Skocz do zawartości

Astrom

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  154
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

22 Neutral

O Astrom

 • Tytuł
  Antares
 • Urodziny 25.06.1979

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zduńska Wola
 • Sprzęt astronomiczny
  HEQ5 Pro SynScan , SW200/1000, Canon 40D mod, QHY5
 1. Ułożenie ślimaka względem ślimacznicy wHEQ5

  Dla porównania zdjęcia ślimacznicy osi DEC. Wyraźnie widać że ślad jest pośrodku. Dodatkowo zastanawiam się czy mogło to mieć wpływ na luzy takiej przekładni. Mimo wielokrotnych prób oś RA wykazywała zawsze dużo większy luz niż oś DEC.
 2. Hej Jako że pogoda mnie nie rozpieszcza ostatnimi czasy, postanowiłem zrobić przegląd mojego wysłużonego HEQ5Pro. Po umyciu przekładni i sprawdzeniu łożysk okazało się że wszystko z nimi w porządku i można całość złożyć spowrotem. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się ślimacznicy mam małe ale odnośnie śladów zużycia widocznych na ślimacznicy osi RA. Niby nic szczególnego (montaż ma już parę lat i ślady muszą być) ale wypolerowane na ślimacznicy przez ślimak ślady nie znajdują się dokładnie pośrodku zębów ślimacznicy (załączone zdjęcia). Nie wiem czy jest to poprawne (ja zakładam że nie) dlatego proszę o pomoc osoby mające większe doświadczenie w tym temacie. Według mnie aby wszystko było poprawnie ustawione musiałbym włożyć podkładkę pod element w którym zamontowany jest ślimak tak aby środek osi jego obrotu znalazł się dokładnie pośrodku krzywizny zębów ślimaka. Różnica którą zmierzyłem to około 0,8mm. /Paweł
 3. Laser zamiast lunetki biegunowej

  Hej Ja mam laser zielony 5mW i jest bardzo dobrze widoczny. Za pomocą lasera raczej nie ustawisz dokładnie montażu, a do wizuala w zupełności wystarczy jeśli polarna będzie widoczna poprzez oś RA po wymontowaniu lunetki
 4. Długość kabla USB kamera-komputer

  Hej Ja mam przewód długości 5m do którego końca podłączony jest HUB, do którego z kolei podłączone są: Canon, QHY5, montaż, i dwa focusery. Nie mam problemów z działaniem sprzętu przy tej długości przewodu. QHY jest zasilana przez tenże przewód. Przewód kosztował ok 40zł z tego co pamiętam.
 5. Problem z pracą AZ-EQ6 na mrozie

  Nie chcę zbytnio spekulować ale to dziwne "pyknięcie" co ok 2s to zapewne dźwięk gubionego przez silnik krokowy kroku. Sądząc po zdjęciach z linka to paski mają dość duże zęby i zerwanie ich wydaje mi się mało prawdopodobne. Obstawiałbym raczej wersję z kiepskimi smarami i dość mocnym spasowaniem ślimaka i ślimacznicy co po obniżeniu temperatury montażu kilkanaście stopni poniżej zera skutkowało jeszcze większą siłą dociskającą ślimak i ślimacznicę blokując je na tyle, że silnik działając w trybie pracy mikrokrokowej nie miał już momentu aby pokonać opór stawiany przez ślimak i ślimacznicę. Podczas pracy w trybie wyszukiwaniu obiektu silniki działają w trybie co najwyżej półkrokowym co wydatnie zwiększa moment silnika pokonując opory przekładni. Wnioskuję to na podstawie doświadczeń z moim HEQ5, który po skasowaniu luzów w temperaturze pokojowej 20 stopni, działał z wyczuwalnie większym oporem przy 0, a zatrzymał się kompletnie przy -10. Po wyregulowaniu docisku ślimaka na mrozie, montaż działał całą zimę do wiosny gdzie znów okazała się konieczna kasacja luzów, bo zrobiło się za ciepło .
 6. Zorze polarne w Polsce 2015

  Kp idealne, jednak brak gęstości
 7. Zorze polarne w Polsce 2015

  Bz przez większość czasu jest północne więc raczej nic z tego u nas nie będzie .
 8. Zorze polarne w Polsce 2015

  Chyba coś się zaczyna dziać Niestety Bz jest północne więc chyba nic z tego
 9. Sky-Watcher 150/750

  Nadal aktualne.
 10. Sky-Watcher 150/750

  Nadal aktualne. /Paweł
 11. Śmieszne aukcje - astrobuble z allegro

  Ha ha ha. Faktycznie możecie nigdy więcej nie trafić na taką okazję
 12. Sky-Watcher 150/750

  Hop do góry. Teleskop nadal aktualny. /Paweł
 13. PRISM - nowy program do wszystkiego?

  Czy ktoś już miał przyjemność z tym programem? Dostępna jest 45-dniowa wersja. /Paweł
 14. Wyprzedaż

  Hej Pw w sprawie pozycji nr1
 15. Sky-Watcher 150/750

  Rezerwacja do środy do wieczora. /Paweł
×