Jump to content

pki1234

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  249
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

193 Good

About pki1234

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. o, widze ze dyskusja ktorą kilka razy kontestowałem, zmierza w interesującym mnie kierunku, węc pozwolę sobie podzielić się pewnymi pytaniami i obserwacjami. Na ile mózg, który w wyniku błędu operacyjnego, "umarł" (celowo używam cudzysłowu bo samo pojęcie "śmierci mózgu" nie jest jednoznacznie zdefiniowane), odbiera bodźce z zewnątrz na tyle żeby móc je intepretować i dawać reakcję zwrotną. Nie mówię tu o udarze ale o niedotlenieniu. Ktoś powie że klinika Budzik się tym zajmuje żeby taki mózg obudzić, ale oni mówia wprost że najbardziej rokujące są przypadki, które stosunkowo niedawno uległy wypadkowi. A co z innymi? Na ile mózg który uległ niedotlenieniu w wieku np 5 miesięcy, po 10-15 latach będzie "potrafił" interpretować rzeczy, które normalnie funkcjonujące dzieci uczą się w szkole, np. kolory, literki, cyferki? I czy intepretuje to w sposób w jaki my, zdrowi ludzie to robimy. Czy i jak się rozwijał po niedotlenieniu? Czego się "nauczył"? I jak my możemy to sprawdzić, kiedy takie dzieci najczęściej są bezkontaktowe? Myślę że to jest duzy temat dla technologii i "sztucznej" inteligencji. Prace nad zdrowymi mózgami trwają. Nad "umarłymi" - nie wiem. Wszyscy znamy takie dzieci. Starsze czy młodsze. Na pierwszy rzut oka wydają się niekontaktowe, ale jak sie porozmawia z rodzicami albo dłużej przebywa z nimi to się okazuje że to nie do końca prawda.
 2. ale sie dzieje w tych wydrukach 3D :-), sam się zaczynam zastanawiać czy nie sprobować... :-) Mam taki sam obiektyw, przymocowany na razie na dwóch obejmach z trzema śrubami każda. Takie stare mocowanie teleskopów. Jak patrzę na Twoje dzieło to myślę sobie że jest chyba dużo wygodniejsze, zwłaszcza przy wkładaniu obiektywu Pytanko: Z czego wynika fakt ze nie planujesz srub justujących szukacz (albo się mylę)? Szerokie kąty tylko chcesz atakować? Co planujesz podpinac do tego obiektywu? Ja mam przerobioną "dupkę" obiektywu i zakończoną gwintem T2, więc mam wybór czy bawić sie kamerą czy lustrzanką. Jak wpinam kamerkę to pole jest na tyle małe że szukacz by się przydał, ale nie wyobrażam sobie żeby nie miał justowania. Ładnie to wygląda. Masz zamiar to drukować forumowiczom :-)? Pozdrawiam.
 3. ... spokojnie spokojnie panowie, to nie jest sukces aktywistów do walki z light polution tylko oszczędności miasta w czasie pandemii. Tam jest jasno napisane że decyzja wynika z bardzo małego ruchu związanego z ograniczeniem poruszania się a nie z tego że się komuś światło nie podoba. Wszystko wróci do normy jak się skończy pandemia.
 4. rzeczywiście tak jak mówi @lemarc prawa strona straciła szczegóły ale mnie zawsze zadziwiały kolory na takich fotkach. @Misza, czy to jest stack pojedynczych strzałów czy z filmu? Pamiętam że jak ja składałem klatki RAW z mojego D750 to mi komp zawieszał z braku pamięci. Robiłeś jakieś kombinacje z kolorami czy tak po prostu wyszło z obróbki surowych klatek.
 5. i ode mnie coś się znajdzie z sobotniej nocy 04.04.2020. siedzące na kwarantannie dzieci zmobilizowały mnie do wyciągnięcia leżącego od prawie roku sprzętu. Po krótkiej lekcji o kraterach, morzach i innych tworach dzieci poszły spać a a postanowiłem przypomnieć sobie avikowanie moona. mozaika z kadrów z kamerki ASI 178 MM i teleskop SCT 9,25" + filtr Astronomik Proplanet. Wyszlo tak: Być może kolimacja nie była perfekcyjna, nie sprawdzałem.
 6. ....refleksyjnie :-) sorry Panowie, nie mogłem się powstrzymać :-) https://www.youtube.com/watch?v=Xvz7nboJ0kg
 7. Jeśli mowa i Rima Hadley to mi sie udało zrobić takie(najlepiej ogladac w pełnej rozdzielczości): a to zdjęcie (niestety nie moje :-) ) pokazuję zawsze dzieciom na astropogawędkach o księżycu: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Apolo_15_-_Rima_Hadley%2C_panorámica.jpg Teraz lubię się zasadzić na jakieś szczegóły jak meteoblue podaje seeing poniżej 1 arcsec, co się niestety nie zdarza często :-(.
 8. Panowieeee... bez przesaaady, ten film jest tendencyjny i został zrobiony dla dziewczyn, żon, partnerek i kochanek żeby nie grymasiły, bo ich panowie mimo okropnej kasy wydanej na sprzęt mają tak zarąbiste i oderwane od rzeczywistości hobby (bo jak nazwać inaczej fotografowanie i kolorowanie kurzu w przestrzeni kosmicznej) że potrafią do szaleństwa zainspirować innych. Za @HAMAL'em: kiedy dawno temu pomyślałem żeby kupić sobie teleskop - głównym celem było to, żeby był mobilny/przenośny, a więc mały. Wielu o to pyta na forum. No wiec kupiłem MTO. Potem pomyślałem że w sumie z metrowym refraktorem też można paradować po tarasie, ulicy i nie jest tak źle. Wiec kupiłem refraktor 100/1000mm. Potem zaczęło mi brakować apertury więc przesiadłem sie na SCT 9.25'' i nowy cięższy montaż żeby teleskop i wszystkie klamoty wiszące na nim pociągać. Teraz cały setup na stanowisku waży chyba z 40 kilogramów a ja zaczynam się zastanawiać czasami że w sumie 14 cali też jest mobilnym/przenośnym teleskopem :-). C14 jest małym przenośnym teleskopem
 9. A gdzie Wasze równanie bierze pod uwagę ze ziemia się kręci. ... no chyba ze się nie kręci
 10. ha !! a ja na filmie znalazłem dom mojego sąsiada... ...odbity w filtrze z folii mylarowej :-) tym bardziej podoba mi sie ten odcinek :-D
 11. ja tu widze inne zastanawiające "zjawisko". Dlaczego Twój wykres osi DEC jest praktycznie rownolegly do wkresu RA. Każda korekta w RA powoduje ruch na wykresie DEC. Jestem "niedzielnym pstrykaczem" wiec nie chcę sie wymądrzać ale pierwszy raz widze taki wykres. Jakieś pomysły, bo chyba jakoś nie tak to powinno wygladać....
 12. no proszę.... polskim astronomom przeszkadzają szklarnie w Siechnicy a jak Czesi się skarżą że polskie szklarnie z pomidorami przeszkadzają w obserwacji gwiazd, to polscy astronomowie mowią że ... to nieprawda.... to chyba podobnie jak z lampami na ulicy...jednym przeszkadza ciemność, innym przeszkadza światło, a żeby pogodzić dwie strony trzeba kupę szmalu wyrzucić... i znajdź tu rozwiązanie człowieku.... https://www.pb.pl/co-dalej-pomidor-825905 Pozdrawiam PK
 13. doczytałem szczegółowo Twój pierwszy post. :-) Myślę że po zrealizowaniu wszystkiego co poprzednicy radzą, największym problemem będzie ten montaż azymutalny. Przy fotografii planetarnej nie potrzebujesz super dokładnego prowadzenia, jednak przy kamerce z małą matrycą montaż paralaktyczny z napędem w jednej osi będzie konieczny. Nie znam nikogo kto robił próby z montażem azymutalnym ale wyobrażam sobie że jest to ekwilibrystyka wyższych lotów.
 14. zgoda, również trudniej ustawić i prowadzić teleskop z włożonym barlowem. Ale nie demonizujmy, zakładam że każdy się nauczy odpowiednio panować nad możliwościami swojego sprzętu przy różnych warunkach atmosferycznych. Dla porównania: Jowisz z teleskopu sct z barlowem 1.6x: i z tego samego roku ten sam teleskop z barlowem 2,5x: z tym ze warunki takie jak były na drugim zdjęciu zdarzają się bardzo rzadko. (nie uważam się za mistrza fotografii planetarnej ;-) ale pamiętając od jakich rezultatów zaczynałem myślę że każdy przy odrobinie chęci jest w stanie dojść do takich rezultatów, których nie będzie się wstydził pokazać)
 15. na wielkość obrazu planety wpływają rozmiar matrycy i wielkość piksela. Im mniejsza matryca tym odwzorowanie obrazu będzie większe, im mniejszy piksel tym rozdzielczość obrazu będzie lepsza. Oczywiście nakłada się na to mnóstwo innych czynników, seeing, maksymalna zdolność rozdzielcza twojego teleksopu itd, itd. Ale bardzo ogólnie mówiąc dlatego ze swojego nikona masz mały obraz planety bo masz sporych rozmiarów matrycę. Dodanie barlowa trochę poprawi ale nie spodziewaj się wyników jak na zdjęciach księżyca i planet z tego forum. Kup używaną kamerkę typu ASI 120 lub coś podobnego i zobaczysz jaką różnice w obrazie uzyskasz trochę możesz poczytać tez tu: https://rk.edu.pl/pl/jak-zaczac-z-astrofotografia-planetarna/ i tu: https://astropolis.pl/topic/38190-fotografia-planetarna-jak-zacząć/
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.