Jump to content

kaiser

Społeczność Astropolis
 • Posts

  28
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rzeszów

Recent Profile Visitors

420 profile views

kaiser's Achievements

21

Reputation

1

Community Answers

 1. Ja będę przed 21, zostawcie mi trochę miejsca na drodze
 2. Ja, jeśli pogoda będzie dobra uderzę jutro do Jawornika, bo jednak znacznie tam ciemniej. Miejscówka - na drodze do kopalni dolomitów, bo tradycyjna górka jest zarośnięta słonecznikiem.
 3. Podrzuć jeszcze współrzędne miejscowki
 4. O której tam będziesz? Chyba że wolisz podjechać do Jawornika
 5. Miałem się dziś przejechać do Jawornika Ruskiego, jak wygląda LP na tej Mechowej?
 6. Używałem z tym teleskopem tego SWA-58 i nie dawał więcej szczegółów na planetach niż 6mm, które wydaje się być rozsądnym max dla tego teleskopu. Jeśli chodzi o jakość to nie zauważyłem różnicy na plus między nim a kitowymi plosslami. Ogólnie wg mnie ten okular absolutnie nie jest wart swojej ceny jako nowy, można go rozważyc jako używkę za pół ceny.
 7. Używałem tego SWA-58 4mm z GSO 200/1200 i nie byłem z niego zadowolony. Dawał duże odblaski, powiększenie jak dla mnie było za duże , w porównaniu z WA-66 6mm nie było widać więcej ani na planetach ani przy rozdzielaniu podwójnych. Sprzedałem go za 100PLN i moim zdaniem nie jest więcej wart. Ja bym polecał Maxvisiona 4,7mm z Aliexpress, teraz co prawda jest dość drogo, ale z cahbackami, kuponami można go kupić za niewiele ponad 300 PLN edit: Maxvisiony 4,7 niestety już z Ali zeszły, a jesienią można je było kupić w granicach 250 PLN
 8. Jeszcze nie, ale mam to w planach Do uchwytu przyczepione jest lusterko więc nie można zmienić jego pozycji bez jego odlepienia. Natomiast jeśli chodzi o wyżłobienia na podstawie lusterka to znalazłem jakąś starą podkładkę, na nią położyłem wycięte kółko z butelki po płynie do spryskiwaczy i nic się nie ślizga, kolimacja lusterka wtórnego to przyjemność. Jak gdzieś znajdę krótszą sprężynę to ją tam wstawię, ale narazie bez niej też działa. Została mi jeszcze kolimacja lustra głównego bo jak zerkałem na nie przez otworek w pająku to jest troszkę nieosiowe i sprawdzenie wyciągu, ale to kiedyś przy czasie. Patent z nakładką można oglądnąć na youtube https://www.youtube.com/watch?v=MUE8fxqH3Qc
 9. Dzięki za porady. Sprawdziłem pająk, jest ok. Generalnie zlokalizowałem 2 problemy. 1 - sprężyna na środkowej śrubie przytrzymujacej lusterko za bardzo przesuwa je wgłąb tuby. Po usunięciu sprężyny trzymając lusterko w ręce dało się je w miarę dobrze ustawić. 2 - wyżłobienia(na zdjęciu) na podstawce lustra ograniczają obrót lusterka, w prawidłowej pozycji śrubki kolimacyjne zsuwają się po ściankach wyzlobien, przez to kształt staje się jajowaty. Na razie sprężynę usunąłem, nie mam pomysłu co zrobić z tymi wyzlobieniami, dać tam jakieś podkładki? Oczywiście możliwe że to nie wszystkie problemy,czy da się jakoś sprawdzić czy lusterko jest prawidłowo naklejone?
 10. Kolimator laserowy mam ale go nie używam bo jest nie skolimowany:) . Kolimuje według instrukcji Hamala. Lustro wtórne jest już maksymalnie podniesione w kierunku uchwytu tak jak na zdjęciu, kiedy było niżej nie dało się ustawić, by lustro główne było w całości widoczne. Lustro wtórne jest maksymalnie przechylone w kierunku ku wyciągowi - niebieska śrubka wg instrukcji Hamala jest maksymalnie wkręcona. Ogólnie jeśli wykręcę te 3 śrubki tak, że lustro wtórne luźno lata na głównej śrubie środkowej, nie jestem w stanie, trzymając w go ręce , tak go ustawić by lustro główne było na środku. Wydaje się że lustro wtórne powinno być jeszcze mocnej skierowane ku wyciągowi, ale na to nie pozwala sztywność śruby środkowej. Próbowałem zmodyfikować ustawienia pająka mocującymi go śrubami bocznymi, ale zmiany położenia lustra wtórnego są wtedy o wiele za małe by to skorygować. Nie mam już pomysłu co jeszcze można zmodyfikować, lustra głównego wolałbym na razie nie ruszać
 11. Mam problem z kolimacja lustra wtórnego w nowym GSO 12. Po zakupie był całkowicie rozkolimowany. To co udało mi się osiągnąć przedstawia zdjęcie. W takim położeniu lusterko jest maksymalnie przechylone ku wyciagowi, nie juz pola manewru śrubkami kolimacyjnymi, trzeba by było ugiąć śrubę na której jest zamontowane by odbicie lustra głównego przesunęło się na środek. Czy jest jeszcze jakaś możliwość manewru w takim przypadku?
 12. BestGoBuy Store - niestety ostatnio wysyłają poprzez LT - duża szansa na kontrole celną. Letnie zakupy szły przez 0045.
 13. Ja kupiłem Maxvisiona w tym sklepie: https://pl.aliexpress.com/store/1092628?spm=a2g0o.detail.1000002.2.50f46b31W1nOMb Po wszystkich kuponach, kodach itp wyszło poniżej 500 zł za 24mm. Wcześniej kupiłem 4 ESy w https://pl.aliexpress.com/store/2794089?spm=a2g0o.detail.1000002.2.2fba7334nETjDT i jeden z nich miał kropkę na szkle jak poniżej, mogłem go odesłać, ale ostatecznie zostawiłem bo na jakość obrazu nie ma to wpływu,
 14. Ja będę, ale pewnie podjadę od razu do Jawornika, na stacji mogę was nie rozpoznać , w polach będzie łatwiej
 15. Panowie to o której się spotykamy? I gdzie? W okolicach tej dróżki ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.