Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 11/12/2019 in all areas

 1. 12 points
  Tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca, fotografowany z Krakowa z Dostrzegalni Astronomicznej na Kozłówku. Zjawisko fajne ale w obserwacjach i fotografowaniu przeszkadzały nisko latające i kopcące samoloty, znacząco psujące niezbyt częste, ciekawe ale i piękne zjawisko. Fotografowane lustrzanką Pentax K- 5 ; obiektyw MTO 1000 plus filtr słoneczny chromowy "Astrokrak".
 2. 11 points
  i znalazłem zarejestrowało się około 20 klatek na aviku więc zrobiłem z nich animację uff ... niewiele zabrakło by doszło do zderzenia pozdrawiam
 3. 9 points
  O proszę, przypomniałem sobie, gdzie leżakuje ten film. Jak ktoś nie oglądał, to pewnie warto (bo wiele takiej treści u nas nie ma):
 4. 5 points
  Oglądasz coś takiego i zapominasz o problemach ze sprzętem, pojechanych gwiazdach, spudłowaną ostrością, chmurach w najmniej oczekiwanym momencie i niemocy przy obróbce. Wiesz, że po prostu chcesz to robić.
 5. 5 points
  Cześć, ja również specjalnie skróciłem weekend, aby wrócić wcześniej do KRK, gdzie prognozy były zdecydowanie lepsze. Jednakże coś mi się pomieszały godziny i myślałem, że początek jest o 13:55... Więc na miejscu zameldowałem się o czasie, ale już jednak po rozpoczęciu. Miejscówka to moja ulubiona ostatnio okolica masztu w Chorągwicy. Na początku sporo chmur, lecz szybko się rozpogodziło i do samego zachodu było już prawie bezchmurnie. Fajnie zobaczyć kolejny tranzyt! Zdjęcie oczywiście z 11.11 o godzinie 14:22 w ognisku głównym Synty 10", pojedyncza klatka z folią ND5.
 6. 5 points
  Zdjęcie tranzytu Merkurego przed Słońcem 11.11.2019r, z godziny 14:06. Zachmurzenie duże, jedynie kilka przerw miedzy chmurami ale ze złym seeingiem. Krawędź Słońca mocno falowała. Refraktor achromatyczny TS152/900 z filtrem foliowym Baader ND5.0 na obiektywie, Barlow Celestron Ultima 2x (Fekw. 1920mm), ASI290MM, Filtr Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert! 3 (300/1500), Registax6.
 7. 4 points
 8. 3 points
  Kochani! Bliskie spotkanie Księżyca z Jowiszem (31.10.) nad mostem im. J. Piłsudskiego w Toruniu dostarczyło sporo emocji i wrażeń. Czy muszę dodawać, że tuż po zakończeniu spektaklu przyszły chmury? Czystego nieba!
 9. 2 points
  Cześć. Rzadko tu bywam ostatnio, zajęty sprawami nowych, ciekawych dróg życiowych i wyzwań. I zdawało mi się, że właśnie mój pociąg astronomiczny wjechał na bocznicę, a trasa do miejscowości Astro została zmieniona, a ja nie wiem, czy mam paliwo, żeby szukać innej. Myślałem sobie też, że na tym etapie mógłbym zacząć działalność edukacyjną jako wolontariusz. W takim sensie, żeby spotykać się z ludźmi i pokazać im trochę astronomii. A tu bach! Astropolis zamienia się w fundację. Nie znam się na działaniu fundacji, ale widzę ten krok jako coś ciekawego, przełomowego, jako nowe, duże wyzwanie. Mogę się polecić! Jeśli w najbliższej przeszłości Fundacja Astropolis będzie poszukiwać otwartych osób do prowadzenia spotkań, prelekcji itp, to proszę mnie wpisać od razu na listę! Potrafię przekazywać zamiłowanie do astronomii w sposób otwarty, swobodny, jasny i przyjazny, mam doświadczenie zwłaszcza w pracy młodzieżą. Jakiś czas temu nabyłem też pewne doświadczenie w prowadzeniu zajęć z "młodzieżą trudną" (dom dziecka). A że właśnie zacząłem przygotowywać swego rodzaju ofertę... to wstrzeliłem się chyba we właściwy czas! *Adnotacja: Nie jest to reklama, oficjalne CV, ani aplikacja o pracę
 10. 2 points
  U mnie trafił się kawałek tranzytu rzutem na taśmę, w ostatniej chwili. Pogoda rano 11.11.2019 w Lublinie była beznadziejna aż do poczatku zjawiska. Prognozy w internecie takoż. Ja w dodatku odsypiałem nocną podróż powrotną do domu. Zatem po prostu.... odpuściłem temat. Kiedy więc ok. 14-tej zaczęło się gwałtownie przecierać, byłem kompletnie z przysłowiową ręką w nocniku, na tempo szykując do wyjścia siebie i sprzęt. Zdążyłem, mniej lub bardziej wizualnie i nawet zdjęciowo. W ostatniej chwili, z nie wychłodzonego Maka 127 + reduktor ogniskowej + Oly E-PL1, w momencie zachodu Słońca za drzewa i bloki... Pozdrawiam -J.
 11. 2 points
  Tak tylko na pamiątkę pstryknąłem... Mak 127 na AZ4, Baader Classic Plossl 32 mm, filtr pomarańczowy GSO #21, iPhone SE (projekcja okularowa) Mak 127 na AZ4, Celestron Ortho Circle V 18 mm, iPhone SE (projekcja okularowa)
 12. 2 points
  Dorzucam więc swoje 5 groszy + filmik Conjunction of the Moon and Jupiter
 13. 1 point
  W 72cm teleskopie była tak mocno rozbita, że efekt był wręcz negatywny. Odbierało jej uroku gromady kulistej, a przybliżało do otwartej
 14. 1 point
 15. 1 point
  Witam. Czy może ktoś się podzielić opinią na temat kamery SVBONY Sv 305? Ktoś używał?
 16. 1 point
  Zależy od tego, jaki teleskop wieszasz. Dla Maka 127 nie są potrzebne. To lekka tuba.
 17. 1 point
  Cześć wszystkim, Korzystając z kiepskiej pogody chciałbym powrócić do różnych swoich obiektów DS. Jako początkujący amator astrofotografii, pracuję nieustannie nad warsztatem zarówno w akwizycji jak i obróbce materiału, ale niestety natrafiam na różne ściany, których przeskoczyć nie potrafię. Sporo także błędów popełniam podczas samego fotografowania, co zresztą zaraz zobaczycie. Pierwsza na tapecie jest galaktyka M33 - są tam dwie sesje składające się na 27 klatek x 300 sek + dodatkowa sesja 9 x 300 sek wykonana z filtrem L-Enhance Pro po to aby wyciągnąć wodór z mgławic wewnątrz galaktyki. Tutaj od razu pierwszy mój błąd - podczas jednej z dwóch sesji miałem przestawiony aparat pod kątem ok 30 stopni (!) stąd stack luminancji wygląda tak pokracznie. Przesyłam poniżej linki do obu stacków: https://drive.google.com/open?id=1vno1dWm2dv9AxPCBlaW0sr-AnvwssXKi https://drive.google.com/open?id=1hf6JCKTlXrF-J2AGIWxnkbd5_h1Ut9wI Chciałbym poprosić o kilka wskazówek - materiał obrabiam w PixInsight (stack z DSS) i natrafiam na następujące problemy: - na stacku z wodorem można zauważyć okropny zafarb w tle - nie wiem skąd ten szum, ale nie potrafię sobie z nim poradzić. Po złożeniu obu stacków razem (Star Alignment -> NBRGBCombination) - nie potrafię sprawnie usunąć tego z tła (SCNR wybiórczo wycina czerwony ale z całego zdjęcia, nawet jeśli założę maskę na galaktykę). Jeśli natomiast próbuję usunąć z tła stacka jeszcze przed jego dołożeniem do drugiego, to podczas wykonania skryptu zawiesza się pix. - ze względu na to nieszczęśliwe ustawienie aparatu, stack po cropie posiada mocno jaśniejszy obszar w dwóch narożnikach (tam gdzie mamy światło tylko z jednej części stacka). Nie potrafię tego wyrównać, niezależnie czy próbuję użyć maski RangeMask czy poprzez odwrócenie klona zdjęcia z samej luminancji - słabo wychodzi mi wyostrzenie detali środka galaktyki - kombinowałem z przeróżnymi kombinacjami: HDRMultiscaleTransform; UnsharpMask; LocalHistogramEqualization etc. Bardzo słabo to wyszło. Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc i wyjaśnienia. Być może takie wyjaśnienia od bardziej doświadczonych kolegów pomogą nie tylko mi na drodze do doskonalenia warsztatu astrofoto ;-) Jako dowód mojej indolencji przesyłam efekt pracy:
 18. 1 point
  Ale wiecie, że to troche jak z egzoplanetami "Nie dasz rady bez 50-cio calowego RC.", "To są dokładności na poziomie najlepiej milimag, kamerką ze sklepu nie ogarniesz". "Nikt tego jeszcze nie zrobił, co ty z tym pituteleskopikiem w garażu chcesz zrobić?" A potem po kilku dniach rycia za efemerydami po prostu robisz pierwszą amatorską rejestracje Nic tak nie uczy jak dopadnięcie pierwszego widma i przerycie sie przez soft. Mozolna analiza, padanie na ryj na własnych błędach Najtańsze błędy wbrew pozorom są ciągle na star analyser 100. A co ciekawe, to maleństwo pozwala osiągnąć znacznie więcej niż się wydaje. Do tego jest hmmm... jak to powiedzieć... lompatybilne z amatorskim światem. Dobry przykład na przewrotną prawdziwość durnego kawałka "Moja honda, szybsza niż wygląda" Pozdrawiam.
 19. 1 point
  Zainstalowałem tego Fusiona...wygląda całkiem fajnie, na razie załadowałem złożenie. W kolejnych dniach zobaczę, jakie ma możliwości jeśli chodzi o modyfikacje elementów. Potwierdzam, wykonanie spektrografu (spektrometru) zajęło sporo czasu. Uważam, że lepiej jak się go wykona samodzielnie z uwagi na fakt, że autorowi zajęło sporo czasu opracowanie projektu i że udostępnił go za darmo. Ewentualna produkcja na sprzedaż raczej w rachubę nie wchodzi. Ale w razie ewentualnych problemów w samodzielnym wykonaniu i złożeniu można liczyć na pomoc.
 20. 1 point
  Dla osób, które chciałyby się pobawić w modyfikację projektu. Dokładnie jest tak, że Paul Gerlach udostępnił źródło projektu (w Fusion 360) w pliku o nazwie "LowSpec_2.0_source.f3d". Jest to złożenie wszystkich komponentów. Można je modyfikować do własnych potrzeb i eksportować następnie do STL. Fusion 360 to pakiet płatny, ale do zastosowań niekomercyjnych Autodesk udostępnia wersję bezpłatną.
 21. 1 point
  Podszedłem do tematu jeszcze raz, wyszło tak:
 22. 1 point
  ...i jego najstarszą gromadę kulistą
 23. 1 point
  @dobrychemik Lubienie całek to oczywiście zaleta, ale z tym rachunkiem prawdopodobieństwa to sam nie wiem... Oczywiście, znam kilku takich adzia-badzia co to brylują w procesach stochastycznych, a i z analizą oraz algebrą są za pan brat. Osobiście się ich boję I w sumie nie wiem co gorsze... fakt, że jako chemik z ekscytacją rozpuszczasz zastawę rodową w wodzie królewskiej, czy to zamiłowanie do prawdopodobieństwa Co do drugiej części... pozwól że zacytuję klasyka: czyli samego siebie (żenadometr właśnie wskazał poziom "Jola Rutowicz")
 24. 1 point
  Szczerze, przez te 15 lat nie kojarzę, żebym kupił coś astro, w czym nie musiałbym grzebać.
 25. 1 point
  Ale, że mielibyśmy przejść na Discourse? Będzie na pewno wersja testowa z przemigrowaną bazą. Znalazłem już człowieków, którzy mi to zrobią. To też wiąże się z serwerem, bo muszą mi tam dockera wrzucić. Ale... nie sądzę, żebyśmy mogli podjąć decyzję o ostatecznej migracji w ciągu najbliższych lat. Obawiam się bardzo dużych napięć, bo to jest totalnie nowe podejście do konsumpcji treści i wiele nawyków trzeba by wyrzucić do kosza.
 26. 1 point
  Ha, jeszcze jedno. Z uwagi na małą szer. balkonu ustawiam 2 nogi przy balustradzie.
 27. 1 point
  Ja mogę tylko powiedzieć o tym montażu "na wyczucie" bo nie miałem go. Z wyglądu i z mojego doświadczenia wydaje mi się, że to będzie trzęsidło straszne,
 28. 1 point
  @Adam_Jesion znajdź dla mnie godzinke dwie miesiecznie na podszkolenie warsztatu i się troche dorzuci do kosztów
 29. 1 point
  Najprościej zrobić jako produkt jakiekolwiek zdjęcie w formie cyfrowej w symbolicznie małym formacie wysyłanym na maila. Zdjęcie A koszt 50pln, Zdjecie B koszt 100pln, C 200 pln itp... zainteresowani będą wiedzieć o co chodzi.
 30. 1 point
  Reklamy na Astropolis pierwsze słyszę. Był jakiś baner, ale nic więcej. Z tego co pamiętam konta płatne były na rok, ale jako że nic nie wygasło zapewne wszyscy nie mają pojęcia żeby ponownie opłacić abonament. Adam jako prywatna osoba mógłbyś założyć jakąś zrzutke, a później przekazać to jako darowizna dla forum?
 31. 1 point
  w dodatku byłby ten niesamowity efekt czytania komentarzy w porządku chronologicznym a nie posortowane według liczby głosów
 32. 1 point
 33. 1 point
  Czy ktoś z Was stosuje dodatkowe chłodzenie kamery oprócz tego w nią wbudowanego? Zauważyłem, że czasem narzekacie na zbyt wysoką temperaturę otoczenia przez co chłodzenie elektryczne daje rezultat słabszy, niż byście chcieli. Mam propozycję jak sobie w tym pomóc. Najprościej, ale i najdrożej byłoby chłodzić się suchym lodem. Ktoś już tu kiedyś opisał swoje testy z suchym lodem. Ale jest jeszcze inna opcja, o wiele tańsza, ale trochę bardziej uciążliwa: zwykła sól kuchenna jodowana + pokruszony lód. Wystarczy wymieszać w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać stałą masę o temperaturze minus kilkunastu stopni. Na początek trzeba tylko trochę pokombinować i zbudować sobie odpowiedni pojemnik, od zewnątrz izolowany termicznie, od wewnątrz najlepiej aluminiowy i dopasowany do kamerki. Można by nawet tak pokombinować, by solanka sama wypływała wężykiem ze zbiornika i tylko co jakiś czas by się dosypywało "paliwo". Przy cenie poniżej złotówki za kilogram soli i własnej produkcji lodu to wychodzi niemal za darmo, tylko trochę fatygi.
 34. 1 point
  Z tym podniszczeniem, leciutkim oczywiście, to nie taki głupi pomysł. Świadczyło by to o częstym używaniu teleskopu i że jest on dobry, no bo kto chciałby używać teleskopu z którym jest coś nie tak.
 35. 1 point
  Kiedyś ( z wiekiem lenistwo wygrywa ) chodziłem pilnować zachodów młodych Księżyców. Gratulacje
 36. 1 point
  Czas wracać do domu! Hayabusa 2 zaczęła oddalać się od Ryugu, mówiąc jej "żegnaj" ... Galeria zdjęć z odlotu sondy: http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/galleries/onc/nav20191113/ PDF: http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/enjoy/material/press/Hayabusa2_Press20191112_ver10_en2.pdf Pod koniec 2020 roku kapsuła z próbkami gruntu ma wylądować w Australii Powodzenia w ostatniej fazie misji. PS. No może nie ostatniej bo sama sonda ma zostać skierowana ku innej asteroidzie
 37. 1 point
  Widok na Tatry z miejsca o bardzo kulinarnej nazwie, czyli z Budynia. http://www.refraktor.pl/2019/11/tatry-budyniowe.html
 38. 1 point
  Cześć. Stałem się posiadaczem teleskopu lustrzanego ze zwierciadłem hiperbolicznym. Szerszy opis można znaleźć na stronie producenta. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11082_TS-Optics-150-mm-f-2-8-hyperbolischer-Astrograph-mit-Korrektor-und-Carbontubus.html Przede wszystkim dziękuję Adamowi za wsparcie i błyskawiczną realizację zakupu z Niemiec. W środę 23-10-2019 potwierdziliśmy zakup w poniedziałek odebrałem sprzęt od Adama. Co do samej paczki. Wszystko dobrze zabezpieczone. Tuba, walizka jak na stronie, karton w kartonie, masa wypełniacza piankowego i jeszcze jeden duży karton który ledwie zmieściłem na tylnym siedzeniu Skody Rapid. Za producentem: 400mm światło 2,8 Póki co do testów złączki dałem jakie miałem. Odległość nie jest perfekt. Nie dotykałem też kolimacji. Podaję saute: 1x5 min Ha ASI 1600mmc -20 stopni + szybki test stack sześciu klatek 1x 300s + 5 x 120s @Adam_Jesion
 39. 1 point
  Formy Ci nie brakuje. Jakby Ci lustrzankę zabrali to puszką po koli też byś zrobił.
 40. 1 point
  Nie inaczej. Odpoczynek od forum na czas 1/12 okrążenia naszej pięknej planety wokół gwiazdy o promieniu i średnicy Słońca Czas ten proponuję przeznaczyć na lekturę słownika języka polskiego, oraz zapoznanie się z podstawami geometrii
 41. 1 point
  Świetna robota. Brawo ! Cieszę się, że masz już pierwsze światło z Lowspec i trzymam kciuki z dalsze pozytywne wyniki obserwacji. Ja jeszcze jestem na etapie druku, chociaż właśnie skończyłem ten, którego obawiałem się najbardziej - główny korpus oraz pokrywa:
 42. 1 point
  φ Aur Trzy dni temu jak co dzień wypatrywałem pogodnego nieba, którego od ponad miesiąca tutaj nie ma. Wydawało się, że jest nie najgorzej, więc zestaw powędrował na taras. Celem miała być IC417 (Pająk) w Woźnicy. Po dwóch zebranych klatkach po raz kolejny chmury pozbawiły mnie nadziei. Wróciłem dziś do tych dwóch klatek, zrobiłem "super stacka" i pogrzebałem w obrazie, w wyniku czego otrzymałem bardzo "techniczną" fotkę. Na "super stacku" oczywiście ani śladu mgławicy, jest natomiast widoczny układ gwiazdek w tym obszarze. Gwiazda φ Aur (24 Aur) jest obserwacyjnie najjaśniejsza w rejonie mgławicy emisyjnej IC417. Okazuje się, że jest gwiazdą podwójną. Starałem się zidentyfikować składnik C gwiazdy 24 Aur. Oznaczyłem go, ale nie jestem do końca pewien prawidłowości wyboru. φ Aur (28 Per) AC Składniki o jasnościach mag 5,2 i 10,8 i typach widmowych K i K (pomarańczowy i pomarańczowy) Separacja optyczna: 61,8" Odległość: ok. 453 ly Układ jest grawitacyjny. Zbieranie: UNC 1000/f5 ASI294 Pro, 2 x 120 s (!), gain 180
 43. 1 point
  Księżyce Urana. Oberon, Ariel, Tytania 23.10.2019 23:30 SW150/750, barlow x2 , Nikon 5200 iso 6400, t=8s
 44. 1 point
  Przedwczoraj niebo zaczęło tutaj się wypogadzać. No może nie do końca, bo nocą ktoś przesuwał firanki z cirrusów. Poza tym Księżyc ponad 90% i dużo rosy z powodu znacznych spadków temperatur. W takich warunkach z "astrofotograficznego głodu" zdecydowałem się jednak na próbę udokumentowania Polarnej. Tak, Polarna to też podwójna, a nawet pięciokrotna! " Quintuple system 4 visible stars in this system" jak czytam na stelledoppie.it. Na mojej fotce da się łatwo zidentyfikować parę AB z STF 93. α UMi (Polaris) Składniki o jasnościach 2,1 i 9,1 mag i typach widmowych F i F (biało-żółty i biało-żółty) Separacja optyczna: 18" Odległość: ok. 433 ly Układ grawitacyjny. Zbieranie: UNC 1000/f5 ASI294 Pro, 72 x 8 s, gain 120 Poniżej więc podwójna Polarna w cirrusowej poświacie. Przy lepszej pogodzie z pewnością do Polarnej wrócę.
 45. 1 point
  Dzisiaj noc nie nadaje się do zdjęć. Rano na śpiocha poprawiłem lustro wtórne w TS 150/600. Ponownie kolimacja CatsEye. Przez mleko, cirrusy, księżyc. Wygląda jakby cały kadr był do przyjęcia. Po lekkim kropie na potrzeby stackowania. 17x5 min Ha Dark + stary flat.
 46. 1 point
  Cztery lata temu po raz pierwszy sfotografowałem M 110, ale warunki były wtedy słabe i obiecałem sobie, że wrócę do tej galaktyki. Okazja nadarzyła się w ostatnim oknie pogodowym. Seeing był niezły i po złożeniu ukazała się miła dla oka jej " kaszowata" struktura. Po przejrzeniu zdjęcia okazało się, że poza kilkoma gromadami kulistymi ukazały się jeszcze ledwie widoczne, delikatne struktury które nie są raczej artefaktami. Zaznaczyłem je na kolejnych zdjęciach. wykonałem ekspozycje z filtrami: czerwonym i neodymowym Baadera. Struktury widać na obu zdjęciach, wykonanych w ciągu dwóch ostatnich nocy. Dla lepszego uwidocznienia struktury M 110, zrobiłem jeszcze złożenie "false color", gdzie jest: R - filtr czerwony G- czerwony + neodym B- neodym łącznie jest po trzy godziny na kanał w klatkach po 60 sek, bez guidingu. Sprzęt jak zwykle. TN 12" f/5 Atik 314L+, bez korektora komy. 1. Kanał czerwony 2. Opis - zaznaczone gromady kuliste i "struktury" 3. false color
 47. 1 point
  Dzisiaj w Salominie Tatry było widać, im bliżej zachodu Słońca, tym lepiej i wyżej. Spotkałem tam Mariusza Pachlę z teleskopem 20". Może napisze co widział. Ja wrzucam panoramkę w IR, na której widać od lewej to co zwykle: Łomnicą, Durny, Lodowy i Gerlach. Widziałem ich zarys w lornetce 15 x 60.
 48. 1 point
  GPIO nie zmieniałem, bo sporo ludzi tego używa więc nie chcę wysadzić w powietrze ich już działających focuserów
 49. 1 point
  Jeden z nielicznych, dość sporych obszarów aktywnych na Słońcu w ostatnich miesiącach. Dodatkowo w sobotę trafiła się ładna pogoda więc żal byłoby nie wykorzystać okazji Niestety podczas rejestracji obszar ten był dość spokojny i nie strzelał żadnymi "fajerwerkami" ale myślę, że w tej skali mimo to wygląda całkiem fajnie (0,2''/pix) Sprzęt: Bresser Messier 152/1200 + barlow TV x2 + ASI 178 MM-C etalon od Lunt 50 THaPT + ERF BelOptic Ekspozycja po około 5-8ms, gain w granicach 200, gamma na 30% Różne wersje obróbki: negatyw/pozytyw oraz b/w i sztuczny kolor PS: animacja jest w trakcie przygotowania
 50. 1 point
  Witam. Materiał zbierany przez dwie noce. 2 godziny podczas pełni z kiepskim niebem i cztery dni później dopaliłem 4,5 godz. z niebem idealnym jak na miejskie warunki,ale jeszcze z księżycem. Byłem świadomy tego,iż nie wcisnę Serca w kard,ale chciałem zobaczyć jak wypadnie w konfrontacji ze zdjęciem z Canona w Ha,które nie tak dawno robiłem. Nie ma sensu porównywać obu tych zdjęć,to inna liga,więc zostaje mi tylko dopalić kolor. Celestron 80ED,WO III FF/FR 0.8, Sbig ST-2000XM,Ha,HEQ5 - 25x900sek.
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.