Jump to content

gmalan

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  345
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

6 Neutral

About gmalan

 • Rank
  Altair
 • Birthday 09/18/1979

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa / Wrocław
 • Zainteresowania
  jestem bezinteresowny
 • Sprzęt astronomiczny
  Taurus 400
  Nagler 7mm, LVW 13mm, Hyperion 24mm
  Platforma eq

Recent Profile Visitors

463 profile views
 1. Kupiony ok 5 lat temu. Użyty dosłownie 2-3razy. Stan idealny. Potem urodziły mi się dzieci a hobby zaczęły powoli umierać Obie zaślepki. Brak pudełka. Preferowany odbiór osobisty w Warszawie. Mogę wysłać za dodatkowe parę groszy. 900zł
 2. Ile masz wzrostu? Drabinę już kupiłeś?
 3. Z nowych astro-rewelacji: u mnie w pracy rozgorzała nieśmiertelna dyskusja na temat temperatury w kosmosie (nieważne jak i co). W końcu jedna znajoma mówi: "no dobrze, ja rozumiem, że ciężko z tą temperaturą, ale tak chyba mniej więcej można powiedzieć, bo przecież w dzień jest chyba cieplej niż w nocy, nie?" :| Inna dziewczyna opowiadała mi że była na równiku (gdzieśtam) i że tam prawie nie ma gwiazd. Twierdzi że nie było chmur a niebo było czarne, bo to nie było w mieście... Próby przekonania nic nie dały. Stanęło na tym, że na równiku nie ma gwiazd. I KONIEC! Ta sama osoba tłumaczyła mi, że na tej samej szerokości geograficznej, ale z drugiej strony kuli ziemskiej są zupełnie inne gwiazdy "bo to z drugiej strony i oni przecież mają dzień jak my widzimy gwiazdy w nocy... :|
 4. Sprawdziłem jak sobie toto radzi z dużymi formatami i niestety nie za dobrze. Urządzenie jest w stanie powiększać tylko do pewnego poziomu przy czym 100% to wielkość ekranu. Tak więc bardzo duży png po prostu nie da się powiększyć na tyle, żeby się dało używać tego jako mapy. Co do ceny, to cóż - początki zawsze są ciężkie. Spodziewam się, że gdy rynek się trochę rozrusza w tym temacie to i ceny spadną i nowe modele zaczną obsługiwać więcej formatów i w lepszy sposób.
 5. Na razie nie jest to technologia która powaliłaby na kolana, ale jest to względna nowość i wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Czytnik, który ja mam ma 6" wyświetlacz i rozdzielczość 800x600, obsługuje chyba 8 czy tam 16 poziomów szarości. Co do wielkości pdfa to nie próbowałem jeszcze zatkać go czymś ogromnym. Zastosowanie dla tego typu czytników jest gigantyczne. Już teraz np wprowadzane są komórki z takimi wyświetlaczami. Są dyski przenośne wyposażone w taki wyświetlacz, który pokazuje ilość zapisanych danych nawet po odłączenia od kompa (bo utrzymanie obrazu nie kosztuje energii). Można sobie spokojnie wyobrazic nawet bilbordy, które w całości złożone są z czegoś takiego. Jeden impuls elektryczny zastąpi panów z "tapetą" i wiadrami z klejem. O gazetach, książkach etc nie wspominam. Klawiatura z przyciskami z takim papierem byłaby banalna do bindowania sobie zawartości klawiszy (które mogłyby się zmieniać w zależności od programu jaki włączamy. Np mapując skróty klawiaturowe etc). Zastosowań jest pełno. Poszperaj sobie w necie po hasłach: e-papier e-ink najpopularniejsze teraz czytniki to: e-book reader (sony), Kindle (Amazon), Bebook, Cybook... Na stronie e-czytniki.pl trochę informacji możńa znaleźć. -G Ps. Wrócę do domu to przetestuję. Czytnik obsługuje format PNG więc nie powinno być problemów. Ale trzeba pamiętać że przy tych wielkościach w rozdzielczosci 800x600 będzie widoczny tylko niewielki fragment nieba. Urządzenie nie jest wyposażone w żaden soft, który przeskalowywałby gwiazdy i ich nazwy w sposób, do którego jesteśmy przyzwyczajeni przez stellarium czy inne programy.
 6. Lampy w lcd zawsze będą świeciły i niezależnie od trybu nocnego będą przeszkadzać - gwarantuje. Można sobie radzić przez przyciemnianie wyświetlacza czerwoną folią (jak niektórzy robią z laptopami), ale to nie wątek na ten temat. Do tego jestem ciekawy jak długo pociągną baterie w takim telefonie gdy odpali się na nim stellarium. Tak czy siak. Nie chcę się wdawać w dyskusję. Chciałem tylko rzucić temat. Może się komuś przyda. Osobiście jeszcze nie próbowałem mojego prs-600 w terenie, ale niewątpliwie to zrobię. Muszę tylko przygotować sobie odpowiednie mapki. Wyświetlacz ma możliwość powiększania obrazu a nawet nanoszenia na nim notatek (albo za pomocą wirtualnej dotykowej klawiatury, albo za pomocą rysika). Zobaczymy jak się sprawi. -G Ps. Myślę sobie, że pierwsza firma, która wprowadzi na rynek odpowrny na wilgoć e-czytnik wyposarzony w dobrą i możliwą do aktualizacji mapę nieba, zrobi spore pieniądze .
 7. Jeśli chodzi o wilgoć to myślę że możnaby sobie poradzić z problemem pakując czytnik w zapinaną torebkę foliową. Chociaz wtedy odblask światła od czołówki mógłby stać się nieznośny.
 8. Ale w niej masz zwykły wyświetlacz, który świeci i pożera baterie. Do tego wielkość nośnika e-papierowego w przeciętnym czytniku to 6" a Kindle DX ma prawie 10". A spodziewam się, że z czasem pojawią się czytniki o różnych rozmiarach.
 9. Cześć, od paru miesięcy cieszę się e-papierowym czytnikiem e-booków firmy Sony. W tej chwili rynek tego typu czytników jest jeszcze dosyć skromny, co przekłada się na niewielką konkurencję, a tym samym niestety duże ceny. Potencjał tego typu wyświetlacza jest jednak ogromny i już widzę, że zaczyna się wciskać w świat elektroniki. Dla tych co nie wiedzią o czym mowa: E-papier to rodzaj nośnika, którego najważniejszą cechą jest to, że nie pobiera prądu gdy wyświetla obraz a tylko w momencie jego zmiany (jakby odświeżania).Mi bateria wystarcza na kilka tysięcy stron. Dodatkowo (co dla nas jest mega super) nie świeci! Ekran takiego ustrojstwa wygląda mniej więcej jak strona książki (nie jest oczywiscie idealnie matowy i nie szczyci się takim kontrastem, ale to kwestia czasu). Z tych dwóch powodów, E-czytnik to świetny nośnik dla astroamatora. Ostatnio znajomy wysłał mi nawet link do mapy nieba, którą można zainstalować na popularnym E-czybniku Bebook. http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=59191 Podejrzewam, że nie jest to szczyt dokładności, ale daj pojęcie o możliwościach zabawki. Byćmoże, gdy ceny sprzętu spadną i gdy firmy udostępnią kody softu (rosjanie je już oczywiście połamali ) to pojawią się dokładne freewarowe mapy nieba. Pozdrawiam -G
 10. Jak to mały w zwyczaju mawiać nauczycielki w podstawówce, gdy stanowczo twierdziłem, że w prawdzie zrobiłem pracę domową,ale zapomniałem zeszytu: A GŁOWY NIE ZAPOMNIAŁEŚ?!?!!
 11. Nie spodziewałem że wywołam taką burzę. Trudno. Chciałem teraz tylko powiedzieć, że w czwartek zamówiłem ten szukacz w sklepie, który zasugerował exec i właśnie go dostałem - 5 dni. Bez cła i innych problemów. Łączny koszt = 85$ co po PayPalowym kursie 2,92 wychodzi niecałe 250zł. Pozdrawiam -G
 12. Bynajmniej. Nawet nie wiedziałem o istnieniu podobnego wątku. Swojego posta napisałem nie ze złośliwości czy frustracji, bo jak napisałem - wiedziałem że mogę zmienić sklep, ale dlatego że mi już ręce opadły. Postanowiłem tez ostrzec tych forumowiczów, którzy jeszcze się nie nacięli na terminy realizacji zamówień w tym sklepie. Forum służy do dzielenia się informacją. Informacja o sklepach jest jak najbardziej potrzebna, bo przecież nikt z nas nie chce czekać miesiącami na zamówiony sprzęt. Jasne - jeśli jest coś rzadkiego, tworzonego na zamówienie to można się uzbroić w cierpliwość, ale jeśli przychodzi do kupienia glupiego szukacza, czy też złączki... no to litości. Podejrzewam, że wielu z nas wolałoby nawet zapłacić te pare groszy więcej, ale mieć sprzęt w ciągu tygodnia.
 13. ej no, spokojnie, napisałem przecież, że wiem, że mogłem wypisać się z interesu. Terminy mnie nie cisną, więc postanowiłem poczekac i jak napsiałem - nawet interesuje mnie jak długo może komuś zająć taka sprawa. Po prostu wydało mi się, że 3 miesiące to śmieszne. I McArti zapewniam Cię, że nie ma to nic wspólnego z datą rejestracji na AF.
 14. trele morele. Dzisiaj napisałem do nich maila i dostałem odpowiedź, że dotrą do Polski ok 26 września. A biorąc pod uwagę, że tego typu informacje dostaję średnio co 2 tygodnie....
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.