Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 11/29/19 in all areas

 1. 19 points
  Wielu z nas ma utrwalone gdzieś z tyłu głowy, że na Polarną to się zwraca uwagę, jak się ustawia montaż. Jeżeli już chodzi o jakieś skarby nocnego nieba, to już tam nic spektakularnego nie ma... są tam jakieś otwarte NGC'ki, kilka galaktyk, jakieś planetarki na krzyż, ale żadnych fajerwerków, no może poza faktem, że obok mieszka Smok. Czasami, ktoś mruknie o IFN'ie, ale to legendy... I pewnie dlatego, kiedy wycelowałem tam zestaw, nie zdawałem sobie sprawy, że w połączeniu z bieszczadzkim niebem, trafiłem chyba na najjaśniejszy IFN w mojej dotychczasowej kolekcji. Niecałe 50 klatek po 120s modyfikowanym Nikonem D610 z Samyangiem 135mm i efekt poniżej: + wersja dla kartografów:
 2. 18 points
  Cześć, Tym razem mgławice pyłowe w Kameleonie (Chemaeleon I Dark Cloud). iOptron CEM25P, Canon 6D mod., Canon 70-200 @200, 25 x 5 min, ISO 1600, Tivoli, Namibia.
 3. 16 points
  W poszukiwaniu dróg w obróbce i kolorach. Czemu Grota to nie wiem. Ja nic takiego nie widzę za to kilka "borostworów" znalazłem. Zrobione z: 160 x 2min + 20x 300s Ha 60 x 2min OIII ASi 1600 mmc + TS 150/600. Zdjęcie jeszcze przed poprawą LW co widać. Szkoda było ciąć prawą stronę.
 4. 7 points
  Hej. Na zimowe zloty średnio wpada około 40 najwspanialszych z najwspanialszych z najlepszych szalonych wariatów zwanych potocznie miłośnikami astronomii. Natomiast ośrodek Farfurnia może spokojnie pomieścić 50 takich okazów. I tu dodatkowa informacja: Niestety do ośrodka nie wolno przywozić swoich zwierzątek. Tzn mąż może zabrać żonę, żona może zabrać męża ale pieski i kotki musicie zostawić domach. Na liście mamy już jakieś 15 osób. Maile zwrotne zaczną przychodzić jakoś w weekend. Hohoho!
 5. 6 points
  Kochani! Z dziennego zakrycia Jowisza przez Księżyc nici, ale wieczór wynagrodził ten brak - z bonusem w postaci Wenus Czystego nieba!
 6. 5 points
 7. 4 points
  "Na północ" od mgławicy Ameryka znajduje się rozległy obszar materii która skutecznie gasi gwiazdy regionu. Wycelowałem w jedną z "macek" które tam są. Najlepsze dopiero okazało się gdy bliżej przyjrzałem się obiektom które są w kadrze. Z opisu klatek wynika że celowałem roboczo w LBN412 ale wiodący jest ten największy ciemny obszar i od niego nazwy zapożyczyłem tytuł. Ogólnie to jest na bogato i wśród tych ciemnych pasm pochowały się okazy. Warto opisać co mam w planie. FSQ/ST8300 LRGB - 7h
 8. 3 points
  Kolejne podejście do M33 i kolejny niedosyt. Kiedyś już próbowałem sił z tą galaktyką ale coś mi nie poszło z obróbką. Za drugim razem materiał był słabej jakości i nic rozsądnego nie udało się z niego wyciągnąć. Tym razem chciałem zebrać dużo więcej materiału ale niestety padła migawka w aparacie. Nie mam szczęścia do tej galaktyki. Załączam to co udało się wycisnąć. Niestety materiał bez flatów (nie było czym zrobić). NEQ-6, VX-8, CANON 450mod iso800 60x300s
 9. 3 points
  Ta galaktyka to prawdziwa menda i gnida. Podchodziłem do niej łącznie 4 razy. Za pierwszym razem przyszła mgła, za drugim padł mi akumulator do Fastrona. Po przejściu na HEQ5 i ED80 były kolejne dwa podejścia. Pierwsze zakończone porażką z powodu problemów z GoTo. Ostatni raz to już udane zebrane prawie 7 godzin materiału - ale przez brak ditheringu pojawił się wstrętny "walking noise" który przekreślił cały materiał. Ta galaktyka to dla mnie najładniejsza dziewczyna z liceum do której nie masz startu a jednak się starasz. Koniec końców ładne dziewczyny często kończą u boku zwykłych gości więc wciąż mam nadzieję
 10. 3 points
  np w teleksopy pl jest za 5450 zł. Czarny piątek zaczyna mi się kojarzyć z tragedią która dotyka ludzi którzy nabierają się ma takie promocje.
 11. 3 points
 12. 2 points
  wygrzebałem stare zdjęcia robione ED 80 z dedykowanym korektorem, który rekomendują Ci Koledzy w tym wątku kamera kolorowa Orion z sensorem APSC takim jak QHY8L albo Atik 460 sam oceń czy warto brać EDka
 13. 2 points
  tak, kręci się pierścieniem tym górnym bo dolny służy do ustawiania dioptrii i tak, źle współpracuje z okularami z rowkiem. Najzwyczajniej w świecie ich nie zaciska, latają luźno w gniazdach bo ten pierścień zaciskowy jest w stanie złapać tylko okulary z płaską tuleją, jak mają rowek to wchodzi w rowek i nie ma aż tyle regulacji zacisku żeby nawet dotknął wyfrezowanej tulei.... ot taki psikus.
 14. 2 points
  Trudno w tym budżecie znaleźć refraktor z flattenerem ktory dobrze skoryguje całe pole FF. Osobiście polecił bym Ci Red Cata (poszperaj na forum, jest trochę z niego fotek) lub TS 65Q. Godnym uwagi jest też wspomniany ED 80 z dedykowanym flatteneram. Spojrzał bym też w stronę teleobiektywów Canona serii L
 15. 2 points
  Ja osobiście z kolegą Mateuszem na przyszłoroczną opozycję Marsa będziemy budować dwa planetarne Newtony 200/1800 na bazie bardzo dokładnej optyki z lusterkiem wtórnym 26 mm. Będą to teleskopy o specjalnej konstrukcji nie przekraczające wagi 10 kg składające się z dwóch baflowanych części. Mam nadzieję że tym razem burze piaskowe nie przeszkodzą w obserwacji subtelnych detali na tarczy planety i będzie można się spotkać na Kudłaczach i wspólnie zerknąć na Marsa przez specjalnie przygotowane na te okazję teleskopy
 16. 2 points
  Kochani! Z dziennego zakrycia Jowisza przez Księżyc 28.11.2019 nici, ale wieczór wynagrodził ten brak - z bonusem w postaci Wenus
 17. 2 points
  To jeszcze ode mnie fotogeniczna koniunkcja z dzisiejszego wieczoru
 18. 2 points
  Wyczekana wieczorna koniunkcja planet z Księżycem. Niewiele brakowało by i tu była porażka.
 19. 2 points
  Jak już nawet Tobie włos jeży się na głowie, to znaczy, że jest naprawdę źle
 20. 1 point
  Romek robił 5h wodoru, potem 5h tlenu który okazał się wodorem. Do tego szczypta siarki i..... Mamy co mamy ;-) Wałcz, walcz. Jeszcze kilka wersji i zyskasz ksywe Don Kichot.
 21. 1 point
  Zwykłe ddp nie wystarczyło i zachowanie umiaru. Tu trzeba szaleństwa i ręcznego wyciągania
 22. 1 point
  @RomekAstrobaza Założyłeś sobie że 5 godzin na kanał i lulu spać i że jakoś to będzie - no jest jak jest - każdy widzi. Jasne możesz takie zdjęcia robić jeśli Cię to zadowala ale chyba czas przestać się oszukiwać. Z miasta to 15 godzin na kanał.
 23. 1 point
  niestety nie jest to matryca wielkości FF a APCs
 24. 1 point
  Majstersztyk! Brawo! No, ja tam mruczałem kiedyś, ale z dużo gorszym efektem
 25. 1 point
  LDN1320 "Hello boy" ;-)
 26. 1 point
  Sam o tym wspomniałeś. 70 Imaging Star to nie jest 71SDQ !!!
 27. 1 point
  Warto też dodać, że ten sam problem jest w nowszych nasadkach SW.
 28. 1 point
  wiem wiem, nie ma glownych gwiazd i szumi - ale chyba kolor calkiem calkiem nie?
 29. 1 point
  Wyszło naprawdę fajnie ! To bardzo trudny obszar nieba do obróbki, zwłaszcza, że cała ta mgławica jest przykryta cieniutkim welonem pyłu, którego w tej skali nie da się pokazać, a mocno wpływa na kontrast... (wiem, bo już 2 razy obróbkę tego obszaru na szeroko zostawiłem sobie na później )
 30. 1 point
  Temat z żoną prawie dogadany, także prawdopodobnie melduję się na pokładzie! Hurra znowu zlot!
 31. 1 point
  Tutaj jest link do mojego bino z aliexpressu, pierwsze w moim krótkim astrożyciu. Mi trafiło się normalne, sprawne i poprawnie skolimowane (przyjęło 400x bez problemu) ktoś też pisał na AM że ma bino z aliego i jest ok. Ten przypadek to pewnie jakaś jednostkowa akcja, dodatkowo już dostał zwrot kasy o ile dobrze pamiętam. Edit: jedno dodam, po pół roku intensywnego użytkowania poluzowała mi się śrubka trzymająca gniazdo okularowe i gubił kolimację. Po dokręceniu wszystko wróciło do normy oprócz tego, że co miesiąc musiałem znowu ją dokręcać Nie wiem czemu ale tak było.
 32. 1 point
  Na forum obok masz kolegę który kupił w tym miesiącu, w środku nasadki była niespodzianka Ale ktoś inny ponoć też kupił i był zadowolony https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=47713&start=25 ps spojrzałbym na to jak na kupno teleskopu, nie bez powodu odradzane są budżetowe teleskopy, które mogą tylko zniechęcić. Podobnie może być i w tym przypadku
 33. 1 point
  No ok, patrząc na Ali rzeczywiście cenowo niemalże to samo, mimo wszystko pilot Mi box-a jak dla mnie jednak robi dużą różnicę. Natomiast korzystanie z tel. jako pilota do telewizora/TVbox-a zupełnie mnie nie przekonuje, i nie to, żebym nie próbował W tej kwestii dawno wygrało Harmony Logitecha i tylko trochę szkoda, że w MiBox-ie modelu "S" pozbyli się diody IR, pierwszy można było "pilotować" także podczerwienią.
 34. 1 point
  Pytanie czy chcesz kupić dobry obiektyw który będzie cieszył czy po prostu wydać pieniądze. Szkoda kasy na tego typu eksperymenty.
 35. 1 point
  Tak właśnie powstają te wszystkie obrazki z rzekomych misji kosmicznych. Loty kosmiczne to ściema i spisek Rządu Światowego ;-)
 36. 1 point
  Wersja opisana. Z tymi ciemnymi jest jakaś ogólna niejednoznaczność. W sieci znalazłem odbiegające jednak od siebie opisy. Więc oparłem się na CdC. Proszę o uwagi jeśli pojawiły się nieścisłości. Rodzynkami są te małe obiekty GN 21.00.7 oraz (chyba sławna) gwiazda V1331 Cyg z otoczką mgławicową. Dwa niewielkie Sharplessy dopełniają kadr obecnością.
 37. 1 point
  jak się kolega wstrzelił wczoraj w czyste niebo nad Toruniem to nie wiem pewnie za bardzo zapracowany byłem... ale dzisiaj wieczorem szansa jest... pozdrowienia
 38. 1 point
  wstrzymaj się tydzień to może będę miał wolnego slota na wersje z dostępem do 4k i HDR. - ale to jeszcze nic pewnego. Na chwile obecną mam wszystkie "sloty" zajęte - ale może się okazać, że za tydzień jeden się zwolni.
 39. 1 point
  Ogłoszenie bez podanej ceny narusza regulamin giełdy AP. Proszę uzupełnić. W przeciwnym wypadku ogłoszenie zostanie usunięte. Moderator.
 40. 1 point
 41. 1 point
 42. 1 point
  Krzychu - ciesz się, że nie ma czegoś takiego:
 43. 1 point
 44. 1 point
 45. 1 point
  Planeta węglowa - wizualizacja v.2
 46. 1 point
  Rok 2005 to moje ostatnie spotkania z Marsem i astronomią…
 47. 1 point
  2019-11-08 Szczawnica / Palenica widok na Tatry. Około 50km / EOS 550d Canon 70-200 F4 2019-11-09 Mglisto i deszczowo. Jezioro Czorsztyńskie - po lewej majaczą dwie formacje górskie - Tatry. Około 60km.
 48. 1 point
  Księżyc 3 dni i 12 godzin po nowiu, 31 października 2019r, pół godziny po największym zbliżeniu do Jowisza, na jasnym niebie, 10-20 minut po zachodzie Słońca. Zjawisko miało miejsce około 10o nad południowym horyzontem. Refraktor achromatyczny TS152/900, ASI290MM, Filtr Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture v2,6, Autostakkert!3 (300/2000), Registax6, Microsoft ICE.
 49. 1 point
  https://demotywatory.pl/4918636
 50. 1 point
  WALKA O ODWRÓCONY OBRAZ – DECYDUJĄCE STARCIE W końcu udało się! Uzyskałem ziemski obraz w tandemie obiektyw-okular! 1. Potrzebna jest najzwyklejsza kątówka 1,25”/90° 2. Wykręcamy tulejkę, bierzemy dekielek z canonowskim bagnetem EF i wycinamy w nim centralne otwór fi 32mm; następnie sklejamy dekielek z pozbawionym jednej tulejki korpusem kątówki. 3. Wykręcamy z barlowa 1,25” / 2x soczewkę z oprawą; we wnętrzu dekielka z twardniejącej masy plastycznej (ja użyłem Poxiliny) wykonujemy tulejkę/stożek o średnicy wewnętrznej fi 31,7mm ; wysokości około 12mm i w miarę cienkiej średnicy zewnętrznej, żeby nie było kolizji z „dupkami” obiektywów. 4. Ta ręcznie wykonana tulejka zapewnia suwliwe pasowanie dla soczewki barlowa (niestety nie mają jednakowych gwintów i nie da się jej po prostu wkręcić). Połączenie jest jednak wystarczające, żeby utrzymać soczewkę w osi optycznej bez ryzyka wysunięcia się i porysowania ostatniego szkła obiektywu. 5. Całość prawidłowo współpracuje z każdym obiektywem, którego ostatnia soczewka jest zagłębiona na co najmniej 15mm w korpusie. W moim wypadku są to teleobiektywy C200mm i S100-300mm Podsumowanie możliwości i ograniczeń takiego rozwiązania: + uzyskałem obraz odwrócony! + obraz jest bardzo dobrej jakości prawie po diafragmę, również z okularami 82°; degradacja obrazu w obiektywach występuje dopiero po przekroczeniu powiększeń ponad 1,5D + kątówka ostrzy ze wszystkimi moimi okularami w standardzie 1,25” od 5÷32mm - ogniskowa obiektywów została wydłużona dwukrotnie (sprawdziłem również tulejki z barlowów 1,6x i 3x – nie da się nimi uzyskać ostrego obrazu na ∞) - ograniczeniem jest standard 1,25”, który w połączeniu z wydłużeniem ogniskowej uniemożliwia uzyskanie pola widzenia ponad 8° - ograniczeniem jest stosowanie jedynie obiektywów z ostatnią soczewką zagłębioną ponad 15mm w korpusie Mimo powyższych ograniczeń zastosowanie złączki poprawiło komfort obserwacji i zakres zastosowań duetu obiektyw-okular.
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.