Jump to content

sp6vwx

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About sp6vwx

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wrocław
 • Sprzęt astronomiczny
  C8N GT
  Canon 450D
 1. Zapewne ktoś zauważy, że CG5 idealnie nadaje sie do śledzenia satelitów geostacjonarnych, ale ja chciałem popatrzeć na coś "szybszego" na niebie. Widząc super fotkę ISSa na astro-forum, chciałem i ja popatrzeć jak ludzie żyją gdzie indziej Podpiłąem swój CG5 do lapka, na lapku Starry Night, wycelowałem myszą w ISS'a i wielkie G. Montaż pojechał na pozycje gdzie był ISS w momencie jak kliknąłem i zaczął prowadzić teleskop z prędkością jak do obserwacji nieba. Czy można "zmusić" montaż do śledzenia obiektu z prędkością jego przesuwania się po niebie ? Jak więc sfocono ISS'a? Na forum był post krótkofalowca w temacie zamocowania anteny na montażu i śledzenia w ten sposób satelitów, ale się niestety nie rozwinął.
 2. Admin podczep posta coby nie zaginął w tłumie innych. Dzięki za temat.
 3. A może któryś z kolegów znalazłby chwilkę, napisał posta o tak zwanych prawdach oczywistych jak ustawić, dbać, wyważać, regulować, itp., itd. nasze montaże. Niekoniecznie dokładny manual, ale coś w rodzaju 10 przykazań. Admin byłby zaś tak miły i by posta "podczepił" coby takie świerzaki jak ja nie zadawały "pytań oczywistych".
 4. Podstawy są najważniejsze, święte słowa, ale ja chciałem się poradzić czemu to moje prowadzenie "czka". Gdybym coś naknocił z ustawieniem na GP lub montaż się "późnił" czy śpieszył to kreski powinny być jednorodnie jasne, a nie są. Coś musi być na rzeczy, do d.. zębatki, silniki lub jakiś mój błąd. Stąd prośba o wypowiedź. A hardcore z 2 metrowa ogniskową był celowy coby przećwiczyć GoTo no i samo prowadzenie.
 5. Ja tam traktuje nowe hobby trochę "motoryzacyjnie" Jak nowe to gaz do dechy, parę zakrętów, drobny remont i normalna jazda. Trzeba poznać co da się "wyciągnąć"
 6. O prosta sprawa, którą przegapiłem. Teleskop mam wywazony, ale robilem to bez aparatu Sprawdzę, tak jak radzisz.
 7. To są moje pierwsze przymiarki i pierwsze fotki. Guiding - tylko siłą woli. Podrzucając zaś posta miałem nadzieję, iż ktoś podrzuci parę technicznych uwag, typu, sprawdź to i tamto, podsmaruj to czy owo, coby z "taniego" montażu wykrzesać iskrę.
 8. Byłem ciekaw jak to jest. "Jak sie nie przewrócisz to się nie nauczysz"
 9. Witam, Wiem, wiem, juz poczytałem forum, że CG5 do Astorfoto tak sobie się nadaje, ale mam co mam i próbuje się tego nauczyć. Natrafiłem na coś z czym nie mogę sobie poradzić. Fotki tak koło 40 sec. wychodzą na oko całkiem całkiem, ale już dłuższe czasy to loteria. Wczoraj poćwiczyłem trochę i okazuje się, że prowadzenie się "telepie". Robiłem zdjęcia 2 minutowe i tylko niektóre nie były w "kreseczki" (2..3 na 10 zrobionych) Nie moge zwalić wszystkiego na ustawienie montażu wzgledem Polarnej, bo niektóre fotki były OK. Przyjrzałem się zdjęciom dokładniej i te kreseczki były dość charakterystyczne. Niesymetryczne co do jasności. Niektóre miały wyraźniej jedną lub dwie strony jaśniejsze inne zaś środek jaśniejszy, tak jakby prowadzenie się trzęsło lub oscylowało wokół punktu. Nic nie wiało wczoraj w nocy, a całość na solidnej betonowej płycie postawione. Ja sam zaś ustawiłem automat do focenia i poszedłem w pierony coby nie było że to mój wpływ . No a tera pytanie da się z tym fantem coś zrobić ? Co to może być? Wybrać luzy na przekładniach ? A może on tak ma i powinienem zapomnieć o fotkach lub zmienić montaż ? A bawiłem się wczoraj C8 NGT + 2xBarlow + Canon450 w ognisku Zapewne "za długim" sprzętem do tego montażu podchodzę, ale co się naucze to moje. Oto ilustracja kłopotu. Dwie fotki (kawałki tylko) z tej samej serii: Robert
 10. Nazwę ma ale i tak niełatwo znaleźć na mapie. Lubiatów Wieś jest tak duża, że miejscowi 1 dom oraz 2 następne w budowie nazywają "Osiedlem" Robert
 11. Troszke więcej więc na temat uwarunkowań. Po pierwsze miejsce. Prawie 30 km od Wrocławia na środku pola w otoczeniu (blizszym 100 m i dalszym (1 km) lasów, które skutecznie izolują mnie od świata i światła. Najbliższe zabudowania wiejskie są oddalone o 400...500 m. Jak jest dobry seeing Droga Mleczna jest pięknie widoczna. Ciągle nie wykończony budynek gospodarczy służy zaś dużym i stabilnym betonowym fundamentem. Po drugie domownicy. Żona i psy są raczej z tych rannych ptaszków co to idą spać wcześnie i nie będą marudzić podczas obserwacji Sprzęt. Jak na razie podjąłem decyzję, że najbardziej interesują mnie te wszystkie mgiełki i grupki świateł na niebie i zanabyłem Newtona C8-NGT Celestrona. Naczytałem się dużo opnii, za i przeciw, ale prawda jest taka, że forumowiczów nie da się zadowolić. Obserwacyjne dośiaczenia są zerowe, ale będe się uczył. Obiecuje.
 12. Witam, Jestem Robert i na forum zawitałem już jakiś czas temu a to dzięki kolegom z Wrocka co to nie posiadali GPSa Przez grzeczność nie zdradzę kto to był. Pamietam za to ten pierwszy kontakt z ludźmi i sprzętem i fotki jakie mnie pokazywali. Gdzieś to zapadało głęboko i tak spało parę lat, póki nie wyprowadziłem się na wieś. I teraz mam super warunki. Ciemno jak w d..... i ciekawość nieba powróciła. Zanabyłem więc jakiś sprzęt i będe udawał nietoperza tak jak Wy. Co z tego wyjdzie zobaczymy.
 13. Po dłuższym posiedzeniu przed ekranem znalazłem 14 hot pixeli wspólnych na zdjęciach. Szczęściem głównie poza centrum zdjęcia. Chyba nie dużo to, a i tak darki bedzie się odejmować.
 14. I ja dołoże swoje trzy grosze. Canon EOS 450D Aparat nowy to i wężyka się jeszcze nie dorobiłem i dlatego tylko dla 30" ISO 400 1/24 ISO 800 2/36 ISO 1600 1/106 Zadałem sobie trochę trudu, aby porównać te fotki gołym okiem (najpierw podniosłem brightnes w Photopaint'cie) i zgodziłbym sie z którymś z przepiśców, że dane produkowane przez programik mają tylko troche wspólnego z jakością matrycy (tzn z jej defektami w postaci hot czy dead pixels). Jak sobie porównałem 3 fotki to tak naprawdę udało mnie się znaleźć 4 hot pixele które były widoczne na każdym z 3 zdjęć w tym samym miejscu, tzn matryca jest tam ewidentnie uszkodzona. Nawet jak znalazłem tylko 1/4 to i tak na 12 mln pixeli to całkiem niezły rezultat. Programik zaś dobrze nadaje się do szacowania jak szumi matryca i porównania aparatów pod tym względem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.