Jump to content

piotrs

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1066
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by piotrs

 1. Sprzedam kamerę CCD mono Meade DSI III Pro. Podstawowe dane techniczne: typ matrycy CCD: Sony ICX285AL rozdzielczość: 1360x1024 pikseli rozmiar piksela: 6,45 µm x 6,45 µm rozmiar matrycy: 10.2 mm x 8.3 mm przetwarzanie obrazu: 16 bitowe złącze: USB 2.0 czasy: od 1/10000 sek. do 1 godziny binning: 1x1, 2x2 ciężar: 312 gram pliki obrazów: fits wbudowany czujnik temperatury chipa CCD Opis w „Astronomy”: https://astronomy.com/~/media/import/files/pdf/7/9/b/0908_meade_dsi_iii.pdf Inny opis: http://www.hamiltonastronomy.com/ASTRO_ARTICLES/DSI_Pro_III.pdf Wnikliwe testy: http://www.stark-labs.com/craig/articles/assets/DSI3Review_API.pdf W zestawie: - kamera - slider do filtrów - filtry Meade: R, G, B, IR-cut - “parafocal ring” (taki pomysł Meade żeby zaznaczyć na nosku gdzie jest ostrość w wyciągu) - wkręcany nosek 1,25” - trochę oryginalnych firmowych papierków z tekstami - płyty: pierwsza z oryginalnym softem, druga z przydatnymi dodatkami - kabel USB Wady (nie sprzedawanego egzemplarza tylko tej konstrukcji) - brak aktywnego chłodzenia (ale jej darki nie są jakieś masakryczne, naprawdę kamera daje radę. Do temp otoczenia +15 stC mało hot pixeli, powyżej darki odgrywają znaczącą rolę). Jest chłodzenie pasywne (radiator), którego działanie powoduje że temp chipa jest zwykle wyższa o 5 stC od temp otoczenia) - niska jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość Zalety: - baaaaaaaaaardzo sprawny chip CCD (żeby nie powiedzieć legendarnie czuły). Tą kamerką sięgnąłem mag 24 i kwazara odległego o ponad 11 mld lat świetlnych! - firmowy soft pozwala na odejmowanie darków z biblioteki na żywo, od każdego kolejnego zdjęcia (co daje efekt zbliżony do tego jakby kamera miała chłodzenie aktywne). - w zestawie daję efekt mojej ponad 2 letniej pracy: ogromną bibliotekę darków (różne czasy naświetlania, bin1x1 i bin 2x2, różne temperatury, w sumie około 1000 darków) Ta kamera pozwala za niewielkie pieniądze robić prawie to samo co „dorosłymi” i dużo droższymi kamerami. Tą kamerką zrobiłem m.in. takie zdjęcia jak: https://astropolis.pl/topic/39634-m81-pięknotka-o-mrocznej-przeszłości/ https://astropolis.pl/topic/37289-abell-2218-–-starcie-z-hubblem/ https://astropolis.pl/topic/37063-ngc6946/ https://astropolis.pl/topic/37469-kokon-pod-lupą/ https://astropolis.pl/topic/41234-eastern-veil-z-bliska-a-przynajmniej-kawałek/ Cena: 1850 zł Powód sprzedaży: kupiłem nową większą kamerę. Z tą rozstaję się tylko ze względów ekonomicznych, w sumie to nie przekonałem się jeszcze sam w 100% czy puszczę ją bez żalu.
 2. Sprzedam kamerę CMOS mono guider MAGZERO MZ-5m. Jest to włoski brat bliźniak QHY5 (czyli pixel 5.2x5.2 um). Kamera jest sprawna i kompletna. Ma złącze USB (zasilanie i obrazy), oraz ST4 (guider). Wkręcany nosek trochę podrapany przez wyciąg (bez znaczenia dla pracy). Cena: 500zł Powód sprzedaży – przechodzę na OAG do którego potrzebuję mniejszej rozmiarami kamery.
 3. Sprzedam zestaw guidera oparty na teleskopie SkyWatcher 70/500. W skład zestawu wchodzą: - teleskop SkyWatcher D=70mm f=500mm (nowa OTA to pewnie coś około 300zł) plus kątówka w wyciągu - szukacz kolimatorowy typu red dot (nowy kosztuje 70zł) - dwie obejmy 3 punktowe przykręcone do dovetail Vixen i 2 szt solidnych uchwytów (takie zestawy teraz w ofercie są po 700zł i więcej). Sztywna sprawdzona w bojach mechanika. Stan techniczny – wszystko sprawne z wyjątkiem: - słaba bateria w szukaczu (w nocy to dla mnie jasność kropki była akurat ile trzeba żeby nie oślepiać) - ciężko chodzi wyciąg zalepiony chińskim smarolepiszczem – w guiderze to mi nie przeszkadzało - nasmarowałem na nowo i teraz jest już OK. Cena: 580zł Powód sprzedaży – przechodzę na OAG.
 4. Widziałem to! Około 21:20 zniknęła. Myślałem że to coś uderzyło w Księżyc i widać jasny punkt na jego powierzchni, ale teraz to jasne że to było zakrycie. Edit: to był niezły łut szczęścia. Spojrzałem przez przypadek, w ramach codziennego pokazywania młodemu ruchu księźyców Jowisza.
 5. Antena ta na początek w zupełności wystarczy. Co ciekawe, to do odbioru ISS i innych kosmicznych źródeł im gorsza tym lepsza. To wynika z tego że anteny mające większy zysk mają płaską charakterystykę i nadają/odbierają większość sygnału horyzontalnie (prawie), czyli mało sprawne są do góry. Ważne aby umieścić ją na co najmniej 2m maszcie, z dobrym widokiem dookoła, z niezłym (RG58 raczej nie, chyba że tylko kilka metrów) i możliwie krótkim kablem.
 6. Przypomnienie jak to już dawniej bywało http://astropolis.pl/topic/42903-astrofoto-inaczej/ Tam jest kilka obrazków z orbity, np.: Albo jeszcze dawniej (1999), stacja kosmiczna MIR: http://astropolis.pl/topic/16426-iss/?p=318977
 7. Tak dla ustalenia uwagi - w Polsce też da się kupić sprzęgiełka http://www.wobit.com.pl/oferta/335/mechanika/sprzegla/ http://sklep.impol-1.pl/Zam%C3%B3wienia/tabid/56/Type/ProductsList/Mode/Normal/CategoryID/21__SPACE__-07__SPACE__-09__SPACE__-02/CategoryName/Helikalne/Default.aspx Tak wygląda to u mnie i u Jcbo: http://astropolis.pl/topic/34271-orion-uk-teleskop-ct8/?p=411247
 8. Ten artykuł choć ciekawie napisany, to pomija jeden wazny wątek. Prawie cała ekipa, to krótkofalowcy: Mike R. Kenny NZ9P Dennis Wingo KD4ETA Leonard Garcia ex KB3DFB Matt Ettus N2MJI Bochum Team: Achim Vollhardt DH2VA Thilo Elsner DJ5YM Mario Lorenz DL5MLO Guru od przywrócenia łączności to DH2VA. Achim DH2VA wsławił sie odbiorem sondy Voyager 1 http://www.uhf-satcom.com/misc/datasheet/dh2va.pdf Inne ciekawe linki: http://hackaday.com/2014/02/14/call-for-hams-and-hackers-welcome-iceisee-3-home/#more-114769 http://mdkenny.customer.netspace.net.au/ISEE-3.pdf
 9. Tylko krótko informacyjnie - od czasu instalacji alarmu nastąpił spokój z włamaniami. To znaczy raz było (na początku), ale jak się okolica rozbłyskała światałami radiowozów i zawyły syreny, to dali nogi za pas (nic nie zabierając ze sobą) i do dziś nie wrócili. Do tej pory na wiosnę i na jesieni były jakieś zdarzenia, teraz zero stresu.
 10. Jeśli napęd elektryczny to zaplanuj co zrobić jak prąd wyłączą a dach otwarty.
 11. Cześć, W krótkich słowach. W konstrukcji domku masz dwóch przeciwników: wodę i siły (ciężar własny konstrukcjij, napór wiatru, śnieg itp). Zawsze jak coś planujesz i wykonujesz to wyobraź sobie że: - jesteś wodą i kombinujesz jak to wleźć do środka, coś namoczyć i wypaczyć, albo podlać pleśń lub inne takie. Jak się nie da od góry, to może bokiem (zacinający deszcz) albo przez skraplanie (wentylacja) - jesteś chochlikiem który na wszystko napiera, próbuje coś rozbujać na zbyt małej sztywności (no zupełnie jak przy guidingu), coś wygiąć po dwóch latach napierania, może i nawet coś złamać. A teraz jak już wiesz co oni chcą narozrabiać, to im to utrudnij odpowiednią konstrukcją. To brzmi niepoważnie, ale sprawa jest poważna. Trzeba uwzględnić wszystkie usztywnienia lub daszki i okapy bo ich późniejsze dodanie może być niemożliwe lub utrudni używanie obserwatorium. Np. już teraz widać że dach suwany musi zachodzić na zakładkę nad dach stały, bo inaczej na ich styku będzie nieszczelność. Osobna kwestia - rozpatrz sprawy prawa budowlanego, żeby uniknąć problemów z tzw. "samowolą budowlaną". Pewne znaczenie mogą tu mieć fundamenty. Ostatnia rzecz - upewnij się że spadek dachu nie spowoduje że jak będzie otwierany to będzie walić z hukiem i z rozpędu w obijacze. Ogólnie to gra pomiędzy jego ciężarem (a więc i wytrzymałością na 2m śniegu zimą), a kątem spadku (ja bym zrobił poziomo).
 12. Kilka lat temu też się głęboko wbiłem: http://astropolis.pl/topic/37289-abell-2218-?hl=hubblem Tamto zdjecie pokazywało mikrosoczewkowanie grawitacyjne, a przy okazji obiekty powyżej mag 24.
 13. Rezerwacja do końca 11.02.2014. ZMIANA: do 14.02.2014 SPRZEDANE
 14. Teleskop z powrotem dostępny dla wszystkich chętnych, rezerwacja odwołana.
 15. Moje dawne wątki o CGEM (pewnie wyszukiwaraka Astropolis ich nie znalazła): http://astropolis.pl/topic/26199-cgem/ - pierwsze wrażenia i nieudane próby precyzyjnego guidingu http://astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/ - walka z guiderem zakończona bardzo pozytywnie Ogólnie z montażami to jest tak, że są one najważniejszą częścią zestawu astrofoto. To jak fundament pod domem. Trzeba kupić najtańszy z tych na które Cię nie stać ;-)
 16. Wytropiłem dwa linki. Ze zdjęciami: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24907261 z filmem: http://www.disclose.tv/action/viewvideo/156909/GOCE_Satellite_Reentry_Exclusive_Images/ (ale to wygląda na fake, tzn. w sensie że to chyba nie GOCE)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.