Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 09/12/2019 in all areas

 1. 5 points
  Nie udało mi się złapać na jednym zdjęciu, więc złożyłem dwa
 2. 5 points
  Nie zawsze jest tak jakbyśmy chcieli. Czasem się przegrywa z pogodą, nawet w takim miejscu.
 3. 3 points
  Dzisiaj w Salominie Tatry było widać, im bliżej zachodu Słońca, tym lepiej i wyżej. Spotkałem tam Mariusza Pachlę z teleskopem 20". Może napisze co widział. Ja wrzucam panoramkę w IR, na której widać od lewej to co zwykle: Łomnicą, Durny, Lodowy i Gerlach. Widziałem ich zarys w lornetce 15 x 60.
 4. 3 points
  Tym razem odkopałem guidera SW80/400 i zaciągnąłem go do obserwacji Księżyca Co wyszło? Jak widać
 5. 3 points
  Witajcie Moi Drodzy. Właśnie przed minutą odebrałem wyczekiwaną przesyłkę. I oto jest. Dzięki uprzejmości użytkownika Memos (dzięki!) , który przytrzymał go dla mnie odebrałem swój pierwszy okular premium. Baader Morpheusa 9mm. Pierwsze wrażenie bardzo zaskakujące. Okular jest duży i jego kitowy odpowiednik Plossl wygląda przy nim niepoważnie. Jednak Morfeusz jest zaskakująco lekki. W wyciągu GSO 10 prezentuje się zacnie i mam nadzieję że będzie tam często gościł. Potwierdzam spostrzeżenie innych,muszla oczna jest co najmniej kiepską. Kawałek cienkiej gumki zupełnie nie pasuje do optyki za 8 stówek (nowy). Powłoki są barwy trudnej do określenia. Kobieta mówi że zielonkawo-wrzosowe. Ciekawi mnie transmisja. Jednak wygląd nie gra tu chyba najważniej roli. Dziś i jutro pracuję na noc więc z próby nici. Mam nadzieję że sobotnia lub niedzielną noc będzie choć w części bezchmurna i pozwoli mi dokonać porównania. Pozdrawiam. PS. Żona mówi że obudziłem w sobie dziecko.
 6. 2 points
  A nie no jasne. Mam wszystkie instrukcje do znanych teleskopów jakie są dostępne na rynku. Zaraz wydrukuję i Ci przywiozę. Podaj adres.
 7. 2 points
  Jeśli się nie pomyliłem to: skala 1,61"/pix, a zdolność rozdzielcza 1,38"/pix. Czyli w teorii możesz odzyskać jeszcze tylko 16% detalu. Ale biorąc pod uwagę samą nieidealność optyki wydaje mi się, że w praktyce to będzie prawie na równo, a więc raczej nie warto. Nie, to nie ma sensu. Błędne koło - masz nieidealne prowadzenie, chcesz to ukryć binem, a potem odzyskać utracony detal. Odzyskasz, ale pojechane gwiazdy Z takiego drizzle nie możesz dostać lepszego szczegółu, niż z mniejszego bin, czy większej ogniskowej. W praktyce raczej zawsze fizyczne zwiększenie skali da lepszy efekt, niż drizzle (tak mi się wydaje). Metodę wymyślono dla HST, czyli dość specyficznego sprzętu - idealna optyka, idealne prowadzenie, idealny seeing, oraz brak możliwości fizycznej zmiany kamery lub dodania barlowa (poza tym, co jest dostępne)
 8. 2 points
  @bas.sic ma świetny materiał do ćwiczeń i wcale nie jest tak źle z jego ilością. Niebo zrobiło swoją robotę. + crop 1:1 na centrum
 9. 2 points
  Dziabnąłęm ostatnio dużą skalą M76 z Ha7nm i powiem że nie spodziewałem się że tam siedzi tyle ciekawych struktur muszę ją pomęczyć dalej
 10. 1 point
  Z dzisiejszej sesji: na montażu siedzi RC6 + guider (tuba przeważona w lewo), 2x ciężarki. Guid 5 sek, wieje mocno.
 11. 1 point
  Kurcze ciężki obiekt z miasta a w dodatku tak niewiele materiału. Ale i tak cieszy bo coś tam widać hehe Na pewno podejdę raz jeszcze do obróbki:)
 12. 1 point
  Najlepsze zdjęcia jakie widziałem przez ostatni tydzień
 13. 1 point
  Przepiękne. Tylko chyba ten lew zdechł bo leży na boczku. Sorry nie mogłem się powstrzymać.
 14. 1 point
  Ta nasadka była już opisywana na różnych forach, i nie zyskała dużej popularności , Zasada działania jest taka , że lustro dzieli wiązkę ogniska na dwie połówki , lewą i prawą , to tak jakby przesunąć okular z osi optycznej ogniska w bok , efekt będzie taki, że w tej nasadce obraz gwiazd nie będzie punktem tylko jajem. Dodatkowo ta nasadka jest naszpikowana skomplikowaną optyką. Tradycyjna nasadka bino korzysta z ogniska z jego osi optycznej i dzieli je dopiero na dwie takie same części. Tu była ona opisywana. Nowy typ nasadki bino w sprzedaży w Europie - Dyskusje o sprzęcie - Astropolis … Tu schemat tej nasadki bino
 15. 1 point
  Nie masz racji, jak potrafię pokazać inne kolory HST tylko...... nie chcę. Bo nie muszę. Tu masz przykład: ( i drugi poniżej).. Możesz mi pokazać jakiś Twój przykład prawidłowego koloru HST? Chętnie czegoś nowego się nauczę... I tu masz przykład:
 16. 1 point
  Coś musi robić innego, popatrz na grafikę HAMALA, stosując zwykły resampl za chiny nie uzyskał by takiego wyniku. Kluczem jest tu liczba klatek i dithering (uciskowy)
 17. 1 point
  Masz śrubki przy oprawie szukacza, trzeba nimi pokręcić żeby złapać odpowiednia pozycję szukacz.. W stopce musi być zablokowany na sztywno. Akurat mam zdjęcie gdzie widać te śrubki
 18. 1 point
  Popija pianę gaśniczą przed sesją astro.
 19. 1 point
  Lokalizacja jest wymagana do działania Goto. Zamiast przepisywać z telefonu można automatycznej odczytać z gps.
 20. 1 point
  Ja też bujnego fryzu nie posiadam.
 21. 1 point
 22. 1 point
  Kolega był tchnięty duchem starożytnych obserwatorów, dla których Słońce i księżyc to też były planety
 23. 1 point
  Potrzebujesz dowolnego GPS wspierającego tryb NMEA, bardzo popularny. Niestety nie umiem powiedzieć, czy ten z linka będzie ok.
 24. 1 point
  Fiktry 36mm najczęściej sa bez oprawki i łatwiej je wpasowac w cienkie koła filtrowe.
 25. 1 point
  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 September 14 Little Planet to Exoplanets Image Credit & Copyright: Petr Horálek / ESO Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 26. 1 point
  Robię tak ponieważ chcę przedstawić punkt widzenia znanej nauki, a nie jakichś domysłów. Prosty eksperyment myślowy: W wyniku złamania zasady zachowania energii na skutek nie znanego wcześniej zjawiska we wnętrzu Słońca jego masa nagle (w przeciągu sekundy) wzrasta o 10%. Po jakim czasie ta zmiana będzie zauważona na Ziemi? A gdyby Słońce było gwiazdą neutronową, to ile by to trwało? A gdyby promień tej gwiazdy był tylko milimetr większy od jej promienia Schwarzschilda? A gdyby cała masa Słońca była schowana za horyzontem zdarzeń? I jeszcze jedno, ciekawe pytanie, powiązane z promieniowaniem Hawkinga: W pobliżu horyzontu zdarzeń powstaje para elektron-antyelektron. e+ powstaje femtometr za horyzontem i ślad po nim ginie, a e- femtometr przed, i ulatuje z prędkością 99.99999c w stronę obserwatora, po trajektorii radialnej. Po jakim czasie elektron oddali się od horyzontu na 1AU?
 27. 1 point
  Tu jest odpowiedź https://astropolis.pl/topic/65130-ruch-własny-gwiazd-astrofotografia-wysokiej-rozdzielczości/
 28. 1 point
  Raczej od chmur, pierwsze klatki, które zbierałem były bez takiego halo, a potem jak naszły cirrusy, to zrobiło się większe halo. Ale żeby powiedzieć na 100% muszę wykonać kolejny test Wtedy trzeba chodzić do pracy, więc nic nam po takim filtrze do dziennych obserwacji
 29. 1 point
  Nowe powiadomienie dotycząca tej gwiazdy Alert Notice 678: V694 Mon (MWC 560) photometry and spectroscopy requested
 30. 1 point
  Brawo! I "mój" kochany szukacz kątowy dobry też jest!
 31. 1 point
  Po kitowcach jak człowiek spojrzy w takie ESy to jest petarda. Dopiero po miesiącach czy latach obserwacji, po licznych porównaniach z innymi okularami zaczyna się dostrzegać ich wady. Napisałeś, że GSO SV 30mm jest dobry i wiele osób uważa podobnie. Jak ostatnio spojrzałem w ten okular w Newtonie 10" f/5 to aż mnie wszystko rozbolało. A właściciel jest z tego okularu bardzo zadowolony. Powtórzę za kolegami: okulary to rzecz szalenie subiektywna, każdy ma inne preferencje, inny wzrok. Najlepiej poobserwuj tym co już masz, nabierz doświadczenia. Druga rzecz poszukaj w okolicy innych astronautów. Na takich spotkaniach można popatrzeć przez różne sprzęty a przy okazji poznać fajnych ludzi.
 32. 1 point
  Podziękował. Przyda się na pochmurne wieczory. PS. Uwielbiam rozważania.
 33. 1 point
  Sprawa ciemnego pasa rozwiązana - skoszony filtr Ha na gwincie - wszystko ok. Z dzisiejszej nocy przy księżycu, cirrusie i mleku. 60x120s Ha + 6x300s RC6 GSO 0,75 1:1 crop
 34. 1 point
  ES 6,7mm 82 deg to całkiem udany okular. Sprawdza się w F5. Nie mam pojęcia jak Morpheus sprawdzi się w F5... W F10, to pewnie jeden pies. Czy Morpheus jest wygodniejszy to pewnie sprawa indywidualna. Ale większe pole przemawia na korzyść ESa. To zawsze się przydaje. Przy dużych powiększeniach - bo łatwiej się poruszać; przy małych - bo szerojie pola gwiezdne po prostu są piękne. Z drugiej strony ESy czy Naglery są takie sobie do planet. Jedź z kolegą^ na miejscówkę i sam obadaj.
 35. 1 point
  Kombinujesz jak koń pod górę ale mi się to podoba bo sam tak robię. Widać, że wciągasz wiedzę jak gąbka i ten cały sprzęt Cię zwyczajnie "jara", niektórzy czekają na gotowce a Ty jesteś przykładem jak się zabierać za różne tematy czyli najpierw sam zgłębiasz dostępną na forum wiedzę a potem dopytujesz nie dziwne więc, że Twoje tematy "początkującego" cieszą się takim zainteresowaniem i odzewem bo zwyczajnie jesteś w nie zaangażowany i nie trzeba Cię ciągnąć za rączkę. Piszę to, żebyś nie dał się zwieść i przestał szukać, dopytywać. Może kupowanie nówek ze sklepu teraz nie ma sensu ale kupowanie używek z giełdy to najlepsze co możesz zrobić, małym kosztem zdobywasz cenne doświadczenie i w takim tempie w jakim się uczysz to za rok czy dwa sam będziesz na naszym miejscu ze sporym zapleczem doświadczenia z różnymi szkiełkami.
 36. 1 point
  Zmień pracę, fotka jest genialna!
 37. 1 point
  No Kuba z tego alfabetu ABC już przerobiłeś
 38. 1 point
  Żeby się nie czołgać pod telepem - SharpCap 2,9 - PolarAligment.
 39. 1 point
  w kwestii czy jesteśmy sami, myślę że do niedawna nie byliśmy, ale teraz już jesteśmy. ekolog został zbanowany
 40. 1 point
  Polish Astronomy Picture of the Day - 31 sierpnia 2019 Księżyc nad Warszawą - autor Katarzyna Kaczmarczyk więcej na www.polskiapod.pl
 41. 1 point
 42. 1 point
  Dzięki anomalii pogodowej doświadczam kilkudniowego maratonu fotograficznego. Może już jesteście znużeni (przynajmniej mam takie wrażenie)? Ja wręcz przeciwnie - jestem nakręcony dobrymi warunkami i ciekawymi zdjęciami. Księżyc 2 dni i 11 godzin po trzeciej kwadrze, 26 sierpnia 2019r. Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 2270mm), ASI290MM, Filtry: Baader Halpha 35nm oraz Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3, Registax6, Microsoft ICE. Mozaiki z dwóch paneli. Północna część księżycowego rogala. Południowa część księżycowego rogala. Okolice Krateru Kepler, z koroną promieni i nagromadzeniem wielu struktur, które rzucają ładne długie cienie. Wyraźne wzgórza koło krateru Marius - Marius Hills. Po prawej, słynna kobra czyli Vallis Schróteri. Aristarchus Plateau z rozpiętym baldachimem Montes Agricola. Vallis Schróteri nigdy na moich zdjęciach nie była wyraźniejsza. Niedaleko po prawej - struktura Prinz, a jeszcze dalej - kopuły Gruithuisen. To cały kompleks artefaktów dawnego księżycowego wulkanizmu. Naliczyłem 14 włosowatych tworów (rowów, dolin, rozpadlin?), którymi kiedyś płynęła lawa.
 43. 1 point
  Ciąd dalszy zdjęć z dzisiejszej sesji fotograficznej. Refraktor achromatyczny TS152/900, Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270mm), ASI290MM, Baader Halpha 35 nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3, Registax6.
 44. 1 point
  W czwartkowy poranek(15.08.2019) ze Śnieżki złapałem obłoki z Niemieckiej elektrowni Jänschwalde - 151km. Natomiast w stronę Sudetów Wschodnich było trochę gorzej - ledwo widać było Pradziada. Pozdrawiam wszystkich
 45. 1 point
  Polish Astronomy Picture of the Day - 3 sierpnia 2019 Analema - autor Dariusz Dorosz więcej na www.polskiapod.pl
 46. 1 point
  Mateusz, qurcze - mówimy o prowadzeniu oficjalnego biznesu, wystawianiu faktur i płaceniu podatków! Fuchę możesz sobie zlecić na własny użytek, ale nie dla produkcji seryjnej lub chociaż seryjnej-jednostkowej. Dobry galwanizer startuje właśnie z 2 stufkami za wkład i jeszcze trzeba do niego 2x podjechać. Dlatego też każdorazowo musi mi się nazbierać 10 złączek żeby czernienie miało finansowy sens. Zdarzyło mi się, że Klient zapłacił 200zł za wyczernienie 1 małej złączki bo... mu się spieszyło. Ale to pewnie 1x w roku. Nie tędy droga.
 47. 1 point
  @Tom-cio , Libmar zauważył tu bardzo ważną rzecz. Dla Ciebie jakość jest najważniejsza i nie chcesz zrobić niczego nieidealnego - ok rozumiem to i fajnie, że chcesz zawsze zrealizować usługę na medal, ale niestety, nie dla każdego to jest najważniejsze - taki mamy świat. Niektórzy po prostu wolą mieć coś nieidealnego, ale np szybciej lub taniej. Jako producent/usługodawca powinieneś realizować po prostu to, czego chcą klienci - zarówno jeśli chcą "jakości ASA", jaki i najgorszego badziewia, byle tanio i byle działo. Na razie nie miałem okazji robić u Ciebie złączek i chcę się wstrzymać z ocenami, dopóki sam nie wyrobię sobie opinii. Ale taki przykład. Rozmawialiśmy w sprawie pewnej nietypowej złączki, o której wycenę prosiłem. Zaproponowana przez Ciebie cena była zaporowa. Pisałem, że nie interesuje mnie super jakość, że powierzchnie nie muszą być super równoległe. Ale Ty idziesz w zaparte i nie chcesz zrobić czegoś taniej i gorzej, mimo że taka usługa by mi odpowiadała. Jeszcze jeden przykład - kolega pytał Cię o naprawę zębatek w silniku krokowym. Stwierdziłeś, że to jakiś badziew i że nie będziesz go naprawiać. Może to i był badziew, ale jego naprawa była dla kolegi ważna i konieczna. Miał taki silnik i tyle. W końcu poradził sobie sam i sprzęt hula aż miło. Rozmawialiśmy o Januszu, o jakości jego produktów i cenach. Nie były one idealne - zgoda. Ale Janusz umiał znaleźć bardzo dobry (moim zdaniem) balans między jakością, a ceną. Robił rzeczy dobre i tanie. Ty chcesz robić rzeczy bardzo dobre i bardzo drogie. Niestety, większości z nas na to nie stać. Liczyłem na to, że tak się nie stanie, ale niestety - wraz ze śmiercią Janusza skończyła się epoka - epoka "złączek dla każdego". Także na koniec - dobra rada - rób to, czego oczekują klienci. Uświadamiaj, że coś jest złe/kiepskie/beznadziejne, ale jeśli mimo wszystko klient chce dostać taki kiepski produkt, to mu go daj. Jeśli klient chce dostać byle jaką złączkę, ale tanią, to mu ją zrób. Wszyscy będziemy szczęśliwi. Mam nadzieję, że moje intencje zostaną dobrze odebrane, bo są pozytywne - kibicuję Ci w działalności i cieszy mnie Twoja inicjatywa. Mam nadzieję, że uda Ci się sprostać "naszym" oczekiwaniom i dobrze będzie nam się współpracować
 48. 1 point
  Spróbujcie tego - https://juno.observer/ Fajna zabawa! Dziś natrafiłem na tę stronę.
 49. 1 point
  Pozazdrościłem koledze Andrzejowi tego pięknego obiektu. Kiedyś już fotografowałem mgławice Dusza i Serce jako parkę ale tego nie można porównać z tym pięknym fragmentem nieba. To co dzieje w tym fragmencie kosmosu zachwyca mnie zawsze ile razy tylko na to spojrzę. Zawsze moim marzeniem była długa ogniskowa ale w naszych warunkach RC-ki się przeważnie nie sprawdzają, mały piksel to sposób na odkrywanie tych zakamarków nieba. Na razie Ha resztę muszę ogarnąć na spokojnie. Sprzęt: Paramount MX, TEC140 f/5.2, ATIK One6.0 exp. 27x900s Ha
 50. 0 points
  Mateusz W akurat nie masz o tym zielonego pojęcia, akurat jestem po obróbce skrawaniem i pracuje jako czynny tokarz i świetnie znam realia tej branży, nadal masz zamiar pouczać tych co na ten temat wiedzą o wiele więcej? Niestety chciałeś pokazać mądrość a wyszła klapa, następnym razem wykazuj się tam gdzie naprawdę masz o czymś pojęcie,to że jesteś moderatorem na tym forum nie czyni Cię jak uważasz wszystkowiedzącym.
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.