Jump to content

artles

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  62
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About artles

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  3805081

Informacje o profilu

 • Skąd
  Częstochowa
 1. W poniedziałek 6 sierpnia o godzinie 07:31 amerykańska sonda kosmiczna Mars Science Laboratory ma osadzić na powierzchni Marsa pojazd badawczy Curiosity. Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), Stowarzyszenie Astronomia Nova oraz Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizuje w planetarium (Aleja Armii Krajowej 13/15, 4. piętro) relację z tego wydarzenia. Rozpocznie się ona o godzinie 06:30 i obejmie prezentację multimedialną poświęconą badaniom astronautycznym Marsa, bieżący przekaz przebiegu lądowania (za pośrednictwem NASA Television) wraz z komentarzem oraz niewielką wystawę materiałów poświęconych Czerwonej Planecie. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!
 2. Spotkanie założycielskie odbędzie się 14 października o godzinie 17:00 w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii Jana Długosza. Zapraszam wszystkich chętnych.
 3. Witam Chcemy założyć oddział PTMA w Częstochowie. Jeśli są chętni z Częstochowy to zapraszam po więcej informacji na spotkania w każdą środę o godzinie 19:00 Sekcji Astronomicznej Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego. Spotkania odbywają się w Akademii Jana Długosza tam gdzie planetarium. Strona sekcji www.sactn.ajd.czest.pl. Pozdrawiam
 4. Oczywiście, że o rozmiarach nie należy zapominać. Czytałem kiedyś o planetoidach chyba centaurach, w każdym razie o takich krążących gdzieś za Saturnem. Niektóre mają o ile dobrze pamiętam około 200 km średnicy i jak się okazuje składają się z materiału podobnego do jądra komet. Gdyby tak się zbliżyła taka planetoida do Słońca to dopiero byłaby kometa.
 5. Planetoidy to zupełnie inna sprawa gdyż nie tworzą one ani komy ani warkocza co zwiększało by ich jasność. Całe światło pochodzi przecież od odbicia od powierzchni. Na spaceweather opisywane są różne planetoidy przechodzące blisko Ziemi i większość z nich jest ciemna. Tak jak np. wczorajsze przejście planetoidy 2005 GL 8 razy dalej niż Księżyc. Według spaceweather miała ona jasność 16 mag. No ale w końcu to planetoida o średnicy 280 m więc nie ma co się spodziewać dużej jasności. Co do jasności komety 8P/Tuttle to nie miałem do tej pory za dużo do czynienia z kometami i spodziewałem się większej jasności. Podobno teraz będzie najbliżej Ziemi od czasu odkrycia. Przyjrzałem się orbicie komety Hale-Bopp (mam nadzieje, że nie pomyliłem jej z inna o podobnej nazwie), którą obserwowałem w 1997 roku. To była dopiero kometa. Wtedy nie zainteresowałem się odleglościami w jakiej przechodziła. Okazało się, że nie była blisko. Najbliżej była ponad 1 AU. No ale to zupełnie inna kometa.
 6. No to, że spodziewałem się, że jak kometa będzie 0,2 AU od Ziemi to bedzie jasniejsza.
 7. Ma osiągnąć 5-6 mag zatem powinna być dostępna gołym okiem. W sumie to troche mnie dziwi, że będąc tylko 0,2 AU od Ziemi ma mieć tylko taką jasność.
 8. Witam Zachęcony pojaśnieniem komety Holmesa zainteresowałem się kometami krótkookresowymi. Na stronie http://neo.jpl.nasa.gov/orbits/ pokazującej w 3d orbity małych ciał Układu Słonecznego przyjrzałem się orbicie komety 2P/Encke. Okazuje się, że jej orbita nie przebiega tak daleko od orbity Ziemi. Gdyby tak oba ciała znalazły się niedaleko siebie to kometa mogłaby być ładna. Jednak szybko się do siebie nie zbliżą. Pomyślałem, że przecież są inne komety, których orbity przebiegają blisko ziemskiej i może one jakoś zbliżą się do Ziemi. Zaczałęm więc te orbity przeglądać. Nie musiałem długo szukać. Okazało się, że już kometa 8P/Tuttle (mniej więcej 5 z kolei w moich poszukiwaniach) ma orbitę przechodzącą blisko orbity Ziemi. Oto linka do tej orbity http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?ID=c00008...cov=0;log=0#orb. Kiedy Ziemia w grudniu będzie się znajdowała w punkcie najbliższym orbity tej komety pojawi się ona właśnie w tym miejscu. Będzie się znajdowała wtedy tylko 0,2 jednostki astronomicznej od Ziemi. W tej chwili znajduje się 1 AU od nas i ma jasność 12 mag. Jest w takim razie bliżej niż Holmes. Mam nadzieję, że kiedy zbliży się do nas będzie to ładny widok. Z moich obliczeń wynika, że dla rozmiaru komy wynoszącego teraz około 2' jeśli by nie zwiększyła rozmiarów (a napewno zwiększy rozmiary) w momencie największego zbliżenia będzie miała około 10'. Pozdrawiam
 9. Na spaceweather pojawily sie dwa piekne zdjecia. Na pierwszym sa dwie osoby pokazujace na komete. http://spaceweather.com/comets/holmes/29oc...ku503vaufjtf9k6 Drugie to juz sama kometa. Widac na nim z lewej strony jak by minimalny zaczatek warkocza. http://spaceweather.com/comets/holmes/29oc...ku503vaufjtf9k6
 10. Na Merkurym jak juz inni wspomnieli Słońce potrafi sie cofac. Malo tego potrafi zajsc w miejscu gdzie wschodzilo i ponownie wzejsc.
 11. Pisząc, że "nic nie wskazuje na to żeby kometa się rozlatywała" miałem oczywiście na myśli rozpad na duże kawałki. To z obserwacji nie wynika (może poza tą małą chmurką). W pobliżu Słońca kometa traci masę czyli sie rozpada ale powoli pozbywając się gazu i drobnych kawałków. Chodzilo mi o rozpad na duze kawalki.
 12. Nic nie wskazuje jednoznacznie żeby kometa się rozlatywała. Jeszcze o spaceweather. Jak się kliknie na zdjęcie komety i Jowisza powiększa się ono i pisze, że średnia prędkość rozszerzania się otoczki dla trzech zdjęć to 2,4 km/s! Zatem chodzi o bardzo silne rozprężanie się gazu. Jakiego pochodzenia ten wybuch by nie był musiał być silny.
 13. Okazuje się, że chodzi o rzeczywistą wielkość! Na spaceweather napisali "scaled to the same distance" czyli przeskalowany do tej samej odległości.
 14. I jeszcze jedno. Na http://www.spaceweather.com/ pisze ze kometa przewyższa rozmiarami Jowisza. I pomyśleć, że kometa do zobaczenia, której był jeszcze potrzebny niedawno duży teleskop teraz jest taka duża .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.