Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 01/20/2020 in all areas

 1. 16 points
  A reszta gdzieś po górkach chodzi
 2. 14 points
  Oto mewa . Oznaczenie ic 2177 odnosi się podobno tylko do samej głowy , a skrzydła to już Sharpless 2-296 . Nie zmienia to faktu ,że razem mamy całkiem ładne straszydło o rozpiętości skrzydeł 250 ly . technikalia: sam 135/2 @2,4 eq6 , asi 178mmc, guiding , baader ha 7nm , 60x 180 s.
 3. 12 points
  Druga noc astrozlotu. Duchy przyszły z okolicznych lasów.
 4. 8 points
  Nie no wiedźma jak malowana. Z mojego materiału nici. Mam nadzieję że się Piotr nie obrazisz.
 5. 8 points
  W jakiś magiczny sposób impreza zawsze przenosi się do kuchni
 6. 6 points
  Wycelowałem mniej więcej w koński łeb. Zebrałem 90 x 2 sekundy i stwierdziłem, że szkoda na to czasu - byłem pewien, że nie trafiłem w obiekt. Coś tam jednak postanowiłem zestackować i okazało się, że prawie trafiłem. Stack: https://drive.google.com/open?id=1DDaLTiEjj49YANXB46_hax7qQkH4vbdX Pojedyncza klatka. Resize 50%. Stack 90x2s i ułomna obróbka w Siril. Lekki crop i resize 50%. Nie potrafię sobie poradzić z tymi smugami na całym zdjęciu
 7. 4 points
  W piątek byłem z niejakim Tucznikiem na wschodzie słońca na Pradziadzie. Przejrzystość powietrza dość dobra, Tylko ostatnio dość często bardzo mocno faluje powietrze i na zdjęciach wychodzą miraże.
 8. 4 points
  Wybaczcie mi ten tytuł, ale tak mi się zasugerowało... Nie twierdzę, że Menkib (Ksi Persei) zmierza w kierunku mgławicy Kalifornia, ale na podstawie informacji znalezionych na ich temat w necie, możliwe, że coś jest na rzeczy... Ksi Persei (ξ Per, Menkib) – gwiazda w gwiazdozbiorze Perseusza. Jest odległa od Słońca o około 1240 lat świetlnych. Intensywne promieniowanie tej gwiazdy rozgrzewa i jonizuje mgławicę NGC 1499, znaną też jako Mgławica Kalifornia. Znajduje się ona w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi. W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować Maćkowi @wessel, za rady i uwagi, dotyczące tego materiału, które pozwoliły na wzbogacenie moich skromnych umiejętności obróbki zdjęć. SW ED80, QHY163C, Ha 35nm Ha 72 x 300sek + RGB 40 x 300sek, flaty, darki, biasy HaRGB - APT, Maxim Dl, PS
 9. 4 points
  Ja też już w domu. Niestety szybka konieczność wyjazdu z samego rana nie pozwoliła mi pożegnać się z Wami z osobna. Dzięki za wspaniałą atmosferę, jesteście niesamowici! Do zobaczenia wkrótce... Szczególne podziękowania dla Bodiego i Pawła za, jak zwykle zresztą, świetną organizację, nawet pomimo braku pogody. My się zimy nie boimy, hej!
 10. 4 points
  Ja również dziękuję za tych kilka niesamowitych dni. Dziękuję za pomoc w dotarciu na zlot i powrocie z niego. Była świetna atmosfera, dobre jedzenie i ogrom wiedzy, którą uczestnicy przekazywali w trakcie prelekcji, jak również mniej oficjalnych rozmów, niemożliwej do przyswojenia w całości, w przeciągu tych kilku dni.
 11. 3 points
 12. 3 points
  Nie pamiętam czy zamieszczałam na AP dłuższe opracowanie o wybranych gromadach otwartych, ale był tam też rozdział nt. gromady Collinder 70 (tej, do której zalicza się Mintaka). Miło później spojrzeć na Pas Oriona jako na całość. Poniżej załączam fragment artykułu: (z opracowania pt.: "Wybrane gromady otwarte. Czyli znane obiekty- od mniej znanej strony") 1. COLLINDER 70 Jest to obiekt sklasyfikowany jako gromada otwarta. Zawiera bardzo dobrze znany asteryzm, zwany Pasem Oriona. Jest on częścią gromady i wraz z gwiazdą SigmąOrionis stanowi jej najjaśniejszy fragment. Cr 70 mieści gwiazdy połączone ze sobą wzajemnymi siłami grawitacji. Zajmuje na niebie znaczny obszar o średnicy ok. 3o. W całości może być obserwowany przez lornetkę o szerokim polu widzenia i niewielkim powiększeniu. Pośród blisko stu gwiazd zaliczających się do gromady, cztery najjaśniejsze z nich to: Alnitak, Alnilam, Mintaka i Sigma Orionis. Pozostałe gwiazdy są zwykle ciemniejsze od 10m. Mintaka, czyli Delta Orionis, to gwiazda potrójna, której głó wny składnik jest układem binarnym spektroskopowo. Jej komponenty są gorącymi gwiazdami wczesnych typów widmowych: B0III oraz O9V. Wspólna jasność wizualna osiąga aż 2,4m. Teleskop o niewielkiej aperturze umożliwi zaobserwowanie gwiazd A oraz C, które dzieli dystans 53’’. Kolor składnika A opisywany jest wówczas jako błękitny, a składnik C sprawia wrażenie blado granatowego. Alnilam (Epsilon Orionis)- jest systemem podwójnym o wypadkowej jasności wizualnej bliskiej 1,7m. Komponent pierwotny układu zalicza się do typu widmowego B0Ia. W odległości 180’’ od niego jest obecny ciemny składnik wtórny, którego jasność wizualna wynosi zaledwie 11,3m. Posiada on wyraźnie pomarańczowe zabarwienie, wskaźnik barwy B-V tego komponentu to aż +1,40. Alnitak (Zeta Orionis)- gwiazda podwójna. Jej łączna jasność wizualna to aż 1,9m. Składnik główny jest podwójny spektroskopowo i złożony z gwiazd należących do typów widmowych: O9,7Ib oraz B0III. Gwiazda Zeta Ori C jest oddalona o ok. 58’’i wykazuje jasność 9,5m. Niezwykła gwiazda wielokrotna. Literatura podaje, ze układ ten składa się z 5 komponentów. Najjaśniejszy z nich (A/B) to gwiazda podwójna o bardzo małym stopniu separacji (ok. 0,2’’). Jej sumaryczna jasność to 3,8m, a zatem bez problemu widoczna gołym okiem. Jest złożona z gwiazdy typu widmowego O9,5V oraz B0,5V. Ma bardzo niski wskaźnik barwy: -0,25. Taki sam jak Spika. Jest więc intensywnie niebieska. Składowa C to gwiazda ciągu głównego, typu widmowego A2Vn. Jest oddalona od głównych składników o ok. 12’’. Komponent D, to gwiazda wczesnego typu widmowego: B2V o bardzo niskim wskaźniku barwy: -0,20. Jest oddalona od A/B o 13’’ i wykazuje nietypowy kolor przy obserwacjach wizualnych. Gwiazda E jest żywo- liliowa i zalicza się do typu widmowego B2 IV- V p.
 13. 3 points
  Stack: https://www.dropbox.com/s/07f5uj4azl9z4h7/roz.fit.zip?dl=0 Wersje po usuwaniu gradientu w IRIS:
 14. 3 points
  Hmm, jeśli mgławica ma 6' = 360" średnicy i przyrosła o 3,1", czyli o 0,86%, to przy wielkości jak na zdjęciu (ok. 1024 piksele rozciągłości w poziomie) daje to rozdęcie o ok. 8 pikseli. Zauważyć by się dało Tutaj time lapse z jednego setupu: https://kottke.org/18/02/a-time-lapse-video-where-you-can-actually-see-the-crab-nebula-expanding
 15. 3 points
  Raz jeszcze grudniowa pełnia
 16. 2 points
  Pamiętaj mając duże Lp musisz robić DuuuuuzO klatek. Wypal 15-20h materiału, a poczujesz magię. W klatkach na tym samym iso i czasie exp, przysłonie, itp.
 17. 2 points
  Ja jestem tutaj gdzie pisaliśmy wcześniej. Czyli na punkcie widokowym pod Pruchnikiem. Dołączył do mnie Nethron i poczyniliśmy wiele fajnych obserwacji. Od Andromedy zaczynając na Triplecie Lwa kończąc. Muszę przyznać, że Wielka Mgławica w Orionie w Morpheuszu 4,5 mm robi piorunujące wrażenie! Zobaczyć ją na własne oczy to niezwykle przeżycie. Widać już baaardzo drobne detale. Choć bez filtra mgławicowego trochę bez koloru. Jutro wrzucę parę pojedynczych klatek jakie dzisiaj zrobiłem.
 18. 2 points
  Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie. Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej. Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne. Pozdr. M.
 19. 2 points
  Mariusz, nie będę z Tobą polemizował, ale jesteś w błędzie, a przekonasz się o tym jak popatrzysz przez coś innego niż sam posiadasz, powtarzam ponownie do planet ten teleskop nadaje się średnio, co nie dyskwalifikuje go absolutnie, do DS jest na start zajefajny Łukasz Wolańczyk nie schodź z okularem na początek poniżej 8mm. pozdrawiam.
 20. 2 points
 21. 2 points
  @Antek Staszewski to sie nazywa GŁÓD FOTONOWY
 22. 2 points
  Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na zbliżającą się koniunkcję komety C/2017 T2 z popularnymi Chichotami, czyli gromadą podwójną w Perseuszu. Kometa w swojej podróży przez gwiazdozbiór Perseusza parę dni temu minęła jasną gwiazdę Miram (Eta Per); około 20 stycznia minie w odległości około 18' kątowych gromadę otwartą NGC 957, żeby w nocy z 27 na 28 stycznia utworzyć z gromadą podwójną widowiskowy trójkąt równoboczny o "średnicy" 45' kątowych. C/2017 T2 cały czas powoli zwiększa swoją jasność ale oczywiście nie ma tak okazałego warkocza jak na poniższej symulacji. Aktualnie kometę dzieli od gromady podwójnej około 3,5 stopnia i mieści się w kadrze z Chichotami w obiektywie o ogniskowej 200mm z matrycą APS-C. Zdjęcie z godziny 19.30 przy gęstniejącej mgle, pod niebem o jakości dochodzącej do 20,80. C60d+C200/2,8 @4 1x180s ISO 800 - cała nie kadrowana klatka (kadrowanie zdjęcia obiektu na wysokości 84 stopnie w wizjerze lustrzanki - bezcenne).
 23. 2 points
  Prawda jest taka, że różnica pomiędzy niebem, które na mapach LP ma obliczoną jasność nieba równą 21.60 mag/"2 a tym, gdzie jest 21.80 mag/"2 jest głównie estetyczna, o ile nie patrzysz akurat w kierunku jednej z niewielkich łun. Choć pod względem różnica w wyglądzie takiego nieba jest pomiędzy takimi miejscami dość wyraźna, to tyczy się ona głównie zasięgu i intensywności stosunkowo niewielkich łun. Poza łunami różnice w jasności tła nieba są na tyle niewielkie, że ledwie widoczne przy użyciu naszych oczu. Mimo wszystko, na tym ciemnym niebie zobaczysz troszeczkę więcej. Jadąc na obserwacje zwracaj jednak zwłaszcza uwagę na to, żeby obiekty które planujesz obserwować nie znajdowały się nad którymś z sąsiednich miasteczek. Wybór południa zamiast północy wydaje się tu bardzo rozsądny.
 24. 2 points
  Kolimator firmy "DANGER" I kilka innych fotek, na szybko:
 25. 1 point
  Rzeczony intensywny punkt to jądro galaktyki i na pewno nie wygląda tak jak na zdjęciu. Nie przygaszaj tego obszaru bo on ma świecić i to mocno świecić. Skala trochę mniejsza ale pokazuje co mam na myśli: http://astroscapes.eu/galerie/astrofotografia?wielka-galaktyka-w-andromedzie
 26. 1 point
  Pytanie nie jest głupie. Głupie są natomiast te śrubki mocujące okular mimośrodowo
 27. 1 point
  Nie jest prawdą że w dallu oba lustra są sferyczne, do tego odległość między nimi jest parametrem konstrukcyjnym (astrokosmo o tym napisał) zmiana tej wielkości odbywa sie kosztem jakości obrazu. Przy minimalnych przesunięciach ten efekt jest pomijalny ale wyciągnięcie ogniska o kilkanaście centymetrów np pod nasadkę to kiepski pomysł.
 28. 1 point
 29. 1 point
  No może nie rządzi, ale zacnie się załapała. Piękny "makowiec" z czerwonym dżemem.
 30. 1 point
  A po co Ci wyświetlacz? Łączysz się bezprzewodowo po WiFi. Czytałeś? https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6070-moje-asia-czyli-nie-jednemu-psu-burek/
 31. 1 point
  Byłem tam wczoraj. Może dzisiaj również pojadę i zapuszczę się nieco dalej. Kilka słów o wczorajszym wypadzie napisałem tutaj
 32. 1 point
  Raczej chodzi o nieprzekraczanie maksymalnego prądu zasilacza, ale to zdanie nie jest jasne Niemniej prawa Ohma nawet ZWO zmienić nie może
 33. 1 point
 34. 1 point
  Musisz w Plik/Ustawienia/Inny debayer/ odhaczyć(odptaszkować) Wzór Bayer z nagłówka i wybrać GBRG wtedy powinny po zestackowaniu wyjść dobre kolory a nie fiolet.
 35. 1 point
  Piękna Kalifornia ;-) Nieźle tam piź.. tzn. wiało
 36. 1 point
  Ogólnie zdjalem izolacje z tego kabla ST-4 i z jednej strony zamieniłem te kabelki zielony z niebieskim, czy jak z jednej strony to wystarczy?
 37. 1 point
  Saturn z pierścieniem i przerwą to akurat nie jest wielki trud do zobaczenia. Gorzej z wcp na Jowiszu. Ja jeszcze nie widziałem może dlatego, że kupiłem telepa jak Jowisz był już dość nisko. Lustro mamy tego samego rozmiaru, tyle że Twój ma krótsza ogniskowa i jest bardziej światłosilny. Okularów jeszcze nie uzupełniałem na obecną chwilę wyciskam ile się da z kitowcow i koło 1/3 katalogu messiera mam za sobą. Niektóre obiekty zapieraja dech w piersiach a inne są na zasadzie aha to lecimy dalej... Pierwszy okular jaki zamierzam kupić to będzie właśnie planetarka w moim wypadku około 6mm posłuży mi też do rozbijania gromad kulistych na które uwielbiam patrzeć i które nawiasem mówiąc polecam gorąco. Przekopałem masę wątków i w moim wypadku będę kolekcjonował esy po przesiadce na większą aperture. Pozdrawiam.
 38. 1 point
  21.01 świtkiem fociłem sobie na Kralovej Holi. Generalnie górna granica Stratusa skutecznie zasłaniała większość szczytów - ciężko na zdjęciach rozróżnić, czy to akurat szczyt czy fragment chmury. Jednak zastanawia mnie to poniżej. Na głębszym planie widać nadajnik na Dubniku, na lewo na tej samej płaszczyźnie Simonka. Za Simonką na lewo na horyzoncie majaczy biała plama, odcinająca się od chmur. W tym miejscu powinna być Stinska na granicy SK/UA oraz ewentualnie Stińska na granicy PL/UA z Kińczykiem Bukowskim. Kińczyk wyłazi przy podniesieniu ponad 150m.
 39. 1 point
 40. 1 point
  Ja stosuję u siebie od lat taką grzałkę i jak coś, mam jeszcze na sprzedaż https://astropolis.pl/topic/69145-grzałki-na-lw/ Na zlocie wilgoć weszła mi w środku na ścianki tuby praktycznie do LG, ale lustra były suchutkie. Przyklejana jest taśmą dwustronną termoprzewodzącą, więc nie powoduje naprężeń. Nie zauważyłem wpływu jej działania na detal, ale nie jestem takim koneserem jak Łukasz, więc minimalna zmiana może mi umykać. Wszystko to też kwestia mocy. Moja grzałka ma max 3W, ale zazwyczaj ustawiam < 1W i wystarcza, właściwie nigdy nie daję więcej niż połowę. Jeśli nie chcesz odrośnika, to wydaje mi się, że jedynym wyjściem jest grzałka. No chyba że taki wyrafinowany sposób jak count.neverest.
 41. 1 point
 42. 1 point
  Gratulacje! Zawsze mam obawy o złe zgranie się kadrów przy horyzoncie z powodu różnic w czasie robienia kolejnych paneli. Ale jak widać powyżej, te obawy są nieuzasadnione
 43. 1 point
 44. 1 point
  NGC2392 Eskimo Nebula 02.01.2020 godz. 20:43 UTC 16'' GoTo, ASI385, f = 3600mm 70x5s Naświetlane z dużego miasta przy zachodzącym Księżycu 58% link do stacka: https://drive.google.com/open?id=1StEodEuv2Tdx-QvNCSars8FcKUXlOLnQ
 45. 1 point
 46. 1 point
  Kochani! Andrzejkowy "szał niebieskich ciał" na wieczornym niebie wypadł nadspodziewanie... pogodnie Czystego nieba!
 47. 1 point
 48. 1 point
  Hej, oto mój debiut w palecie HST - mgławica Rozeta (NGC 2237) w Jednorożcu. Obiekt znany więc chyba nie ma się co rozpisywać Z ciekawostek jakie doczytałem to fakt że "dziura" pośrodku powstała w wyniku wiatrów gwiazdowych z młodej (4 mln lat) gromady gwiazd NGC 2244. Zdjęcie przygotowałem w 3 wariantach: lukrowana nasycona świąteczna wersja nr 1, lekko przygaszona/stonowana wersja nr 2 oraz nieco bardziej klasyczna (?) wersja HST bez zielonego nr 3. Zauważyłem, że jest tendencja do gaszenia tego koloru, chociaż wewnętrznie się z takim podejściem nie zgadzam - jak mam informację z takim zróźnicowaniem kolorystyczne, to szkoda ją tracić. Zagłosujcie proszę, która wersja Wam się podoba? Zdjęcie palone z balkonu w Warszawie, położenie niezbyt szczęśliwe bo obiekt górował nad centrum miasta. Planowałem wypalić go na bogato, ale wiecie jak było z pogodnymi nocami - nie było ich wiele. Więc wyszło tyle ile wyszło. Zdjęcie ma swoje mankamenty, ale jak na warunki akwizycji i ilość materiału chyba tragedii nie ma? A więc - tyle się zmieściło, bo więcej nie weszło: Ha: 24 x 900 sek OIII: 21 x 900 sek SII: 18 x 900 sek dark, bias, flat NEQ6 mod, TS APO 115/800 x 0,79 f/5.5, QHY9, skala zdjęcia bez resize: 1,76"/px Wersja 1 (cukierek-lukierek) Wersja 2 (stonowana) Wersja 3 (klasyczna?)
 49. 1 point
  Dziabnąłęm ostatnio dużą skalą M76 z Ha7nm i powiem że nie spodziewałem się że tam siedzi tyle ciekawych struktur muszę ją pomęczyć dalej
 50. 1 point
  Nie sądziłem, że będzie mi kiedyś dane coś zamieścić w tym wątku, a jednak :-). Po wielu latach przerwy, wybrałem się z rodziną nad morze i muszę stwierdzić, że to jest właściwa pora roku na wycieczki w tę część kraju. W sobotę, na Helu, podczas pięknej pogody, oczywiście czerpałem perwersyjną przyjemność z wypatrywania skrawków lądu i innych odległych obiektów nad wodą :-))). Zdjęcia są może z 5 m npm - lepiej się nie dało, ale i tak to i owo wyszło. Na pierwszym - Wysoczyzna Elbląska, na drugim - gdański industrial. Zagadka dla spostrzegawczych: gdzie jest statek-widmo? Dodane we wtorek: jeszcze jedno zdjęcie, tym razem gdzieś w stronę ujścia (przekopu) Wisły lub nawet trochę bardziej na wschód. Prawdę mówiąc, nie wiem dokładnie, co przedstawia. Jest na nim mnóstwo turbin wiatrowych, ale gdzieś dalej na południu, bo widać było same wirniki. Odległości: Wysoczyzna Elbląska z cypla - do 60 km, industrial z portu w Helu - jakieś 25-30 km, brzeg z cypla - około 30 km, wiatraki - ?
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.