Skocz do zawartości

marcin_zen

Społeczność Astropolis
  • Postów

    177
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin_zen

  1. Też brałbym Scoposa 30, choć w SWANie 33 nie odczułem żadnego problemu z ER. Moim zdaniem są tak samo komfortowe ale Scopos zdecydowanie lepiej skorygowany.
  2. Zrobiłeś pierwszy krok. Jeśli złapiesz bakcyla, będziesz wciąż kombinował jak uzyskać więcej, lepiej, ładniej... i nie wydać przy tym majątku Na początek zrób jednak te darki, flaty, biasy - przekonasz się na własne oczy co one dają. Jeśli masz możliwość, to podepnij pod aparat jakąś "stałkę" - choćby ruską z przejściówką. Też zobaczysz, że jest lepiej. Pomyśl również o wyciąganiu koloru, bo tu go praktycznie nie widać. Powodzenia!
  3. Witam, Przedstawiam moje kolejne astro-próby skromnym sprzętem. EQ5 bez guidingu, 100ED bez flatenera i Canon 7d niemodyfikowany 19x35s. pod miejskim niebem. Łącznie wykonałem 45 zdjęć + kilka darków i flatów, lecz najwyraźniej mój EQ5 przy ogniskowej 900mm już nie daje rady i pomimo czasu zaledwie 35 sekund ponad połowa klatek poszła do kosza. Było dość wietrznie, więc pocieszam sie, że może bez wiatru będzie lepiej. Pozdrawiam. edit: do ostrzenia użyłem samodzielnie wyciętej maski bathinova + live view na laptopie - genialny wynalazek ta maska.
  4. Choć wydaje mi się, że dobrze rozumiem Twoje dylematy i argumenty (mieszkam w okropnie zaświetlonej aglomeracji), to widzę tu jednak sprzeczność: Jeśli zależy Ci na dobrych rezultatach w obserwacji planet, to masz już maka127 i jeśli czegoś potrzebujesz, to jedynie większego maka Dobre obrazy DSów pod ciemnym niebem, z bólem musze to przyznać (jako miłośnik refraktorów), da Ci niestety duże lustro, a nie refraktor. Dodatkowo fotografować achromatem F5 nie polecam. Rozumiem, że mając tylko ciemnego maka o sporej ogniskowej poszukujesz czegoś, co da Ci przyjemnośc cieszenia oka szerokimi polami - i w tym przypadku zakup achromatu F5 może i ma sens ale z nastawieniem, że pozostajesz w mieście. DuRuS -> gdyby była na forum opcja "nie lubię tego postu" to bym kliknął pod Twoim. Moim zdaniem nieładnie chłopaka potraktowałeś. Uważam, że pisze on całkiem rozsądnie, a przede wszystkim prosi o poradę, a nie szyderstwa. Pozdrawiam.
  5. marcin_zen

    Zdjęcia Słońca

    Robiłem Canonem 7D + 100ED.
  6. marcin_zen

    Zdjęcia Słońca

    Dawno nie robiłem i chyba straciłem wprawę, bo mi się jakoś efekt nie podoba. Bywało lepiej - chyba seeing dzisiaj kiepski u mnie. Mimo to wrzucam. Świeżutkie.
  7. Wessel - z tym kadrem masz rację, teraz to widzę. (I pomyśleć, że od 20 lat zajmuję się fotografią i o kompozycji akurat coś wiem). Ale w astro - wiesz jak to jest z początkującymi - radocha jest, że w ogóle coś się zarejestrowało w kadrze
  8. Witam, Przedstawiam moje astro-próby skromnym sprzętem. EQ5 bez guidingu, Edek80 bez flatenera i Canon 7d niemodyfikowany 20x75sek. pod miejskim niebem. Pozdrawiam.
  9. Ostrość to podstawa. Ja ustawiam w trybie live view obserwując obraz na laptopie. Bez tego wcześniej zawsze miałem kłopoty z trafieniem z ostrością w punkt. Obejrzałem Twoje zdjęcie w PS i zauważyłem, że histogram urywa się w 2/3 skali - stąd słaby kontrast - mógłbyś podciągnąć wydobywając więcej szczegółów.
  10. A ja jestem załamany. Post Hansa smutny jest i dołujący. Jest w nim wiele bolesnej prawdy i mądrość wynikająca wprost z doświadczenia. Dodatkowo: nie ślędzę na bieżąco wszystkiego na forum i teraz dopiero wyczytałem, że Adam sprzedał sprzęt... ręce mi opadły. Tak się cieszyłem wraz z nim, że wreszcie doszedł do porozumienia ze swoim setupem, pokazywał próbki... Byłem pewien, że na wiosnę będzie wysyp genialnych, bezkompromisowej jakości, nie uzyskanych do tej pory w naszym kraju zdjęć. I co? porażka. Odechciewa się... Może pora odkurzyć moje bino 22x100.
  11. Brakuje tutaj chyba flata - widać wyraźne pociemnienie brzegów. Odnosząc się do kompozycji - w mocnych punktach obrazu niczego nie ma, a Twoi bohaterowie wylądowali na skraju pola.
  12. Miałem 350D. Obecnie mam 30D i 7D. Przesiadka z 350 na 30 w kwestii szumów raczej niczego nie zmieniła. Różnicę odczułem jedynie w szybkości działania aparatu, celności, no i pancerna obudowa - wiadomo. Natomiast 7D to już inna bajka - ISO 1600 w pełni użyteczne, dopiero przy 3200 widać pogorszenie jakości. Bawiłem się też okazjonalnie 60D i 5D - jest z grubsza podobnie jak w 7D czyli bardzo dobrze. Pomyśl o 60D - to bardzo dobry aparat w sensownej cenie.
  13. Witam, Jako, że astrofoto wciąga, człowiek zawsze chce zrobić kolejny krok. Obecnie mam EQ5 z napędami, Edka 80, EOSa 7d - i coś tam próbuje (próbki na końcu) Oczywiście doszedłem do ściany w postaci PE, które bez guidingu uniemożliwia mi przekroczyć czas 1-1,5 min. I tu moje pytanie: czy przerabiając pilot do EQ5, tak jak to pokazano tu: http://www.andysshot...ptimization.htm poprzez dodanie portu ST4 oraz kupując jakąś prostą kamerkę guidującą z ST4 (np. QHY5) uzyskam podpinając laptopa pełną funkcjonalność jaką daje HEQ5 czy NEQ6? Druga sprawa: Zrobiłem "domowym sposobem" wykres PE mojego montażu (poprzez rejestrację dryfu gwiazdek). Wyszło coś takiego (sorki za paskudny paproch na matrycy) : natępnie obliczyłem rozdzielczość mojego zestawu, która wynosi 1,48 arcsec i odniosłem ją do szerokości kanału w którym porusza się gwiazdka (13 pix), co daje PE 19,2 arcsec. No właśnie i tu drugie pytanie: czy to oznacza, że mam PE (w przybliżeniu) 20 arcsec, czy może 10 arcsec (+/- 10 arcsek) ? Nie wiem, jak to odnieść do wykresów znajdujących się w sieci, gdzie np. HEQ5 ma średnio +/- 20 arcsec. Wówczas moje PE było by na poziomie EQ6 To na koniec jedne z pierwszych moich astrofotek: parka NGC 1807 i 1817 (20x60sek, darki, biasy, iso1250) M42 (w fatalnych warunkach nisko nad horyzontem + Księżyc; 11x60sek) Pozdrawiam.
  14. Jestem przekonany, że możesz tym sprzętem uzyskać dużo lepsze efekty. Niestety jestem totalnym canoniarzem i na nikonach się nie znam. Jeśli w tym modelu jest live view lub możliwość podglądu obrazu na laptopie to tylko tak ustawiaj ostrość. Trafienie z ostrością poprzez wizjer jest bardzo trudne i wymaga wielu prób na chybił trafił. Druga sprawa: przy tej ogniskowej (1800mm) czas 1/100 sek. to długi czas, więc ważna jest stabilność montażu i np. takie funkcje jak wcześniejsze podnoszenie lustra, wężyk spustowy, ew. timer (chodzi o drgania). Trzecia sprawa: Księżyc w pełni to nie jest najlepszy czas na fotki, chyba że z filtrami. Poczekaj na 1/2 lub 3/4 fazy. Dodatkowo skoro nie stack'ujesz, to postaraj się uzyskać jak najkrótszy czas, nawet kosztem iso, bo falowanie atmosfery rozmyje Ci nawet idealnie nastawioną ostrość. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  15. Przez przypadek byłem i polukałem dzisiaj przez tę lunetkę w Lidlu. Nawet nie wiedziałem, że jest - jak zobaczyłem coś co ma obiektyw i okular zaraz poleciałem sprawdzić Obudowa gumowana, porządna, można powiedzieć, że wręcz pancerna - doskonała w trudny teren. Obraz: (pooglądałem etykiety z krańcowych półek) dość ciemny, ale nie jest zażółcony, jak w znanym mi radzieckim sprzęcie. Niczego sobie. Ma jakieś warstwy przeciwodblaskowe nawet. To co mi nie przypadło do gustu: 1. ostrzenie - gdzie się podział wyciąg okularowy crayforda!? gumowane coś mało wygodne i się ślizga, ma luzy. Ostrość ustawić się jednak da. 2. ale studnia! pole własne okularu to tak na oko 40-45 stopni. Patrzy się jak przez dziurkę od klucza. Jeśli ktoś się przyzwyczaił do szerokokątnych okularów nie będzie zadowolony. W astro nie miałem okazji sprawdzać, więc o aberracji chromatycznej, komie i duszkach nie mogę nic napisać. Podsumowując (i wcale się nie nabijam) to jest, tak jak pisze Lidl "hit cenowy!". Za 111 zł mamy fajną lunetkę w teren do ptaszków i jelonków, a i na Księżyc i parę innych obiektów nocnego nieba się z przyjemnością popatrzy. Z pewnością można powiedzieć: "warta swojej ceny".
  16. Na tutejszej giełdzie sprzętu używanego jest "Wyciąg Gso Z Mikrofocuserem Do Refraktora" za 350 zł. Pewnie do MoonLite się nie umywa ale można przemyśleć. Ma rotator pola i microfocuser.
  17. Tak czytam i oczom nie wierzę! Właściciel forum miota się w dyskusji, podpuszczony przez 'byle kogo'. Poważny i znający się na niewątpliwie na rzeczy człowiek, myślę, nie powinien się tak gorączkować w rozmowie z anonimowym głupcem, bo to strata czasu i szarpanie nerwów. Ale gorzej z Moderatorem, który wyjeżdża z odsieczą postem w tonacji - cytuję: "z małej literki jak twój k...sik, malutki" - żałosne. Do zwolnienia. Sorki ale Moderator poszedł po bandzie i mnie jako szarego 'czytacza' tego forum to mocno razi.
  18. Nie rezygnuj z teleskopu na rzecz lornetki (wybacz Janko, ale nie mogę sie z Tobą zgodzić. Chłopak pisze "Jestem młody, siłę mam". On gołym okiem zobaczy tyle, co my przez lornetkę ) Pamiętam jak 20 lat temu miałem lornetkę i... strasznie brakowało mi teleskopu). Kupuj, jak radzą Ci Koledzy - używaną syntę 6" lub 8" - otworzą się przed Tobą nowe światy. Żeby nie było... lubię lornetki, mam ich 3 szt., w tym jedną baaardzo dużą.
  19. To fakt. Wstaję rano, wychodzę na balkon, przeciągam się i... czasem szybko lecę po sprzęt. Faktycznie, mogło się tak stać. Przysłona tylko 4,5 więc może nie trafiło z ostrością ale może to być też związane z turbulencjami atmosfery. Następnym razem spróbuję z wyższą przysłoną i zobaczymy. Dzięki za tę uwagę. Pozdrawiam.
  20. Dziwne, nikt nie daje zdjęć od 3 tygodni? Tatry i Babia z Dąbrowy Górniczej dnia 03.11.2012. Zdjęcia złożone w Registax z 11 klatek. Chyba osiągnąłem maksimum moich możliwości jeśli chodzi o obróbkę, więcej nie wycisnę.
  21. Ehh Wy astrofotografowie... dla Was jak coś jest jaśniejsze od F/4 to już "makabrycznie jasny" Jasny obiektyw to jest EF 50/1.2 L To tak żartobliwie napisałem. Mam macro 100mm F/2.8 i nie wpadłem na to, żeby z niego zrobić użytek astro. Człowiek wciąż goni za długą ogniskową, a tu proszę - jaka frajda i miłe dla oka efekty. Pozdrawiam.
  22. Piotrze, Dziękuję za wyczerpujące informacje na temat, który mnie interesował. Twój post zmotywował mnie na tyle, że zrobiłem drugie podejście do tematu wypalając tyle materiału, na ile moje stare EQ5 pozwoliło (22x60sek. iso 1000). Zdjęcie z dnia 19.10.2012 godz. 22 Następnie zainstalowałem Twój program AFA - fantastyczne narzędzie - wykorzystałem go i oto wynik: Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie!
  23. Ja się nie pochwalę, bo nie ma czym ale pokażę, bo to jednio z moich pierwszych astrofoto. Złoty Edek 80, EOS 7D, stare EQ5. 8x30sek. Niestety kompletnie nie potrafię zidentyfikować pobliskich gwiazdek - patrzę w Stellarium i nic nie widzę. Jak Wy identyfikujecie gwiazdy na zdjęciu? Chciałem ocenić jasność komety.
  24. marcin_zen

    Zdjęcia Słońca

    Witam, Zaintrygowany tym co robicie kamerkami, bo efekty są wyśmienite, pomyślałem: nie mam kamerki ale... mam aparat robiący 8 klatek /s. Chlasnąłem więc 40 klatek w 5 sek. 18Mpix i zainstalowałem po raz pierwszy Registraxa. Wyszło coś takiego: resize 50%: full frame: Myślę, że jest to jakaś metoda jak się nie ma kamerki, no i rozdzielczość nie osiągalna dla kamerek. Możecie podać jakieś rady do "obsługi Słońca" w Registraxie albo link do sensownego tutoriala? bo nie bardzo się w tym łapię. W szczególności Wevelets - nie wiem o co chodzi. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.