Skocz do zawartości

piotrs

Społeczność Astropolis
  • Postów

    1 085
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez piotrs

  1. Suplement do tego wątku, po latach.

     

    Moja córka jest na studiach muzycznych, w ramach zajęć mają tam też kompozycję muzyki elektronicznej. Tematy kosmiczne ją interesują jako swego rodzaju inspiracja. Po latach niespecjalnego interesowania się moimi zdjęciami, poprosiła o wybór najlepszych. Wśród nich znalazło się i to M81. 

    To co się tam wydarzyło (zderzenie galaktyk) stało się tematem jednej z jej kompozycji, link do której załączam poniżej. 

     

    M81 & M82

     

    Radzę słuchać na dobrym sprzęcie, najlepiej na słuchawkach. Sprzęt audio kiepskiej jakości wycina sporo tego co się tam dzieje.

    • Lubię 2
  2. Jego właśnie zdjęcia były dla mnie jednym z ważniejszych zapalników do zajęcia się tym hobby w praktyce (a nie jak przedtem dorywczo i bardzo amatorsko).

    Nigdy Go nie spotkałem osobiście, nigdy nie wymieniałem postów, ale to nie zmienia faktu że moje działania zaczęły się od Jego zdjęć jako odnośnika prawie 20 lat temu. Mam te zdjęcia do dziś w archiwach, w katalogu pod nazwą "Astrorewelacja".  

    Znów musimy zostać tu, kiedy kolejny już Ktoś ważny w naszym środowisku nas opuścił.

     

    • Lubię 1
  3. Godzinę temu, Mnich85 napisał:

    Wie Pan ile to wszystko wyniosło? Jak by to się kalkulowala jakbym miał swoje drewno na deski, dach? Czy może lepije z cegły walnąć? Jak Pan widzi ze swoje perspektywy? 

     

    Na str 3 tego wątku jest mój post z 26.08.2009 i tam jest do pobrania plik z listą wydatków. Trzeba pamiętać że to są ceny z 2009r.

  4. 1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

    Nisko ten pier w stosunku do samej budki, czy mi się wydaje?

    I tak i nie.  "Tak" bo kończy się rzeczywiście nisko w stosunku do ścian, a "nie" bo 

    (a) jest podwyższony przez połączenie piera z montażem

    (b) wszystko było dobrane do kąta pod jakim może "patrzeć" teleskop biorąc pod uwagę okoliczne drzewa. O ile pamiętam to jest około 20 stopni nad horyzontem. Poza tym wokół na horyzoncie jest już zaświetlone niebo.

  5. OK, to dobrze, spadek na pewno pomoże. Ale zaglądaj tam co jakiś czas i może trzeba będzie w najniższym miejscu zrobić rowek odpływowy w darni.

     

    Co do impregnacji na dole, to mam na myśli nie to jak to jest zrobione teraz, tylko szczególne dbanie o to przez następne lata. Ta rada płynie z doświadczenia.

    Mam na działce starą wiejską chałupę do której poprzedni właściciel dorobił drewnianą werandę. Wszystkie problemy z deskami poszycia są na dole, przy gruncie.

    • Lubię 2
  6. Czy dobrze widzę na poprzednich zdjęciach że folia pod podłogą jest poniżej poziomu gruntu? Jeśli tak, to tam może być wieczna kałuża. Obserwuj uważnie czy tam nie utrzymuje się przez dłuższy czas woda, bo może narobić szkód w dolnej części astrobudki. Jest ew. ratunek - fosa dookoła żeby woda miała gdzie spływać (ale oczywiście nie powinna ona osłabić posadowienia bloczków).

     

    Ponadto dbaj o dobre zabezpieczenie drewna przy gruncie, ono będzie atakowane przez deszcze, a najbardziej zimą przez śnieg, wodę i lód.

  7. Podkładki pod nogi statywu.  Koszt: od 18 zł za komplet 3 szt +KW. Powszechnie dostępne na znanym portalu na "A", ukryte pod nazwą "krążek hokejowy".

    Czy są antywibracyjne - chyba nie, ale jest na to jakaś szansa. Za to na pewno doskonale chronią podłogę i całkiem nieźle chronią przed poślizgiem np. na kafelkach na balkonie.

     

     

     

     

     

    20211102_093003.jpg

  8. Informacyjnie żebyście wiedzieli co dzieje się z takim domkiem po 12 latach.

     

    Każdej wiosny i w ciągu lata trzeba przeganiać osy i szerszenie. Czasami to wygląda groźnie.

     

    W 2016 był spory pożar drewnianego dużego garażu 30 metrów obok. 4 wozy bojowe OSP, ogień na 2..3 piętra w górę. Sfera żaru rozchodząca się po trawie i koronach drzew. Odyseja przetrwała.

     

    Jedno lub dwa włamania z marginalnymi zniszczeniami (poza sezonem letnim w środku jest pusto). Alarm z monitoringiem działa.

     

    Około 2019 nieszczelny dach nad częścią dla ludzi, w rezultacie przez zimę pleśń zajadła łóżko i zainfekowała drewno. Zaatakowałem to chlorem do mycia sedesów, lekko podśmiarduje do dziś, ale nic żywego na tym nie istnieje. Łóżko straciłem.

    Odbyło się szlifowanie całego drewna na zewnątrz i naniesienie nowego drewnochronu (bezbarwnego). Na dachu dla ludzi pojawiła się nowa warstwa papy.

     

    W 2021 ujawniły się nowe nieszczelności dachu nad częścią dla ludzi, więc na to poszła warstwa dacholeum. Wygląda na to że skutecznie działa.

     

    Las na północ od obserwatorium znacznie podrósł. Straciłem widoczność gw. Polarnej, ale nie potrzebuję tego do Polar Aligment. Utraciłem jednak możliwość obserwacji w tamtą stronę.  Poniżej zdjęcia. Sosenka która była przy budowie krzakiem teraz jest wielkim drzewem. W to lato musiałem obciąć parę gałęzi (nawet wysoko sięgałem, kilkanaście metrów w górę), które zaczęły zwisać nad obserwatorium (i w wilgotne noce kapała z nich woda).

     

    Czyli co parę lat trzeba drewno konserwować, radzę także kontrolować roślinność dookoła.

     

    Z czego się cieszę, to domek nigdzie nie osiada, nie krzywi się, tak samo w pionie trzyma się pier.

     

    Zaświetlenie pogorszyło się 2..3 lata temu, ostatnio troszkę zelżało, ale to już nie to niebo co kiedyś. W każdym razie i tak dużo lepsze niż warszawskie czy w podmiejskich okolicach W-wy.

     

    8235833300_1634501608_thumb.jpg   1494583200_1634501605_thumb.jpg

     

    Porównanie zaświetlenia:

    LP_Odyseja_2012-2020.jpg

    • Lubię 6
  9. To wzięło się stąd, że kiedy miałem przewieźć swojego 8" Newtona, to owijałem go w folie bąbelkowe.  I nie czułem się z tym dobrze.

    W końcu coś z tym zrobiłem. 

     

    Materiały:

    - torba "podróżna" (materiałowa, bez usztywniaczy, z uszami) o wymiarach lekko ponad gabaryty teleskopu (w moim przypadku torba ma 43x43x100 cm, 200l), z suwakiem na całej długości (ważne!)

    - gąbka tapicerska (gąbka meblowa) o grubości 4 cm (akurat żeby tą grubością + gabaryty teleskopu wypełnić torbę), typu T40 ( [rodzaje pianek tapicerskich] T40 jest dość twarda, robi się z niej np. siedziska do krzeseł, ugina się ale z oporem. Ma taką sztywność żeby nie "mdlała" wewnątrz torby i działała jak jej usztywnienie). Kupiłem kawałek o rozmiarach 120x200 cm i około 20% mi zostało.

    - klej tapicerski w sprayu 500ml

    Suma zakupów: ~265 zł

     

    Wykonanie:

    - zaprojektować prostopadłościan z gąbki, pamiętając o zakładkach na grubości, czyli o czterocentymetrowych powierzchniach które będą sklejane. Wymiar zewnętrzny ma wypełnić torbę, wymiar wewnętrzny ma zmieścić teleskop.

    - wyciąć zaprojektowane prostokąty (użyłem nożna do cięcia styropianu na gorąco, można taki kupić za kilkadziesiąt zł)

    - skleić "korytko" z gąbki, a pokrywę zostawić luzem

    - poczekać aż wyschnie klej (łapie mocno już po kilku minutach, ale wolałem dobę poczekać aż wszystko odparuje)

    - włożyć gąbkowe korytko do torby

    - ... i używać.

     

    Podobne futerały można kupić ale są raczej droższe i nigdzie nie znalazłem informacji jakiej grubości są tam ścianki. Ja mam 4cm z każdej strony i to chyba więcej niż w fabrycznych rozwiązaniach.

     

    Poniżej kilka zdjęć:

     

    20211004_195924.jpg

     

    20211004_195908.jpg

     

    20211004_195059.jpg

     

    20211004_194951.jpg

     

    20211004_194837.jpg

     

    20211004_194819.jpg

     

    20211004_194744.jpg

    • Lubię 5
  10. Cześć Hans,

    Mam DOKŁADNIE to samo. Różne perypetie odstawiły moje astro "do piwnicy", ale ostatnio coś mi zaczyna wracać. I co zastałem? Świat w którym nie da się kupić stałej licencji, stare astro-sprzęty to nie wiadomo czy dogadają się z nowymi systemami operacyjnymi, stary soft nie do końca działa, bo czegoś tu i czegoś tam czasami brakuje. W sumie to cud że choć Robofocus to dinozaur, ale jeszcze działa. Okazuje się że kilka softów kiedyś darmowych, teraz już się skomercjalizowało (np. FocusMax).

    Technika CCD to przyjaźnie traktowany staruszek.

    A na dokładkę widzę że automatyzacja z użyciem plate solving zmieniła wszystko (w sensie ułatwiła) wymuszając zmianę całego workflow i używanego kiedyś softu (czyli wracamy do początku tego posta).

    Rozglądam się po tym i usiłuję odnaleźć. Rzeczywiście decyzje co do oprogramowania to pierwsze co muszę zrobić. Mam wrażenie jakbym zaczynał od zera mając sprzęt w spadku po dziadku ...

    Ale jest i druga strona medalu - znów fajne wyzwanie.

    • Lubię 5
  11. Nie do końca w temacie, ale może się przyda https://www.astrofotoblog.eu/?p=856 

    wniosek1: korektor nie równy korektorowi

    wniosek2: warto jakość korekcji sprawdzić CCDInspector-em

     

    Wniosek mój z innych doświadczeń: odległość od korektora komy do matrycy trzeba dobrać doświadczalnie, to co daje producent to jest takie "około" (np odległość od korektora komy to konkretnie odległość od czego: od soczewki, od krańca gwintu, od kołnierza,....?). Czyli znów CCDInspector. 

  12. Sprzedam kamerę CCD mono Meade DSI III Pro.

     

    Podstawowe dane techniczne:

    typ matrycy CCD: Sony ICX285AL
    rozdzielczość: 1360x1024 pikseli
    rozmiar piksela: 6,45 µm x 6,45 µm
    rozmiar matrycy: 10.2 mm x 8.3 mm
    przetwarzanie obrazu: 16 bitowe

    złącze: USB 2.0

    czasy: od 1/10000 sek. do 1 godziny

    binning: 1x1, 2x2

    ciężar: 312 gram

    pliki obrazów: fits

    wbudowany czujnik temperatury chipa CCD

     

    Opis w „Astronomy”: https://astronomy.com/~/media/import/files/pdf/7/9/b/0908_meade_dsi_iii.pdf

    Inny opis:

    http://www.hamiltonastronomy.com/ASTRO_ARTICLES/DSI_Pro_III.pdf

    Wnikliwe testy:

    http://www.stark-labs.com/craig/articles/assets/DSI3Review_API.pdf

     

     

    W zestawie:

    - kamera

    - slider do filtrów

    - filtry Meade: R, G, B, IR-cut

    - “parafocal ring” (taki pomysł Meade żeby zaznaczyć na nosku gdzie jest ostrość w wyciągu)

    - wkręcany nosek 1,25”

    - trochę oryginalnych firmowych papierków z tekstami

    - płyty: pierwsza z oryginalnym softem, druga z przydatnymi dodatkami

    - kabel USB 

     

    Wady (nie sprzedawanego egzemplarza tylko tej konstrukcji)

    - brak aktywnego chłodzenia (ale jej darki nie są jakieś masakryczne, naprawdę kamera daje radę. Do temp otoczenia +15 stC mało hot pixeli, powyżej darki odgrywają znaczącą rolę). Jest chłodzenie pasywne (radiator), którego działanie powoduje że temp chipa jest zwykle wyższa o 5 stC od temp otoczenia)

    - niska jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość

     

    Zalety:

    - baaaaaaaaaardzo sprawny chip CCD (żeby nie powiedzieć legendarnie czuły). Tą kamerką sięgnąłem mag 24 i kwazara odległego o ponad 11 mld lat świetlnych!

    - firmowy soft pozwala na odejmowanie darków z biblioteki na żywo, od każdego kolejnego zdjęcia (co daje efekt zbliżony do tego jakby kamera miała chłodzenie aktywne).

    - w zestawie daję efekt mojej ponad 2 letniej pracy: ogromną bibliotekę darków (różne czasy naświetlania, bin1x1 i bin 2x2, różne temperatury, w sumie około 1000 darków)

     

    Ta kamera pozwala za niewielkie pieniądze robić prawie to samo co „dorosłymi” i dużo droższymi kamerami.

     

    Tą kamerką zrobiłem m.in. takie zdjęcia jak:

    https://astropolis.pl/topic/39634-m81-pięknotka-o-mrocznej-przeszłości/

    https://astropolis.pl/topic/37289-abell-2218-–-starcie-z-hubblem/

    https://astropolis.pl/topic/37063-ngc6946/

    https://astropolis.pl/topic/37469-kokon-pod-lupą/

    https://astropolis.pl/topic/41234-eastern-veil-z-bliska-a-przynajmniej-kawałek/

     

     

    Cena: 1850 zł

     

     

    Powód sprzedaży: kupiłem nową większą kamerę. Z tą rozstaję się tylko ze względów ekonomicznych, w sumie to nie przekonałem się jeszcze sam w 100% czy puszczę ją bez żalu.

    20210828_174217_g.jpg

     

    20210828_174403.jpg

     

    20210828_174249.jpg

     

    20210828_174157.jpg

     

    20210828_174141.jpg

     

    20210828_174130.jpg

     

    post-1325-0-93281500-1349550367.jpg

     

    post-1325-0-00867400-1325506661.jpg

     

    post-1325-0-89413300-1378632909.jpg

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.