Jump to content

Hermes1937

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  800
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

611 Excellent

About Hermes1937

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astronomia, fotografia

Recent Profile Visitors

1082 profile views
 1. Na mój gust, niektóre zdjęcia są za ciemne - na dołączonym z lewej strony zdjęciu pokazuję wykres tonalny. Niemal cała powierzchnia zdjęcia mieści się o przedziale 0 - 128. Z prawej - fragment zdjęcia po mojej korekcie (zwłaszcza w zakresie półtonów).
 2. Karolu, może być większa !! Chyba nie mamy pewności, że maksimum wypadło dokładnie minionej nocy ! Może ich było więcej, niż było widać koło CNK, ale miały jasność mniejszą od +2 mag - Albireo było ledwo widoczne.
 3. Moje dwa zdjęcie - tak "na gorąco", niemal bez żadnej obróbki zdjęć: > tłumy w Parku Odkrywców przy CNK w Warszawie (zdjęcie bez flesza, w ciemnościach, przy wysokim ISO i czasie naświetlania 1.5 sek), > niebo i gwiazdy (te prawdziwe) nad CNK, w okresie, kiedy nie było chmur... Mam ponad 100 zdjęć, ponad 2 godziny nagrań audio na dyktafonie (miał go Karol) oraz kilkadziesiąt minut nagrań wideo (nie spodziewam się rewelacji - czułość kamery za mała na takie obserwacje, a niestety, nie miałem swojej kamery CCD – ta by pokazała !!). Wkrótce więcej o tej imprezie będzie na stronie PTMA-Warszawa.
 4. Witam, wczoraj (piątek 9 sierpnia) zaczęła się burza w Warszawie, ale maksimum było dopiero ok. północy (trwała jeszcze ponad 3 godziny). Utrudnieniem w fotografowaniu był deszcz, a także niskie chmury, które znacznie osłabiły widoczność dalszych błyskawic i piorunów. Zrobiłem ok. 200 zdjęć (i miałem dość...) Dołączam jedno zdjęcie jednego z ciekawszych wyładowań.
 5. Od ponad 10 lat korzystam z programu "Guide". Pierwszą wersją, jaką dostałem z USA (dostali obserwatorzy SOPiZ – załatwione przez PTMA) była wersja 5. Obecna, najnowsza, to wersja 9. Program korzysta z profesjonalnych algorytmów i w przypadku obliczania pozycji Księżyca, planet czy gwiazd, błędy są minimalne na przestrzeni nawet +- 200 lat. Jedynie w przypadku planetoid z grupy NEO błędy są nieco większe, co wynika z większego wpływu perturbacji ze strony Ziemi podczas zbliżeń planetoid. Możliwości programu – np. obserwator może się umieścić na dowolnej planecie US, a nawet na większości ich księżyców i zobaczyć, jak wygląda "świat" z takiej perspektywy. 1 sierpnia 2013 roku łazik "Curiosity" sfotografował zakrycie Deimosa przez Fobosa – rzadkie zjawisko dla "lokalnego" obserwatora na Marsie. A tak wygląda to zjawisko pokazane przez "Guide'a" – minimalne odstępstwo od przebiegu rzeczywistego zjawiska może być spowodowane m. in. nieco inną obecną pozycją MSL od podanej podczas lądowania.
 6. "Pod" podanym wyżej linkiem przejrzałem kilka podanych astronomicznych atrakcji i sądzę, że autor tych informacji tylko powtórzył podane przez kogoś innego (sam nie sprawdził). Znalazłem kilka błędów i nieścisłości: 1. Pominięto przejście Wenus przed Słońcem w czerwcu 2004 roku !! (jest tylko wzmianka o nim przy okazji zjawiska z 2012 roku). 2. 3 stycznia 1818 roku było rzeczywiście takie zjawisko zakryciowe (ściślej – przejście Wenus przed Jowiszem) – tyle, że przy elongacji zaledwie 17 stopni (blisko Słońca !) teoretycznie mogło być widoczne tylko z polarnych (południowych) obszarów Ziemi. Pechowo, Słońce było na takiej samej wysokości nad horyzontem, co Jowisz i Wenus... Wątpię, czy było obserwowane – ostatnie takie obserwowane zjawisko, to zakrycie Merkurego przez Wenus w 1737 roku (w Anglii). 3. Rok 2031/2032. Podczas opozycji Saturna i równocześnie jego peryhelium, jasność Saturna nie będzie wynosić -2.5 mag (!) – to jasność Jowisza ! Jasność Saturna wyniesie ok. –0.5 mag (może –0.8 mag) 4. Największe zbliżenie obu planet (Jowisza i Urana) do siebie ma miejsce 2 tygodnie po drugim podanym zakryciu obu planet przez Księżyc (w 2038 roku). 5. Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca 17 czerwca 2076 roku nie znalazłem równoczesnego zakrycia Saturna przez Księżyc. Tylko w okolicach Antarktydy będzie duże zbliżenie. To zjawisko będzie mogło oglądać prawie 100% pingwinów i mniej niż 0.00001% ludzkości (czyli polarnicy).
 7. Skąd ta informacja ?? 17 kwietnia 2076 nie ma ani zaćmienia Księżyca (nawet częściowego), ani tym bardziej zakrycia Saturna przez Księżyc...
 8. Dodam, że kilkanaście lat temu Frombork (mniejsza o to, kto personalnie) zwrócił się do Lucjana Newelskiego, czy nie wykonał by zwierciadła 60 cm do nowego obserwatorium (płytę miał dostarczyć Frombork), ale nic z tego nie wyszło... Z różnych powodów.
 9. Po koniec 1969 roku od znajomego, który często bywał w Ambasadzie Amerykańskiej (i przekazał mi sporo ciekawych zdjęć), dostałem zdjęcie przedstawiające plany NASA dotyczące dalszych lotów "Apolla" (datowane z 9.09.1969): Apollo 12 - listopad 1969 - zachodni rejon Oceanu Burz, Apollo 13 - marzec 1970 - wyżyny na Fra Mauro, Apollo 14 - lipiec 1970 - kratery w okolicy formacji Fra Mauro, Apollo 15 - listopad 1970 - wulkaniczny rejon przy Littrow, Apollo 16 - marzec 1971 - krater Tycho, niedaleko miejsca lądowania "Surveyour-7", Apollo 17 - jesień 1971 - wulkaniczny rejon w okolicy Wzgórz Mariusa, Apollo 18 - 1971/1972 - głęboki krater w okolicy Doliny Schroetera, Apollo 19 - 1972 - okolica Szczeliny Hyginusa. Apollo 20 - 1972 lub 1973 - dno krateru Kopernika. Jak wiadomo, po pechowym "Apollo-13" nie tylko zrezygnowano z misji A-18 do A-20, ale zmieniono też miejsca lądowań – szczególnym przykładem jest "Apollo 15" – początkowo nie planowano lądowania w okolicy szczeliny Hadley'a. Myślę, że misje A-16, A-18 i A-20 były by szczególnie atrakcyjne...
 10. Odświeżę ten nieco zapomniany wątek Dziś mija 44 rocznica lądowania "Apolla-11", a dokładniej – zejścia pierwszych ludzi na Księżycu: Armstronga i Aldrina. Trochę ciekawostek związanych z tym wydarzeniem umieściłem na bardzo aktywnej "facebookowej" stronie Oddziału PTMA w Warszawie: https://www.facebook.com/groups/161965153922255/ Ściślej w dziale "PTMA Warszawa – ciekawostki astronomiczno-astronautyczne" (ale wejście na ten dział wymaga wcześniejszego zarejestrowania się... ) W lipcu 1969 roku nie tylko uważnie śledziłem przebieg misji "Apollo-11" i kupowałem wiele gazet relacjonujących to historyczne wydarzenie (wiele tych gazet mam w domowym archiwum do dziś ), ale start "Apolla", lądowanie na Księżycu, a potem zejście astronautów na powierzchnię Księżyca nagrywałem na swoim szpulowym magnetofonie. Kilka lat temu, kiedy byłem w Muzeum Techniki (prowadziłem tam seanse w Planetarium), podeszła do mnie pewna pani i spytała, czy interesują mnie dawne nagrania astronautyczne, bo ona nie już możliwości odtwarzania tych nagrań (pewnie nie miała już zwykłego magnetofonu). Ja powiedziałem, że owszem, jestem zainteresowany i... przekazała mnie niemal kompletny (ponad 2 godzinny) zapis "księżycowego" spaceru Armstronga i Aldrina w relacji polskiej TV. Po niewielkiej pracy przy edytorze dźwięku, aby poprawić jakość zapisu, słucha się tego całkiem dobrze... Aby mój post nie był "suchym" tekstem, dodaję: Zdjęcie strony jednej z gazet z informacją o starcie"Apolla-11" na Księżyc; oraz udostępniam (na kilka dni !) linki do fragmentów tych nagrań, które udostępniłem na stronie PTMA. Relacja studia sprawozdawczego ze startu "Apolla-11" (ale obsada sprawozdawców !): http://members.chello.pl/r.fangor/apollo-11-start.mp3 Pełna emocji transmisja z lądowania na Księżycu (tutaj pokazuję ostatnie minuty – mam całą audycję): http://members.chello.pl/r.fangor/apollo11-ladow.mp3 Dołączam sekwencję zdjęć Armstronga przedstawiających schodzenie Aldrina na powierzchnię Księżyca. A kiedy w Planetarium, w Muzeum Techniki, oprowadzałem grupy po sali i pokazując takie zdjęcie pytałem, kto to schodzi na Księżyc, jakieś 3/4 osób natychmiast odpowiadało, że to Armstrong. Dopiero kiedy przypominałem, że Armstrong był pierwszy i spytałem, to kto zatem robił zdjęcie pierwszemu człowiekowi na Księżycu – zwykle przez chwilę panowała cisza... Ale zaskoczenie...
 11. W nawiązaniu do dowcipu "Dlaczego kura przekroczyła ulicę" dodam, że znacznie obszerniejszy zestaw wypowiedzi był opublikowany na jednej ze stron PTMA już w... 2000 roku. Dodaję te, który Paether nie umieścił (może ich nie znał), niektóre były w innej wersji niż podane teraz, a na koniec była podana wypowiedź... KURY ! ---------------------------------------- RONALD REAGAN: Zapomniałem. KAPITAN JAMES T. KIRK: Żeby pójść tam, gdzie jeszcze nigdy żadna kura nie była. HIPPOKRATES: Wegen eines Uberschusses an Trogheit in ihrer Bauchspeicheldrose. KRZYSZTOF HOŁOWCZYC: W zeszłym roku na polskich drogach zginęły 3 tony kur. Dlatego nigdy nie przekraczam ulic po alkoholu. Pijane kury niosą śmierć. DOWOLNY POLITYK ROSYJSKI: To poważny błąd. Co czeka kurę po tamtej stronie ulicy? Ona wciąż rozumuje w kategoriach zimnowojennych. ERNESTO CHE GUEVARA: Kura jest jak rower - kiedy nie jedzie, to się przewraca. JÓZEF PIŁSUDSKI: Wysiadła z czerwonego tramwaju na przystanku niepodległość. NAPOLEON BONAPARTE: Uciekła. W miłości jest tylko jedno wyjście: ucieczka. BUDKA SUFLERA: Skąd wziął się ten ptak na środku drogi ? ANDRZEJ LEPPER: Oświadczam, że jeżeli rząd będzie dalej niszczył polskie rolnictwo niedługo na wszystkie drogi w kraju wyjdą kury i będą przechodzić na drugą stronę tak długo, dopóki ten rząd złodziejów i sługusów Unii Europejskiej nie podda się do dymisji. RZECZNIK PRASOWY POLICJI: Trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ze względu na dobro sprawy na obecnym etapie śledztwa nie mogę nic więcej Państwu powiedzieć. LEIBNITZ: Szuka najlepszego ze wiatrów. LECH WAŁĘSA: Nie potwierdzam i nie zaprzeczam. BOGUSŁAW LINDA: Kura? Co ty, kura, wiesz o przekraczaniu !?! NASA:To jest kolejny mały krok kur w wielkim świecie ulic. ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI: Jako prezydent wszystkich kur mówię: nie patrzmy w przeszłość. RALPH WALDO EMERSON: Kura nie przeszła ulicy, ona ją pokonała transcendentalnie. JACEK KUROŃ: Kura szła po Kuroniówkę. JUREK OWSIAK: Kura przeszła bezpiecznie dlatego, że miała na sobie nasz znaczek: Bądź Widoczny. MAREK NIEDŹWIECKI: Kura przeszła przez ulicę, bo po drugiej stronie był koncert "The Rolling Stones". PREMIER BUZEK: Powołaliśmy już dawno sztab specjalistów w dziedzinie kurzych zachowań którzy rozwiążą ten problem. BALCEROWICZ: Kura zrobiła to samodzielnie i na własny rachunek. Rząd nie będzie dotował na tego typu działalności. KRZAKLEWSKI: Przekroczenie przez kurę ulicy to polityczna prowokacja postkomunistycznych sił lewicy mająca na celu obalenie rządu koalicji AWS-UW. Nie będziemy prowadzić z kurą żadnych negocjacji do czasu zawieszenia protestu. MACIEJ KUROŃ: Przepis na rosół z kury: ... W tym celu bierzemy kurę, która przebiegła ulicę i dodajemy przyprawy, ja dodam WARZYWKO... TOMASZ LIS: Przejście kury przez jezdnię można oglądać codziennie o godz. 19 w "Faktach". CEZARY PAZURA: Kura mówi bankowy LUKE SKYWALKER: Kura przeszła na Ciemną Stronę Mocy !!! Strzeżcie się Ciemnej Strony !!! PAN PROPER: Po co się męczyć, Mrs. Kura cię wyręczy. NEIL ARMSTRONG: Ten mały krok kury jest jednocześnie wielkim krokiem całego drobiu. MIN. MAKSYMOWICZ: Jak widać, mimo protestu i strajku lekarzy anestezjologów, są jeszcze kury, które potrafią przez to przejść bez znieczulenia. EDWARD GIEREK: Kura potrafi! JAN PAWEŁ II: Kura przyniosła wolność ulicy. TEJ ulicy. JÓZEF STALIN: Jest kura, jest problem. Nie ma kury, nie ma problemu. KASIA FIGURA: Zadzwoń, to opowiem ci, co JA przekroczyłam. WŁADYSŁAW GOMUŁKA: Czemu służy to przekraczanie? Kto stoi za tą kurą? I jakie jest jej prawdziwe nazwisko? KARTEZJUSZ: Bo była to ulica Jasna, a prawdziwe jest tylko to co jasne i zrozumiałe dla umysłu. JACEK ŻAKOWSKI, PIOTR NAJSZTUB: Przekraczajcie ulicę. Naprawdę warto. FRYDERYK NIETZSCHE:To nie była kura, ale Nadkura. Przekraczając ulice dokonała przewartościowania wszystkich wartości. WALDEMAR PAWLAK: ....... TRUBUNA LUDU: Kura nie przekroczyła ulicy, tylko 100% normy. JULIUSZ CEZAR: Przyszła, zobaczyła, przekroczyła. MIKOŁAJ REJ: Kury nie gęsi, swoje ulice mają. MOCZAR: Ja jako były... o kurach nic nie wiem. HANS KLOSS: Nie ze mną te numery kura! AGNIESZKA CHYLIŃSKA: Kury... Fuck off! SLOBODAN MILOSEVIC: My nie zmuszaliśmy kury do niczego - kura uciekała przed barbarzyńskimi bombardowaniami NATO. PERFECT: Chciała być sobą. ANDRZEJ KMICIC: Przełaź kura, wstydu oszczędź. W. SHAKESPEARE: Dużo hałasu o kurę. W. CHURCHIL: Nigdy jeszcze w historii drobiu tak wiele kur nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym kurom. J. F. KENNEDY: Nie pytajcie co kura może zrobić dla was, lecz co wy możecie zrobić dla kury. ANDRZEJ POTOCKI: Dla Unii Wolności kwestia przekraczania ulicy jest sprawą sumienia każdej kury. REKLAMA: Nasza kura przekracza ulicę lepiej niż zwykła kura. Z SERWISU: Zdają się potwierdzać wczorajsze informacje. Jak podają dobrze poinformowane osoby z kół zbliżonych istnieje duże prawdopodobieństwo, że faktycznie kura przekroczyła ulicę. Oficjalne oświadczenie spodziewane jest w najbliższych dniach. ----------------------- A CO NA TO KURA ? : Przekroczyłam, bo po drugiej stronie ulicy było lepsze stanowisko na brzegówkę 27 lutego !!!
 12. A propos tego, czy Kopernik był astronomem - warto przejrzeć "De Revolutionibus..". jego rysunki i treść - na to by "zwykły" amator nie wpadł.. Czy Kopernik widział tylko jedno zakrycie gwiazdy (Aldebarana) przez Księżyc ? Może tak, może nie... Proszę pamiętać o tym, że w czasach Kopernika nie było jeszcze lunet, a poza tzw czterema "Gwiazdami Królewskimi" niewiele jest takich, których zakrycie można oglądać gołym. Już sam fakt, że zauważył, iż przebieg zakrycia jest niezgodny z teorią Ptolemeusza, świadczy o Jego dużym przygotowaniu do tej obserwacji. A obserwacje kilku zaćmień Słońca i wyznaczanie fazy zaćmienia - często nieco innej (ale właściwej) od ówczesnych teorii ? Akurat o tych osiągnięciach Kopernika nie raz mówiliśmy podczas Konferencji SOPiZ (od 1979 roku) - zwłaszcza wieloletni przewodniczący SOPiZ - dr Marek Zawilski - miał o obserwacjach Kopernika ciekawe referaty. Czy Kopernik widział Merkurego ? - w Polsce rozpowszechniona jest wersja, że nie widział. Tak, we Fromborku może było to trudniejsze, ale w Bolonii ?? (A był we Włoszech kilka lat !) I na zakończenie - czy kolega Dobsonme wie, czym zasłużył się dla takich miast, jak Grudziądz i Olsztyn ? (nie chodzi mi ani o astronomię, ani o jego funkcje kościelne). Jego wiedza była naprawdę duża...
 13. W nawiązaniu do "pyłowych księżyców Ziemi" chyba lepiej było by mówić o "pyłowych satelitach Ziemi" (PSZ), gdyż mówienie o pyłku (nawet jeśli miał by wielkości centymetra) jako o księżycu Ziemi, jest chyba przesadzone. Kordylewski "odkrył" je wraz z towarzyszącymi mu osobami podczas rejsu jachtem na Atlantyku. O ile pamiętam, jak obliczono, sumaryczna jasność każdego takiego PSZ jest mniejsza od 6 mag, co stawia pod znakiem zapytania możliwość zobaczenia ich gołym okiem. Były kiedyś próby sfotografowania ich kamerą typu "super schmitt" (nie znam wyników tych prób ) oraz były fotografowane podczas wypraw Apollo (na Księżyc). Czytałem w jakiejś "Uranii", że te próby (z lotów Apolla) nie zakończyły sie sukcesem - nie oznacza to jednak, że PSZ nie ma, ale że były poza zasięgiem sprzętu.
 14. Mógłbym dodać jeszcze kilku wybitnych polskich astronomów (choć mniej znanych przeciętnemu Polakowi) - może coś później dodam.
 15. Przepraszam, ale nie rozumiem: Co to jest "czeciego" ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.