Jump to content

piotrs

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1074
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  W-wa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

piotrs's Achievements

814

Reputation

 1. Informacyjnie żebyście wiedzieli co dzieje się z takim domkiem po 12 latach. Każdej wiosny i w ciągu lata trzeba przeganiać osy i szerszenie. Czasami to wygląda groźnie. W 2016 był spory pożar drewnianego dużego garażu 30 metrów obok. 4 wozy bojowe OSP, ogień na 2..3 piętra w górę. Sfera żaru rozchodząca się po trawie i koronach drzew. Odyseja przetrwała. Jedno lub dwa włamania z marginalnymi zniszczeniami (poza sezonem letnim w środku jest pusto). Alarm z monitoringiem działa. Około 2019 nieszczelny dach nad częścią dla ludzi, w rezultacie przez zimę pleśń zajadła łóżko i zainfekowała drewno. Zaatakowałem to chlorem do mycia sedesów, lekko podśmiarduje do dziś, ale nic żywego na tym nie istnieje. Łóżko straciłem. Odbyło się szlifowanie całego drewna na zewnątrz i naniesienie nowego drewnochronu (bezbarwnego). Na dachu dla ludzi pojawiła się nowa warstwa papy. W 2021 ujawniły się nowe nieszczelności dachu nad częścią dla ludzi, więc na to poszła warstwa dacholeum. Wygląda na to że skutecznie działa. Las na północ od obserwatorium znacznie podrósł. Straciłem widoczność gw. Polarnej, ale nie potrzebuję tego do Polar Aligment. Utraciłem jednak możliwość obserwacji w tamtą stronę. Poniżej zdjęcia. Sosenka która była przy budowie krzakiem teraz jest wielkim drzewem. W to lato musiałem obciąć parę gałęzi (nawet wysoko sięgałem, kilkanaście metrów w górę), które zaczęły zwisać nad obserwatorium (i w wilgotne noce kapała z nich woda). Czyli co parę lat trzeba drewno konserwować, radzę także kontrolować roślinność dookoła. Z czego się cieszę, to domek nigdzie nie osiada, nie krzywi się, tak samo w pionie trzyma się pier. Zaświetlenie pogorszyło się 2..3 lata temu, ostatnio troszkę zelżało, ale to już nie to niebo co kiedyś. W każdym razie i tak dużo lepsze niż warszawskie czy w podmiejskich okolicach W-wy. Porównanie zaświetlenia:
 2. Cały weekned poświęcony na totalny remont/hypertuning montażu. Naprawa dwóch gwintów helicoilami, obliczenia grubości nowych teflonowych przekładek, łożyska hybrydowe (ceramiczne kulki) w osiach ślimaków, wykrycie defektu w osi DEC (ślimacznica ocierała o obudowę)=> działania papierem ściernym, smary geoptika, wstępne regulacje napięcia łożysk w osiach.
  Na dziś koniec, potem regulacje odległości międzyzębnych w przekładniach. Już teraz obie osie dużo lepiej się ruszają (zwłaszcza DEC), ale prawda wyjdzie dopiero na próbach pod gwiazdami.

  1. Show previous comments  10 more
  2. Wojsa

   Wojsa

   akurat w pogodny łikend taki remont, to teraz pewnie bedzie szaruga do wiosny;)

  3. piotrs

   piotrs

   sorry, już nie mogłem wytrzymać ;-)

   Tak na serio to kupiłem nową kamerę, więc cały setup trzeba przerobić (pewne mocowanie do wyciągu, dobór dystansu do korektora, nowe okablowanie, guider na OAG a nie na osobnym teleskopiku). Także i tak rozwalam to i buduję od początku.

  4. dziki

   dziki

   To już wiadomo skąd chmury... ;)

 3. Dodam że: - kamera ta nadaje się do planetarki, tu są przykłady - kamera ta jest na liście urządzeń natywnie obsługiwanych w programie PHD2 Guiding
 4. Ło Panie, ten zakup to prehistoria, tak z 12 lat temu. Kupiłem w TS zwanym czasami "Teleskop Express" (Niemcy). Może coś Ci tu przypasuje: Dovetail EDIT: jeśli link nie działa, to w wyszukiwarkę na tamtej stronie wpisać: dovetail losmandy
 5. To wzięło się stąd, że kiedy miałem przewieźć swojego 8" Newtona, to owijałem go w folie bąbelkowe. I nie czułem się z tym dobrze. W końcu coś z tym zrobiłem. Materiały: - torba "podróżna" (materiałowa, bez usztywniaczy, z uszami) o wymiarach lekko ponad gabaryty teleskopu (w moim przypadku torba ma 43x43x100 cm, 200l), z suwakiem na całej długości (ważne!) - gąbka tapicerska (gąbka meblowa) o grubości 4 cm (akurat żeby tą grubością + gabaryty teleskopu wypełnić torbę), typu T40 ( [rodzaje pianek tapicerskich] T40 jest dość twarda, robi się z niej np. siedziska do krzeseł, ugina się ale z oporem. Ma taką sztywność żeby nie "mdlała" wewnątrz torby i działała jak jej usztywnienie). Kupiłem kawałek o rozmiarach 120x200 cm i około 20% mi zostało. - klej tapicerski w sprayu 500ml Suma zakupów: ~265 zł Wykonanie: - zaprojektować prostopadłościan z gąbki, pamiętając o zakładkach na grubości, czyli o czterocentymetrowych powierzchniach które będą sklejane. Wymiar zewnętrzny ma wypełnić torbę, wymiar wewnętrzny ma zmieścić teleskop. - wyciąć zaprojektowane prostokąty (użyłem nożna do cięcia styropianu na gorąco, można taki kupić za kilkadziesiąt zł) - skleić "korytko" z gąbki, a pokrywę zostawić luzem - poczekać aż wyschnie klej (łapie mocno już po kilku minutach, ale wolałem dobę poczekać aż wszystko odparuje) - włożyć gąbkowe korytko do torby - ... i używać. Podobne futerały można kupić ale są raczej droższe i nigdzie nie znalazłem informacji jakiej grubości są tam ścianki. Ja mam 4cm z każdej strony i to chyba więcej niż w fabrycznych rozwiązaniach. Poniżej kilka zdjęć:
 6. Cześć Hans, Mam DOKŁADNIE to samo. Różne perypetie odstawiły moje astro "do piwnicy", ale ostatnio coś mi zaczyna wracać. I co zastałem? Świat w którym nie da się kupić stałej licencji, stare astro-sprzęty to nie wiadomo czy dogadają się z nowymi systemami operacyjnymi, stary soft nie do końca działa, bo czegoś tu i czegoś tam czasami brakuje. W sumie to cud że choć Robofocus to dinozaur, ale jeszcze działa. Okazuje się że kilka softów kiedyś darmowych, teraz już się skomercjalizowało (np. FocusMax). Technika CCD to przyjaźnie traktowany staruszek. A na dokładkę widzę że automatyzacja z użyciem plate solving zmieniła wszystko (w sensie ułatwiła) wymuszając zmianę całego workflow i używanego kiedyś softu (czyli wracamy do początku tego posta). Rozglądam się po tym i usiłuję odnaleźć. Rzeczywiście decyzje co do oprogramowania to pierwsze co muszę zrobić. Mam wrażenie jakbym zaczynał od zera mając sprzęt w spadku po dziadku ... Ale jest i druga strona medalu - znów fajne wyzwanie.
 7. piotrs

  Koma

  Wiem, też się cieszę
 8. piotrs

  Koma

  Nie do końca w temacie, ale może się przyda https://www.astrofotoblog.eu/?p=856 wniosek1: korektor nie równy korektorowi wniosek2: warto jakość korekcji sprawdzić CCDInspector-em Wniosek mój z innych doświadczeń: odległość od korektora komy do matrycy trzeba dobrać doświadczalnie, to co daje producent to jest takie "około" (np odległość od korektora komy to konkretnie odległość od czego: od soczewki, od krańca gwintu, od kołnierza,....?). Czyli znów CCDInspector.
 9. SPRZEDANE. Wątek można zamknąć. Dziękuję.
 10. Sprzedam kamerę CCD mono Meade DSI III Pro. Podstawowe dane techniczne: typ matrycy CCD: Sony ICX285AL rozdzielczość: 1360x1024 pikseli rozmiar piksela: 6,45 µm x 6,45 µm rozmiar matrycy: 10.2 mm x 8.3 mm przetwarzanie obrazu: 16 bitowe złącze: USB 2.0 czasy: od 1/10000 sek. do 1 godziny binning: 1x1, 2x2 ciężar: 312 gram pliki obrazów: fits wbudowany czujnik temperatury chipa CCD Opis w „Astronomy”: https://astronomy.com/~/media/import/files/pdf/7/9/b/0908_meade_dsi_iii.pdf Inny opis: http://www.hamiltonastronomy.com/ASTRO_ARTICLES/DSI_Pro_III.pdf Wnikliwe testy: http://www.stark-labs.com/craig/articles/assets/DSI3Review_API.pdf W zestawie: - kamera - slider do filtrów - filtry Meade: R, G, B, IR-cut - “parafocal ring” (taki pomysł Meade żeby zaznaczyć na nosku gdzie jest ostrość w wyciągu) - wkręcany nosek 1,25” - trochę oryginalnych firmowych papierków z tekstami - płyty: pierwsza z oryginalnym softem, druga z przydatnymi dodatkami - kabel USB Wady (nie sprzedawanego egzemplarza tylko tej konstrukcji) - brak aktywnego chłodzenia (ale jej darki nie są jakieś masakryczne, naprawdę kamera daje radę. Do temp otoczenia +15 stC mało hot pixeli, powyżej darki odgrywają znaczącą rolę). Jest chłodzenie pasywne (radiator), którego działanie powoduje że temp chipa jest zwykle wyższa o 5 stC od temp otoczenia) - niska jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość Zalety: - baaaaaaaaaardzo sprawny chip CCD (żeby nie powiedzieć legendarnie czuły). Tą kamerką sięgnąłem mag 24 i kwazara odległego o ponad 11 mld lat świetlnych! - firmowy soft pozwala na odejmowanie darków z biblioteki na żywo, od każdego kolejnego zdjęcia (co daje efekt zbliżony do tego jakby kamera miała chłodzenie aktywne). - w zestawie daję efekt mojej ponad 2 letniej pracy: ogromną bibliotekę darków (różne czasy naświetlania, bin1x1 i bin 2x2, różne temperatury, w sumie około 1000 darków) Ta kamera pozwala za niewielkie pieniądze robić prawie to samo co „dorosłymi” i dużo droższymi kamerami. Tą kamerką zrobiłem m.in. takie zdjęcia jak: https://astropolis.pl/topic/39634-m81-pięknotka-o-mrocznej-przeszłości/ https://astropolis.pl/topic/37289-abell-2218-–-starcie-z-hubblem/ https://astropolis.pl/topic/37063-ngc6946/ https://astropolis.pl/topic/37469-kokon-pod-lupą/ https://astropolis.pl/topic/41234-eastern-veil-z-bliska-a-przynajmniej-kawałek/ Cena: 1850 zł Powód sprzedaży: kupiłem nową większą kamerę. Z tą rozstaję się tylko ze względów ekonomicznych, w sumie to nie przekonałem się jeszcze sam w 100% czy puszczę ją bez żalu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.