Jump to content

pki1234

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  215
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

166 Good

About pki1234

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Idac tym tropem, z ktorym sie poniekad zgadzam bo nie udaję że się znam na skomplikowanych algorytmach, możnaby domniemywać że algorytm o ktorym toczy się tu dyskusja miał wyprodukować coś co wyglada jak dziura, chociaż nikt nie wie jak taka dziura (czarna) wyglada. I wyprodukował, ... wiec trzeba sie cieszyć a nie próbować zrozumieć :-)
 2. Mam Lunt’a 60 B1200 single stack. Kamerka to Asi 178MM. Ze zdjęciem nie robiłem nic wielkiego. Wyostrzonego automatem stacka pogmerałem w gimpie levelsami, przekonwertowałem do rgb i pokolorowałem. W chwili wolnego czasu pobawię się więcej. Sam jestem zaskoczony rezultatem bo jak pisałem to pierwsza próba zabawy w “artystę”. To konkretne zdjecie było bez żadnych barlow’ow. Robiłem jeszcze zbliżenie na plamę z barlowem x2 ale nie zdażylem obrobić.
 3. Moja pierwsza próba z fotką h-alpha. Pełna rozdzielczość z kamery ASI 178 Ładnie wygląda ta plama w okularze. Nie wiem czy to max który można wydobyć obróbką ale tak mi się podoba :-).
 4. Ja Ci proponuje zastanowienie się ilu z tych co studiuja astrofizyke zostaje astronautami. Pomyśl że astronauta, jeśli w ogóle ci się uda, bedziesz przez kilka lat. polecisz sobie w kosmos, wrócisz i trafisz za biurko. Żeby pracowac w nasa czy esa za biurkiem nie trzeba być astrofizykiem. A można tam pracować, i w wielu innych ambitnych firmach nie będac astrofizykiem. Z innej strony- pomyśl ilu ludzi po szkole muzycznej z kierunkiem wokalnym zostaje znanymi pisenkarzami, bo takie mieli marzenia? A powaznie - czy masz kogoś bliskiego, kto Cie zna na wylot, zna Twoje mocne I słabe strony, kogoś komu zależy na tym żebyś wybrał drogę edukacji tak aby mieć w przyszłości zawód, który da Tobie I Twojej rodzinie stabilność I spokój? Kogoś kto znajac Ciebie będzie potrafił Ci madrze doradzić? Życzę Ci madrego wyboru ale szukanie potwierdzenia swojej drogi życiowej na forum internetowym nie uważam za dobry ruch, cokolwiek by koledzy z forum nie napisali.
 5. Ciekaw jestem finalnych rezultatów tego ćwiczenia bo moje doświadczenie z EQ5 jest takie że największe błędy prowadzenia powoduje docisk i luzy na ślimacznicy a nie docisk zębatek. Docisk zębatki na osi silnika do zębatki na osi ślimacznicy udało mi się w moim montażu wyregulować na tyle ze nie widać na wykresie dużych oporów. Lekkie luzy na ślimacznicy natomiast widać, ale przy ogniskowych jakich używam do zabawy ( i rezultatów jakich oczekuję :-) ) one nie przeszkadzają. Moim zdaniem użycie pasków sprawi że będziesz miał większą kontrolę nad dociskiem zębatek ale kwestia regulacji docisku i luzów na ślimacznicy pozostanie. Jeszcze jedno, ja nasmarowałem te zębatki smarem geoptik. Czy pomogło - nie wiem ale wykres jaki uzyskałem wczoraj wygląda tak. Powodzenia i śledzę ten wątek :-).
 6. Na windows7 z PhD dziala bez zarzutu. https://astropolis.pl/topic/63932-guider-tanim-kosztem/ :-) ma oczywiscie wiele innych wad w stosunku do nowszych kamer. ...pytanie do czego kolega chce jej użyć.
 7. Sobotnia nocka była wymarzona na dużą skalę dla księżyca. Ja niestety miałem omówioną sesje obserwacyjną z dziećmi znajomych więc priorytetem było zainteresowanie młodzieży. W ramach sesji zrobiliśmy tylko kilka zdjęć. Robiłem bez filtrów, bez barlow'ów, z ręcznym ustawianiem ostrości. Patrząc na rezultaty swoje i na foty ZbyT'a trochę żałuje, bo myślę że była pogoda na ogniskową w okolicach 7-8 metrów. Mój sprzęt to SCT 9,25 i ASI 120MM-S. Bez filtrów :-( bo priorytet był nie na jakość zdjęć
 8. szok... zdjęcie piękne, Tyson to ma cierpliwość ;-) Taki cytat przypomniał mi się patrząc na te zdjęcia: "Kiedy zważam krótkość mego życia wchłoniętego w wieczność będącą przed nim i po nim, kiedy zważam małą przestrzeń, którą zajmuję, a nawet którą widzę, utopioną w nieskończonym ogromie przestrzeni , których nie znam, przerażam się i dziwię, iż znajduję się raczej tu niż tam. Nie ma bowiem racji czemu raczej tu niż gdzie indziej, czemu raczej teraz niż wtedy. Kto mnie tu postawił i po co? Na czyj rozkaz i z czyjej woli przeznaczono mi to miejsce i ten czas?" Blaise Pascal ... ot taki refleksyjny off-topic... ;-)
 9. Zobacz tu jak kolega ładnie skolimował swój teleskop bez gwiazdy. Mi też gwiazda nigdy nie była potrzebna. Światło świecącej diody przepuszczone przez mikro-otwór, np w dekielku od okularu lub czegoś podobnego wystarcza w zupełności. Słyszałem też że koledzy podświetlają czubek wkładu od długopisu. Tergo osobiście nie sprawdzałem.
 10. pewnie masz racje że ktoś pomylił kierunki. W skrócie polecam tak: 1. Wypoziomuj montaż 2. Aparat z dłuższym obiektywem ( ja używam 300 mm) wyceluj na wschód lub zachód. Ja mam łatwiej na wschód. Najlepiej żeby w kadrze była jakaś jasna gwiazda ale to na prawdę nie jest konieczne. Migawka ustawiona na B, ISO wysokie - w okolicach 1000-2000. 3. Uruchamiasz napęd. 4. Wyzwalasz migawkę, czekasz 10 sekund 5 Na kontrolerze napędu wciskasz prawy klawisz osi RA, czekasz ok 30 sekund 6 Na kontrolerze napędu wciskasz lewy klawisz osi RA, czekasz ok 30 sekund 7. Zamykasz migawkę. 8. Zobaczysz że takich linii jak na załączonym Twoim zdjęciu będzie mnóstwo wiec na prawdę nie jest bardzo istotne czy i gdzie umieścisz jasna gwiazdę w kadrze. Jeżeli masz rozjazd linii, regulujesz gałkami azymutu w prawo lub lewo. Przy kolejnym zdjęciu zobaczysz czy regulowałeś w dobrą stronę. 9. Powtarzasz sekwencję 3..8 aż będziesz miał jedną linię zarysowaną przez każdą gwiazdę. Następnie oś Dec: 10. Celujesz obiektyw na południe, ja również nie zwracam bardzo uwagi na jaką gwiazdę celuję, ale nie przy horyzoncie ;-) 11. Powtarzasz sekwencję 3...7. 12 Jeśli masz rozjazd linii regulujesz kąt nachylenia osi RA. Znowu, jeśli linie przy kolejnych zdjęciach będą się zbiegały znaczy że regulujesz w dobrą stronę, jeśli się będą rozbiegały znaczy że regulujesz w złą. Pierwszy raz jak ustawiałem zajęło mi to może 30-45 minut. Teraz, nie więcej niz 5-10 minut i wystarcza. Na czas ustawiania warto kontroler ustawić na największa prędkość. Wtedy linie są wyraźnie długie i dobrze widać czy przy kolejnych regulacjach robisz ruch w dobrą stronę. Potem oczywiście trzeba to przełączyć z powrotem. Mi taki sposób ustawiania spokojnie wystarcza do robienia zdjęć na ogniskowych do 300 mm. Powodzenia
 11. Ja mam eq5 z lunetkę biegunową, niepodświetlaną i .... jeszcze z niej nie korzystałem :-) a mam ten montaż ładne naście lat . polecam tą metodę: http://observatory.digital-sf.com/Polar_Alignment_CCDv1-1.pdf proste i szybkie i nie trzeba klękać przed montażem :-). Jak się opanuje nie zabiera więcej niż 5 -10 minut i montaż jest ustawiony.
 12. Tez sie zastanawiam jaka logika jest za tymi liniami. Nie żeby Cię krytykować ale żeby zrozumieć które z nich mogłbym gdzieś praktycznie użyć. Pamiętam jak dawno temu znalzłem w jakiejś ksiażce podobne linie prowadzace od prawej strony gwaiazdozbioru kasjopei do galaktyki andromedy. Był to pierwszy raz kiedy zobaczylem M31 przez lornetke. Do dzisiaj stosuje ta metodę pokazujac dzieciom jak trafić w andromedę. niestety w dobie wszechobecnych GoTo I telefonów pokazujacych na co w danej chwili wycelowana jest kamera telefonu, tego typu umiejętności to zanikajaca wiedza. Myślę że Hamal, ktòrego osobiście postrzegam jako mistrza hardcore’owego star-hopingu miał podobne przemyślenia.
 13. mam podobne odczucia. przyglądam się od kilku dni temu wątkowi i się zastanawiam co kieruje ludźmi żeby pisać takie rzeczy.... Nawet myślałem żeby zaproponować płatny konkurs: Pierwszemu kto znajdzie na zagranicznych forach astronomicznych wątek o podobnym tonie, w którym bierze udział tule ludzi ... płace stówkę :-) A potem pomyślałem że to nic nie da... Dlaczego? By myślę że mamy tu do czynienia z pewnym socjologicznym zjawiskiem, które wspomniane jest na załączonym filmie od czasu 8:48. Polecam przesłuchać całość i się zastanowić. I co ważne, zastanowić się czy w tym filmie nie jest mowa o mnie samym. Pozdrawiam, a autorowi tytułowego filmu życzę powodzenia następnym razem https://www.youtube.com/watch?v=hER0Qp6QJNU
 14. jesteś pewien ze dobrze wycelowałeś w Marsa? zmieniając okular na aparat pewnie pole widzenia zmieniło się...trochę :-) zależy gdzie miałeś Marsa w okularze i jakiego okularu używałeś, mogłeś trafić z "polem widzenia" matrycy ale równie dobrze mogłeś celować w "lekko inny obszar nieba" :-) poza tym mars jest dużo ciemniejszy od księżyca, więc inne parametry by warto było ustawić. To mogą być przyczyny wynikające głównie z tego jakiego sprzętu używasz, o czym napisał Mateusz.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.