Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 01/24/20 in all areas

 1. 19 points
  Brak naszej wiedzy/znajomości katalogu Messiera był porażający (pozdro dla zlotowiczów). Może do następnego razu zapamiętam jak wygląda M44 (Żłóbek, gromada Ul, Praesepe, Pszczółka) Esprit 100/550 (s.m.), Asi1600mmc. 20x120s RGB. Strzyżów.
 2. 13 points
  Mgławica koński łeb i mgławica płomień. 2.5h naświetlania 30x300s ISO1600. HEQ5pro, WO zenithstar61, Canon 5d mark2, Optolong l-pro, guiding.
 3. 11 points
  Cześć, przeglądając różne informację na temat co ciekawszych obiektów głębokiego nieba, trafiłem na notkę poświęconą bardzo ciekawej galaktyce M60 - UCD1. Skrót UCD to Ultra Compact Dwarf galaxy - galaktyka ta ma największą gęstość materii ze wszystkich znanych galaktyk. Jej masę szacuje się na ~140 milionów mas słońca a średnicę na 24 parseki czyli ~77 lat świetlnych. Supermasywna czarna dziura w jej centrum ma masę ok 15% całej galaktyki. Podejrzewa się, że większość gwiazd tej galaktyki zostało zaanektowane przez położoną obok galaktykę eliptyczną M60. M60 UDC1 położona jest ok 54mln lat świetlnych od nas. Traktujcie zdjęcie jako ciekawostkę - gdyż technicznie wiele jej brakuje. Luminancja robiona oczywiście z Warszawy. Może Wy w swoich kolekcjach macie M60 i przy okazji zrobiliście zdjęcie M60-UCD1 :-) Załączam również zdjęcie zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a PS Ci co byli na zlocie mogą kojarzyć mój wywód o tej galaktyce :-) HST:
 4. 10 points
  Kalifornia wysmażona podczas wtorkowego wypadu z olkusko-krakowską ekipą - mimo miejscówki w dolince momentami powiewało srogo, guidingiem miotało jak szatan cytując klasyków. Cem25p ma wiele zalet ale niestety nie należy do nich odporność na wiatr Także po odrzutach spowodowanych powyższym oraz chwilowym zachmurzeniem wyszło coś koło 2,5h w klatkach po 120s. 6d mod + canon 400@5.6, bez filtrów. Pełna klatka, tylko resize 2x żeby dało się oglądać
 5. 9 points
  Obszar, który nie często bywa wybierany na cel. Skusiłem się na niego gdy przeglądając szersze ujęcia zobaczyłem pyły i kilka ciekawych mniejszych obiektów. Bardzo jasna gwiazda Caph w samym środku. Powyżej niebieska mgławica vdB1. Ciekawe dlaczego od niej akurat jest numerowany katalog. Geneza powstawania takich spisów może być interesująca Po prawej schowana za pyłami, dlatego w ciepłych odcieniach, galaktyka IC10. Wszystko w kolorowym morzu gwiazd Kasjopei FSQ/STL11k 3.5 LRGB
 6. 7 points
  Przegląd tego obszaru Oriona prezentowałem kilka dni temu, gdy dysponowałem dość małą ilością materiału. Udało mi się zebrać nieco więcej materiału i powstała wersja nieco bardziej "artystyczna". Setup: HEQ5 belt, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS Zbieranie: APT, 117 x 120 s RGB, gain 180, temp. -10 Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3600x2700, resize 2000x1500
 7. 6 points
  Wycelowałem mniej więcej w koński łeb. Zebrałem 90 x 2 sekundy i stwierdziłem, że szkoda na to czasu - byłem pewien, że nie trafiłem w obiekt. Coś tam jednak postanowiłem zestackować i okazało się, że prawie trafiłem. Stack: https://drive.google.com/open?id=1DDaLTiEjj49YANXB46_hax7qQkH4vbdX Pojedyncza klatka. Resize 50%. Stack 90x2s i ułomna obróbka w Siril. Lekki crop i resize 50%. Nie potrafię sobie poradzić z tymi smugami na całym zdjęciu
 8. 6 points
  O, znalazłem na swojej fotce z Bukowca z przed 2 lat. Robiąc ją nie miałem pojęcia o tym ciekawym obiekcie. Dzięki Paweł za ciekawe informacje o tym obiekcie.
 9. 5 points
  S U P E R N O W A w galaktyce Panny, która wybuchła parę dni temu; dziś widziałem pierwszy raz w życiu coś takiego i to wyraźnie. Nie mogłem uwierzyć! Skakałem z radości i z zimna. Wydała mi się nawet jaśniejsza, niż niedawno podawano. Podziękowania dla promującego te zjawisko Astrolife. I za prognozę Meteoblue - cóż za precyzja.
 10. 4 points
  Wybaczcie mi ten tytuł, ale tak mi się zasugerowało... Nie twierdzę, że Menkib (Ksi Persei) zmierza w kierunku mgławicy Kalifornia, ale na podstawie informacji znalezionych na ich temat w necie, możliwe, że coś jest na rzeczy... Ksi Persei (ξ Per, Menkib) – gwiazda w gwiazdozbiorze Perseusza. Jest odległa od Słońca o około 1240 lat świetlnych. Intensywne promieniowanie tej gwiazdy rozgrzewa i jonizuje mgławicę NGC 1499, znaną też jako Mgławica Kalifornia. Znajduje się ona w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi. W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować Maćkowi @wessel, za rady i uwagi, dotyczące tego materiału, które pozwoliły na wzbogacenie moich skromnych umiejętności obróbki zdjęć. SW ED80, QHY163C, Ha 35nm Ha 72 x 300sek + RGB 40 x 300sek, flaty, darki, biasy HaRGB - APT, Maxim Dl, PS
 11. 4 points
  To ja również nie silę się na oryginalność
 12. 3 points
 13. 3 points
  Wracajac do koloru to bez dotykania obrobki wyszla tak
 14. 3 points
  Jest Koszmar, kiedyś obserwując wizualnie byłem wstanie więcej tego rozpoznać Ale dziś jest to dużo gorsze Czy chłopaki mają statystykę ile messierów było poprawnie odgadniętych podczas konkursu? Ale M44 to akurat przypomina żłóbek z siankiem.: (przepraszam Piotr za paćkanie Ci po zdjęciu)
 15. 3 points
  CHARA to 6-elementowy interferometr optyczny. Każdy z sześciu 1m luster jest połączone próżniowym tunelem, gdzie kombinuje się światło z wszystkich teleskopów w jeden wirtualny teleskop o aperturze 331m i rozdzielczości 0.4mas (0.0002 sekundy łuku). Dodatkowo, każdy z teleskopów jest wyposażony w system AO (optyki adaptatywnej), gdyż inaczej nie działałaby interferencja - seeing zaburza fazę fali światła. Tutaj do poczytania losowy artykuł w temacie: https://openresearch-repository.anu.edu.au/bitstream/1885/65380/2/01_Brummelaar_CHARA_array_adaptive_optics_2014.pdf Zwykły teleskop 1000mm ma zdolność rozdzielczą "zaledwie" 120mas, 0.12 sekundy łuku w paśmie 500nm. To za dużo nawet używając najlepszego lucky imagingu. Adaptatywnej Optyki z prawdziwego zdarzenia (czyli poza tip&tilt który można od biedy symulować odpowiednio szybko guidując (kilkadziesiąt Hz) lub kupując gotowe rozwiązanie zdaje się od SBIG) nie używa żaden astroamator, o którym słyszałem. To są koszta setek tysięcy dolarów. Tym bardziej nie słyszałem o amatorskim interferometrze optycznym z realnych teleskopów. To również są setki tysięcy, jeśli nie miliony, dolarów. Nawet o najprostszym lucky imagingu na 1m lustrze jakoś nie słyszałem. Może dlatego, że dla optyki mniej więcej 200mm typowy, zamrożony w czasie obraz gwiazdy przy przeciętnym seeingu wygląda tak: A dla apertury 700mm ten obraz w tych samych warunkach wygląda tak: (obrazki z Wikipedii)
 16. 2 points
  Cześć, Dorzucę do wątku Wenus z 16 stycznia z SW MAK 102/1300mm na AZ3, Barrlow 2x, korektor ADC, kamerka 120mc. Stack 1000 klatek. Warunki przeciętne, w momencie avikowania planeta znajdowała się około 15° nad horyzontem co nie ułatwiało uchwycenie ostrości. Pozdrawiam, Robert
 17. 2 points
  Ja w Atiku 383, bez grzałki czasami miewam ten problem. Remedium na to jest powolne schładzanie. Nie ustawiam od razu na -20 tylko schodzę z temperaturą co 5 minut o 5oC. Grzałka likwiduje ten problem całkowicie.
 18. 2 points
  Zachęcony "Wiedźmą" @Duser-a wrzucam i swoje wypociny. Nie siląc się na oryginalność pozwólcie, że Go zacytuję: Pogody niby nie było, ale noc z piątku na sobotę pozwoliła trochę poszaleć z teleskopem. Wycelowałem w Hełm Thora. Miało być pełne zdjęcie, ale zebrałem tylko LUM . Niestety cirrusy zdegradowały częściowo obraz , dając pokaźne 'halo" wokół jasnych gwiazd . Parametry zdjęcia : Atik One 9 na CFF 140 f/6.5 , Lum 32 x 300 sek , resize. Hełm leży na boku.
 19. 2 points
  Witam, Przedstawiam wszystkim znaną mgławicę emisyjną Kalifornia NGC1499 w palecie HST Odkryta została przez Edwarda Barnarda w 1885 roku, a znajduje się ok 1500 lat świetlnych od naszej planety, rozciąga się na przestrzeni ok 100 lat świetlnych. W paśmie LRGB świeci czerwonym światłem charakterystycznym dla atomów wodoru rekombinujących z utraconymi elektronami, wybitymi w procesie jonizacji przez energetyczne światło gwiazd. Prawdopodobnym dostawcą odpowiedniego światła jest jasna, gorąca, niebieskawa gwiazda ξ Persei ( niestety niewidoczna na zdjęciu ) Dane techniczne: Łączny czas naświetlania 27h NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ALccd 5T, ATIK383L+
 20. 2 points
  Mi się zawsze podoba moment gdy Messierowcy odkryją, że istniej jakieś NGC IC itd
 21. 2 points
  Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie. Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej. Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne. Pozdr. M.
 22. 2 points
  My wychodzimy czasem z dworu na pole, a was czasem wpusczają z pola do dworu - taki żarcik oczywiście. Bez urazy, ale tak się u nos na południu godo. A wejże ,nie obrażojże się.
 23. 2 points
  Wczoraj wybrałem łatwy cel. Pierwszy raz ustawiłem na CG5 aparat i guider side by side. Cały czas wyskakuje mi monit przy kalibracji phd2 "little south movement..", ale co tam. Spóbowałem krótkich ekspozycji bez guidingu. Canon 1100D, Canon 100mm, f/4, CG5, ciągle bez filtra LP bo chyba na cle utknął 40x lights po 45 sek po około 15-20 darków, flatów na ekranie i biasów. i takie cuś.
 24. 2 points
  Napisał by wypiź...na wiatrem a nie tu jakimś smaganiem czaruje mimo to ładnie wyszło
 25. 2 points
 26. 2 points
  Wczorajsza Wenus. Seeing fatalny, ponadto zaparował mi korektor w SCT. Tutaj z ASI 224 + Barlow2x + IR cut: I Chameleon 2 + Barlow2x i filtr czerwony23A Z filtrem metanowym wyszło najlepiej (obraz zrobił się zaskakująco stabilny) - nie jest to filtr do Wenus, ale przynajmniej w podczerwieni. Wersja zwykła i z barlowem 2x kolejna próba w UV, gorzej niż poprzednio, ze względu na zaparowanie. Tylko wersja zwykła, z barlowem 2x było za ciemno (pewnie przez zaparowanie korektora, trzeba będzie spró)bować jeszcze raz
 27. 2 points
 28. 2 points
 29. 2 points
  Dzięki Rysiek, ale mam do zdjęcia sporo zastrzeżeń. Prawdą jest, że niska deklinacja + kiepski seeing bardzo nie lubią się ze sporą skalą (tu 0.83"/pix). Gwiazdy wyszły jak naleśniki więc je zmniejszałem. Nie jestem zadowolony z efektu więc jeszcze jedna wersja -gwiazdy nie zmniejszane, ale delikatnie maskowane przy wyciąganiu.
 30. 2 points
  ι (48) Cnc Zubanah Zubanah jest drugą pod względem jasności obserwowanej gwiazdą w Raku. Jest podwójnym układem grawitacyjnym (WDS J08467+2846), odległym o ~331 ly. Należy do gwiazd typu high proper motion, wykazujących względnie dużą prędkość kątową względem Słońca. Składniki A (HIP43103): mag 4,02; typ widmowy G8 (żółto-pomarańczowy) B (HIP43100): mag 6,57; typ widmowy A2 (biało-niebieski) Separacja: 30,7" Inne jaśniejsze gwiazdy kadru BD+29 1826: mag 8,76; typ widmowy K0 (pomarańczowo-czerwony) BD+29 1822: mag 9,4; typ widmowy K2 (pomarańczowo-czerwony) CCDM J08459+2901AB: mag 9,68; typ widmowy F8 (biały); gwiazda podwójna Setup: HEQ5 belt, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS Zbieranie: APT, 120 x 8 s, gain 180, temp. -10 Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 2800 x 2100, resize 1600 x 1200
 31. 2 points
  http://www.astronomerstelegram.org/?read=13410
 32. 2 points
  Witam Można powiedzieć, że jest to moje pierwsze łączenie Ha i koloru. 5,5h Ha i 1,8h koloru, ASI071, TLAPO804. Znaczna część materiału zbierana we mgle przez cirrusy i przy wietrze Mnie się kolorek podoba, a wam... ? Pozdrawiam EDIT, poprawki
 33. 2 points
  Wenus z wczoraj z zimowego zlotu D-K 190/3560 + ASI178 MM-C Baader "U" + Astronomik IR742
 34. 2 points
  Posiedziałem dziś chwilę za miastem czekając na wybuch ale nic z tego
 35. 2 points
  A tak. Każdemu się wydaje że wystarczy budżetowy Newton, jakiś montaż kamera planetarna i już. Po pięciu latach i sprzedaży samochodu zmienia zdanie.
 36. 1 point
 37. 1 point
  Wczoraj przeprowadziłem test współpracy spektrografu Low Spec z refraktorem APO 107/700. Łatwo nie było, żeby wostrzyć obraz potrzebowałem extendera 2" z gwintem T2, brakło wyciągu, a z kątówką dielektryczną 2" nie dało rady, po prostu obrócła się pod takim ciężarem. Potem niezsynchronizowany szukacz, itd. Zeszło przynajmniej 2 godz. na ustawienie setupu. Profile linii wodorowych z serii Balmera w widmie Syriusza: H-alpha - po prostu piękny profil H-beta: H-gamma: H-delta i H-epsilon Do analizy wybrałem najlepsze wizualnie klatki z serii (2 stacki nie złożyły się poprawnie).
 38. 1 point
  Musisz w Plik/Ustawienia/Inny debayer/ odhaczyć(odptaszkować) Wzór Bayer z nagłówka i wybrać GBRG wtedy powinny po zestackowaniu wyjść dobre kolory a nie fiolet.
 39. 1 point
  Już dzisiaj się rozstawiłem i focę. Ofiarą padła Wielka Mgławica w Orionie. Późno się zebrałem więc wiele materiału nie będzie. Pogoda zacna, widoki przepiękne. Plejady gołym okiem dobrze widoczne i nie tylko.... Co tu dużo mówić. Każdy wie o co chodzi.
 40. 1 point
  Górne rogi, gwiazdy w kształcie kropel. Na dole już mniej, PD trochę jak by są, natomiast LD nie widzę.
 41. 1 point
  Cześć Łukasz - mam ten teleskop od kilku lat, używałem go do wszystkiego co opisałeś w pytaniu plus foto. Przede wszystkim, jeśli masz aluminiowy trójnóg, to musisz go ustabilizować, gdyż posiada gigantyczne ruchy skrętne w płaszczyźnie poziomej (płaszczyźnie mocowania montażu). Powoduje to drżenie obrazu w okularze przy każdym ruchu, dotknięciu, silnym podmuchu. Najlepiej wymienić śruby i nakrętki z podkładkami na o wiele większe. Dodatkowo używałem ścisków stolarskich (Obi, Leroy) do ściśnięcia profili aluminiowych nóg, aby ograniczyć ich wzajemne przesuwanie. Na koniec kupiłem statyw stalowy. Tuba to wielka i ciężka "krowa" jak na tak mały montaż, więc wszystkie elementy składowe mają znaczenie na stabilność. Masz napęd w jednej osi? Jeśli nie to dokup, bo przy dużych powiększeniach wszystko szybko ucieka z pola widzenia i zamiast skupić się na obserwacjach cały czas próbujesz kręcić niewygodnymi pokrętłami. Masz korektor komy/flattener? To kolejna rzecz w którą powinieneś się zaopatrzyć (najlepiej 2'' bo masz taki wyciąg i możesz stosować 2'' filtry). Mam dodatkowo 4mm Plossla - po zakupie okazało się że niewiele widać przez niego - dokładniej widać gorzej niż przez 10mm z barlowem 2x. Jowisz i Saturn przy dobrym seeing'u na okularze w granicach 10mm - obraz żyleta. Pasy na J. widać doskonale, S. maleńki, ale przy odpowiednim położeniu pierścienie widać doskonale. Zanim zainwestujesz w okular - pożycz od kogoś i przetestuj. Myślę że przez proponowany 2,5mm nic nie zobaczysz. Masz wyciąg 2'', więc idź w tę stronę z okularami. Zobacz na member map - masz 22 zarejestrowanych astromaniaków w 3mieście Pozdr. M.
 42. 1 point
  Wczoraj miałam bardzo czyste niebo, bez problemu mogłam obserwować przez wielkie okno na klatce schodowej. Nareszcie dokładnie mogłam przyjrzeć się niektórym gwiazdom Oriona. Mintaka (delta Ori) jest jedną z gwiazd Pasa Oriona (będącego częścią gromady otwartej Collinedr 70... Tak, Pas Oriona jest skoniugowany grawitacyjnie). Mintaka to gwiazda podwójna. Obie składowe są gorące. Różnią się tylko klasą jasności. Pierwotny składnik to olbrzym, zaś wtórny jest gwiazdą ciągu głównego. Błękitne, ale na skutek efektów optycznych druga z gwiazd zdaje się mieć w okularze teleskopu szaro- lawendowy , bardzo chłodny odcień. W jednym polu widzenia uchwyciłam również gwiazdę 31 Ori. Czerwony olbrzym- bliźniaczka Aldebarana (o identycznym typie widmowym oraz wskaźniku barwy). Widok prześliczny!
 43. 1 point
  I co z tego, że osobnym kablem jak do tego samego kontrolera na płycie?
 44. 1 point
  Grzałki były dobre w czasach dużych pixeli i astrofotografii widokówkowej, w czasach małych pixeli i dużej skali wytwarzane przez nie ciepło degraduje obraz ulatując u wlotu tuby i tworząc różnicę temperatur na styku otoczenie LW i LW.
 45. 1 point
  To z dzisiaj,chyba trochę lepiej;)gdzieś tam majaczą Plejady:)
 46. 1 point
  Należał do Don Pedro, został zabrany jako ostatni z pola
 47. 1 point
 48. 1 point
  Na zachętę https://www.cloudynights.com/topic/521063-m42-center-oiiihasii-c11qhy5l-iiasi224mc/
 49. 1 point
  Jak dla mnie na początek super. Do końca życia nie zapomnę swoich eksperymentów, a szczególnie pierwszych fotonów. Zgadzam się z tezą, że w astrofotografii sam wynik nie jest najważniejszy. Istotny jest experience - czyli przeżywanie doświadczenia, pokonywanie swoich słabości, edukacja, etc.
 50. 1 point
  NGC2392 Eskimo Nebula 02.01.2020 godz. 20:43 UTC 16'' GoTo, ASI385, f = 3600mm 70x5s Naświetlane z dużego miasta przy zachodzącym Księżycu 58% link do stacka: https://drive.google.com/open?id=1StEodEuv2Tdx-QvNCSars8FcKUXlOLnQ
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.