Jump to content

piotrs

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1058
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

788 Excellent

About piotrs

 • Rank
  Arktur

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  W-wa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Widziałem to! Około 21:20 zniknęła. Myślałem że to coś uderzyło w Księżyc i widać jasny punkt na jego powierzchni, ale teraz to jasne że to było zakrycie. Edit: to był niezły łut szczęścia. Spojrzałem przez przypadek, w ramach codziennego pokazywania młodemu ruchu księźyców Jowisza.
 2. Antena ta na początek w zupełności wystarczy. Co ciekawe, to do odbioru ISS i innych kosmicznych źródeł im gorsza tym lepsza. To wynika z tego że anteny mające większy zysk mają płaską charakterystykę i nadają/odbierają większość sygnału horyzontalnie (prawie), czyli mało sprawne są do góry. Ważne aby umieścić ją na co najmniej 2m maszcie, z dobrym widokiem dookoła, z niezłym (RG58 raczej nie, chyba że tylko kilka metrów) i możliwie krótkim kablem.
 3. Przypomnienie jak to już dawniej bywało http://astropolis.pl/topic/42903-astrofoto-inaczej/ Tam jest kilka obrazków z orbity, np.: Albo jeszcze dawniej (1999), stacja kosmiczna MIR: http://astropolis.pl/topic/16426-iss/?p=318977
 4. Tak dla ustalenia uwagi - w Polsce też da się kupić sprzęgiełka http://www.wobit.com.pl/oferta/335/mechanika/sprzegla/ http://sklep.impol-1.pl/Zam%C3%B3wienia/tabid/56/Type/ProductsList/Mode/Normal/CategoryID/21__SPACE__-07__SPACE__-09__SPACE__-02/CategoryName/Helikalne/Default.aspx Tak wygląda to u mnie i u Jcbo: http://astropolis.pl/topic/34271-orion-uk-teleskop-ct8/?p=411247
 5. Ten artykuł choć ciekawie napisany, to pomija jeden wazny wątek. Prawie cała ekipa, to krótkofalowcy: Mike R. Kenny NZ9P Dennis Wingo KD4ETA Leonard Garcia ex KB3DFB Matt Ettus N2MJI Bochum Team: Achim Vollhardt DH2VA Thilo Elsner DJ5YM Mario Lorenz DL5MLO Guru od przywrócenia łączności to DH2VA. Achim DH2VA wsławił sie odbiorem sondy Voyager 1 http://www.uhf-satcom.com/misc/datasheet/dh2va.pdf Inne ciekawe linki: http://hackaday.com/2014/02/14/call-for-hams-and-hackers-welcome-iceisee-3-home/#more-114769 http://mdkenny.customer.netspace.net.au/ISEE-3.pdf
 6. Tylko krótko informacyjnie - od czasu instalacji alarmu nastąpił spokój z włamaniami. To znaczy raz było (na początku), ale jak się okolica rozbłyskała światałami radiowozów i zawyły syreny, to dali nogi za pas (nic nie zabierając ze sobą) i do dziś nie wrócili. Do tej pory na wiosnę i na jesieni były jakieś zdarzenia, teraz zero stresu.
 7. Jeśli napęd elektryczny to zaplanuj co zrobić jak prąd wyłączą a dach otwarty.
 8. Cześć, W krótkich słowach. W konstrukcji domku masz dwóch przeciwników: wodę i siły (ciężar własny konstrukcjij, napór wiatru, śnieg itp). Zawsze jak coś planujesz i wykonujesz to wyobraź sobie że: - jesteś wodą i kombinujesz jak to wleźć do środka, coś namoczyć i wypaczyć, albo podlać pleśń lub inne takie. Jak się nie da od góry, to może bokiem (zacinający deszcz) albo przez skraplanie (wentylacja) - jesteś chochlikiem który na wszystko napiera, próbuje coś rozbujać na zbyt małej sztywności (no zupełnie jak przy guidingu), coś wygiąć po dwóch latach napierania, może i nawet coś złamać. A teraz jak już wiesz co oni chcą narozrabiać, to im to utrudnij odpowiednią konstrukcją. To brzmi niepoważnie, ale sprawa jest poważna. Trzeba uwzględnić wszystkie usztywnienia lub daszki i okapy bo ich późniejsze dodanie może być niemożliwe lub utrudni używanie obserwatorium. Np. już teraz widać że dach suwany musi zachodzić na zakładkę nad dach stały, bo inaczej na ich styku będzie nieszczelność. Osobna kwestia - rozpatrz sprawy prawa budowlanego, żeby uniknąć problemów z tzw. "samowolą budowlaną". Pewne znaczenie mogą tu mieć fundamenty. Ostatnia rzecz - upewnij się że spadek dachu nie spowoduje że jak będzie otwierany to będzie walić z hukiem i z rozpędu w obijacze. Ogólnie to gra pomiędzy jego ciężarem (a więc i wytrzymałością na 2m śniegu zimą), a kątem spadku (ja bym zrobił poziomo).
 9. Kilka lat temu też się głęboko wbiłem: http://astropolis.pl/topic/37289-abell-2218-?hl=hubblem Tamto zdjecie pokazywało mikrosoczewkowanie grawitacyjne, a przy okazji obiekty powyżej mag 24.
 10. Rezerwacja do końca 11.02.2014. ZMIANA: do 14.02.2014 SPRZEDANE
 11. Teleskop z powrotem dostępny dla wszystkich chętnych, rezerwacja odwołana.
 12. Moje dawne wątki o CGEM (pewnie wyszukiwaraka Astropolis ich nie znalazła): http://astropolis.pl/topic/26199-cgem/ - pierwsze wrażenia i nieudane próby precyzyjnego guidingu http://astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/ - walka z guiderem zakończona bardzo pozytywnie Ogólnie z montażami to jest tak, że są one najważniejszą częścią zestawu astrofoto. To jak fundament pod domem. Trzeba kupić najtańszy z tych na które Cię nie stać ;-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.