametrów mówi dosłownie: "musisz to zobaczyć" i "musisz to pokazać innym" - oczywiście nie trzeba tego tłumaczyć. Podobnie jak w przypadku lornetki, parametry przyjmują wartości binarne 1 i 0. details | Dodatkowe ciekawe informacje znalezione w Wikipedii, jak np. separacja układów wielokrotnych, jasności pozorne ich elementów składowych, itp. comments i comments_pl | Dodatkowy komentarz, jak np, rzeczywista liczba elementów układu wielokrotnego gwiazd, czy gromad, dokładne położenie na tle innego obiektu, itp. page | Nr strony, na której w oryginale Tabeli znajdują się mapki, szkice i opisy. Prawdopodobnie ten parametr nie będzie rozwijany i kolumna zostanie usunięta z bazy, ponieważ nie wnosi nic do jej elektronicznej postaci. checked | Parametr wprowadzony przeze mnie na potrzeby "odhaczenia" obiektu, który już widziałem przez mój teleskop. Ma to ułatwić filtrowanie kolejnych obiektów do obserwacji. map, sketch_1, sketch_2, picture_1, picture_2 | pola binarne dużego rozmiaru z przeznaczeniem odpowiednio na mapki autorstwa pana Janusza Willanda, dwa szkice z Tabeli i dwa zdjęcia, np. z Wikipedii. Obecnie pola te są puste. W przyszości do pobrania będą dwie wersje bazy: z grafiką (duży rozmiar) i bez niej (rozmiar mały). description i description_pl | Opisy tekstowe pochodzące z Tabeli i ich tłumaczenie na język angielski. Kilka opisów wprowadziłem testowo, docelowo umieszczone będa wszystkie dostępne w Tabeli opisy. A tutaj znajduje się plik *.sql, który można zaimportować do serwera MySQL: http://www.astro-art.pl/wp-content/uploads/2019/02/TabelaWimmera_v3.2.1.sql_.zip
 47. 1 point
 48. 1 point
  Nie publikowałem jeszcze fot żadnych więc w sumie odważę się na mleczaka :). Lutowiska podczas kwietniowego nowiu 2018.
 49. 1 point
  Wczoraj wieczorem siedziałem przy komputerze i klikałem na co popadnie i po jakimś czasie znalazłem się na quizie astronomicznym. A w nim takie cuda :-) https://www.quizme.pl/quiz/start/1601859496
 50. 1 point
  46P/Wirtanen na tle mgławic gazowo-pyłowych Zdjęcie przedstawia wciąż jasną kometę 46P/Wirtanen na tle jasnych mgławic gazowo-pyłowych znajdujących się na granicy gwiazdozbiorów położonych wokół północnego bieguna nieba: Wielkiej Niedźwiedzicy, Rysia i Żyrafy. Kompozycja wykonana zdalnie (New Mexico, USA) za pomocą astrografu o średnicy 106mm i kamery SBIG11000M o łącznym czasie ekspozycji 24min.
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.